wel niet even gelukkig, doch waarvan verscheidene ware juweeltjes zijn, o. n. Deine Meu, Kruzemuntje en Het Panwenveei keil. Hij schreef ook eenige romans j de eerste daarvan was de //Lelie van 's Gravenhagen, die de aandacht zeer trok; de daarop volgende //Daniel Sils" werd minder gewaardeerd dan de latere: //Anna Roose", Doctor Helmond en zijn Vrouw" en //Hanna de Freule". Crerner heeft ook voor 't tooneel geschreven, doch de dramatiek was niet zijn fort, en het succes van z/Baron en Edelman", //Emma Barlhold" enz. middel matig. Onderscheidene novellen van Cremer zijn in het Duitsch en in het Fransch vertaald. Cremer was de lieveling van het publiek; om hem eens te mogen hooren kwamen velen uren ver naar de lezingzalen. Hij was bezield met warme liefde voor 't volk, ook en niet 't minst voor dat gedeelte van 't volk dat hem toch als kunstenaar niet eens kende noch kon waardeerenhiervan leverden o. a. zijn geschriften over den verderfelijken arbeid van kinderen in de fabrieken het welsprekend bewijs. De Regeering heeft zijn groote verdiensten erkend door hem in 1860 het officierskruis van de Eikenkroon en in 1874 het ridderkruis van den Ned. Leeuw te schenken. Maar al ware dit niet geschied, Cremers naam zal blijven leven onder de groote namen uit onze letterkundige geschiedenis. Binnenland. Zierikzek, 8 Juni. Zondag-namiddag werd de nieuw benoemde luitenant bij de dd. Schutterij alhier, de heer M. C. Mulock Houwer, voor het front van het corps plechtig geïnstalleerd door den mnjoor-komman- dant mr. J. M. I. Moens. Na het defileeivn werd aan den heer Houwer door de muziek een serenade gebracht. Ondanks het ongunstige weder liep een en ander zeer goed af. De Gemeenteraad van Sluis heeft besloten tol het aangaan van een geidleeniug groot f 7500 voor den bouw vau een post- en telegraafkantoor. Het nieuwe postkantoor te 's Gravenhage is Maandag voor den dienst geopend. De aartsvijanden der meekrap-cultuur schijnen weder met een vermeerderd te zullen worden. Blijkens mede- deeling in de bladen heeft een Amerikaan, dr. Gregg, een reeks nieuwe kleurstoffen welen te bereiden uit kauafer. Deze kleuren moeten bijzonder fraai, glansrijk en vast zijn, zoo zelfs dat de sterkste zeepoplossingen ze nauwe lijks aantasten kunnen. Yoor het verven van katoenen en linnen stoffen moeten zij zeer geschikt zijn en tevens geheel onschadelijk voor de gezondheid. Het buitenverblijf Goeree nabij Bergen op Zoom is aangekocht om le worden ingericht tot klooster voor 30 paters redemptoristen. Volgens een ander blad is het goed slechts gehuurd, doch met hetzelfde doel. Dezer dagen is weder een merkwaardige antiquiteit verdwenen. Men heeft de //Ridderschap van Utrecht", die sinds lang alleen bestond in eenige klinkeirde munt, waarop de leden onderling aanspraak hadden, ontbonden en de penningen verdeeld. De Ridderschap van Utrecht had tijdens de Republiek vrij wat te beteekenen, vooreerst als tweede lid der Staten van de provincie en daarbij nog als afzonderlijke corporatie. Als lid der Staten werd de Ridderschap in het midden der vorige eeuw vertegenwoordigd dooi de volgende zes heerenJohati Adolf van Renesse van Lokhorst, Jacob van Utenhoven van Bottesleijn, Diderik Jacob «van Tuijl van Serooskerken van Zuijlen, Reynoud Abraham van Renesse van Ter Aa, Evert Cornelis van der Capelleu van Schalkwijk en Hendrik Carel, Graaf van Nassau la Leek van Beverweerd. Als orde, waarvan men de instelling gewoonlijk rekent van 1536, telde zij in het midden der vorige eeuw 63 leden, die allen bezitters van ridderhofsteden moesten zijn, voor mintens 25,000 aan landbezit in Utrecht moesten hebben, daar eeu zeker aantal jaren woonachtig en van de //Christelijke Gereformeerde Religie" moesten wezen. Zij kouden bovendien volgens de oorspronkelijke instelling niet dan met algemeene stemmen in de orde worden opgenomen, doch hiervan is meermalen afge weken. Met den val der Republiek verviel de Ridderschap als politiek lichaam; als onschadelijke doch ook geheel onbeduidende orde is zij nog blijven bestaan, tot zij dezer dagen van verveling gestorven is. Zii is een der vele aristocratische corporatiëu geweest, die op onzen naar het heet zoo vrijen bodera altoos zoo welig hebben getierd. Hoever de vreemde ondernemers het met een weinig durf en wat veel