ZIER1KZEESCHE COURANT. voor het arrondis- aj&la seuient Zierikzff. 1880. No. 54. Zaterdag 10 Juli. 83ste jaargang. NIEU WS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. STATEN-GENERAAL. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraevs 5 cent, met Bijblad 10 cent.. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald. 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever KI. LA It E\tl AN. Zierikzee, 9 Juli. Onder slechte voorteekenen ver beid, onder allerslechtste aangevangen, is toch de jaarlijksche feestviering van //Nut en Genoegen" in Parklust zoo uitnemend goed geslaagd, dat het ver trouwen in de Zierikzeesche feestzon, dat verleden jaar zoo pijnlijk geknakt wa9, weder is opgesterkt en geworden wat het vroeger was. Het weder, waarvan bij dergelijke festiviteiten zoo veel afhangt, was in den morgen abominabel; tijdens de raatinée werd het beter, 's avonds was 't voor treffelijk. De weinige bescheiden regendroppels, die er toen vielen, kunnen builen rekening gelaten worden. De commissie uit het bestuur der socileit //Nut en Genoegen" had weder gezorgd voor smaakvolle ver siering van het terrein, des avonds voor fraaie ver lichting en effectief vuurwerk, zonder halsbrekende vuurpijlen. De muziek der kapel van het 5e regiment Infanterie uit 's Hertogenbosch, onder directie van den heer Schuld, was goed, eenige noramers van 't program waren zelfs zeer goed. Het publiek der leden liet zich niet onbetuigd en was ongewachl talrijk op gekomen, zoodat er een poos lang zelfs gebrek aan stoelen en tafels was; kortom, alles viel zoo gelukkig uit, dat dit festival van //Nut en Genoegen" in de jaarboeken dier bloeiende vereeniging weder met het oude, goede merk kan aangeteekend worden. De Provinciale Staten van Zeeland hebben de af tredende leden van het collegie van Gedeputeerde Staten herkozen. Het zijti de heeren rar. N. J. C. Stiouck Hurgronje, J. A. A. Fransen van de Putte en J. H. C. Heijse. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten is gekozen rar. J. Moolenburgh. Burgem. en Weth. van Amsterdam hebben aan den Raad voorgesteld de concessie van een telefondien9t te verleenen aan de //Int. Bell-Telefon-Compnny", die de voor de gemeentekas voordeeligste aanbieding heeft gedaan, en zich ook heeft verbonden de uitvoering op te dragen aan een Nederlandsche maatschappij. De andere concessie-aanvragers warenMaju, dr. H. F. R. Hubrecht en de wed. J. H. C. Kakebeeke te Goes. De Gemeenteraad van Noordbroek (Groningen) heeft bij politieverordening als straf op openbare dronken schap gesteld, 3 dagen gevangenisstraf, zonder bepaling dat dit door boete kan vervangen worden. Men is daar dus de wet al vooruit. Op de buitenplaats //Weizigl" van den heer G. J. H. de Roo te Dordt, bevindt zich eene Agave Americana of lOOjarige Aloë, die dezen zomer belooft te bloeien. Uit Brussel wordt meegedeeld, dat door den Koning der Belgen, in verband met de totstandkoming van de Conventie betreffende het kanaal van Ter Neuzen naar Gent enz., de volgende Nederlanders benoemd of bevorderd zijn in de Leopoldsorde, te wetentot commandeurs, de heeren J. G. W. Fijnje, raad-adviseur voor de zaken van Waterstaat en Spoorwegen bij het Dep. van Waterstaat, Handel en NijverheidN. T. Michaëlis, directeur voor de spoorwegenJ. F. W. Conrad, hoofdingenieur van 's Rijks WaterstaatW. A. Ribbe, administrateur der Generale Thesaurie bij het Dep. van Financiëntot officieren, de heerenrar. C. J. E. graaf Van Bylandt, referendaris aan het