yillllk/SISIlil COURANT. voor hot arrondis- seiisent Zieribiee. 1880. No. 49. Woensdag 28 Juni. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD MINISTERIE VAN JUSTITIE. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVEBTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAK ENJIAN. De Minister van Justitie vestigt voor het laatst de aandacht van alle belanghebbenden op de noodzahelijhe vernieuwing van de op 1 Januari 1879 bestaande hypothecaire inschrijvingen ingevolge de bepalingen der wet van 5 Juni 1878 (Staatsblad No. 90). Bij gebreke van vernieuwing' gedurende de nog' loopende maanden van dit jaar 1SS0 houdt de vroegere inschrijving' op van kracht te zijn en kan zij niet meer worden ver nieuwd. De aanvraag tot vernieuwing moet geschieden door den hypothecairen schuldeischer of door een derde namens hem op de wijze in artikel 2 der genoemde wet omschreven. Toeziende voogden en toeziende curators zijn, op straffe van vergoeding van kosten, schaden en inte ressen, verplicht toe te zien, dat de hypothecaire in schrijvingen tot zekerheid van het beheer van den voogd of curator, binnen den voormelden tijd worden vernieuwd. De overschrijving van processen-verbaal van beslag op onroerenj& goederen, die niet in 1880 zal zijn vernieipud", vervalt daarna van rechtswege en wordt ambtshalve doorgehaald. 's Gravenhage, 16 Juni 1880. De Minister voornoemd A. E. J. MODDERMAN. ZIERIKZEE, 2 2 Juni 188 0. Nu de schroeven zoo stijf mogelijk zijn aangezet om pressie op de gemoederen der geloovige schare uit te oefenen in het belang der onderneming, die zich de Vrije Universiteit noemt, komen er van dienzelfden kant enkele nadere waarschuwingen, die mogelijk wel bij sommigen als een verkoelend bad kunnen werken en dus hun nut hebben. Menige goede ziel zal in den waan verkeeren, dat de studenten, die aan die Vrije Universiteit in de vreeze des ITeeren en onder biddend opzien gaan studeeren in een of ander vak, geheel andere wijsheid en kennis zullen opdoen dan de ver oordeelde en verdoemlijke wereldsche wijsheid, die er te Leiden, Groningen, Utrecht, Arasterdam of elders wordt ingebracht. Mèn maakt die naïeve mensehen thans attent op de noodzakelijkheid, die ook voor de zoogenoemde vrije studenten geldt, n.l. van examen te moeten doen aan een der Rijks-Universiteiten. Diploma's niet op deze wijze verkregen hebben geen waarde; zij geven geen recht om benoemd te worden in een of ander ambt in den Staat en ook niet in de kerk. Deze opmerking, o. a. door ds. van Gispen te Zwolle openbaar gemaakt, kan de belanghebbenden tot nadenken brengen over de waarde van de zware beschuldigingen bij de jongste trommel-campagne voor de Vrije Universiteit tegen het onderwijs der Staats-Universiteiten ingebracht en over de verdacht- raakingen van de aldaar geleerd wordende wetenschap. Immers het blijkt nu dat wat aan de Vrije Universiteit geleerd zal worden, toch ook juist zulke wetenschap zal moeten zijn, - beter gezegd dot het wetenschap zal moeten wezen, of het is zonder waarde. Maar waartoe dan zooveel leven gemaakt? Wel omdat alles in dezelfde lijst moet geperst worden. Anti-revolutionair moeten de lui zijn ook in hun schoenen en kousen, al verschillen die in niets van heel ordinair schoeisel, ook in hun aardappelen, al zijn ze precies van dezelfde soort als die de ongeloovigen eten, om den naam is 't te doen; als de heerschers hun macht over de geesten der menschen maar zien uitbreiden, zijn ze tevreden. Voor 't oogenblik althans; want is eenmaal de eene separatistische instelling tot stand gekomen, dan zint men weer op andere. Wellicht krijgen we dan vrije fabrieken, vrije winkels, enz. Ook hier gaat het op, dat de heerschzucht werkt door verdeeling en afscheiding. - Uit Middelburg is aan het N. v. d. D. geschreven dat de kermis aldaar dit jaar wegens het heerschen der pokken in 't land niet zou gehouden''worden. Later is dit in het Z. Dagbl. tegengesproken. Dr. Lubach, inspecteur van 't geneesk. staatstoezicht in Overijsel, heeft aan het gemeentebestuur van Zwolle geadviseerd de kermis uit te stellen. Overal in 't land is men bezig met vaccinatie en revaccinatie. Ongelukkig komen de domme gemoeds bezwaren, die eigenlijk niets anders zijn dan eenvoudige verstandsbezwaren bij beperkte lieden, ook thans weder aan den gang. Een soort van zendeling te Gouda heeft zelfs te dier zake een van onzin aan elkaar hangend traktaatje verspreid in de achterbuurten. Tc Scheveniugen heeft het gemeen schier oproer gemaakt, juist als voor eenige jaren, op het zeker door een of anderen kwaadaardige» dweper uitgestrooide praatje, dat de kindereu der scholen met geweld zouden ge vaccineerd worden. Het wordt hoog tijd, dat de verplichte koepok inenting worde ingevoerd. Gemoedsbezwaren daartegen hebben geen waarde en verstandsbezwaren kunnen weggenomen worden door de stof te nemen van 't rund en alleen bij uitzondering van den mensch. Om te oordeelen over den nonsens dier lieden, die zich aanmatigen geestelijke leiders huunermedemenschen te zijn, onder het volk verspreid, leze men het blaadje