Ja, ook zonder eenige rancune. Niemand in 't Noorden, die de scheiding vau 't Zuiden thans nog door een vernieuwde hereeuiging vervangen zou willen zien, al denkt men daar in 't Zuiden zelf misschien anders over. Eu als we dus 't feit niet betreuren, waarom zouden ons dan de feesten zelf hinderenTot deel neming er aan zijn we niet geroepen. Ja zelfs als 't mogelijk ware dat Hollanders in menigte optogen om de Belgische feesten bij te wonen ze zonden hieraan twijfelen we geen oogenblik ruimschoots gelegenheid vinden om met de verlichte mannen van 't Zuiden den feestbeker te lichten op die algemcene verbroedering van volken van denzelfden stam in de eerste plaats en van alle volken der aarde zelfs, als 't maar zoo komen wilde, die zeker gewenscht wordt door ieder wien een waar menschenhart in den boezem klopt en die hoopt en verwacht in een toekomst, die, zij ze ook nog verre, toeh een maal werkelijkheid dient te worden, als geen denkbeeldige of willekeurige grenzen de volken meer zullen scheiden en geen looze priesterben t de gemoederen meer met valsche leuzen zal kunnen misleiden. Binnenland. Zierikzee, 25 Mei. Programma van liet eerste Zomer-Concert dor harmonie-vereeiïiging Kunst en Eer", onder directie van den lieer D. H. Ezerman, te houden op Vrijdag a.s., bij gunstig weder. 1. Schützen-Mnrach, Wölilke; 2. Ouverture. Die Amazone, Kiesler; 3. Daheim. Walzer, Kiesler4. Fantaisie //la favorite", Donizetti; 5. I860. Pas re- doublé, Christoplie; 6. Ouverture zur VVnIIensteinslager, Kerling; 7. Fantaisie //la fille du régiment", Donizetti; 8. Potpourri sur des motifs d'opéra's, Verdi. De geneeskundige Raad van Zeeland heeft opgemaakt en laten drukken het //Verslag van het onderzoek dei- openbare drinkwntergelegenheden in de verschillende gemeenten der provincie Zeeland". Het stuk is ge dateerd 1 April 1880. Het onderzoek is gedaan voor Walcheren in 1877 door l)r. Seelheiin, voor de overige districten in 1878 en 1879 door Dr. Couvée. In Walcheren zijn onderzocht 65 waters, in N. en Z. Beveland 59; in Schouwen, Duiveland, Tholen en St. Philipsland 56 en in Zeeuwsch-Vlaanderen 94, alzoo 274 drinkwaters. De uitkomst van. dit zoo uitgebreid en practisch belangrijk onderzoek zijn vervat in 4 staten, waarin alle noodige bijzonderheden met de conclusiën nopens de deugdelijkheid of ondeugdelijkheid van elk water in het bijzonder zijn opgenomen. In de Koninklijke Nederl. Boek- en Kunsthandel van M. M. Couvée te 's Gravenhage, is verschenen en a 30 ets. algemeen verkrijgbaar gesteld een on misbare praciische vraagbaak voor spoorwegreizigers, n.l. //Tarieven voor het personenverkeer op de Hol- landsche-, Rijn-, Ooster- en Staatsspoorwegen. Opgaven der prijzen voor enkele reis en retourbiljetten, hoelang retourbiljetten geldig zijn, tarief voor kinderen, mili tairen, enz. Goedkoope rondreisbiljetten, beuevens rechtstreeksche biljetten naar het buitenland". Door het enkel afschrijven van den titel gelooven we het nut van dit boekje voldoende in het oog te doen vallen. Het voorziet inderdaad in een wezenlijke behoefte en is van groot gemak zoowel voor den geroutineerde» reiziger als voor hem die slechts nu en dan per spoor reist. De gewone reisgidsen geven doorgaans de tarieven der vrachtprijzen van reizigers niet en hier kan men ze met een oogopslag nagaan en zijn bestek maken. Behalve de tarieven bevat het boekje nog al de Algemeene bepalingen voor het vervoer van reizigers op de spoorwegen in Nederland. Hierin kan men zien de rechten en verplichtingen van reizigers en beambten onderling en over en weer en al de aan- wijzigingen die noodig zijn om gemakkelijk te reizen en zich aan geen onaangenaamheden van oponthoud, teleurstellingen enz. bloot te stellen. Naar de N. Hott. Ct. verneemt, heeft de Raad van State advies uitgebracht over het westontwerp tot beteugeling van hel misbruik van sterkeu drank. Door de jagers van tie landgoedeven Warnshorn, Lichtenbeek en Kemperberg, zijn van 1 Juni 1879 tot 15 Mei 1880, alzoo binnen een jaar, 15 oude en 7 jonge vossen gevangende eerste