n eerste worden aanbevolen de lieeren J. A. Böh- nger en H. Bonman, voor den tweede prof. N. G. Pierson en de heer J. Den Tex Bondt. Onder de bijzondere voorstellen is er een van de afdeeling 's Grnvenhage om voor de bibliotheek aan te koopen de partituur van Handels //Judas Maccabiius", geor kestreerd door den heer A. Seiffert. Aangezien er geen aanvraag is gekomen tot het houden van een muziekfeest, stelt het hoofdbestuur voor in 1881 geen muziekfeest te doen plaats hebben. De afdeeling «Dordrecht geeft in overweging slappen te doen om overal in ons land denzelfdeu diapason te verkrijgen. Bij de //Geschiedenis en Handelingen der Maat schappij//, zijn twee bijlagen gevoegd; een verkort overzicht van het rapport der commissie tot reorga nisatie van het volksgezang in Nederland, en verder het den 31 Maart 1880 tot den Min. van Binnen- landsche Zaken door het hoofdbestuur gericht adres ora in het vervolg van de candidaten voor de hoofd onderwijzersakte een examen in den zang te vorderen en in elke lagere school zangonderwijs te doen geven in een afzonderlijk lokaal. De 95e nlgeraeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal dit jaar gehouden worden op 10 en 11 Augustus, in liet Parklokaal te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer M. A. Perk. Door liet hoofdbestuur wordt o. n. voorgesteld 1°. een Commissie te benoemen om een onderzoek naar het drinkwater in le stellen; 2°. de wenschelijkheid uit te spreken der oprichting van een algemeen Neder- landsch pensioenfonds voor werklieden; 3°. een sub sidie van f 1000 te verleenen aan die departementen, die het onderwijs in handenarbeid trachten te bevorderen, en 4°. vraagt het machtiging om zich in contact te stellen met andere Maatschappijen tot bevordering van liet kunst-iudustriëel onderwijs. Door het Departement Veendara wordt voorgesteld een adres aan de regeering te richten lot verbetering van het zeevaartkundig onderwijs; door het departement Leeuwarden wordt voorgesteld om 4000 beschikbaar te stellen voor een werkje over de kwakzalverij met geneesmiddelen; het Departement Harlingen stelt voor, gedurende vijf jaren 1500 beschikbaar te stellen ter opleiding van geschikte ziekenverplegers en verpleegsters. Het dep. Rotterdam wenscht het hoofdbestuur de uitgave op te dragen van een twaalftal kleine ge schriften ter uitdeeling op de volksvoorlezingen. Door het dep. Zwolle wordt eindelijk voorgesteld de al- gemeene vergadering slechts om de twee jaar te houden. Bij gelegenheid van de vergadering der leden van het Kon. Instituut van Ingenieurs op Vrijdag 4 Juni e.k., te 's Gravenhage, zal, zooals reeds gemeld is, door Ferdinand de Lesseps, honorair lid van het instituut, eene voordracht worden gehouden over de doorgraving van de landengte van Panama. Ter ont vangst van den heer de Lesseps is door den Raad van bestuur een commissie benoemd, bestaande uit den president en de raadsleden W. C. A. Staring en dr. E. F. van Dissel, benevens de heeren Conrad en Dirks, die met den heer Lesseps in het buitenland meermalen voor de zaak der Panama-doorgraving zijn opgetreden. De voordracht van den heer de Lesseps zal gehouden worden na afloop van de instituuts-ver- gadering. Te öDo ure zal door den raad van bestuur een diner aan den heer de Lesseps in het Badhuis te Scheveningen worden aangeboden. De leden kunnen daaraan deelnemen tegen f 3 de persoon. De rijtoer is vervallen. Het bezoek van de Lesseps aan Amsterdam is bepaald op Woensdag-avond. Donderdag-voormiddag doet hij een tochtje door het Noordzee-kanaal en wordt hem een déjeuner aangeboden door de kanaal-maal9chappij. Het diner van wege Araster- darasche ingezetenen is bepaald op Donderdag-avond, Indertijd werd melding gemaakt van een plan van een maatschappij van landbouw om Nederlandsche grnsboter de rei9 naar Indië en terug le laten maken, ten einde de deugdelijkheid dier waar te doen blijken. Aan dat plan wordt thans gevolg gegeven, boter van verschillende inzenders, in dubbele vaatjes verpakt, zal per /Prinses Amalia" verzonden worden. Wij vernemen, dat eergisteren-avond bij aankomst van een trein te Oldenzaal een reiziger 2e klasse verzocht, om een andere coupé, omdat het hem door een dame, die zich met hem in dezelfde coupé bevond, lastig werd gemaakt. De hoofd-conducteur J. H. Tiemann voldeed aan zijn verzoek en (le dame bleef toen alleen in de coupé. Bij aankomst te Benlheira stond het portier van dien wagen open en was de dame verdwenen. De stationschef aldaar liet den volgenden trein naar Oldenzaal zeer voorzichtig en langzaam rijden, vermoedende dat zij onderweg uit den trein was ge sprongen. Daardoor ondervond die