boven bedoeld, dat te Gouda //door een evangelie dienaar, die niet zwijgen mag/', is uitgestrooid //Zult gij dat werk uit de duisternis (de inenting) te baat nemen om u voor Gods oog te verbergen? //Christenvolk! die een levenden God belijdt, die alles doet naar Zijn welbehagen; doe het niet!! z/Werp u in ootmoed voor Gods genadetroon, neder met de belijdenis uwer en ons aller schuld, en smeek Hem, die machtig is te dooden, maar ook levend te maken, om wending Zijns oordeels! //O volkals ge dit niet doet, en gij de stem des verzets tegen Gods oordeelen met u zeiven te redden, gehoor geeft, vreeselijk zal het dan zijn te vallen in de handen van den levendei) God! //Laat u dus onder het hachelijkst tijdstip niet inenten, noch uw kinderen, maar zoekt bij den God van Israël, bij den God van Nederland uwe redding." 't Is maar jammer dat zulke profeten uit den treuren met hun dwaas geklap nog zooveel gehoor vinden bij den bangen dommen hoop. Misschien zouden de lui zich uit vrees voor de pokken laten vaccineeren, doch dan komt zulk eeu babbelaar, //die niet zwijgen mag", de lui zoo bang maken voor den //God van Israël" en voor den //God van Nederland", dat de arme drommels uit bangheid zich weer niet durven te laten vaccineeren. De burgemeester van Bergen op Zoom heeft verleden Maandag op het Raadhuis aldaar twee zijner dochters in den echt doen vereenigen. In toilette de ville liep deze formaliteit af. Den volgenden dag werd het kerkelijk huwelijk in de R. C. kerk en grande toi lette voltrokken. In de nieuwsbladen werd ook ge adverteerd, dat het des Dinsdags voltrokken is. Dit is de eerste maal voor zoover meu zich herinnert dat een burgemeester het voorbeeld geeft om de wet op het burgelijk huwelijk in minachting te brengen. (Zutpk. Ct.) De schepen //Van Galen" en //Zilveren Kruis" van de oefenings-divisie op den Atlautischeu Oceaan zijn te Falmonth aangekomen; alles was wel. In het noorden langs Tessel en den Helder wordt tegenwoordig veel pieterman gevangen. Het maken van tunnels door de bergen gaat vooruit. In Oostenrijk zal men bij het maken van den tunnel door den Arlberg op vier punten tegelijk daaraan werken. Men wil n.l. een mijnput maken, die dwars op de lijn van den tunnel uitkomt. Dan kan men in dien put naar beide zijden en van de uiteinden des tunnels naar het midden werken. Is alles gereed, dan wordt die mijnput tevens een uitnemend ventilator. Vrijdag j.l. is de eerste nieuwe haring te Vlaardingen aangekomen en op de van ouds gebruikelijke manier zijn er dadelijk proefjes van het nationale zeebanket naar het Loo en de Residentie verzonden. In de laatste dagen zijn groote massa's oude aard appelen in de groote steden aan de markt gebracht. Te Amsterdam waren Vrijdag 300 hectoliter meest uit Zeeland. Men gaf ze weg tot eiken prijs; want er waren ook 900 hectoliter nieuwe, die van f 3 tot 6 en de zandaa'rdappelen van f 7,20 tot f 8 verkocht werden. Men zegt, dat hier en daar nog groote partijen oude aardappelen zitten, die nu wel naar den mestput zullen verhuizen. Van de aardappelen van dit jaar heeft men hier algemeen de beste verwachtingen. De vroegen uit de tuinen beginnen aan te komen en vallen niet tegen nog een dag of wat en ze zullen opperbest zijn. Het beschot, dat de in den grond staande aardappelen be loven, moet zeer voldoende zijn. Men hoopt thans maar op wat duur van droogte en warmte. Te Rotterdam is een modemaakster tot 5 boete veroordeeld, omdat zij een meisje van elf jaar heeft gebezigd om boodschappen voor haar winkelzaak te doen. Dit is overtreding van de wet op de kinderarbeid. Een Texelsche visscher, die op rog uit was, heeft in zijn net een punt-granaat van 150 kilo zwaar op- gevischt, afkomstig van het schijfschieten der marine of der artillerie van de forten aan den Helder. Te Elberfeld wordt binnenkort een internationale honden-tentoonstelling gehouden. Reeds 800 honden zijn aangegeven. Men stuit echter op hindernissen. De vraag is gedaan of ook internationale honden zullen kunnen toegelaten worden men vreest dat Bismarck in ieder geval de honden van internationalen zal laten doodslaan als zij zich op die expositie durven vertoonen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd in het bestuur de Breede Watering be\vesten Yerseke, tot dijkgr. mr. B. V. v. d. Bilt, en tot gezworenen M. Stevense, P. Dekker JzM A. Dominicus Jz. en J. Oele Hz.; tot dijkgraaf van den Polder Ooster- en Sir-Jansland A. v. d. Have, tot gezw. J. Flohil Jz.; tot dijkgraaf van den Borre- bvood-polder, A. Boogeïd; tot dijkgraaf van den Philippine—polder, K. Draeck; tot dijkgr. van het waterschap Cadzand, S. Erasmus; tot dijkgr. van den polder Dreischor J v. d, Linden, tot gezw. A.Berman; tot dijkgr. van den Jacoba-Polder P. Verhulst; tot dijkgr. van den Elisabeth-polder V. Buycklot dijkgr. vau den Nieuwerhaven-polder J. Leenhouts Jz.; tot gezw. van den Schenge-polder J. J. van Weel; tot dijkgr. van den Oud-Noordbevelaud-polder J. de Regt en tot gezw. N. Tazelaar; tol dijkgr. van den Leendert-

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1