door raiddel van klemmen met het zoogenaamd geheimvoeder als lokaas, de laatste door uitgraven. Benauwde dagen hebben verleden week de zonen Israels te Amsterdam beleefd. Er is geroep eu geschrei, geweeklaag en gejammer opgegaan, dat voor niet Am sterdam sc he ooren benauwend geweest is om te hooreu. Wat was het geval? Yoor eenige maanden had het Gemeentebestuur, net op alle dingen als het is, komen staan te bepalen dat voortaan iu de St. Antonie- en Joden-Breestralen geen uitstallingen meer mochten plaats hebben. Die uitstallingen met de daardoor medegebrachte drukte en al hetgeen er aan vast is, nis eenige duizenden zonen en dochteren Israels met klein bedrijf het vraagstuk beginnen op te lossen hoe men een Rothschildt kan worden, of als dat ook niet gelukt, aan den kost komen kan, maakten grootendeels de eigenaardige poëzie van dat gedeelte van Amsterdam uit. Eu zie, al die historische drukte moest komen staan te verdwijnen en de kleine neringdoeners en doensters moesten op den Zwaueu- burgerwal tusschen de Houtgracht en Zwanen burgerstraat, ouder een geïmproviseerd afdak gaan staan om hun zaken te doen. Hoe goede en trouwe onderdanen de luitjes in kwestie voor 't overige ook zijn, dat was hun wat te veel en zij bleven hun gang gaan en de beide Breestraten als naar gewoonte in Oostersche bazars herschapen houden, zooals ze dat geweest waren van ouds her. De politie kwam en paste den sterken arm toe, doch er ontstond tumult en de te Amsterdam onder Israël zoo wel bekende dringmethode werd in toepassing gebracht. //De politie" werd bij herhaling in keldergaten gedrongen, met vuil, steenen en planken geworpen en op allerlei maniereu zoo getergd, dat zij eindelijk van T blanke geweer gebruik moest maken en eenige'personen heeft gearresteerd. Naar men verneemt zijn eenige burgers gewond, maar ook vau de politie zijn er onderscheidene manschappen en chefs gewond, zoodat het wel schijnt dat alleen in uiterste instantie de wapens gebruikt zijn. Ten slotte zal wel de afloop zijn dat al weder iets van 't eigenaardige Amsterdamsche zal te niet gaan en netjes op rijtjes gezet en gecollectioneerd worden onder een tochtig afdak op een eenzame gracht. Volgens latere berichten hebben zich de ongeregeld heden en de betreurenswaardige aanvallen op de politie door de straatventers in de Joden Breedstraat gelukkig niet herhaald. Nadat voor een deel aan de bezwaren vau de ontevredenen toegegeven en hun veroorloofd is weder in de zijstraten en zijgrachten van de Breedstraat met karren en wagens te mogen slaan, is de orde eu ile rust hersteld. Op de Joden-Breedsfcraat zelve echter zijn de uitstallingen opgeruimd. Mr. D. Veegens, die sedert 33 jaren het griffierschap van de Tweede Kamer zoo waardig heeft vervuld, heeft dezer dagen zijn 80en verjaardag beleefd. De Tweede Kamer heeft hem op dien gedenkwaardige» feestdag door een commissie, bestaande uit den voorzitter mr. VV. H. Dullert, den heer L. E. Denting en baron Sehimmelpennick v. d. Oye, doen geluk- wenschen en hem een gouden gedenkpenning opgedragen. De daarbij behoorende oorkonde is den wanrdigen grijsaard reeds overhandigd, terwijl de penning aan 's Rijks munt vervaardigd wordt. Op dien penning zal behalve het toepasselijk opschrift ook prijken de buste des heeren Veegens, naar een teekeuing door diens dochter vervaardigd.- De lieer Veegeus, in 1800 te Haarlem geboren, was van 1828 tot 1847 redacteur van de Staats courant en sedert dat tijdstip griffier der Tweede Kamer. Hem werd wegens zijn vele verdiensten als letterkundige het doctorschap in de letteren honoris- causa door de Leidsche Hoogeseiiool opgedragen. Op liet verslag over liet eerste boek van het onIwerp-strafwetboek heeftdeminister reedsgeantwoord, zoodat nu de conferentiëu tusschen den minister on de commissie een aanvang kunnen nemen. Het verslag der commissie over de drie boeken gezamenlijk zal circa 130 pagina's druks beslaan. Waarschijnlijk zal het echter, naar aanleiding van het met den minister te houden overleg, nog wijzigingen ondergaan. Vad, Te Amsterdam