Z1EBIKZEESCHE EOEItWl. voor liet arrondis- seisieit Zierikzee. 1880. No. 48. Zaterdag 19 Juni. 83ste jaargang. 'NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. 6 ure 6.30 5.50 4.— - 5.— 11.25 - 16.— 15.— 15.— 8.25 Deze Courant verschijnt DINSDAG en-VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post I, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent.. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent.. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et- Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAft. ZIERIKZEE, 18 Juni 188 0. Door het Bestuur der Spaarbank alhier, zijn wij in staat gesteld het volgende verslag mede te deelen van de werking dezer inrichting over de twee laatste jaren. Algemeen overzicht. 1878. 1879. De Spaarbank geeft rente4 en 31/2 4 en S1/^ Het gezamenlijk bedrag der inlagen is ge weest 46,196,14 f 30,319,54 Het gezamenlijk bedrag der terugbetalingen - 34,086,55 - 23,869,8972 Het kapitaal aan de inleggers verschul digd, bedroeg op 31 December - 146,005,92V2 - 157,958,6872 De bezittingen der Spaarbank vertegen woordigen een waar de van- 170,783,5679 - 186,428,4lV2 Het reserve-fonds be draagt- 24,777,64 - 28,469,73 Hetaantal deelhebbers was op het einde van het jaar 845 916 Zelden kwam een wetsontwerp bij onze Wetgevende Macht in, dat zooveel eigenaardige bezwaren kan te overwinnen krijgen en zoo voor verschillende beschou wingen vatbaar is, als het Ontwerp der wettelijke bepalingen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank, dat thans is ingediend. In het kort zijn de bepalingen de volgende: Voor den verkoop van sterken drank in het klein (d. i. bij hoeveelheden van minder dan 5 liter) moet vergunning gevraagd worden aan Burgera. en Weth. der gemeente. Bij plaatselijke verordening kan de gemeenteraad: 1°. wijken, buurten, of straten aanwijzen, waar ver koop van st. dr. in het klein niet mag worden ver gund; 2°. een maximum vaststellen aan de binnen de gemeente te verleenen vergunningen. Dit maximum mag niet lager gesteld worden danin gemeenten met meer dan 50,000 inwoners 1 op 500 inwoners; in gemeenten met van 20,000 tot 50,000 zielen 1 op 400in gemeenten met van 10,000 tot 20,000 zielen 1 op 300; in de overige gemeenten 1 op 250 inwoners, tiet minimum is 2. De bedoelde plaatselijke verordeningen gelden voor niet langer dan tien jaren, wanneer zij moeten worden herzien. Op den openbaren weg mag geen sterke drank verkocht worden. Aan iemand die bij eindgewijsde tot een gevange nisstraf van zes maanden of tot een zwaarder straf is veroordeeld geweest mag geen license gegeven worden, alsmede niet aan personen, die wegens overtredingen van deze wel gestraft zijn (n.l. van art. 17). De vergunning kan worden geweigerd als 't te duchten is, dat de uitoefening van het tnppersbedrijf den uitvoerder in het bekleeden van zijn ambt of be trekking nadeelig zal wezen; ook als de plaats waar de st. dr. zal verkocht worden in de nabijheid is van kazernes, fabrieken, instellingen van weldadigheid enz. naar omstandigheden. De vergunning wordt aan een bepaald aangewezen gebouw verbonden en niet enkel aan den persoon des verzoekers. Burgem. en Weth. kunnen de gegeven vergunning weder intrekken iu de daarvoor bij deze wet aange geven gevallen. Daarop is beroep bij Ged. Staten en de Hooge Regeering. In elke localiteit waar st. dr. wordt verkocht moet een door den gemeente-secretaris gewaarmerkt afschrift der vergunning op een goed zichtbare plaats worden opgehangen. Deze bepalingen gelden niet aan boord van vaar tuigen voor den verkoop van st. dr. aan de bemanning, noch ook op het ijs, en ook niet voor een afdeeling troepeu op marsch. Het is te begrijpen dat een aantal strafbepalingen in deze wet zijn opgenomen, onverminderd de straffen op overtreding der wetten op het patent of wegens het houden van een huis van hazardspelen. Met gevangenisstraf van 1 tot 20 dagen of geld boete van ƒ1 tot ƒ100 wordt gestraft hij, die zonder vergunning st. dr. in het klein verkoopt, te koop aanbiedt of ten verkoop in voorraad heefthij, die in een localiteit waar st. dr. in het klein verkocht wordt, op eenigerlei wijze aan het koopen van st. dr. een kans op winst verbindt (de borreltjes-premieloterij) en hij die een dezer handelingen in zijn woning toe laat. Met gelijke straffen wordt bedreigd de verkooper van st. dr. of zijn vervanger, die, in de uitoefening van het beroep, hetzij aan eeu kind beneden den leeftijd van zestien jaren, hetzij aan verpleegden in weeshuizen, aan hun kleeding kenbaar, st. dr. toedient; de ver kooper van welke waren oY goederen ook of zijn vervanger, dien den kooper ter gelegenheid of in het vooruitzicht van een inkoop, om niet sterken drank toedient. (Dit zal een aardig buitenkansje of bezuini ging wezen voor onze winkeliers op de marktdagen). Bij herhaling der overtredingen kunnen deze straffen worden verhoogd. Strenger straffen worden bepaald tegen hem, die aan iemand die in kennelijken staat van dronkenschap verkeert, sterken drank toedient; hij, die een kind beneden den leeftijd van 16 jaar opzettelijk dronken maakt; hij, die iemand door ge weld of bedreiging tot het gebruiken van st. dr. dwingt. De straf hiertegen bedreigd is van 1 tot 