dit zittingjaar een wetsontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank aanhangig te maken, bevat tal van bepalingen tot bevordering van dat doel. De bepalingen zijn deels repressief, deels preventief. Repressief voor zoover er straf wordt bedreigd tegen hen, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden, en tegen kroeg houders, die van hun beroep misbruik maken; preventief, voor zoover uitdrukkelijk aan de gemeente raden de bevoegdheid wordt toegekend niet alleen het aantal plaatsen van drankverkoop te beperken, maar ook te zorgen, dat geen 011 waardigen dat beroep, waaraan een zoo groote verantwoordelijkheid verbonden is, uitoefenen. Vad. De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot bepaling eener vaste Indische bijdrage van jaarlijks 2 millioen plus de helft van het voordeelig saldo van eiken dienst tot een minimun van 8 millioen. Nabij Roozendaal is, door het verkeerd staan van een wissel, een naar Breda vertrekkende trein op een dood eind lijn geloopen. De locomotief viel in een diepte, de machinist werd verpletterd tusschen zijn machine en den tender, een conducteur brak een rib. De stoker ontsnapte den dood door tijdig van de locomotief te springen. Omtrent het spoorwegongeluk te Roozendaal meldt het Rolt. Nbl. Even buiten het station Roozendaal, een minuut of zes loopens van daar, bevindt zich een draaischijf, uitsluitend in gebruik om locomotieven te keeren. De machine van den sneltrein, die eergisteren-morgen 11.49 van Roozendaal naar Breda moest vertrekken, was ook op die schijf omgekeerd en weer teniggestoomd naar het station, waar zij aan den trein werd geschakeld, om eenige oogenblikken later te vertrekken. Intus9chcn had de wisselwachter Stoop den wissel omgeworpen, ten einde den trein op de rails, naar Breda te laten gaan. Hij meende dit althans, maar de toestel, die door zorgelooze behandeling of minder goede constructie niet gemakkelijk overgaat, was blijven steken en de wachter had er niet aangedacht om naai den uitslag om te zien. Het gevolg kan men zich denkende trein liep langs dezelfde rails, die de locomotief zooeven verlaten had en geraakte opnieuw op de draaischijf en vandaar met donderende vaart op een achter die schijf, een voet of vijf lager gelegen weiland. De tender volgde hem en toen een bagagewagen die echter steken bleef en zoodoende de andere wagens voor vallen behoede. De stoker, Opstal, die op de machine van geen verder nut kon zijn, was op raad van den machinist, zoodra deze het gevaar zag aan komen, op den tender geklommen en kon van daar een wijden maar niet gevaarlijken sprong wagen, zoodat hij er met den schrik afkwam. l)e machinist Charles Scheltjes echter wilde zijn post niet verlaten. Uit de verklaringen van den stoker, maar duidelijker nog uit den stand der mpchine blijkt, dat hij al het mogelijke heeft gedaan om het onheil te voorkomen. In een oogwenk had hij alles geremd en vollen tegenstoom gegeven, zoodat de machine haar erge tl val dan ook met een gillend gefluit begeleidde. De trein was echter reeds in volle vaart en daar de noodlottige wissel nauwelijks honderd schreden van de draaischijf verwijderd is, had de machinist geen tijd om deu trein tot staan te brengen. Hoogstens vermocht hij de vaart zoo te stremmen, dat alleen de locomotief en tender in de diepte vielen. De machine ligt zuiver horizontaal, een manshoogte in den grond gewoeld. Be tender, die volgde, bleef reeds gedeeltelijk op de machine steken eu moest later met den daaropvolgenden bagagewagen omgetrokken worden, ten einde het lijk van den machinist te voorschijn te halen, dat, geheel beklemd tusschen tenderen machine, nagenoeg onkenbaar was. Het terugslaan van een krukas had deu man een breede diepe wonde toegebracht; verder was in den val de haard opengesprongen en het vuur had de beenen van den ongelukkige letterlijk verkoold. Eerst na twee uren gelukte het, den man in dien deeruiswaardigen toestand te voorschijn te halen. liij was woonachtig te Aerscbot, waar hij eene vrouw met vijf kinderen achterlaat, terwijl een zesde wordt verwacht. Van middelbaren leeftijd, men zegt om en nabij de vijfenveertig jaar, had hij den //Grand Central Beige" reeds tal van jaren gediend eu zich doen kennen als een trouwe, oppassende machinist, die op zijn locomotief thuis was, steeds met een enkelen blik een kritieken toestand overzag en nooit ziju zelfbeheersching verloor. Reeds eenmaal had hij bij een spoorwegongeluk bijna het leven verloren, 't Was ongeveer vier jaar geleden, toen dicht bij zijne woonplaats twee treinen op elkander inrenden. J3ij die gelegenheid kwamen de beide stokers der twee locomotieven en de eene