is het eerste volkskoffiehuis geopend. Het rechtsche gedeelte van het gebouw bevat een ruime za<d, bestemd voor evangelisatie. Rechts vindt men liet koffiehuis en de eetkamer. Op de tweede verdieping is een vergaderzaal voor de christelijke werklieden-vereeniging Patrimonium. Er zijn voorts een bad- en waschkamer en 25 logeerkamertjes, waarvan men gebruik kan maken tegen betaling van 40 centen met inbegrip van een kop koffie 's morgens. Benoemingen, Besluiten, enz. De Eerste Kamer heeft in plaats van mr. Star Nuinan, die tot Griffier der Kamer benoemd is, tot commies-griffier benoemd mr. A. J, W. van Roijen, kantonrechter-plaat3vervauger te 's Gravenhage. Heer A. VY. Berdeuis van Berlekom is met s Konings machtiging erkend en toegelaten als vice- consul van Duitschland te Middelburg. H. M. de Koningin heeft welwillend de opdracht aanvaard van beschermvrouw van de Vereeuiging tot hulp voor minvermogende ooglijders te Arasterdam. Landbouw en Veeteelt. Na een bezoek aan de Badhoeve in den Haarlemmer- meerpolder te hebben gebracht, is prof. Werner uit Foppelsdorf met eenige Duitsche studenten naar Goes gegaan om den Wilhelminapolder te bezoeken. Het doel is, bekend te worden met de beste landbouw ondernemingen in Nederland. Het denkbeeld Nederland waardig te doen verte genwoordigen op de dit jaar te Londen te houden tentoonstelling van vee en zuivel begint ondersteuning te vinden. Prins Frederik heeft een geldelijke bijdrage toegezegd. Het hoofdbestuur der Friesche Laudbouw- maatschnppij te Leeuwarden heeft f 500 bestemd voor dat doei. Van andere zijden en vau particulieren wordt medewerking tegemoet-gezien. Als een voorbehoedmiddel voor paarden tegen den droes en tevens als goed paardenvoedsel worden aan bevolen de diep uitgestoken penwortels van distels. De pennen moeten goed gewasschen en den paarden na de haver voorgezet worden. Zij eten ze met graagte en bevinden er zicli wel bij. De jonge distelplant kan men hun zelfs geheel geven. Kunst, Wetenschap en Letteren. Na den bijbel is er van geen boek ooit zulk een debiet geweest als van Websters spelboek in Amerika. Jaarlijks worden er van dit onmisbaar schoolboek één millioen exemplaren afgeleverd en gedurende 40 jaren zijn nu 40 millioen exempl. bij de firma Appleton te New-York gedrukt. Iu het jam', dat op den oorlog volgde, werden er zelfs l1/^ millioen exempl. verkocht, omdat elke neger in het Zuiden zich toen Websters spelboek moest aanschaffen om te leeren lezen. Uit het verslag betreffende de Kon. Bibliotheek te 's Hage over 1879 blijkt, dat de afdeeling geschenken even rijkelijk als andere jaren voorzien is door den Koning, de verschillende rninisteriëele departementen en tal van instellingen, genootschappen en particulieren (waaronder de firma W. P. Woliers te Groningen voortgaat zich te onderscheiden). Een groote bate ontving de Koninklijke Bibliotheek in 1879, toen het den erfgenamen van mr. G. Groen van Pinsterer en zijn weduwe goeddacht de door ge noemden geleerde nagelaten boekerij aan de Haagsche Rijksbiblioteek aan te bieden. Een volledige beschrijving van de collectie is onderhanden. Ook de bewerking van de boekerij-De Wal gaat haar voltooiing tegemoet. De boekerij, door wijlen jhr. mr. J. de Witte van Citters in 1877 aan de Koninklijke Bibliotheek nage laten, is thans geheel bewerkt. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Onder Oploo St. Anthonis en Ledeakkm- zijn vijf kapitale boerenwoningen met schuren en al het zich daarin bevindende aan meubelen, bou v- en melkge- reedschappen, granen, hooi en stroo enz. verbrand. Het vee was gelukkig in de weide. De gebouwen waren verzekerd, de inboedel slechts gedeeltelijk. Tusschen Oostende eu Blankenberghe zijn twee bejaarde echtelieden, 68 jaar oud, door een spoorlrein overreden. Uit een herberg, waar zij den avond hadden doorgebracht, komende, wilden zij den spoorweg langs naar huis gaan, toen een trein hen verraste. De vrouw werd op de plaats gedood en de man zwaar aan liet hoofd gewond.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2