ZIEMKZEESCHE COURANT. voorhet arrondis- aÉilk Zierikiee. 1880. No. 43. Woensdag 2 Juni. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Cou rant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1Franco per post 1 ,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DEB, AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 19LAREXMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 1 Juni 188 0. In de TV. R. Ct. geeft een Oud Zeeman aan alle Nederlandsche drinkivnter-gebreklijders den raad zich en corps tot den Minister van Marine te wenden om te vragen dat Z. Exc. de oorlogsschepen, die groote ijzeren waterketels hebben, afzeilde om de dorstende streken van zuiver rivierwater te voorzien. Al weder dus een geval, waarin onze oorlogsmarine dienst zou kunnen doen. Tegen den vijand hopen we ze nooit tioodig te hebbentegen het ijs kan ze slechts weinig uitvoeren; wellicht dat ze als water schepen wel nuttig zouden zijn. In alle geval ware 't wel te weuschen dat hier ter plaatse eens een ramschip met water kwam; dan ging het volgens de overlevering vast regenen. Uit Zwartsluis i9 aan de Prov. Dr. Ct. geschreven, dat een droevige gebeurtenis in de Protestantsche Gemeente aldaar veel sensatie verwekt. Het is een geval van proselietenmakerij. Mej. B., die vóór bijna drie maanden als onderwijzeres aan de bewaarschool te Zwartsluis in functie is getreden, i9 plotseling krank zinnig geworden tengevolge van haar overgang tot de Roomsche Kerk. In alle stilte is zij met Pinksteren j.l. door den pastoor P. Braam te Hattumerbroek aangenomen, waarover zij later zooveel berouw ge voelde, dat zij tot bekentenis is gekomen en haar overgang schriftelijk heeft herroepen. Haar hersens hebben echter zoozeer geleden, dat haar moeder, die overgekomen was om, zoo zij meende, haar ziek kind op te passen, haar thans in staat van verstandsver bijstering mede naar Terborg heeft moeten nemen. Proselietenmakerij is een kwaad dat altoos onder de secten van allerlei richting woedt, doch het gaat doorgaans in stilte; hier heeft men weder eens een geruchtmakend geval. De bevolking van Middelburg bedroeg den 31 Dec. 1879, 16,125 zielen, namel. 7369 m. en 8756 vr. Er zijn dus 387 personen van het vr. geslacht meer dan van 't mannel. De bevolking is sedert het jaar 1878 met 61 personen toegenomen. Daarentegen zijn er 36 personen meer uit de gemeente vertrokken dan er zich zijn komen vestigen. Van Vlissingen zijn naar Queensboro overgevoerd eenige te Berlijn geslachte ossen, die van daar in een voor het vleeschvervoer ingerichteu wagen te Vlissingen waren aangebracht. Niet zonder bezorgdheid slaat men langs onze zuidelijke grens de vorderingen gade, die de thans in België heerschende pokken-epidemie maakt. Het ge vaar dringt zoowel langs de Zeeuwsche als langs de N.-Brabantsche en Limburgsche grenzen en is inder daad groot als men in aanmerking neemt dat er overal in die streken zooveel ongevaccineerde»! zijn of personen, die reeds vele jaren geleden deze kunst bewerking hebben ondergaan. Er wordt daarom op inenting en herenting ten sterkste aangedrongen. Men leest in de Nieuwe Gorinchemsche Courant: Dat een voerman voor zijn paard bezorgd kan zijn, bleek dezer dagen uit het volgende. Bij een ingezetene alhier werd door een voerman een pianino opgeladen, die naar een andere plaats moest worden vervoerd. Toen het instrument goed in orde op den wagen stond, vroeg de voerman leukweg: Meneer, de tonen staan immers goed vast. want as dat ding van zelf onderweg gaat speulen, zou mijn paard schrikken. Toen de goede man was gerust gesteld ving hij zijn tocht aan. Volgens hij de reeder ij te Maassluis ontvangen telegram van Batavia is liet Ned. fregatschip //Gijs- bertus Hermanns", kapt. A. L. Hoffman, op reis van Soerabaja naar Saigon, in de Carimata-passage ver ongelukt, doch de equipage gered en te Singapore aangekomen. Zaterdag heeft de tiieuwe mailboot //Prins Hendrik" voor rekening van de exploitnltie-maatschappij van staatsspoorwegen gebouwd op de werf van John Elder en Co. te Glasgow, om te varen in den dienst tusscheu Vlissingen en Queensborough, een proefreis gedaan. Er waren eenige gasten aan boord en vertegenwoordigers der betrokken maatschappijen, terwijl op de terugreis ook eenige Engelsche heeren mede kwamen. Het schip vertrok 's morgens 4 ure uit Vlissingeu en was tegen half negen 's avonds weder terug. De overtocht van haven tot haven is in ongeveer 7Va uur gedaan. Het schip liep ö1/, uur gaans per uur. Het is 278 voet lang, 35 voet breed en gaat HV2 voet diep, heeft 200 ton laadruimte behalve de groote ruimte voor de passagiers, waarvoor het schip eigenlijk hoofd zakelijk is ingericht, en heeft machines van 4000 paardenkracht. De notaris 1). te Oosthuizen is in hechtenis ge nomen en gevankelijk naar Haarlem gevoerd. Men weet niet recht wat er hapert; alleen dat het ver trouwen in dezen ambtenaar sinds geruimen tijd moet geschokt zijn. Hij moet' vroeger anders goede zaken gemaakt hebben, daar zijn kantoor een der beste uit den omtrek was en hij een mooie villa bewoonde en equipage hield. 