De panorama-woede houdt aan. Naar men verneemt zal ook te Kerkvverve een panorama-gebouw gesticht worden in verband met den stoomtram. Te Utrecht is overleden mr. G. W. Vreede, oud-hoog- leeraar der Universiteit aldaar, een man, om zijn in menig opzicht eigenaardige beschouwingen van zaken en toestanden, inzonderheid op staatkundig gebied, al gemeen bekend, doch ook om zijn voortreffelijke hoedanigheden niet minder algemeen geacht en ge waardeerd bij alle richtingen. Het aantal surnumerairs der directie belastingen en van het kadaster, hetwelk kan worden benoemd volgens het in het begin van 1881 te houden vergelijkend examen, is nader vastgesteld op vier. Het N. v. d. D. zegt over de in de lucht zittende nieuwe onderneming van een maildienst tusschen Nederland en Indië over Fransche havens, dat het thans vrij zeker is, dat omstreeks het voorjaar van 1881 een tweede maildienst van Amsterdam op Ned. Indië wordt geopend eu wel voor rekening eener Fransche maatschappij, die reeds in Engeland laat bouwen onder toezicht van Veritas, en dat de Fransche regeering deze maatschappij zal subsidiëeren, op voor waarde, dat zij haar schepen ook via Havre en Mar seille zal laten varen. Terecht merkt Het Vaderland hiertegen op, dat het te betwijfelen is of dit bericht juist is. Het Fransche gouvernement, dat nu een premiestelsel heeft ingevoerd om den scheepsbouw aan te moedigen, zal wel geen subsidie verleeneti aan een maatschappij, die haar schepen in Engeland zou laten bouwen. De Amst. Ct. meent, dat Het Vadert, iuconsequent is, als het den nieuwen dienst afkeurt. Hiertegen voert Het Vaderland niet zonder grotul aan, dat 't vrijhandelsstelsel volstrekt niet voor een zichzelf doodende concurrentie moet zijn. De thans bestaande diensten voorzien blijkbaar volkomen voldoende in de behoefte. Een nieuwe dienst zou de andere schade doen en zichzelve reeds in den beginne dooden. Dit kan niemand wenschen; 't zou enkel kapitaal ver morsen zijn zonder dat het algemeen belang er bij gebaat werd. We meenen dat dit goed gezien is van Het Vaderland en geven dit blad gelijk als het zegt, dat zijn onlangs gegeven becijferingen van de onmoge lijkheid van een nieuwen maildienst op Indië nog door niemand wederlegd zijn. Door de liquidateuren van de Afrikaansche Handels- vereeniging te Rotterdam zijn de concept-statuten voor de Naamlooze Vennootschap //Nieuwe Afriknausche Handels-Vennootschap" vastgesteld. Uit die concept statuten blijkt, dat het doel der vennootschap is „de voortzetting van den handel op de Zuidwestkust van Afrika, vroeger door de //Afrikaansche Handelsvereeni- ging" gedreven". De Vennootschap wordt aangegaan tot ultimo December 1905. De zetel der Maatschappij is Rotterdam. Het kapitaal, f 1.995,000, is verdeeld over 13,300 volgestorte aandeelen van f 150. Het bestuur is opgedragen aan een of meer directeuren, te Rotterdam woonachtig. Ieder directeur moet minstens 50 aandeelen in blanco deponeeren. Jaarlijks wordt door de vergadering van aandeelhouders een controleur benoemd, met de opdracht om geregeld de boekhouding der Vennootschap te controleeren. Zijn bezoldiging wordt door de algemeene vergadering vastgesteld. De te maken winst wordt verdeeld als volgtEerst 5 pCt. over het maatschappelijk kapitaal aan de aandeel houders van wat daarna over blijft 5 pCt. aan ieder lid der directie, het overblijvende aan de aandeelhouders. De Noorsche korvet //Nomen", een opleidingsschip voor zeeofficieren en matrozen, is via IJmtiiden te Arasterdam aangekomen. De geheele bemanning, uit genomen den kommandant en eenige officieren en onderofficieren, bestaat uit jonge zeelieden, die hun oefeniugstocht maken. Het schip heeft een reis rond Groot-Biittannië en Ierland gemaakt, eeu reisje, dat menigeen voor een opleidingsschip geschikter zal voor komen dan onze Zuiderzeetochtjes. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den Oost polder J. Wabeke tot id. van den Moggershil-polder H. Elenbaas Jzn. tot gezworen van den polder Willem Leopold J. Verhagetot dijkgr. van den Catspolder J. W. Markussetot plaatsverv. dijkgr. van den Calandpolder L. Ongenaetot dijkgr. van den Reigerbergschen polder P. Bruynzeel Jzn. tot plaatsverv. dijkgr. van den Sebastiaan de Lange-polder L. Ongenae; tot dijkgr. van den Visartpolder J. F. Goethalstot dijkgr. van den Melopolder P. Ver- haegeti tot gezworen van den Jacoba-polder L. Wisse. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Kuilen burg Jhr. Mr. L. Schorer, thans burgemeester van Axel, uit welke betrekking hij tevens eervol wordt ontslagen. Z. M. heeft benoemd tot Rijks-ontvanger te Axel J. L. de Weille, thans te Koewacht. Landbouw. Allen, die wenschen deel te nemen aan de Ned, collectieve inzending van melk- en fokvee en zuivel op de tentoonstelling, te Londen in October te houden, worden doorliet Voorloopig Comité dringend verzocht daarvan voor den 15 Juli aangifte te doen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Wij lezen in de Londensche Vcho //Holland, hoewel rijk aan muzikale talenten, zond ons nooit een ta lentvoller artist dan den violoncellist, die dezer dagen een concert gaf in de zaal van de //Dilettante Club", Argyll-street, Joseph Hollmnn. Groote violoncellisten zijn schaarsch in vergelijking met groote violisten; men behoeft den heer Hollman slechts eenmaal te hooreu om tot de overtuiging te geraken, dat hij niet alleen zijn instrument op buitengewone wijze meester is, maar dat hij, wat toon en nuanceeren aangaat, geen gelijke heeft." Ongelukken, Bampen, Misdaden, enz. Te Havre is een steiger ingestort, waarop een honderdtal personen stonden te kijken naar een zwem- kunstenaar. Allen vielen in het water, doch werden gered voornamelijk door de rapheid en koelbloedigheid van twee soldaten, die in een bootje sprongen, de drenkelingen opvischten en hen in verscheidene tochten aan wal brachten. Alleen één persoon verdronk en dat wel een vriend en makker der twee kloeke redders. Onder Weert is nabij de Zuid-Willemsvaart in een boscli het lijk gevonden van een goed gekleed on bekend manspersoon. Geen papieren, geld of voor werpen van waarde werden op het lijk gevonden, doch wel keuteekenen die aan misdaad doen denken. Het Jijk is naar Weert gevoerd om gerechtelijk ge schouwd te worden. Men brengt hiermede .in verband dat zekere Hendrik Hulsers in het laatst van Februari j.l. uit de gevangenis ontsnapt, in den omtrek van dat bosch is gezien en zich daar heeft opgehouden zonder dat men hem in handen heeft kunnen krijgen. In de gem. Haskerland is een boerenmeisje krank zinnig geworden uit drift, omdat zij een kwajongen dien zij naliep, niet kon krijgen. Zij liep hem eenigen tijd na, viel toen bewusteloos neer en sedert blijken haar hersens gekrenkt te zijn. Te Dokkum viel een 7jarig knaapje in een breede en diepe gracht; de vader begaf zich te water, doch kon het kind niet grijpen. Toen schoot de moeder toe, sprong ook in het water en greep den kleinen drenkeling, die reeds gezonken was, bij het been, waarna allen gelukkig gered werden door toesnellende menschen. Te Eersel bij Eindhoven beeft zekeren v. W., een berucht persoon, zijn kostbaas een geweerschot door het hoofd gejaagd. De dader is tegelijk met zijn broeder, die hem tot de daad had opgehitst, geboeid naar 's Hertogenboscb opgebracht. Onder Helmond is een woning door den bliksem in brand geslagen en geheel afgebrand. Te Ouddorp is de bliksem geslagen in de directiekeet van den waterstaat aan den Oudelandschen Zeedijk. Zwaar muurwerk en balken werden verbrijzeld, doch brand ontstond er niet en de ingenieur van der Thoorn, die in een vertrek van 't gebouw aanwezig was, geen meter van de plaats die getroffen werd, bleef ongedeerd. De hitte, die door de electrische vonk ontwikkeld werd, was zoo sterk dat op zolder een spade gedeeltelijk gesmolten werd en alle houtwerk en behangselpapier verschroeide. Te Stratum bij Eindhoven is een woning totaal afgebrand. De bewoner, tevens eigenaar van 't pand, is gearresteerd, verdacht van brandstichting. Te Leiden is het inwendige van het feestgebouw der studenten zwaar beschadigd door brand. Het décoratief is groolendeels vernield en een aantal kost bare vaandels zijn verloren gegaan, o. a. die van //Pro Patria" en van //Sempre Crescendo//. Te Lamswaarde, gem. Hontenisse, is de woning van P. Vierik, tijdens diens afwezigheid, door den bliksem in brand geslagen en geheel afgebrand. Te Heerenveen is een molenaar, een bejaard