Dep. van Buitenl. Zaken W. T. Koster, referendaris bij het Dep. van Waterstaat enz. G. Van Diesen, hoofd ingenieur van 's Rijks Waterstaat in Zeeland; tot ridder, de heer C. B. Schuurman, ingenieur 3e. kl. te Terueuzeu. Volgens een correspondentie uit 's Huge in het Zeeuwsck Dagblad zou er gedacht worden aan de vervanging van den heer Lansberge als Gouv. Gener. van Indië door den Minister jhr. Six. De heer van Lansberge moet bepaald verlangen af te treden. De kiesvereeniging //Eendracht maakt macht" te Breda heeft ter kennis van de kiezers aldaar gebracht, dat van anti-clericale zijde geen candidaat voor de Tweede Kamer gesteld is geworden. Zij noodigde verder alle geestverwanten uit om de stembiljetten oningevuld in te leveren. Te Breda 19 met 18.53 van de 2018 uitgebrachte stemmen tot lid der Tweede Kamer gekozen dr. Schaepman (ultr.) Er waren 115 blanco-biljetten in de bus; waarbij tot toelichting kan dienen dat de anti-clericalen door de liberale kiesvereeniging uit- genoodigd waren om blanco te stemmen. Het is nog de vraag of dr. Schaepman zal worden toegelaten. De Grondwet zegt in art. 91, dat de leden der Staten-Generaal niet tegelijk kunnen zijn //geestelijken of bedienaars van den Godsdienst". De gewezen Proteatant9che predikanten, die vroeger in de Kamer gezeten hebben o. a. de heer van Höevell en dr. A. Kuyper of daarin nu zitten, gelijk de heeren Moens, de Meïjier en Lieftinck, hebben hun ambt als predikant eerst uedergelegd en daarvan schriftelijke verklaring bij hun geloofsbrieven overgelegd. xNls dr. Schaepman dit ook doet kan er geen bezwaar zijn hem eveneens toe te laten. Er blijft evenwel een bedenking: kan een R.-Kath. geestelijke ziju kwaliteit als zoodanig nederleggeu? Wij twijfelen of dr. Schaepman dit wel zal doen om ziju intrede in de Kamer goed te maken en zien dus met belangstelling tegemoet, hoe dit loopen zal. Prov. Staten van Noord-Holland hebben tot lid der Eerste Kamer gekozen mr. G. van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam. Te Deventer is overleden Jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, oud-lid (18471879) der Tweede Kamer, een man bij alle partijen geacht om zijn kunde en rechtschapenheid. Het plan om in de Diergaarde te Rotterdam een aquarium op te richten, i9 opgegeven. Het comité, dat daarvoor werkzaam was, heeft namelijk het verzoek om grond in bruikleen van de Diergaarde, ingetrokken, en zoekt thans een auder terrein om het aquarium te 9tichten. Het eerste nummer van het Volksbladorgaan van de vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland", is verschenen, j De oplage is 9000 ex. en de uitgever de heer M. J. Van der Loeff te Enschedé. Bij het wetsontwerp tot verhooging der loopende begrooting voor Oorlog wordt f 261,000 gevraagd voor de bewapening met vuurmonden en affuiten van het fort op de Harssens. Voor die bewapening worden kanonnen van 30.5 c.M. noodzakelijk geacht. Uit die 9om behooren de kosten bestreden te worden voor de levering door den fabrikant Krupp, te Essen, van 2 van die kanonnen, een proefaffuit en 100 gra naten voor dat geschut, en door den frabrikant H. Gruson te Buckau bij Maagdenburg, van een affuit met toebehooren. TWEEDE KAMER. De kanaalwetten ziju door de Kamer na eenige discussie over het eerste der ontwerpen en zonder discussie over de andere aangenomen zonder eenige verandering. Zij strekken om de reeds sinds vele jaren noodig geachte en ook al sedert geruimen tijd voor bereide waterwegen in Groningen, Drente