't Is te hopen, dat de redactie van //Het Woorden boek", voor het geval zij ooit zoover komt, nota zal nemen van de definitie door de rechtbank te 's Graven- hage gegeven aan Ontvanger, //iemand, die wel ontvangt, maar niet teruggeeft". Een nieuwe illustratie voor het: summum jus summa injuria: het strengste recht is de hoogste onrechtvaardigheid. Rott. Nieuwsbl. Het Italiaansche stoomoorlogsschip //Ohristophoro Colombo" ligt thans aan de Handelskade te Amsterdam. Het is een vaartuig van 500 pk., voert 5 kanonnen en 200 mande buitenbekleeding is geheel van hout. Om in slaapkamers geen last van muggen te hebben, wordt liet volgende middel aanbevolenMen roert honig met een weinig wijn aan, en besmeert daarmede uitwendig de glazen van een lantaarn, die men, met een brandend licht er in, eenige uren vóór het naar bed gaan in de kamer plaatst, terwijl men venste s en deuren sluit. Alle muggen enz. komen dan op de lantaarn af en blijven daaraan hangen. De Minister van Waterstaat enz. heeft, ofschoon hij de opvatting van den postdirecteur te Groningen deelt, dat eene op een afzonderlijk vel gedrukte opgaaf van den loop der treinen niet als een bijvoegsel van eene krant kan worden beschouwd, toch bepaald, dat ten aanzien dier stukken niet strikt behoeft te worden vastgehouden aan de eischen, die voor een bijvoegsel gesteld zijn bij ministeriëele beschikking van 11 Mei 1877, omdat zulke opgaven geregeld door de dagbladen worden meegedeeld en het af drukken daarvan alleen ten doel heeft om de ge- abonneerden de kennisneming gemakkelijk te maken. Het door de uitgevers der Prov. Gron. Ct. te veel betaalde port voor het noinmer van dat blad van 14 dezer, waarbij zoodanige opgave was gevoegd, wordt gerestitueerd. Het wetsontwerp op de rentebelasting ondergaat, volgens den schr. der brieven uit de hofstad in de Arnh. Cteen geheele omwerking, die volgens de verklaring van den Minister van Financiën zelf niet voor half Juni nfgeloopen kan zijn, zoodat er aan eene afdoening van dit onderwerp voor 1 Juli zelfs door de Tweede Kamer alleen niet te denken is. Men zegt mij namelijk dat de omwerking niet alleen de voorgestelde belasting, maar ons geheele belasting stelsel betreffen zal, en dat de Minister /,van de hem door de Tweede Kamer geboden gelegenheid wil gebruik maken" door niet slechts zijne denkbeelden omtrent de hervorming van het belastingwezen mede te deelen, maar die meteen in voorstellen te formuleeren. Men verwacht volgens denzelfden schr. ook dezen zomer de afdoening van het nieuwe wetboek van straf recht niet meer, waarop men vroeger half en half rekende. De schriftelijke behandeling van dit outvverp kan, ook na de vereenvoudiging, die de behandeling in de afdeeliug der Kamer heeft ondergaan, niet zoo vlug worden afgedaan; het zal wel het begin van het volgend zittingjaar wezen vóórdat de mondelinge behandeling een aanvang kan nemen. De Tweede Kamer komt nu half Juni weder op het Binnenhof op, en men gelooft niet, dat zij in deze zitting meer af zal doen dan de belastingwet en het ontwerp betrekkelijk de invoering der onderwijswet met 1 November. Men schrijft aan het Hbl. over de verpleging van militairen door geestelijke zusters naar aanleiding van het ia ons blad medegedeelde: //Zijn wij wel ingelicht, dan zijn ter beschikking van de te 's Bosch liggende drie battaijons infanterie en twee escadrons kavaleiie, ten minste drie officieren van gezondheid en een militaire apotheker, met volkomen voldoend hulppersoneel, dat men anders maar voor het vragen heeft, \oor de ge neeskundige verpleging. Is het hospitaal niet groot genoeg wij meenen te weten van wel, dan kan men hieraan, even als elders steeds plaats heeft, door evacuatie te gemoet komen. Wat de geestelijke ver pleging aangaat, hierin wordt door de reglementen voor alle hospitalen voorzien. Behoefte aan hulp dei- geestelijke zusters bestaat dus niet en volgens de voor schriften is deze hulp bepaald ongeoorloofd. Uit de getalsterkte van Protestanten en Katholieken volgt, dat er onder de eerste meer zieken zijn dan van de tweede en al behoeft, men nu niet direct aan pogingen tot bekeering van de zijde der geestelijke zusters te denken, het is, zelfs om allen schijn te voorkomen, niet wenschelijk, de protestansche zieken aan die ver pleging toe te vertrouwen. //Daar het toeslaan van het verzoek geheel in strijd zou zijn met de bestaande reglementen, zal dan ook het antwoord van den Minister van Oorlog ongetwijfeld afwijzend zijn". Utr. Dagbl. Te Schiedam is in den ouderdom van 84 jaar overleden de heer H. W. Roelants, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, officier van de Eike- kroon, oud-kolonel der d.d. schutterij aldaar, aan wier hoofd de overledene gedurende een reeks van jaren gestaan heeft. Ook was de heer Roelants vele jaren lid van den Schiedamschen Gemeenteraad. Uit beide betrekkingen nam hij wegens hoogen leeftijd ontslag. Als oprichter van den scheepstimmerwerf //De Nij verheid", scheepsreeder en koopman bracht hij veel toe tot den bloei en de welvaart van Schiedam, waar hij den 1 Januari 1796 geboren werd. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal den 4 Juni haar 51e gewone vergadering houden te Utrecht. O. a. zullen twee hoofdbestuurders ge kozen worden ter vervanging van prof. W. Moll, die overleden, en P. W. Jansen, die aftredend is. Voor

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1