ondernemingsgeest in onze taal weten te brengen, zonder die ooit gehoord noch gezien te hebben, kan blijken uit de volgende circulaire, die dezer dagen verspreid i3 door een handelaar in ver duurzaamde levensmiddelen. Mijnheer Ik heb de voordeel gij te offeren de prijzen van de Vleesch van Vruchten van mijne vervaardiging dat is te zeggen van Natuurlijk bewart, vruchten of Zonder Zuiker en van een bepaalde bewaaring. (Volgt de prijscourant.) Al deze Vleesch en Vruchten zijn gelogeerd in blik bussen van de zelve afmeting 5 ton kilos 500 verkoopt rau voor nelto. De kosten van pakking, vervoering en tol gelijk met kans op de reis zijn tot last op de kooper. Ik verblijve met aanzien uwen dienaar." (Sempervirens). Naar het Fad. verneemt, is het eindrapport dei- Staatscommissie voor den RoUerdamscheu Waterweg bijna gereed. Volgens de berekening dier commissie zou de Waterweg, om aan alle eischen te voldoen, nog 29 a 30 tnillioen gulden moeten kosten. De heer Mulder, wonende te Winschoten, heeft aan den gemeenteraad zijner woonplaats een verzoekschrift gericht om te ontvangen 5 schadevergoeding voor eiken dag, dat door het plaatsen van kramen, gedurende de kermis, hem 't uitzicht uit zijn ramen belemmerd is. De Raad heeft het verzoek afgewezen, doch de heer Mulder heeft gedreigd de gemeente in rechten aan te zullen spreken. Onder Bergen op Zoom is de longziekte op een stal uitgebroken. Volgens de Helder sche en Niemcediepsche Courant is het bericht omtrent de uitspraak in de zaak der' machinisten voorbarig. Het blad verneemt uit goede bron dat in die zaak nog geen vonnis is geveld. In Minesofca hebben 18 jonge meisjes gezworen niemand te trouwen die rookt en 18 heeren dat zij geen vrouw zullen nemen die valsch haar draagt. Van weerszijden wil men geen haartje nog draadje toegeven. Een zeer leerzaam opstel over naaimachines, gevloeid uit de pen van dr. O. A., Schekema, biedt Eigen Haard zijnen lezers aan. De in deze aangelegenheid, klaarblijkelijk zeer goed ingelichte schrijver komt tot het resultaat, dat machines volgens het Schuitjessysteem (alzoo Singer-Machines enz.) voor huishoudelijk gebruik de voorkeur verdienen boven Draaihaakinachiues (bijv. Wheeler Wilson Machines). Ook prefereert hij machines uit groote fabrieken boven die, welke door kleine inrichtingen geleverd worden, daar slechts de groote fabrieken in staat zijn, den noodigen waarborg voor deugdelijk fabrikaat te geven en door de alleen bij hen mogelijke machinale vervaardgiing van alle deelen, eene goede naaimachine te leveren. Deze laatste mededeeling heldert dan ook op, waarom het den kleinen Belgischen en Duitscheii naaimachinen- fabrikanten zoo moeielijk valt, met het fabrikaat hunner groote Amerikaansclie en Engelsche vakgenooten te concurreeren. De Maatschappij tot Redding van Drenkelingen te Amsterdam heeft 67 kistjes met instrumenten tot behandeling van scliijndooden enz. in verschillende buurten aldaar, meest bij apothekers, geplaatst. Bij 9 apothekers zijn nog andere toestellen en op 19 punten van de stad reddingsboeien geplaatst. Sedert een paar dagen bevinden zich te Rijsen twee hoofdofficieren, die zich onledig houden met het beramen van plannen voorde groote militaire manoeuvres, in dit jaar door de 4e divisie in die omstreken te honden. De bevelvoerende generaal zal met den grooten staf eerst een paar dagen op den huize //Twickel" bij Delden en de vier volgende dagen te Rijsen op den huize //Oosterliof" van baron Vau lttersum ver blijf houden. Een vrouw, die het landbouwersbedrijf uitoefent, heet eigenlijk een //landbouwersche". Althans in een arrest van een provinciaal gerechtshof, medegedeeld in liet jongste TVeekbl. v. h. Recht. Een ruimer gebruik van dien vorm zal misschien nog volgen, en zoo zal onze taal dan nog de woorden huurdersche, eischersche, wasschersche, strijkersclie, koemclkersche, tuinierdersche, opvoedersche, onderwij- zersche en eeu menigte andere rijker worden. Dr. Minderop, directeur van het //Pare Vaccinogène" te Rotterdam, verklaart in de N. R. Ct. met 't oog op de overgroote vraag naar animale vaccine en bij de beperktheid -van de hoeveelheid welke wekelijks versch van kalf op kalf wordt overgeplant, dat er geen gevaar bestaat bij tijdelijk uitstel van revaccinatie, daar er gelukkig in ons vaderland