9 maanden gevangenisstraf, of van 100 tot 300 boete. Indien de dood het gevolg van een dezer handelingen is wordt hij gestraft met tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaar. (Dit zal wel toelichting behoeven, anders zou men iemand met geweld in een vat jenever kunnen ver drinken, tegen 5 a 10 jaar zitten). Het plegen in staat van dronkenschap van daden die gevaarlijk zijn of waarbij bijzondere voorzorgen en voorzichtigheid vereischt worden, is strafbaar met gevangenisstraf van 1 tot 6 dagen of geldboete van 1 tot 25. (Het spreekt van zelf dat dus bij pleging van misdaden of misdrijven het dronken zijn geen verzachtende orastaudigheicï meer zal zijn). Met boete van 1 tot f 10, en, bij herhaling, ook tot gevangenisstraf of plaatsing in een werkhuis voor 3 tot 12 maanden wordt gestraft hij, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op de openbare straat bevindt. (Over dien //kennelijken staat'' zijn de geleerden het nog niet eens). Aan dronkaards kan bij wijze van straf ontnomen worden liet recht tot het bekleeden van ambten in 't algemeen of van sommige ambten, het kiesrecht en de verkiesbaarheid, het zijn van raadsman of gerechtelijk bewindvoerder en het zijn van voogd of curator over anderen dan eigen kinderen. Met gevangenisstraf van 1 tot 3 maanden of geld boete van één tot 600 wordt gestraft hij, die opzettelijk niet voldoet aan een vordering krachtens deze wet gedaan door een ambtenaar met het opsporen van strafbare feiten belast. Met liet opsporen van overtredingen dezer wet zijn, behalve de bij art. 11 van het Wetboek van Straf vordering aangewezen personen, belast de raaréchaussée en alle ambtenaren van de rijks- en gemeeute-politie. Ook de ambtenaren in dienst bij de administratie der in- en uitgaande rechten en accijnsen zijn verplicht van de in de uitoefening hunner bediening ontdekte overtredingen proces-verbaal op te maken. De voormelde ambtenaren hebben ten allen tijde vrijen toegang tot de localiteiten, waar st. dr. in het klein wordt verkocht. Bij weigering verschaffen zij zich dien toegang desnoods met inroeping van tien sterken arm. Is de localiteit tevens een woning of alleen door de woning toegankelijk dan hebben zij tot bet binnentreden bij weigering een schriftelijken last van den burgemeester noodig. Van dit binnen treden moeten zij proces-verbaal opmaken en hiervan aan den betrokkene afschrift geven. Op grond van gewoonte van dronkenschap kan de meerderjarige onder curateele gesteld wordne. Alle bepalingen betreffende de curateele op grond van ver kwisting en hare gevolgen zijn daarbij van toepa99ing. Gewoonte van dronkenschap wordt beschouwd als een grond waarop scheiding van tafel en bed kan worden gevorderd. De wet treedt in werking den 1 Januari 1881. Zondag heeft een groot gezelschap uit Brussel, met hel muziekcorps der sappeurs-pompiers van Schaerbeek, sterk 50 exécutanten, een pleizierreisje gedaan over Ter Neuzen en Vlissingen naar Middelburg. Te Mid delburg werd een matinée musicale geïmproviseerd in St. Joris, die door ongeveer 700 personen werd bezocht en waarvan de entrée voor de helft aan de armen van Middelburg is geschonken. De muziek onder directie van den heer Warnots moet zeer goed geweest zijn en algemeen hebben voldaan. Na een geanimeerd diner in de Abdy is het gezelschap met den trein van 5.20 weder over Vlissingen teruggegaan. M. De Kraker, te Zaamslag, verdacht van brand stichting en sedert 11 Maart j.l. preventief gevangen te Middelburg, is den 14 Juni in vrijheid gesteld. Van het gedenkteeken ter eere der gebr. Houtman, dat met 1 Juli te Gouda zal onthuld worden, geeft het Hbl. de volgende beschrijving: Het gedenkteeken, ontworpen en uitgevoerd door Xav. Stracké, te Amsterdam, wiens ontwerp uit een zevental gekozen werd, onderscheidt zich door 9maak- vollen eenvoud. Het is vierkant opgebouwd uit blauwen hardsteen, doch loopt met zijn goed geprofileerde hoeken eenigermate naaldvormig toe. Uit de middenvlakken van het onderstuk, dat op eene breede trapsgewijze aaugelegde voeting rust, steken halverwege vier bronzen scheepjes, blijkens het gouden opschrift de//Amsterdam", //Mauritius". //Hollandia" en //Duyfkcn", een herinnering aan het eerste smaldeel, waarmee het wakkere broeder paar hun tochten ondernam. //Duyfken", het zoogn. adviesjacht, is iets kleiner dan de drie andere. Op de vier zwarte paneelplaten van het opzetstuk prijken onderscheidenlijk de omlauwerde jaartallen 1596 en 1880, het mei doornen omvlochten wapen van Gouda en het opschrift: Aan de gebroeders Cornells en breder ik Be Houtman, inboorlingen en burgers van Goudaals grondlegqers van het verbond van Ne derland met Insulindehet dankbare nageslacht. Dit opzetstuk eindigt iu een kroonlijst, waarboveti zich een tropee verheft, samengesteld uit de zinnebeelden van zeevaart en handel. Voorloopig zullen de scheepjes en de tropee nog ontbreken. Het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 28 dezer 's morgens 9 uur in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van jongens tusschen 1472 en 16 jaar, die een ver bintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voor loopig niet meer aangenomen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1