Z1ERIKZF1SCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihee. 1880. No. 50. Zaterdag 26 Juni. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Het merkwaardige Volk. B i a n e n 1 a a d. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nominees 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE N TI EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Gebporte en Doodberichten van 16 regels 6^ cent. Dienstaanbiedingen van I5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKE.VMAN. Het Fransche Volk bedoelen wij. De N. Ame rikanen zeggen 't vau zicbzelven dat zij een groot volk, een merkwaardig volk, een wondere natie zijn, en zij roepen dit zelfs in geestdrift uit als er een stoomschip in de lucht vliegt, waarbij zij een honderdtal arme slachtoffers van dwaze eerzucht en schromelijke onvoorzichtigheid in de lucht zien spartelen. Zoo zijn de Frauschen niet. Wel laten zij zich met zeker welgevallen den titel van de „groote natie" aanleunen; maar zelden gaat er ook een maand voorhij dat zij niet door een of andere groote daad, of door een grootsche gedachte de algemeene aandacht trekken, ja niet zelden ook de algemeene bewondering der wereld inoogsten. Hoe jammer, zegt men onwillekeurig, dat zulk een flink, wakker volk, bijna voortdurend een speelbal is van de politieke winden en stormen, ja schier op en neer gaat als 't kwik in den barometer, luisterende naar de geringste weers verandering. Doch ook dit zit zoo geheel in 't bloed van het merkwaardige volk, dat men het niet kan wegdenken zonder tevens het eigenaardige karakter er van weg te Demen. Neem wie ge wilt: de nijvere doch woelige arbeiders van het noorden, de vurige republi keinen van het zuiden, de eenzelvige overgods- dienstige boeren van het westen, de door den oorlog zwaar beproefde mannen van het oosten of de goedmoedige souffre-donleurs van 't midden, in allen vindt ge dat eigendommelijk bewegelijke, dat rustelooze en wankelbarige, laat ons 't maar zeggen dat wispelturige, waardoor de Fransehe volksaard heind en ver bekend geworden is. En toch, hoe ziet men telkens dat wispelturige volk zich met geestdrift opmaken, met kracht aangorden voor een of ander idee, zoodra het maar iets aantrekkelijks, iets groots in dat idéé opmerkt en erkent. Tap het zijn geld af, dat bloed der industrie, het vat 't idéé der reparatie op, gaat moedig aau 't werk en levert binnen 7 jaren 't grootsche schouwspel op van een beroofde natie, die wellicht dubbel en driedubbel zoo rijk is als haar over winnaar en beroover. Een oogenblik schijnt het af te dwalen van dezen weg omdat het aangetrokken en half verlokt wordt door een ander idéé, dat der revanchemaar 't is toch bezadigd genoeg om daaraan niet toe te geven, maar te blijven bij 't vreedzame werk der herstelling, terwijl het intusschen zich des te beter kan voorbereiden voor den dag der wrake, zoo die onverhoopt eens komen mocht. Twintig jaar van een schijnbaar groot; doch innerlijk slecht en verdorven keizerrijk hebben ook een geslacht schier tot in den grond bedorven. Toch is 't na de ontnuchtering van 1870'71 weder tot bezinning en tot nieuw leven ge komen. Een oogenblik, onder de mannen van 16 Mei, liep het gevaar der reactie ter prooi te worden en weder den weg op te dwalen, die, aan de hand der priesters, onder het juk door leidt, en zie, ook toen ontrukte het zich weder aan 't gevaar, 't kwam nog tijdig tot bezinning en inzicht en 't ontwapende de vuisten die met een nieuwen 2 December dreigden. Thans drijft hetziju Jezuïeten uit, zijn ongeluks vogels, de verleiders zijner vrouweu en dochters, de bedervers zijner jongelingschap, de sponzen die zijn zuur verdiende penningen opzuigen. Het durft daarbij den dreigenden banbliksem te trotseeren, 't is reeds zoover gevorderd dat het de ijdelheid van dat wapen beseft. Andere gevaren dreigen. Op 't zelfde oogenblik dat de onleerzame en onrustige roode partij naar voorwendsels zoekt, om de gematigdheid zijner bestuuders in verdenking te brengen en zoo bun gezag te ondermijnen en de rust te be dreigen, verraadt zich 't bestaan eener samen zwering van de witte partij, die der oude verloopen lelies. Zij is berekend op de macht van 't geld, 20 millioen zijn bijeen en daarmede meent men genoeg Franscheu te kunnen om- koopen om in de warme Augustusdagen een slag tedurven slaan, die de republiek moetdooden en de clericale legitimistisehe monarchie er voor in de plaats moet brengen. Geen nood, geen vreesOen aan de radicale rooden en de radicale zwarten en witten te toonen dat Frankrijk sterk is en hen niet vreest, wordt de algemeene amnestie goedgekeurd. De laatste edoch niet de ergste communards worden weder in genade aangenomen en mogen den vaderlandschen grond weêr betreden. Laat vrij de overgebleven werktuigen van den 2 