slechts sporadische gevallen van pokziekte zijn voorgekomen en deze ziekte hier niet epidemisch heerscht. In de j.l. Dinsdag gehouden vergadering van de Nederl. afd. van de //Association for the reform and codification of the law of nations", hield de voorzitter, de heer Cremer9, lid vau de Tweede Kamer der Staten- Generaal, een belangrijke voordracht over de handhaving onzer neutraliteit op de Westerschelde in oorlogstijd, een onderwerp, in den jongsten tijd meermalen in de beide Kamers der Stalen-Geueraal besproken en dat ook den heer Rooseboom onlangs stof leverde tot een uitvoerige beschouwing in de Vereeniging tot beoefening van de krijgswetenschap. De slotsom van deze rede, waarvan het W. v. li. R. eeu vrij uitvoerig overzicht mededeelt, was dat zij eeu verkeerd advies uitbrachten, die meenden, dat onze neutraliteit zou toelaten, zelfs vereischen, in oorlogstijd vrijelijk de schepen van de oorlogvoerende partijen de Westerschelde, voor zoover deze rivier op ons grondgebied loopt, te doen door varen; wel verre dat onze neutraliteit dit zou toelaten, zou zij juist door die handelwijze worden geschonden. De rede van den heer Cremers lokte een gedachten- wisseling uit, waaraan werd deelgenomen door de heeren van Eek, Lenting en Coninck Liefsting. Ook kapt. Rooseboom, die met den lieer Kool, lid van de Tweede Kamer, tot bijwoning der vergadering was uitgenoodigd, mengde zich in het debat, om de meening te verdedigen, die hij in de vergadering der Vereeniging tot beoefening van krijgswetenschap had voorgestaan, dat zoolang de kwestie niet volkomen was uitgemaakt, het voorzichtiger was ook in oorlogstijd de vaart op de Schelde vrij te laten, omdat wij daardoor aan ieder der oorlogvoerende partijen hetzelfde recht gevende, zouden toonen voor niemand partij te kiezen en onze neutraliteit het beste zouden verzekeren. De lieer Cremers hield in zijne repliek vast aan de meening, dat de leer van den lieer Rooseboom juist onze neutraliteit ernstig zoude bedreigen. In oorlogstijd had z. i., elke staat wel degelijk het recht, de vaart langs het kust gebied aan oorlogsschepen te verbieden. In vredestijd moeten wij de doorvaart op de Schelde niet verbieden, tenzij wij reden hadden, daaruit gevaar te duchten, maar als België in oorlog gewikkeld was, behoefden wij de doorvaart van oorlogsschepen der verschillende partijen niet toe te staan. Landbouw en Veeteelt. Het XXXIlIe Landhuishoudk undig Congres zal, gelijk vroeger is gemeld, dit jaar gehouden worden te Maastricht op 1 5 Aug. Het voorloopig pro gramma der feesten is als volgt vastgesteld Zondag 1 Aug.: Festival van Harmonie-, Fanfare* en ZanggezelschappenInternationale wedstrijd van Handboogschulters-vereeiiigingen; Internationale wed strijd van Kegelsociteiten. Ontvangst der Vereenigingen ten Raadhuize, door het Gemeentebestuur. Ontvangst der leden ten Raadhuize door het Gemeentebestuur. Concert in het Park met illuminatie. Maandag 2 Aug.: Internationale wedstrijd van Gyinnastiek-gezelsehappen bezoek aan de onder- aarilsche gangen van den St. Pietersbergilluminatie; muziekuitvoeringen en bal op de buitensociteit //Slavante". Dinsdag 3 Aug.: Bezoek aan Valkenburg en ex cursie in de omstreken; bezoek aan de onderaardsche groevenmuziekuitvoeringen. Groot concert in het Park door de militaire kapel van het regiment grenadieis uit Brussel; illuminatie. Woensdag 4 Aug.: Muziekuitvoering op het Vrijthof; gemeenschappelijke maaltijd der leden; concert in het Park; groote fakkeloptocht door de leden der verschil lende. Vereenigingenconcert-promenade op het Vrijthof; illuminatie. Donderdag 5 Aug.: Muziekuitvoering op het Vrijthof; concert in het Park; voorstelling in de nieuwe schouw-, burgzaal. Tijdens de congresdagen zal ook te Maastricht plaats hebben de jaarlijksche vergadering van de Broederschap van Notarissen. Rechtszaken. De arr. Rechlb. te Uireclit heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een tapper, die onlangs een loterij briefje, dat hij voor een bezoeker zijner herberg zou verwisselen, had behouden, nadat daarop een prijs van f 5000 was gevallen. De Rechlb. heeft den bezoeker in het gelijk gesteld en bevolen dal de tapper de som zou uitbetalen, hetgeen dan ook reeds ge schied is.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2