ZIERIKZEESCHE COURANT. voor liet aiTondis- A ""—4 1880. No. 52. Zaterdag 3 Juli. 83ste jaargang. EnT NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. N avonds am: in.—u j 12.— J10.— |10.— 110. 110.— 110.— 111. 12.— |10.— 10.— ■10.— Iio.— 11.— 653/, '«'/is k03"/It h02=/ls 102% 953/, 183/, flG •173/is 51% I977/» 8315/ifi 77% 43% |62%8 1,26 V, 1,45 t,45 [vonge 111.95 *10.25 8.— 5.70 5.50 4.— 5.— 112.. 16. llB. 12.— 3.25 Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post/ 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DEK AD VEKTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKFA18AA Zierikzee 2 Juli. De gemeente Eikerzee heeft gisteren een eigenaardig en schoon feest gevierd, 't Was dien dag 25 jaren geleden dat baar hoog geschatte en verdienstelijke hoofdonderwijzer, de heer Jacob du Claux, zijn ambt als zoodanig aanvaardde. Voor allen, die gisteren de lieflijke streek daar langs de duinen en te midden van in heerlijken zomerdos prijkende velden bezocht, was 't een hart verheffend schouwspel, die gemeente als een eenig man zich te zien beijveren om den dag van 1 Juli '1880 te maken tot een glansrijken feestdag voor haar onderwijzer met zijn gezin en voor zichzelve. Uit alle woningen wapperde de driekleur, het school gebouw prijkte uitwendig met een sierlijken eereboog en was inwendig hoogst smaakvol getooid met groen, bloemen en draperieën en tropeeën van vlaggen. Voor de woning van den heer du Claux was mede een fraaie eerepoort opgericht. Te negen ure had zich een talrijke schare in de school vereenigd om den algemeen geachten en be minden man een feestelijke hulde te bewijzen. Daar waren de leerlingen, een groep oud-leerlingen, de gemeenteraad, burgemeester en wethouders en de secretaris en een schare belangstellenden, zoo dames als heeren. Een commissie uit den gemeenteraad haalde den jubilaris en zijn gezin van zijn woning af en geleidde hem de school binnen, waar hij door een feestzang der blijde schooljeugd werd verwelkomd. Daarna nam de heer J. M. de dopper, burgemeester van Eikerzee en Ellemeet en lid der Provinciale Staten van Zeeland, het woord en hield een hartelijke en schoone toespraak tot den feestvierenden hoofdonder wijzer. Hij schetste diens groote verdiensten als on derwijzer, als burger en vriend der gemeentenaren, als huisvader en echtgenootbij bracht hem de hulde en dank der geheele gemeente voor zijn trouwe nauw gezette plichtsbetrachting en zijn waarlijk nuttigen en vruchtbaren arbeid. Andermaal werd een feestzang aangeheven door de oud leerlingen, een gemengd koor dat in eenvoudig schoonen zang den jubilaris verkon digde dat ook de volwassenen hun ouden leermeester nog hoogachten en waardeeren. Een der leerlingen en daarna een der oud-leerlingen spraken mede den beminden onderwijzer in gemoedelijke woorden toe, een en ander afgewisseld dooi' welgeslaagde uitvoering van toepasselijke feestliederen. Ook de heer v. d. Scheer, consulent in de thans vaceerende predikantsplaats, sprak den jubilaris toe en was de tolk der kerkelijke gemeente om hem hulde te brengen voor zijn ver diensten ook in zijn betrekking tot de kerk en haar voorgangers. Zichtbaar aangedaan beantwoordde de heer du Claux de hem zoo hartelijk en welgemeend toegebrachte hulde met een woord van dank en met de betuiging- dat hij steeds naar vermogen zijn plicht had gedaan en dit hoopte te blijven doen, zich sterk gevoelende door den steun en het vertrouwen van het gemeente bestuur, de genegenheid zijner medeburgers en de liefde der jeugd. Tal van kostbare geschenken werden den jubilaris opgedragen, o. a. een fraaie mahoniehouten schrijf bureau met daarbij behoorende stoel van het gemeente bestuur, een smaakvolle inktkoker van de ambachtsvrouw jonkvr. de Witte van Citters, die mede aan de school een stel schoone gekleurde historieplaten schonk, van de leerlingen een kostbare ring met inscriptie, van zijn ambtgenooten uit W.