ZIER1KZEESCHË COURANT. voor kt aiTondis- a&ïk sement Zierikzee. 1880. No. 42. Zaterdag 29 Mei. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADV ERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJ DAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEVHAIV. ZIERIKZEE, 28 Mei 1 8 8 0. De uitslag der gehouden herstemming voor de ver kiezing van leden voor Prov. Staten van Zeeland is, dat alhier gekozen is de heer J. M. de Glopper te Ellemeet met 318 stemmen; op Mr. C. J. Fokker waren 201 stemmen uitgebracht. Te Middelburg is gekozen de heer J. C. Lantsheer met 428 van de 7'58 stemmen. De heer v. d. Beke Calleufels te Vlissingen had 324 stemmen bekomen. Een vreemde indruk maakte de plotselinge oraèlag in de temperatuur op Woensdag-morgen. De overgang was als van November tot Juli. Het bleef echter droog en ofschoon de lucht drukkend en broeiig was, kwam er geen oinveder en ook de zoo gewenschte regen bleef al weder uit. Het gaat er kwaad uitzien met het gebrek aan drinkwater. De kleine hoeveelheden, die stoomboofcen en schepen nu en dan aanbrengen, komen wel van pas maar kunnen toch niet voldoende in de behoefte voorzien. Zou er geen aanleiding zijn tot het nemen van proeven om te onderzoeken of en in hoever het water der Versche grau'n en aai van ue naive manen Dij de Nobelpoort en de Zuidwellebrug door middel van filtreering en zuivering in een voldoende hoeveelheid geschikt is te maken voor huiselijk gebruik? Aan de Amsterdamsche kleinhandelaars, die uit de beide Breeslraten en aangrenzende straten en grachten verdreven waren, is verlof gegeven in die zijstraten en straatjes als van ouds te mogen handelen. De beide hoofdstraten blijven vrij. Daarop is de rust hersteld. De burgemeester heeft ten Raadhuize een langdurig onderhoud gehad met den opperrabbijn der Ned. Israëlit. hoofdsinagoge dr. J. H. Dunner en de uitslag daarvan is geweest dat de burgemeester beloofd heeft binnen de perken der wet te zulleu doen letten op de belangen der 400 a 500 huisgezinnen, wier brood winning in gevaar is gebracht. De opperrabbijn heeft van zijn kant de gemeente tot rust en kalmte aange maand en in de onderscheidene godsdienstige verga derplaatsen deze vermaningen herhaald. De agenten van politie, die bij de ongeregeldheden letsel hadden bekomen, zijn allen nagenoeg hersteld en eenigen doen reeds weder dienst. Van de gearres teerden heeft de politie niemand gehouden; allen zijn na het opmaken van het proces-verbaal weder in vrijheid gesteld. In den Nieuwen Waterweg is weder een stoomschip, de //Amsterdam", met ijzererts uit Zweden naar Rot terdam, aan den grond geraakt. Het heeft de schroef gebroken en zat zoo vast dat het niet door drie of vier toegeschoten sleepbooten kon losgehaald worden; ook nog niet nadat 20 ton van de lading was over bcord geworpen. De groote sleepboot //Simson" is van IJmuiden gekomen om te assisteeren en eindelijk, na veel gelicht te hebben, is liet schip door vier sleepbooten losgemaakt en naar Rotterdam opgesleept. Te Wiesbaden is op 80jarigen leeftijd overleden de heer I. G. J. v. d. Bosch, in leven oud-directeur der landbouw-onderneroing in den Willielmina-polder. Hij was ridder der orde van den Ned. Leeuw en van de Eikekroon. De Grieksche regeering heeft besloten een diplo- matieken vertegenwoordiger bij het Ned. Hof te be noemen. Tot heden was er alleen wederzijdsche consulaire vertegenwoordiging. Afrikaansche Handels-Vereeniging-. Mijnheer de Redacteur. Van enkele zijden werd ons de vraag gedaan//Wie zijn de koopers der baten van de A. H. V."? Wij kunnen daarop antwoorden: Voor ongeveerde helft crediteuren der ontbonden Vereeniging, die met ons overtuigd waren hoe een faillissement, vóór de r e a 1 i s a t i e der baten, de handelsbeweging zou belemmeren, wat hunne belangen ten zeerste zou benadeelenvoor het ontbrekende, personen die, zonder het geringste voordeel voor zich zelven te bedingen, alleen het algemeen belang bedoelen, en door hunne deelneming hebben getoond, hoe zij in de bres willen springen voor liet belang der crediteuren der A. H. V., voor de belangen van onze stad en van ons land. Het koop-conlract luidt letterlijk als volgt: De ondergeteekenden, Likwidateuren der Afrikaansche ITandels-Vereeniging, verklaren hiermede te hebben verkocht aan de mede ondergetekenden, die verklaren iu koop te accepteeren, ieder voor een deel in verhouding tot liet bedrag, ach ter hutfne handteekening vermeld en over welke bedragen te zamen de geheele koopsom wordt omgeslagen. in HkwïdaUe ifjikaansche Handels- Vereeniging last van afbetaling der daarop drukkende pre ferente schulden ad f 472,055.66 en alzoo zuiver bedragende f 2,311,941.9l73, zooals die zijn opgemaakt door Likwidateuren en ver meld in hun //Rapport aan de schuldeischers der Afrikaansche Handels-Vereenigiug, dato 8 Mei 1880," zonder dat de koopers eene nadere omschrijving verlangen. Door partijen wordt hierbij erkend, dat die verkoop en koop heeft plaats gehad onder de volgende Voorwaarden. 