voor het arrondis- sement Zierikiee. 1880. No. 53. Woensdag 7 Juli. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. 971/, 63'/» K'/, 8 90'/» W'/l. 50 105'/2 1er1kzeescïïë courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke noraraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. Per PRIJS DER ADVERTENTIEN: gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van I5 regels, mits contant betaald. 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LA li E\'lil AA. ZIERIKZEE, 6 Juli 188 0. Als een vervolg op het verslag van de feestviering te Eikerzee melden we nog, dat de jubilaris Vrijdag een feestje bereid heeft aan de kinderen zijner school. Te tien ure in de school vergaderd, hebben de kleinen zich daar onder het genot van allerlei aangeboden versnaperingen met gepast spel en zang allerprettigst geamuseerd. Ook den oud-leerlingen is door den heer du Claux een partijtje aangeboden, dat op een nader te bepalen dag zal gehouden worden. Art. 264 der Gemeentewet luidt: //De kohieren der hoofdelijke omslagen en andere directe plaatselijke belastingen, door burgemeester en wethouders voor- loopig vastgesteld, worden ter secretarie der gemeente, gedurende ten minste veertien dagen, voor een ieder ter lezing uedergelegd. //Van het neder leggen der kohieren ter secretarie geschiedt openbare kennisgeving". Art. 265 vierde alin. luidt: //De door den Raad vastgestelde kohieren worden ter secretarie, gedurende ten minste acht dagen, voor een ieder ter lezing nedergelegd, waarvan openbare kennisgeving geschiedt". Aldus de Wet. Het is echter bekend dat het in de praktijk veel meer aankomt op de uitlegging en toe passing dan op de uitspraak der Wet zelf. Dit is op dit stuk meermalen gebleken. Er zijn Gemeentebesturen die, lezende wat er staat, de bedoelde kohieren werke lijk voor een ieder ter lezing nederleggen; sommige Gemeentebesturen publiceeren zelfs de lijst der aan slagen en vullen die openbaarmaking jaarlijks aan door ook de veranderingen te publiceeren. Tot deze opzettelijke openbaarmaking schijnt een Gemeentebestuur niet verplicht; het is een dienst aan het publiek bewezen en een hulde aan het beginsei dat publiciteit ook in dergelijke zaken haar nut kan hebben. Hoe echter moet men denken als een Gemeente bestuur de Wet uitlegt op deze wijze: de kohieren worden voor niemand ter lezing nedergelegd, komt er iemand, die wil weten of hij aangeslagen is en voor hoeveel, dan zoekt de daarmede belaste ambtenaar dit voor hem op en laat hem dan door een in een stuk papier geknipt gat zijn naam en zijn aanslag op het kohier kijken, daarbij wel oppassende dat hij niets te zien krijgt vau de andere namen en aanslagen Zoo wordt de Wet door het Gemeentebestuur van Amsterdam uitgelegd. De heer Metelerkamp, lid van denGemeenteraad aldaar, heeft reeds bij herhaling verzocht dat hem de in art. 264 en 265 bedoelde lezing van het kohier zou worden toegelaten, doch te vergeefs, men heeft hem afgewezen met een //oogeh uit de boeken". Daar hij zich daarbij niet kon neerleggen heeft hij het hooger gezocht, doch zonder vrucht. Wel heeft zelfs de Tweede Kamer der Staten-Generaal den 20 April j.l. in antwoord op een adres van den heer Metelerkamp verklaard, dat de Wet ongetwijfeld be doelt wat zij zegt: openbaarheid der kohieren voor een ieder en niet het tegenovergestelde, maar dat beteekent niets volgens de meeuiug van het Gemeente bestuur van Amsterdam, en toen nu in de zitting van 30 Juni j.l. de lieer Metelerkamp de vraag deed of Burgemeester en Weth. voornemens waren publiciteit te geven aan de