-Schouwen een uit drie stuks bestaande bronzen groep, en verder tal van andere fraaie cadeaux. te veel om te noemen. Na afloop der plechtigheid in de school, die op allen die haar bijwoonden een diepen indruk maakte en zeker de aangenaamste herinneringen zal nalaten, ontving de jubilaris zijn dorpsgenooten en de autori teiten in zijn woning, terwijl 's avonds de feestdag besloten wercl met een zeer geanimeerde bijeenkomst in het schoollokaal, voor heden een waarlijk prachtige feestzaal. In den namiddag ontving de heer du Claux ook een bezoek*van den Distrtt-schoolopziener mr. J. W. A. Schneiders van Greijlfenswerth, die hem gclukwenschte met zijn feestviering en tevens den dank en de te vredenheid van het schooltoezicht, ook namens den Inspecteur van 't Lager Onderwijs in Zeeland, toesprak, waarbij hij hem tevens een rijk gebonden photografie- albunt vereerde. Het avond-feest werd mede bijgewoond door de ambtgenooten in de afd. Westelijk Schouwen, terwijl het onderwijzers-zanggezelschap uit Zierikzee onder directie van den heer Letzer was overgekomen en aan de feestvreugde afwisseling en luister bijzette door de uitvoering van eenige schoone zangstukken. In allerprettigste stemming was men bij een, tal van feestdronken werden ingesteld door lustige zangen afgewisseld, terwijl ook buiten het feestlokaal jong en oud zijn vroolijkheid uitte ter eere van het heugelijke feest voor den algemeenen geachten hoofdonderwijzer. Ook wij wenschen hem van harte toe dat hij nog vele jaren ten nutte zijner gemeente moge arbeiden. De gemeenteraad van Middelburg' heeft besloten niet te treden in het verzoek der firma Wolterbeek, van Baggen en Co. om verlenging of vernieuwing dei- overeenkomst dier firma met de gemeente betrekkelijk de straatverlichting en dus over te gaau tot het stichten en exploiteeren van een gasfabriek door de gemeente. Voor eenige dagen deelde de N. Rott. CL mede, dat de Minister van Financiën den ontvanger der registratie te Boxmeev gelast heeft aan de koopers der domeingoederen van St, Agatha de koopsommen voor die goederen terug te geven. De heer Dubois, de ontvanger bovengenoemd, is verplaatst en vervangen door den surnumerair van Blarkom. Het Vaderl. geeft hieromtreut de volgende ophel dering De goederen waren verkocht op voorwaarde, dat de kooppenningen den kooperszouden teruggegeven worden, wanneer de goederen niet binnen twee jaren waren geleverd, en dat zijn ze niet. Het verplaatsen van den heer Dubois heeft niels met de zaak te maken. Do weg van rechten is ten aanzien dier goederen nog niet geheel afgeloopen. Is een en ander juist dan blijkt: dat de Regeering ten vorige jare heeft doen verkoopen wat zij niet in staat was aan de koopers te leverendat de weg van rechten een kronkelende weg schijnt en dat de klooster boeren van St. Agatha, 't zij nl of niet leden van de firma Villefort en Co,, tot heden toe hun zin hebben gekregen en al de drukte over die zaak verleden jaar gemaakt wel had achterwege kunnen blijven. Volgens Het Vaderland is bij liet Dep. van Justitie een ontwerp tot wijziging der wet op den kinderarbeid iu bewerking. Een noodige arbeid inderdaad. Het blijkt uit de inkomende berichten, dat de pokken thans schier in alle landen van Europa heerschen in min of meer ergen graad. In de week van 1421 Juni stierven te Londen aan pokken 10 personen en kwamen er 31 nieuwe gevallen bij, terwijl er 284 lijders in de ziekenhuizen waren. Te Weenen stierven 8, te Praag 12, te Triest 3, te Petersburg 2, te Boecharest 6, te Parijs 50, te Madrid 14, te Buda-Pest 6, te Krakau 4, te War schau 8, te Cadix 2, te Geneve, Rome en Venetië respect. 