machinist oin het leven. Scheltjes zelf bleef toen niet minder dan 24 uren onder het puin der verbrijzelde wagens en toen men hem eindelijk vond, was hij geheel met brandwonden overdekt door het kokende water, dat uit den gesprongen ketel geloopen was. Hij herstelde niettemin; hij zelf zeide altijd, dat men hem weer //opgetakeld" had, hoewel hij aan beide handen eenige vingers miste. Zijn dood wordt door allen diep betreurd, zoowel door zijn makkers als door zijn chefs. Door zijn koelbloedigheid en zelfopoffering immers de weg, dien hij den stoker aanwees, stond ook hem open heeft hij het leven der passagiers gered. Indien hij niet alle remkrachten had ingespannen, zou de machine met volle vaart veel verder vooruitgeschoven zijn en meerdere wagens in zijn val meegesleept hebben. Thans bleef het bij het verlies van het leven van den machinist. De materiëele schade is betrekkelijk gering: de machine zal weer uitgegraven en hersteld kunnen worden, terwijl tender en bagagewagen evenmin geheel verloren zijn. De overige wagens bekwamen geen letsel en konden een half uur later achter een nieuwe locomotief de reis voortzetten. Alle reizigers bleven ongedeerd, eene dame gevoelde pijn in den arm, doch daar zij geneeskundige hulp weigerde, zal die kwetsuur wel niet ernstig zijn. De eenigen, die nog een weinig letsel bekwamen, waren de beide conducteurs van den trein, Giels en Standaard, beiden Belgen. Heden (Dinsdag) of Donderdag wordt Z. K. H. Prins Frederik Karei van Pruisen, vader van li. K. PI. Prinses Hendrik, in de residentie verwacht. De kinderen der Amalia-Bewaarschool te 's Herto genbosch hebben H. M. de Koningin eenige voorwerpen voor de luiermand aangeboden. Bij de begrafenis van freule v. L. te Beetsterzwaag is van de familiebetrekkingen, die het lijk volgden, de aanzienlijke som van f 1085 ten voordeele der alg. armen van Beetsterzwaag, Beets en Olterterp ontvangen. V Indêpendance Roumaine meldt, dat de vorst van Rumenië op het paleis Controceni een groot diner gegeven heeft ter eere van den heer Keun, onzen zaakgelastigde te Bucharest. De heer R. 0. Keun, Nederl: consul-generaal in Perzië en Arabië, woonde ook dat feest bij. De Celebes Ct. bevat eeucorrespoudentie van Sumatra's Westkust, waarin o. n. het volgende voorkomt: //Ik moet uw aandacht vestigen op een scheuring in den boezem der clericalen, sedert de pogingen om hier een theocratie te vestigen, eu sedert hun 't geluk te beurt viel, geloofsgenooten te vinden o. a. in den Gouverneur-Generaal, den Directeur van Onderwijs, den Kominandnnt dezer Kust en in zeker blad. Op allerlei wijze weten zij censuur uit te oefenen, zoodat hier ambtenaren eu officieren en hun minderen bijna niets anders te lezen krijgen dan de Séatidaard, de Tijd en andere clericale werken, zoomede kleurloozë geschriften; deze laatste om de theocratie niet ontijdig te verraden. De clericale geest in de officiëele wereld is zeer opmerkelijk. Toen hij aldus buiten zijn natuurlijk element trad, verhief zich ook als reactie 't Indisch Katholicisme, dat thans wel niet formeel, maar toch feitelijk zich afscheidt van de uilheemsche clericalen. In Zweden wordt tegenwoordig een geheel nieuw soort garen gemaakt uit houtvezels. Te Norkjöping is een geheele fabriek voor dat fabrikaat. Het hout garen wordt geroemd als minstens even fijn en veel sterker en goedkooper dan het fijnste en beste En- gelsche garen. We hebben dus eerlang te wachten in houten hemden gekleed te worden. Benoemingen, Besluiten, enz. De hertog van Saksen-Meiiiingen heeft aan C. van Wiekera, gemeentebeambte op het tooneel van den Amsterdamscheu stads-schouwburg, verleend de gouden medaille van verdiensten en aan den adj.-onderofficier B. J. van der Roer van het le bal. 7e regt. inf., het kruis vau verdiensten der Saxische-Ernestinische huisorde, een en ander tot erkenning der goede diensten aan den troep der Meiningers bewezen, tijdens de voor stellingen te Amsterdam. Kunst, Wetenschap en Letteren. Eenige' vrienden en vereerders van den onlangs overleden schilder Te Genipt hebben op diens gral op de Oosterbegraafplaats le Amsterdam een eenvou- digeu gedenksteen geplaatst. Namens mevr. de wed. AlbregtEngelman werd door een der aanwezigen een lauwerkrans op den steen gelegd. Te Gerapt was een boezemvriend van Albregt; thans ziju hun graven dicht bij elkaar. Vrijdag-avond hebben de Meidingers de reeks hunner voorstellingen te Amsterdam besloten met de ,/Bloedbiuiloft" van Lindner. De correspondent van Het Vaderland merkt op, //dat de schouwburg zoo vol was als stellig nooit het geval was, wanneer de Nederlandsche kunst feestvierde". //Het hedendnagsche materialisme, zegt