kohieren van de inkomsten-belasting, heeft de Voorzitter, ofschoon erkennende dat de Tweede Kamer door haar votum van 20 April heeft verklaard van meening te zijn, dat het Gemeentebestuur van Amsterdam art. 264 niet juist opvat, verklaard dat er toch geen publiciteit zal gegeven worden, dit verder met redenen omkleedende, die we hier uil gebrek aan plaatsruimte niet overnemen. De heer Metelerkamp, dankbaar voor de vele woorden, was er geenszins door voldaan en heeft een voorstel gedaan, strekkende, dat de Gemeenteraad van Amsterdam de kohieren der plaatselijke directe belasting naar het inkomen zal doen ter lezing leggen in hun geheel en voor een ieder, die zich daartoe op de daarvoor aan te wijzen dagen aan het stadhuis aanmeldt. Dit voorstel zal behandeld worden in de volgende vergadering. Door het Bestuur der Ned. Vereeniging voor de animale vaccinatie is het volgend schrijven in de bladen bekend gemaakt Het enten uit Kalfpokken. Animale Vaccinatie In verschillende gemeenten van ons land worden in den laatsten tijd door besturen en geneeskundigen maatregelen genomen om zich van ingeente kalveren te voorzien, ten einde van de stof uit de kalfpokken gebruik te maken voor vaccinatie en revaccinatie. Ofschoon voorstanders van het gebruik van dierlijke pokstof meenen wij echter, in het belang eener deugdelijke inenting, er ernstig op te moeten wijzen, dat voor een doeltreffend gebruik van de dierlijke pokstof eenige oefening vereischt wordt. Elke inrichting tot voortplanting van oorspronke lijke koepokstof (Pare Vaccinogène) heeft hare lijdens geschiedenis. Eerst na eenigen tijd te hebben gewerkt, mocht het aan deze inrichting gelukken uit de kalf pokken een stof te verzamelen, die in werkzaamheid de tot hiertoe gebruikelijke stof uit kinderkoepokken evenaart. Er bestaat dus wel eenige grond voor de vrees, dat de op vele plaalseu zonder voorbereiding genomen proeven met dierlijke pokstof tot teleurstelling zullen leiden en het vertrouwen op de deugdelijkheid der animale vaccinatie aan 't wankelen brengen. Wil men met vrucht van de dierlijke pokstof gebruik maken, dan is het dringend noodzakelijk, dat men de bestaande inrichtingen van dezen aard be- zoeke, ten einde nauwkeurig bekend te wordtn met alles wat vereischt wordt, om zich eene krachtige vaccine uit de kalfpokken te verschaffen. Wij meenen daarom te mogen vertrouwen, dat alleD, die de oorspronkelijke koepokstof wenschen voort te planten, en wie volksgezondheid en volkswelvaart ter harte gaan, gaarne gebruik zullen maken van de gelegenheid, om een bezoek te brengen aan een der //Pares Vaccinogènes" in ons land, waar men steeds bereid is iederen belangstellende met raad en daad ter zijde te staan. Namens het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging voornoemd. De Commissie van Geneeskundigen, Dr. B. Carsten, Voorzitter Dr. J. Vroesom de Haan, Secretaris 's Gravenhage, Rotterdam, 30 Juni 1880. Het ongelukkig geval te Amsterdam, waardoor inenting met vergiftigde stof, die een professor uit Beiereu had laten komen, een zijner kinderen is over leden en een ander zwaar ziek geworden, is door de Standaard geëxploiteerd tegen de vaccinatie. Nu, dit lag voor de hand en zal door redelijke, verstandige menschen naar waarde beoordeeld worden. Veel ver standiger beoordeelt De Tijd het geval. Dit blad zegt, dat verstandiger ware geweest als de hoogleeraar de stof niet uit Beieren had laten komen, maar wat meer vertrouwd had op de zorgvuldigheid onzer genees kundigen. Zoo is 't. De stof moet genomen zijn van een aan een of andere