1. Al het verkochte is van heden af geheel voor rekening en risico der koopers. 2. De koopprijs is vastgesteld op eene som van f 2,311,941.911/2, zonder eenige korting betaalbaar 1 September 1880. 3. De betaling der koopsom zal kunnen geschieden met door de koopers voor geheel voldaan geteekende, erkende schuldvorderingen ten laste der ontbonden Afrikaansche Handels-Vereeniging tegen 17V2 vau het nominale bedrag der vorderingen berekend. 4. Al wat sedert 31 Maart 1880 door likwidateuren in hun kwaliteit is verricht, wordt beschouwd te zijn geschied voor rekening der mede ondergeteekenden, koopers der Baten, welke koopers genoemde likwida teuren machtigen,g om hunne belangen waar te nemen, belovende goedkeuring van al wat zij in hunne kwaliteit hebben verricht en verder nog zullen ver richten. 5. Tusschen partijen is uitdrukkelijk overeengekomen, dat alle schuldeischers der Afrikaansche Handels- Vereeniging voor bedragen van 1000.of meer, het recht zullen hebben, zich in verhouding tot hunne schuldvordering, berekend a 1HJZ van het nominale bedrag, bij de ondergeteekende koopers aan te sluiten, mits die schuldeischers daartoe hunnen wensch te kennen geven aan likwidateuren vóór of op 20 Juni 1880. Na dien termijn is dat recht tot deelname onherroepelijk vervallen. Hierbij wordt verder bepaald, dat elk bedrag, door die latere toetreding van sclmld- eisclievs te verkrijgen, het eerst, elk in proportie, de inschrijving zal verminderen van die koopers, welke zich bij deze koopacte voor meer hebben verbonden dan het bedrag hunner schuldvordering ten laste der Afrikaansche Handels-Vereeniging, berekend a I7V2 dat die vermindering vervolgens zal worden toegepast op de teekening van N. N. qq., voor een combinatie volgens lijst; zoodat de inschrijvingen van schuldeischers voor de bedragen hunner vorderingen a 17V2 be rekend, in geen geval eenige vermindering kunnen ondergaan. 6. Door de ondergeteekenden is overeengekomen, dat door hen gezamelijk, tot een bedrag van f 1.995,000.-, verdeeld in Aandeeleu van f 150.- eene nieuwe Naamlooze Vennootschap tot voortzetting der zaken op de Zuidwestkust van Afrika zal worden opgericht, wier zetel te Rotterdam zal zijn en wier statuten nader zullen worden vastgesteld in eene Aigemeene Verga dering. Schuldeischers, die tot de combinatie van koopers wenscheti toe te treden, nemen die zelfde verplicnting op zich. Het restant der koopsom wordt onder de koopers pondspondsgewijze verdeeld. 7. Zoolang de nieuwe Vennootschap niet is opge richt en de statuten niet goedgekeurd zijn, zullen de zaken gedreven worden op naam der Afrikaansche Handels-Vereeniging in Ükwidntie, waartoe likwida teuren ook hierbij hunne toestemming vorlennen, buiten verantwoordelijkheid evenwel van de bedoelde ontbonden Vereeniging. 8. Mochten door eenige combinatie, voor den 20 Juni 1880, aanbiedingen worden gedaan tot overname der Baten van de Afrikaansche Handels-Vereeniging, die belangrijk voordeeliger zijn dan deze verkoop, dan behouden de verkoopers likwidateuren zich voor, dat aanbod, wanneer de meerderheid der koopers (gerekend naar het bedrag der koopsom) daartoe besluit, door likwidateuren worden aangenomen. 9. De levering van het verkochte is geschied door de overname daarvan door de ondergeteekenden ter eener, op heden, om dat voor de koopers voorloopig te beheeren, gelijk hierboven is bepaald. Volgen de handteekeuingen. Gedaan te Rotterdam, 19 Mei 1880. Wij zijn voorstanders van openbaarheid en uit het boveustaande zal iedereen het best kunnen zien, hoe het belang van alle crediteuren werkelijk gelijkelijk is behartigd. Wij verzoeken Obiigatiehouders hunne stukken zoo spoedig mogelijk bij ons te vertoonen, ten einde door afstempeling het toetreden tot de combinatie te bewijzen. HENDRIK MULLER S.Zoon. J. C. REEPMAKER. W. C. SCHALKWIJK. Rotterdam23 Mei 1880. Een der weinige nog overgebleven veteranen van 1813, zekere heer Bernard Reinertz, is te Efferden in 93jarigen ouderdom overleden. Men verhaalt thans allerlei wonderverhalen over den invloed van het electrisch licht op den groei van planten en het bloeien van bloemen. Volgens het Rott. Nieuwsblad hebben de leden der Kon. Ned. Jachtclub aldaar besloten de club te ont binden en liet gebouw van de hand te doen. Men vindt geen liefhebberij meer in liet roeien en amuseert zich tegenwoordig op minder vermoeiende wijs, door duiven te laten vliegen, Beierscb te drinken, enz. Als een bijzonderheid vermeldt de N. Gr. Ct. dat een boer van een dorp onder Gorinchem bij gelegenheid der geboorte van zijn 9e kind een nieuwen bodera in zijn hoed heeft laten zetten. Hij had dat hoofdtooisel al gedragen bij zijn belijdenis, zijn trouw en bij de acht doopgaugen met zijn kinderen, 't Is excentriek van den man; zuinig anders niet, want hij kon goed- kooper een nieuwen hoed koopen dan een bodem in een ouden te laten zetten.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1