en Overijsel te doen maken en om in Friesland den provincialen waterstaat beter te regelen. Afvoerkanalen zijn voor de veenstreken lnng9 onze oostelijke grenzen volstrekt noociig. Daar is reeds zeer veel in dien hoek gedaan door de nu bestaande kanalen en vaarten, die gedeeltelijk door particulieren zijn aangelegd. De moerassen zijn droog geworden, aan de vervening van vroeger ontoegankelijke uitgestrekt heden hoogveen, kon met kracht de hand geslagen worden. De voordeelen daarvan voor handel en landbouw zijn in 't oogvallend. Doch tot voltooiing der kanaalwerken, waartoe de Nederlandsche regeering ook door tractaten met Duitseh- land verplicht was, kan de staatshulp niet gemist worden. Tot zoover is alles in orde; doch bij werken als zulke kanalen in streken die vroeger moerassig geweest zijn wegens gebrek aan afwatering, heeft een aanmer kelijke veranderiug van den waterstand plaat9. De moerassen worden van lieverlede droog, kleine rivieren en spranken, vroeger daaruit gevoed, verdwijnen of verminderen zeer door minderen wateraanvoer, zoodut er eindelijk een tijdstip kan komen dat die kanalen in zulke betrekkelijk hooggelegen streken, zichzelf dooden door uitdroging. Zoo ontstaat de bedenking die in de techniek de voedingskwe9tie heet. Het is toch te voorzien dat mettertijd, wellicht na 50 a 60 jaar, nieuwe werken noodig zullen zijn om de nu te maken kanalen steeds van water te kunnen voorzien. Deze bedenking woog bij eenige leden zoo zwaar dat zij de thans voorgestelde kaualen wilden uitstellen. Hierdoor zou echter hoegenaamd niets gewonnen zijn, daar immers volgens verzekering der Ministers wetenschap en techniek voor 't oogenblik alles hebben gezegd wat bij mogelijkheid te zeggen was en de ondervinding pas later ons verder zal moeten brengen. Een andere bedenking was, of de regeering ziel wel zoo vrijgevig moet betoonen tegenover de parti culiere maatschappij, van welke het niet zeker was of ze haar verbintenissen of verplichtingen wel zou kunnen nakomen ten aanzien van het onderhoud der aan te leggen werken. OndertU99chen zijn de ontwerpen achtervolgens alle aangenomen, ook dat waardoor Frieslaud moet geholpen worden. Ook heeft de Kamer het Regeeringsvoorstel goed gekeurd om aan de stoomvaartmaatschappij //Zeeland" uitstel te verleenen van de uitvoering barer verplich ting tot het stichten van een hotel eersten rang nabij het havenstation te Vlissingen. Zulk een hotel is nog volstrekt niet noodig en zou de maatschappij, die pas een weinig op verhaal gaat komen, zeer bezwaren. Men heeft het uitstel dan ook verleend. De heer Viruly nam echter deze gelegenheid waar om 't feit in bespreking te brengen dat de maatschappij //Zeeland" niet accuraat is in de aankomst der posten. In 't afgeloopen jaar, zeide hij, is de post 114 maal te laat aangekomen; in de eerste vijf maanden van 1880 34 maal. De Minister voerde daar tegen aan, dat hier aan geen fout van de Exploitatie-maatschappij der Staats spoorwegen was te denken, noch ook in de eerste plaats aan de //Zeeland", want dat de mist doorgaans de oorzaak dier vertragingen was. Hij merkte echter terecht op, dat dit punt met de zaak van dat hotel niets te maken had. Volgens mededeeling van den Voorzitter komen, na afloop der thans aan de orde zijnde wetsontwerpen, in behandeling: de herziening der wet van 1877 op de militaire pensioenen; de regeling van den geneeskun digen dienst bij de landmacht en dan de verhooging

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1