man, door een der wieken vati zijn molen getroffen en aan de gevolgen overleden. Te Amersfoort is een //mijnheer" aangehouden, die kostbare voorwerpen te koop aanbood, die vermoedelijk door diefstal verkregen waren. Te Maastricht is een ISjarig jongeling, die aan den rand van 't kanaal, op eeu hooivork leunende, naar een voorbijvarende stoomboot stond te kijken, door het uitschieten van de hooivork in het kanaal gevallen en verdronken. Te Maastricht is door den brigadier-rijksveldwachter aangehouden de beruchte Herman Börsch, oud omstreeks 30 jaar, gepensionueerd Indisch militair en beschuldigd van onderscheiden diefstallen, gepleegd te 's Herto genbosch, te Loneker, te Krnlingen en te Arnhem. Hij is onmiddellijk naar Rotterdam gevoerd en aldaar ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De vermoedelijke dader van den diefstal van goud en zilverwerk te Zuidwolde is gevat. Het is zekere W. uit Windschoten en men heeft nog eenige voor werpen bij hem gevonden van den diefstal afkomstig. Te 's Hertogenbosch is ingebroken en gestolen bij den heer J. M. Fret. Uit een secretaire is f 80. aan geld gestolen; het tafelzilver vond men op den grond, waaruit men opmaakt dat de dief, of dieven, gestoord zijn en de vlucht genomen hebben. Een heer uit Nijmegen is van Utrecht over Arn hem naar huis reizende een portefeuille met f 9500 aan bankpapier kwijt geraakt. Een oud vrouwtje te Amsterdam is op heeterdaad betrapt, terwijl zij een hammetje uit een winkel stal. Te Middelburg is in een klein logement aan een logeergast een som van f 200 ontstolen, n.l. 2 bank biljetten van 100. In de kazerne der grenadiers en jagers te 's Hage heeft een sergeant der grenadiers uit een blikken trommel op het bureau van den sergeant-majoor een bankbiljet van f 40 weggenomen. Hij zal voor den krijgsraad gesteld worden. Te Boxtel is een treinsmid onder een locomotief geraakt, die hem de beide armen en een voet ver brijzeld heeft. Te Maastricht is een persoon aangehoudeu, be schuldigd van het schrijven van brandbrieven aan twee geestelijken. Te Saint-Julien aux Bois is een 17jarig meisje overleden door den geur der bloemen, die zij op haar verjaardag ontvangen en, onvoorzichtig genoeg, in haar slaapkamer had gezet. Een Engelsohe heer en dame, die op weg waren naar Chamounix zijn met rijtuig en al in een afgrond gestort door liet schrikken van een der paarden. De dame was onmiddellijk dood. De heer werd nog levend gevonden. Het ongeluk geschiedde onder de oogeu van twee dochters der ongelukkigen, die in een volgend rijtuig zaten. Weder is te Groningen bij het slechten der ves tingwallen een ongeluk gebeurd. Thans brak een arbeider 'net been, doordat hij onder een klomp aarde geraakte. Te Pijnacker is de bliksem geslagen in den water molen, bewoond door J. De Hoogen. Een der mo lenroeden en de zoogenaamde staart werden zwaar beschadigd, zonder dat er evenwel brand ontstond, zoodat de bewoners met den schrik vrij kwamen. Op het buitenverblijf //Bosch en Vaart", te Heem stede, bewoond door den heer J. M. baron van Tuijll van Serooskerken van Vleuten, is een belangrijke diefstal gepleegd. Men heeft namelijk uiteen kast, staande in de zoogenaamde koepelkamer, alle zilveren voor werpen ten getale van 160 waaronder een bouilloir ter waarde van 600.ontvreemd. Alle ramen waren, gelijk den vorigen avond, gesloten eu er was geen spoor van inbraak te ontdekken. Van den schoorsteen der pastorie te Rosmalen zijn de jonge ooievaars gestolende dieven hebben een der jongen in het nest achtergelaten. Men vertelt, dat de jonge ooievaars naar Engeland verzonden en hier te lande tegen f 5 per stuk opgekocht worden. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli heeft in het postkantoor te Schwerin, in Mecklenburg, een belang rijke diefstal plaats gehad. Er werden 24 aangeteekende brieven met een gezamenlijke geldswaarde van 97,286 Mark 90 Pf. gestolen. Een belooning van 1500 Mark is uitgeloofd voor de ontdekking van de daders, die men reeds meent gevonden te hebben; er zijn althans twee boerenzoons gearresteerd, verdacht van door inbraak zich tot de afdeeliug der aangeteekende brieven toegaug te hebben verschaft.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2