De cember en die van Juli 1870 en die van den 16 Mei daarbij schijnheilige verontwaardiging toonen, zij mogen zich gelukkig rekenen dat de Republiek niet enkel barmhartig en ge nadig jegens de communards, maar ook groot moedig sterk is tegenover hen en hen met rust laat. Nu zal den 14 Juli in Longchamps een groot nationaal feestgedruisck davex-en. Moge 't door geen wanklanken verstoord, door geen sluip moordenaars der vrijheid ontheiligd worden! Merkwaardig Volk! O. Gewis, de Franschen zijn nog niet aan 't einde van hun veelbewogen staatkundig leven. Zij kunnen zich nog niet stil en rustig neervielen, een iegelijk onder zijn wijnstok en zijn vijgeboom; ze zouden dit ook i zelf allerminst willen. Maar ze zullen toch niet achteruit gaan, niet dalen, niet inzakken. Hon- j derdmaal gevallen, zullen ze honderdmaal weder opstaan. Gekluisterd door tirannen, wereldlijke en geestelijke, zullen ze hun ketenen afschudden en weer geestdriftig worden voor de vrijheid, voor 't recht, voor grootsche ideeën. En gestijfd door den waan van aan de spits der beschaving te staan, zullen ze steeds, nu op dit dan op dat gebied, maar altoos in 't een of 't ander, der wereld ten voorbeeld kunnen verstrekken. ZIERIKZEE, 25 Juni 1 8 8 0. Het maken van een kade op de scheepstimmerwerf alhier is aangenomen door J. C. Dalebout voor f 124,50. Het maken van verdedigingswerken aan den Mar- garetha- en Kleine Huissen-polder door den heer H. Hage te Middelburg voor f 51,400. De paar warme zomerdagen van verleden week ziju niet gratis uitgereikt; ze zijn onmiddellijk gevolgd door hevige donderbuien met geweldige slagregens en hagel. Op een groot aantal plaatsen, verspreid over 't raidden en noorden des lands, is de bliksem ingeslagen en heeft dit geduchte natuurverschijnsel schade veroorzaakt door vernieling van gebouwen en boomen en het dooden van menschel) en dieren. Te Amsterdam heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit de heeren: L. P. Van Son, J. G. Hart, J. H. Riede, L. Dribbelaar, R. J. Chohen, A. Banting en J. A. Zaal, die zich de oprichting en instand houding eener voorbereidende inrichting voor kleine blinden, van welke geloofsbelijdenis, beneden den leeftijd van zes jaar ten doel stelt. Zij heeft reeds de middelen gevonden om iu een der meest gezonde streken van Gelderland, aan den straatweg van Bennekom naar Renkum nabij Wa peningen, het landgoed Midden-Eng aan te koopen, dat naar het gevoelen van bevoegde beoordeelaars geheel aau de vereischten voldoet. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, heeft welwillend toegestaan, dat zijn naam aan die inrichting zou gegeven worden. De commissie houdt zich verzekerd, dat door deze Alexander-Stichting aan elk Instituut tot onderwijs van blinden een belangrijke dienst zal bewezen worden, daar zij ten doel heeft bet moeilijkste gedeelte van de opvoeding der kleine blinden voor haar rekening te nemen en de zorg voor hun verdere opleiding dan voorzeker met minder bezwaar voor elke zoodanige inrichting tot verdere ontwikkeling van blinde kin deren gepaard gaat. Met het volste vertrouwen neemt de commissie de vrijheid een beroep te doen op ieders hulp en onder steuning voor haar plan, dat zeker veler medewerking vinden zal. Bij het dezer dagen gehouden onderzoek naar de bekwaamheid van postambtenaren voor deu telegraaf dienst, behaalde weder van 23 ambtenaren, die zich aan het examen onderwierpen, een vrouwelijke be ambte, mejuffrouw A. W. Dooreubosch, te Franeker, het hoogste nummer. Zij was de eenige vrouwelijke kandidaat. Door den Hoofdraad der Vereeniging van den H. Yincentius van Paulo te 's Hage is een adres aan de Tweede Kamer gezonden met het eerbiedig verzoek dat, zoo het ingediend wetsontwerp tot rentebelasting al goedgekeurd mocht worden, daarin vooraf zal op- opgenomen worden een bepaling, dat de renten van fondsen van armen-instellingen van die belasting zullen zijn vrijgesteld. Uit het adres blijkt verder, dat die Vereeniging in het vorig jaar niet minder dan f 287,962 uit eigeu middelen der leden en uit verkregen liefdegiften, le gaten of schenkingen aan 9224 arme huisgezinnen en kinderen heeft besteed. Volgens een correspondentie uit deu Haag in de Zutfensche Ct. wordt rar. G. De Bosch Kemper, vroeger referendaris voor de statistiek aau 't ministerie van Binnenl. Zaken, in de residentie gedoodverfd als de aanstaande directeur der Rijks-postspaarbanken. Bij wijze van gerucht is door het Fad. meegedeeld dat, met het oog op de dreigende pokken-epidemie, dezen zomer geen groote troepenverzameling zouden plaats hebbben. Door andere bladen is later echter gezegd dat daaromtrent zelfs in de residentie en bij de betrokken burgerlijke en militaire autoriteiten niets bekend was.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1