1. Ook in Denemarken en Zweden kwamen pokkengevallen voor. Hoe nuttig de her-inenting kan zijn, blijkt uit de mededeeling van het officieel overzicht van de ziekte en sterfgevallen aan de pokken in het koninkrijk Beieren, gedurende liet jaar 1879. In het geheel kwamen er voor 145 ziektegevallen, met 22 dooden, zijnde 15,2 Onder de zieken bevonden zich HO, of 75,9%, die eens waren ingeënt, met 15 sterfgevallen: 18, of 12,4%, die gere- vaccineerd waren, met geen dooden en 17 of 11,7 die niet ingeënt waren met 7 dooden. Te Aalsmeer heeft het in den nacht van Vrijdag 25 op Zaterdag 26 Juni nog gevroren. Onlangs is in het Wiener Medicinische Wockenschrift met veel ophef melding gemaakt van de zoogenoemde Chineesche Poho-olie: en is tie aan die stof toege schreven geneeskracht sterk opgehemeld, zoodat het tijdschrift de poho-olie aanprees tegen migraine, hoofd pijn en zenuwtrekking. In de N. Rott. Ct. werd naar aanleiding vau dat artikel in het Weener geneeskundige tijdschrift opgemerkt, dat de poho-olie iu Ned.-Indiö algemeen en Uier te lande ook bij zeer velen bekend is. Thans is door den heer H. aan de N. Rott. Ct. nog een niet onbelangrijke wenk bij liet gebruik der Chineesche wonder-olie gegeven. De heer II. waar schuwt n.l. nadrukkelijk tegen het menigvuldig gebruik dier olie, daar dat hoogst nadeelig is. Inzonderheid als men de huid nabij de oogen, beneden aan 't voorhoofd, aan de slapen of boven den neus met poho-olie vrij ft, is dat gevaarlijk voor de oogen. Hij haalt het voorbeeld aan van een hem bekende dame in Indië, die bijna dagelijks poho-olie gebruikte tegen hoofdpijn en die eindelijk blind werd, ja zelfs de oogen geheel uit de kassen kwijtraakte, liij waagt de gissing, dat de iri China zoo menigvuldig voorkomende blindheid wellicht nog meer is toe te schrijven aan het gebruik der poho-olie, dan, gelijk wel eens ge schiedt, aan het reinigen der oogen door middel van een zilveren bal, waarmede de Chineezeu de geopende oogen wijven. Men bezige dus, zegt de heer li., die olie niet te dikwerf, en dan nog op het voorhoofd en de slapen zoo ver mogelijk van de oogen, en tegen kiespijn on oorpijn, iu het kuiltje achter de ooren maar altijd iu zeer geringe hoeveelheid. Nabij Barneveld heeft een arbeider in een plagge- veld een antiek potje met 16 zilveren munten opge- gedolven. In den Atlantischen Oceaan wordt door de op Amerika varende schepen zooveel ijs ontmoet, als maar zelden voorkomt. Uit Ootmarsura wordt gemeld, dat een bruidegom aldaar zijn aanstaande vrouw aan zijn broeder heeft overgedaan. De burgemeester te Denekamp, bij vrien het nieuwe paar zich ter inschrijving vervoegde, kon van verwondering niet nalaten te vragen, hoe hij hier zoo onverwachts een anderen bruidegom voor zich zag, waarop de boer hem den ruil met zijn broeder verklaarde, en toen aan de bruid werd gevraagd of ze daarmede genoegen nam, antwoordde deze: //Och joa, Börgeraeister, 't is mie net 't Kolfde". Uit het jongste verslag der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden blijkt, dat het ledental thans 280 bedraagt, terwijl enkele leden hun bijdrage hebben verdubbeld. Door de Rotterdamsche subcommissie werd een som van 300, die zij bij gebrek nnn jongens op dat oogenblik niet bepaald noodig had, ter beschikking van de hoofd kas gesteld. Vele ge- achenkeu werden ontvangen. De lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van de

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1