ziekte lijdend dier en blijkbaar hebben de Beiersche geneeskundigen, die de. stof afzonden, al zeer weinig zorgvuldig gehandeld, terwijl men toch van onze eigen geneeskundigen met reden mag ver trouwen, dat zij geen andere stof zullen nemen dan van een individu, dat voor zoover dit is na te gaan, gezond is. Naar aanleiding van het ongeluk te Amsterdam, dat een gevolg zou zijn van de vaccinatie met uit Munchen ontboden stof, vraagt de Middelburgsche Courant„oï het niet vvenschelijk zou zijn, dat omtrent //dat ongeval een volledig onderzoek door genees- z/kundigen werd ingesteld en openbaar gemaakt. Bij //die gelegenheid zouden ook de bezwaren, door we- //tenschappelijke mannen nu en dan tegen de inenting //aangevoerd, ter sprake gebracht kunnen worden. De //slotsom van dat onderzoek zou voor ons leeken den //maatstaf opleveren, naar welken wij voortaan den //inentiugsdwang te beschouwen en te verdedigen //hebben." De Uitgever der Katholieke Illustratie heeft als premie aan de inteekenaars toegezegd een kosteloos advies van een dokter, gepromoveerd aau de universiteit te Leuven en die een veeljarige praktijk bezit. Uit het Antwoord van den Min. van Financiën op het voorloopig verslag over de rentewet blijkt, dat de Min. van Waterstaat de kosten voor de voltooiing aan den Rotterdamschen waterweg op 15 millioen raamt. I)e N. Rott. Ct. stelt dit tegenover de onlangs door Het Vaderland gedane mededeeling, dat volgens de ramingen der staats-commissie nog een som van 20 a 30 millioen zou noodig zijn en merkt op, dat de raming des Ministers juist de helft dier som is. Het is d. o. de slechts vraag welke raming de Minister bedoelt: een gewone, n.l. zooals men ze sinds eenige jaren bij alle groote werken gemaakt heeft, of niet. Is de raming zulk een gewone dan zouden de kosten zeer wel naar de 30 millioen kunnen loopen en dan had de staats-commissie het toch niet zoo ver mis. Behoudens de mogelijkheid van. uitzonderingen, kan men wel aannemen dat wezenlijk groote werken ge woonlijk meer dan het dubbele der raming kosten. Rotterdams waterweg moet echter goed gemaakt worden, al kost het ook veel, ja al kost het meer dan nog 15 millioen. Het is een levenskwestie voor den handeltenzij men zich langzamerhand ga wennen aan het denkbeeld, dat Nederland aan één handels plaats van aanbelang (Amsterdam) genoeg heeft. De werkzaamheden aan het groote arsenaal te Bergen op Zoom, dat tot eene kazerne wordt ingericht, vorderen onder leiding van den opzichter le kl. J. E. van Charldorp, naar wensch. De localiteit, vooral voor den soldaat, is uitmuntend te noemen, en het gezicht uit enkele knraers op de Schelde is waarlijk schoon. De onderofficierskamers, bureaux, rustkamers, keukens, geweermakerswerkplaats, waschkamer, cantine etc. etc. schijnen zeer goed te zullen voldoen. In de onmiddel lijke nabijheid der kazerne, op eenige meters van de haven, is een pomp gemaakt, die uitmuntend drink water levert, zoodat ook in die noodzakelijke behoefte is voorzien. Als een bewijs voor de groote nauwkeurigheid waarmede statistieke opgaven aan onze ministeries worden samengesteld, dient dat iu de Donderdag bij de Staats-Courant gevoegde //Statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken vau den dood in Nederland over Februari 1880", ook is opgenomen een kolom voor overledenen aan //Ziekten van het kraambed, Febris puerperalis"welke kolom ook is geplitst in tweeën: //Mannen" en //Vrouwen", 't Schijnt dus dat mannen ook aan ziekten van het kraambed kunnen bezwijken.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1