Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- a&ik seraent Zierikzee. 1880. No. 44. Zaterdag 5 Juni. 83ste jaargang. NIEU WS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG, en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van I5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMIA1 Zierikzee, 4 Juni. Woensdag-avond ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar onweder vergezeld van overvloedigeu regen, welke laatste met vreugde begroet werd, daar hij in een wezenlijke en dringende behoefte voorzag en de sinds weken ledige regenbakken vulde. Het bleek echter weldra, dat de bliksem in geslagen was en brand verwekt had op de hofstede van den landbouwer Jan Koopman, aan den Gouwe- veerweg, onder Nieinverkerk, doch juist aan de grens der gemeente Zierikzee. Spoedig ijlde onze wakkere brand weer onder de leiding van den kommandant en brandmeesters en vergezeld van onzen burgemeester, den commissaris van politie enz. met twee dubbele spuiten te hulp, terwijl later ook de spuit van Nieuwer- kerk, ondanks den afstand van een klein uur gaans, ter plaatse van 't onheil verscheen. Het gelukte aan de Zierikzeesche brandweer het wagenhuis en de woning nog te behouden, doch de schuur, stallingen en hooi- kiampen zijn totaal afgebrand. Een paard met een veulen, een stier, eenige varkens en pluimgedierte zijn in de vlammen omgekomen, Ondertijsschen was, terwijl deze brand plaats had, ook binnen deze gemeente door den bliksem brand veroorzaakt, en wel in het huis van M. Lucas aan de Lammermarkt, docli het vuur werd nog gelukkig in het begin gestuit. Ook hier was dra de brandweer ter plaatse, terwijl ook een der beide spuiten van den anderen brand naar de stad terugkeerde, doch geen dienst meer behoefde te doen. Als een treffende trek van kinderliefde bij de dieren wordt medegedeeld, dat het bij den brand aan den Gouweveerweg omgekomen merriepaard reeds uit den stal gehaald en in veiligheid was, doch op het hooren schreeuwen van het veulen dat nog niet de deur uit en de moeder achterna gekomen was, zich losrukte, weder den brandenden stal inging en toen met het veulen verbrandde. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de leden der Prov. Staten verzonden een ontwerp-regle- ment op de wegen en voetpaden in deze provincie, ter beha ideling in de aanstaande zomervergadering. Dit reglement, clat het titans sedert 1838 bestaande moet vervangen, bevat 122 artikelen en is van een memorie tot toelichting van 20 bladz. druks vergezeld. Het ontwerp behelst o. a. dat tot het onderhoud der wegen verplicht blijven zij, die liet nu zijn; dat de gemeente dat onderhoud afkoopbaar kan stellen en het dan zelf overnemen; dat de ondethoudsplichtige alleen te zorgen heeft voor het stiikt noodige, d. i. de wegen zuiver houden van ruigte, goede afwatering, aanvullen van gaten, laagten en putten, elfenen van sporen door eggen enz., zoo dikwijls dit noodig word t geacht. Wat door de toeziende macht meer noodig wordt geoordeeld moet door de gemeente bekostigd worden. Met uitzondering van voeren hooi, stroo of veldvruchten mogen de wagens niet breeder geladen worden dan 3 M.voor de genoemde uitzondering is 3,60 M. toegelaten. Bij te verwachten of invallend dooiweder kunnen Ged. Staten door tusschenkomst van den Burgemeester het rijden op kunstwegen ver bieden. Dit verbod geldt niet voor wagens met breede vellingen, noch voor andere wagens met minder dan 200 kilo beladen. De herstellingswerken van liet kanaal van Terneuzen naar Gent zijn afgeloopeu en is liet water weder in het kanaal gelaten. Van het hulpspoor is door 14 stoom- en zeilschepen gebruik gemaakt om te lossen of te laden. De pokken-epidemie heeft uit België reeds op ver schillende plaatsen de grenzen overschreden. De zeekrijgsraad te Nieuvvediep heeft uitspraak ge daan in cfe zaak der machinisten, beklaagd van insub ordinatie en weerspannigheid tegen gegeven bevelen. De hoofdschuldige moet daarbij gestraft zijn met degradatie tot machinist-leerling en veertien maanden detentie; aan de overige beklaagden zijn lichtere straffen opgelegd. Deze uitspraak moet nog bevestigd worden door het Hoog Militair Gerechtshof. De panorama-manie neemt meer en meer toe. Te 's Gravenhage zal een panorama gebouwd worden door een Brtisselsclie maatschappij, terwijl dezer dagen nog een aanvraag is gekomen om gemeentegrond tot het stichten van zulk een inrichting. Tusschen Rotterdam en Harwich is een nieuw fraai stoomschip in de vaart gebracht, namel. de //Lady Tyler", kapt. Nickerson, welk schip zal varen voor rekening van de Great Eastern Railway-company. Het moet een prachtig en snelvarend schip zijn, en een bewijs dat men den dienst VJissinge»Queens- borougli wel een ernstige concurrentie waardig keurt. Uit Aalsmeer zijn de eerste bezendingen aardbeien naar Amsterdam gevoerd. Het hoofdbestuur der algemeene watersnoods-com- missie te 's Hertogenbosch heeft aan de ingezetenen vau het dorp Teeffelen, die door de dijkbreuk van 4 Januari j.l. have en goed verloren hebben, 60 a 75% van de geschatte waarde als schadeloosstelling toegekend. Nabij het oude slot Nijenbeek is in den IJsel een steur gevangen van ruim 100 kilo zwaarte. In de jongste weken is een ware sterrenregen over vele Nederlanders gevallen, 't Waren sterren uit alle oorden van de wereld: uit Nederland, Dailsehland, Egypte, Italië, Zweden, tot zelfs een paar sterren zonder stralen uit Panama. Aan zulke regenvlagen ziet men toch, dat de verdienste wel beloond wordt en dat de erkenning daarvan zelfs uit verre streken overkomt, tot blijdschap van hen, die onder dezen drup komen. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, hebben de heeren J. M. Kakebeeke te Goes, lid van Prov. Staten van Zeeland, en de wed. J. H. C. Kakebeeke, industriëele te Goes, zich, in samenwerking inet invloedrijke per sonen, geconstitueerd tot een Maatschappij, ten einde in ons land, te beginnen met Amsterdam en Rotterdam, telephonisclie verbindingen in te richten, onder de firma: Nederlandsche Telephoon-Maatschappij, J. M. Kakebeeke, Wed J. H. C. Kakebeeke en Co. Reeds voor eenigen tijd is daartoe de concessie aangevraagd. Zaterdag 5 Juni gaat de //Willem Barents" naar zee om den tocht van dit jaar naar de poolstreken aan te vangen. Woensdag heeft de hoofdcommissie voor de IJszeevaart aan de officieren een afscheidsmaal gegeven. Daaraan namen ook de officieren, die de vorige tochten hebben medegedaan deel, voor zoover zij zich hier te lande bevinden. Onze gevierde schrijver en lezer de heer J. J. Cremer is zeer ernstig ongesteld. Volgens bericht van gisteren was zijn toestand zorgelijk. Het Amstel-Hótel te Amsterdam heeft over het afgeloopeu jaar ziju aandeelhouders een dividend van 3 opgeleverd. Uit liet jaarverslag der Amsterdamsche kanaal maatschappij blijkt o. a., dat men nog niet met zekerheid heeft kunnen peilen hoe diep het gat is dat door den vroegeren secretaris in de financiën dier onderneming geslagen is door het op nieuw verkoopen van inge trokken aandeden. Een bedrag van f 292,300 is tot heden toe geconstateerd. De Stand, trekt te velde tegen het wetsjiilwerp, dat onlangs bij de Staten-Generaal is ingediend tot nadere regeling van het stelsel vau maten en gewichten. Daarin wordt voorgesteld, d?t niet alleen de barbaarsche woorden van centiare en centigram en wat dies meer zij, ook burgerrecht zullen erlangen, maar ter wille van deze vreemde indringers worden onze goede, deug delijke, brave, oiul-Hollandsche woorden van pond en ons en lood en el en palm en duiin enz. eenvoudig zonder vorm van proces eerloos verklaard en ten doode verwezen. In artikel 4 van hun ontwerp stellen de heeren ministers toch voor, dat in eenig stuk of rekening nog van pond of el te spreken strafbaar zal ziju volgens de wet. Ons komt dit ergerlijk, stuitend en kwetsend voor het nationaal gevoel voor, schrijft de Stand. En hartelijk zullen we er ons in verheugen, indien de Kamer deze anti-nationale poging kort en goed aan het Kabinet belet." Wij zijn het geheel eens met de Stand., dat goede Hollandsche benamingen voor alledaagsche zaken liefst niet door uitlieemsolie en niet eens mooiklinkende woorden moeten vervangen worden. We gelooven, dat het Gouvernement er eveneens over denkt, en niet gelijk de vrome Stand, insinueert uit gebrek aan nationaleu zin zulk een wetsontwerp zal voorstellen. Maar hebben we hier niet met geheel iets anders te doen? Zoo men in het begin dezer eeuw, toen het bestaande stelsel is opgemaakt, niet half slachtig geweest was en de oude namen maar kort weg door de nieuwe had vervangen, dan was nu het stelsel geheel het eigeudom van liet volk. Door nieuwe zaken met oude namen te blijven noemen heeft men ook feitelijk de oude zaken gelaten gelijk zij waren en het volk is blijven tobben met de oude maten en gewichten alsof er geen nieuwe gemaakt waren. Daaraan zal toch eens een eind moeten gemaakt worden, als men inderdaad eenheid van maten en gewichten wil. De Hangsche correspondent der Zutph. Ct. spreekt er evenals die van de ArriJi, Ct. van doch onder reserve dat de Minister Vissering van plan zou zijn ingrijpende wijzigingen te brengen in het aanhangige ontwerp betreffende rentebelasting en voornemens zou zijn er de bedrijfsbelasting in op te nemen. Met het oog op de nadering van de pokken uit België, dringt de Ned. vereeniging tot bevordering der koepokinenting ernstig en dringend aan op: 1. de onmiddellijke inenting van alle kinderen en nog niet ingeente personen; 2. de onmiddellijke herinenting van alle overige personen, ook van hen, die vroeger aan pokken ge leden hebben. Als een bewijs van bijzondere onverschrokkenheid en moed mag wel vermeld worden dat een Javaansche knaap vau 13 jaar, in de dessa Giimbangau, district Pakem, residentie Djokjakarta, in een gevecht met een tijger de overwinning behaald heeft. Door het monster aangevallen, verweerde hij zich met zijn grasmes, dat hij bij zich had, zoo dapper, dat hij ofschoon zelf danig gehavend, den tijger na hem verscheidene houwen op den kop toegebracht te hebben, dood deed neder- storten.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1