hij, heeft gedurende de laatste weken op liet Leidsche plein een schitterenden triomf behaald. Niet de geest, maar de stof heeft in die dagen Amstels burgerij weten te beheerschen". Is dit oordeel scherp, is het hard, is er een billijke veroordeeling van den smaak van het beschaafde Nederlandsche publiek in gelogen? Teil deele ja, ten deele neen. Men va 11e ons volk niet te hard. Dat wii als klein volk met al wat vreemd is hoog wegloopen, kan zoowel gunstig als ongunstig uitgelegd worden. Het is waar, de Meidingers gaven meer voor 't oog dan voor 't oor; hun tooneelmatig vertoon was uitnemend schoon, hun spel niet boven het middelmatige, hun beste artisten staan lager dan de weinige beste die wij bezitten. Maar ons beschaafd publiek is uog te kort onder den gezegenden invloed geweest van de herleving der tooneelspeelkunst bij ons, om zoo goed den schijn van 't wezen te kunnen schiften. Het platte Amsterdamsch tot vertolking van stukken in slecht Hollandsch uit licht Fransch of Duilsch vertaald, dat zoo veel jaren door op de planken onzer schouwburgen voor kunst is uitgevent, heeft het publiek niet opgevoed. Onze armoedige, vaak bespottelijke tooiieelinrichtiiig, decoratief en kleedij waren evenmin in staat om bij dat publiek aanleiding te geven tot voorliefde voor het nationaal tooneel. En wat gaven die Meidingers toch niet veel schoons te zien! Geen wonder dat heel Amsterdam er door is ingepakt. Men heeft deu Meidingers bij het afscheid veel bewijzen van sympathie geschonken. Zoo ontvingen zij van eenige kunstvrienden als souvenir twee staal gravures, zijnde „de Nachtwacht" en dc //Schutters maaltijd", alsmede de collectie etsen van Unger, naar schilderijen van het Trippenhuis. Elk der leden ontving een ets van Greive, voorstellende den Amster- damschen schouwburg op het Leidsche plein. Thans is de troep te Dusseldorf, waar de voorstel lingen den 15 met //Julius Caesar" worden geopend. Terwijl Amsterdam zijn vreemde gasten heeft gehad, is het Rotterdamsch Tooneelgezelschap op een kunst reis naar Londen. Dat is een stout bestaan; niet omdat onze artisten in een enkel opzicht minder zonden zijn dan de Engelsche, of ook minder dan b.v. de over 't paard getilde leden der //Comédie frangaise", maar om de moeielijkheid der reclame. Daarvoor deugen wij Hollanders niet. De kunstreis is ondernomen zoo stil als een snoepreisje, zoodat de meesten hier in 't land er niets van wisten voor zij het in den vorm van een bericht uit Londen vernamen. Nu moesten de HolJandsche artisten te Londen 't van den grond af ophalen om wat toeloop te krijgen in die wereldstad, waar zooveel kan omgaan, wat men daar zelf niet weet. De Engelsche pers deed geen mond open. Alleen de Globe erbarmde zich over de vreemdelingen en nam er notitie vau. Het oordeel was gunstig. Ook de Manchester Guardian sprak met lof over de Dutch Plays. Maar als te Londen geen luide reclame, geen wild alarm kan gemaakt worden, dan wordt men ook niet opgemerkt., De opkomst was bij de eerste voorstellingen onbeduidend; later iets beter, doch 't resultaat voor de kas zal poover zijn, 't welk zeer jammer is. Het bovenstaande was reeds geschreven, toen we lazen dat de Times en het Athenaeum't eerste het voornaamste blad uit de City, het tweede een weten schappelijk blad, toch meer de aandacht aan de voor stellingen der Nederlandsche tooneelisten hebben gewijd, dan uit hun aanvankelijk schrijven was op te maken. Beide organen zwaaien lof toe aan onze artisten zij meenen dat de Engelsche tooneelisten zelfs vrij wat van de Hollanders kunnen leeren, inzonderheid wat betreft het samenspel, het bewaren van 't verband van het spel der artisten onderling, waardoor het ensemble zoozeer wordt verhoogd. Met name worden geroemd mevr. Beersmans om haar sciiooue buigzame stem en fraaie mimiek en de lieeren W. van Zuylen en J. Haspels en Faassen. Moge deze aanbeveling van de eerste Engelsche bladen onzen landgenooteii nog wat volle zalen bezorgen. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Te Rotterdam is een knaapje van B1/^ jaar uit een raam der tweede verdieping op straat gevallen, zonder zich ernstig te bezeeren. Te Batavia is het kantoor van den heer Rusman, scheepsleveraucier, bestolen. De dieven hebben de brandkast medegenomen en dat alles is geschied terwijl op 15 pas afstands een schildwacht stond en op 60 pas afstands, vink vóór het kantoor, een politie-wachtpost van 13 man gevestigd is. Later bleek echter dat het politie—hoofd zelf met zijn volk den diefstal gepleegd heeft. De opengebroken brandkast is op aanwijzing eener vrouw in een kali (vaart) teruggevonden.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2