trein een vertraging vau 70 minuten. Tevens ging de stationschef met eenige arbeiders per lorrie achter den trein de baan op tol Oldenzaal, doch niet9 werd ontdekt, ook gisteren-ochtend niet. Later bleek de vrouw in goeden welstand door de politie in Gildehaus gevonden te zijn. Men veronderstelt dat de dame zich bij het vertrek van Oldenzaal heimelijk aan de andere zijde uit den trein zal hebben verwijderd en een voetreis naar Gilde haus heeft gemaakt. Utr. Dagbl. Landbouw en Veeteelt. De heer Marlet van Hontenisse heeft in de Midd. Ct. een paar artikeleu geleverd, gewijd aan een voor Zeeland zeer gewichtig onderwerp, n.l. //De Export- Maatschappij in verband met Zeelands land- en tuinbouw". Na te hebben gewezen op het feit dat de teelt van groenten en tuinhouw-prodneten voor uitvoer naar de Engelsche markt een tak van bestaan, ja een bron van welvaart is voor onderscheidene streken in ons land, met name het Wesllaud, een deel van Noord- Holland en Friesland, enz., 't welk de aandacht van belangstellenden ook in ons gewest niet ontgaan is, maar geleid heeft tot de oprichting eener export maatschappij in verband met de thans bestaande vechtstveeksche gemeenschap met Engeland over Vlis- singen, merkt Schr. op, dat deze onderneming tot heden nog geenszins dien 9teun, dat vertrouwen en die medewerking ondervindt, waarop zij toch om ge gronde redenen alle aanspraak mag maken. Wat bij ons het initiatief tegenhoudt schijnt wel voornamelijk te zijn de ervaring dat zonder eenmaal gevestigde goede relatiën de verzendingen naar Enge land in den regel, ja wel altoos op teleurstellingen uitloopen. Thans is er reden ora te vertrouwen dat het beter gaan zal, nu de export-maatschappij de tusschenpersoon kan zijn. Na dit in het licht gesteld te hebben, wederlegt de Schr. achtervolgens de be denkingen, die gemaakt worden tegen het werken voor de Londensche markt. Onze provincie bezit wat den grond betreft dezelfde streken als waar in de bovenbedoelde oorden van Nederland op groote schaal tuinbouw gedreven ivordt voor de Engelsche markt. Hij acht onze lichte kleigronden langs de duinstreek en elders en de zandige streken in 't algemeen, voor zoover ze niet platig en vast zijn, zeer geschikt. Sommige artikelen, als kook en uien, zouden zeer goed op groote schaal, dus op groote bedrijven kunnen verbouwd worden. Voor de fijnere groenten, voor bessen enz., zouden speciale tuinbouw-bedrijven dienen ondernomen te worden. Het gebrek aan arbeidskrachten is denkbeeldig; zelfs zijn er misschien eer handen te veel dan te weinig en wauneer van meerdere levendig heid een stijgen der loonen het gevolg mocht zijn, dan was dat geen schade maar algemeen voordeel. Het komt ons voor, dat de artikelen vnn den kundigen schrijver ten volle verdienen door onze landbouwers, grooten en kleinen, met aandacht over wogen te worden. Een van de belangrijkste vraagstukken, voor den landbouw niet alleen, doch tevens voor verschillende takken van industrie, is de goedkoope bereiding van ammonia en zouten daarvan (salmiak, salpeterzure ammonia, enz.) Daar de ammonia uit waterstof en stikstof bestaat, heeft men reeds sedert lange tijden, doch steeds vruchteloos, beproefd op goedkoope wijze de stikstof van de dampkringslucht met de waterstof van het water chemisch te verbinden. Na tallooze proefnemingen schijnt een Engelschman te Londen, Rickman genaamd, er eindelijk in geslaagd te zijn. Hij vulde een reeks retorten met cokes en verhitte deze tot 55° C. Hierop deed hij over deze cokes een mengsel strijken van 12 volumen stoom en 5 volumen atmospherische lucht. Door bijvoeging van gewoon keukenzout bij de cokes verkreeg R. direct salmiak en volgens zijn bewering is hij in staat door zijn uitvinding ammonia te produceeren tegen den onge hoord lagen prijs van één penny (5 ets.) per half kilo. Mocht de methode werkelijk doelmatig blijken te zijn, dan zou de uitvinder onberekenbare voordeelen aan landbouw en industrie bezorgen. N. v. d. D. Het XXXIIIste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres zal van 2—6 Augustus a.s. te Maastricht gehouden worden. Omstandigheden van verschillenden aard hebben genoopt af te zien van liet gewone tijdstip (Juni). De te behaudelen vraagpunten en mededeelingen zullen betreffen: land- en tuinbouw, veeteelt en zuivelbereiding, houtteelt in den geheelen omvang, natuurwetenschap en hare toepassing op den landbouw, land- en volkshuishoudkunde in 't al gemeen en in het bijzonder van onze koloniën, en statistiek. Het programma der werkzaamheden zal later worden toegezonden. Intusschen zal de toezending van een of meer vraagpunten aangenaam zijn. Men gelieve die in te zenden aan een der secretarissen van het congres, de heeren mr. G. L. 1), Franquinet en mr. J. E. B. C. Ridder de Stuers. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Bijzonder menigvuldig zijn dit voorjaar de branden van allerlei aard. Te Giethoorn brandden twee woon huizen af, waarbij al de meubelen eu eenig vee en pluimgedierte verloren gingen. Aan de Wilp brandde een kapitale hofstede af met 12 kalveren, 2 stieren en 1 varken, ook ging daarbij verloren ongeveer f 1200 aan geld dat aan de knechts behoorde, die beiden als remplagant hadden dienst genomen en naar het schijnt, dit geld nog niet opgemaakt hadden. Aan de Wierdingermond onder Stadskanaal brandden een groot aantal huizen af en ging een groote voorraad turf verloren, die wel op f 150,000 geschat wordt. Ook brandde daar de Doopsgezinde kerk, een koren molen en een houtkooperij af. Deze brand moet een gevolg zijn van het onvoorzichtige veenbranden. Door dezelfde oorzaak is in het Tiendeveen, onder Beilen, een groote hoeveelheid gewone en machinale turf verbrand. In den Yaltherrnond zijn vijf huizen en een groote voorraad turf verbrand. Te Drentli brandde het logement af en een partij turf. Onder Nieuw- Amsterdam brandden een huis af en zes keten, als mede wel honderd ladingen turf. In de gemeente Odoorn is een groofe hoeveelheid turf en veen verbrand. Het getal woningen, die aan den Wierdingermond verbrand zijn, moet zestig bedragen. Op onderscheidene plaatsen hebben felle branden in het veen plaats gehad, o. a. te Eibergen, waar het veen door onvoorzichtigheid van een arbeider in brand geraakte. Niet minder geducht hebben bosch- en heidebranden gewoed. In den omtrek van Apeldoorn zijn groote bosschen vernield en dreigden het vuur de geheele Veluwe met verwoesting. Onder Nunspeet i9 brand geweest in de Speulderbosschen. Onder Graesbeek is door boschbranden groote schade aangericht. Sinds menscheu geheugenis en overlevering heeft er nooit zoo een verwoesting in de dennenbosschen der Veluwe plaats gehad als den 27sten. De schade en de uitgestrektheid van den brand zijn voorshands nog niet te begrooten. Het is evenwel zeker, dat meer dan duizend bunders hei- en boschgrond een prooi der vlammen zijn geworden. Den geheelen avond en nacht heeft het steeds doorgebrand, lot den 28sten de regen den brand heeft gebluscht. Het was een aangrijpend gezicht, schrijft men aan de N. R. Ct. De kolossale dennenwouden waren eerst eenige oogenblikken in een verstikkenden zwarten damp gehuld, en golfden dan in eens als een reus achtige vuurzee. Loeiend en krakend vervolgden de vlammen haar weg, alles vernielende wat haar op haar baan tegenkwam. Aan blusschen was bij zulk een uitgestrektheid niet te denken. Onvermoeid waren evenwel de pogingen daartoe in het werk gesteld. Het Gravenhorsche bosch, toebehoorende aan den Koning, het Orderbosch en de bosschen van de heeren Vidal en De Heus zijn of geheel óf gedeeltelijk vernield. Gelukkig dat de wind iets draaide, anders had de buurtschap Soeren en zeker een groot gedeelte van de Soerensche bosschen hetzelfde lot ondergaan. Volgens de laatste berichten zijn aan den Weerdin- germond reeds meer dan 100 woningen afgebrand en woedt de brand in de venen nog steeds voort. Twee slechte vrouwen te Leeuwarden hebben een koopman in huis gelokt, hem beschonken gemaakt en toen van zijn geld beroofd, zijude een aanzienlijk bedrag aan bankpapier. De politie heeft de beide sujetten gevat, die reeds vroeger gevangenisstraf hadden ondergaan. Te Balk in Friesland is een winkelier, die aan kinderen jenever ingeeft tegen 1 et. de lepel. In de St. Anthonies-Breestraat te Amsterdam heeft een straatmeid een 76jarigen koopman, die daar met zijn wagen stond, het linkeroog uitgeslagen. Zoo lief zijn ze daar in dien hoek, waar de politie het met 't volkje zoo volhandig gehad heeft. Onder Grauw heeft een landbouwerszoon drie dieven, die des nachts kwamen stelen, op gevoelige wijze gestraft. Hij schoot op hen en trof den eenen in het been, zoodat hij niet kon vluchten en zoo in handen viel. Hij bleek een beruchte strooper en dief te zijn wonende op Belgisch grondgebied. Een broeder van hem is vroeger op een strooptocht wegens fei telijk verzet tegen arrestatie doodgeschoten. In den nacht van 21 dezer is te Stuttgart inge broken in het geheime kabinet des Kouings. Een groot aantal kostbare ordeteekenen worden vermist. In Rawitsch (Posen) heeft men een paar //engel- makers", die achtereenvolgens vijf jeugdige kinderen, met wier verzorging zij belast waren, door venvaav- loozing hebben doen omkomen, in handen van het gerecht gesteld.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2