Te Vlissingen is het thans zeer moeielijk om aan drinkwater te komen. De marine doet wat ze kan en het Gemeentebestuur heeft in overleg met de spoordirectie thans een paar tenders in dienst om water uit N.-Brabant aan te voeren. Het wordt tegen 1 ct. per emmer verkocht, doch kost de gemeente het dubbele. De trekkingslijst der A-lgemeene Verloting vau voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der nood lijdenden door den watersnood van 1880, ouder bescherming van H.H. M.M. den Koning en de Ko ningin, is thans publiek gemaakt en algemeen ver krijgbaar gesteld voor 15 cent. Door de heeren Hendrik Muller S.Zoon, mr. J. C. Reepmaker en W. C. Schalkwijk, uitmakende de commissie van liquidateuren der Afrikaansche liandels- vereeniging te Rotterdam, is een circulaire aan belang hebbenden rondgezonden, waarin zij mededeelen, dat een combinatie van ondernemers de baten der Afri kaansche Handelsvereeniging van hen heeft gekocht voor de som van f 2.311,941,911/2, zijnde de balans- waarde, zooals die door genoemde commissie in het onlangs (8 Mei) gepubliceerde rapport was opgemaakt. De liquidatie is daarmede nfgeloopen. Het bedrag 19 op 1 Sept. a.s. ter beschikking der schuldeischers, die dan over het hun komend dividend nel 171/% van hun schuldvordering kunnen beschikken. De noodige kwitanties zullen tijdig worden toegezonden. Bij den verkoop, gelijk die door de commissie is gesloten, is bedongen, dat crediteuren der Afr. Hand. voor bedragen vau f 1000 en hooger, het recht hebben, zicli alsnog bij die combinatie van kooper9 aan te sluiten ieder a 17y2% van hun schuldvorde ringen, mits de wensch daartoe uiterlijk vóór of op 20 Juni a.s. per aangeleekenden brief aan de boven genoemde commissie worde te kennen gegeven. Voor houders van obligatiën zijn dezelfde voorwaarden bedongen en worden deze dus uitgenoodigd vóór 20 Juni hun stukken tot afstempeling aan de commissie van liquidatie te zenden. Na 20 Juni is hun recht tot toetreding in de combinatie vervallen. De verkoop en koop zijn geschied onder bepaling, dat al het gekochte dadelijk voor rekening der koopers is; verder dat alles wat door liquidateuren in hun kwaliteit, sedert 31 Maart 1880 is verricht, beschouwd wordt als te zijn geschied voor rekening der koopers, terwijl liquidateuren gemachtigd zijn hun belangen verder waar te nemen. De betaling der koopsom zal kunnen geschieden met voor geheel voldaan geteekende schuldvorderingen ten laste der ontbonden Afr. Handelsvereen. berekend ad nl/2% van 't nominale bedrag. Eindelijk is door de koopers overeengekomen, dat door hun gezamenlijk tot een bedrag van f 1.995,000 in aandeelen van f 150 een nieuwe naamlooze ven nootschap tot voortzetting der zaken op de Z.W. kust van Afrika zal worden opgerichl, gevestigd te Rotterdam en waarvan de statuten spoedig in een algeraeene vergadering zullen worden vastgesteld. Schuldeischers, die tot de combinatie van koopers wenschen toe te treden, nemen dezelfde verplichtingen op zich als de primitieve koopers. Door het O. M. bij de Rechtbank te Arnhem is een maand gevangenisstraf geëiselit tegen den slagers jongen, die verleden week uit balddadigheid een tramwagen deed derailleeren door middel van een grooten steen, dien hij op de rail gelegd had, en waardoor belangrijke schade aan het rijtuig is toe gebracht en groot gevaar voor de reizigers is ver oorzaakt. Naar men zegt is Lord Chelmsford, die de opper bevelhebber is geweest van de expeditie tegen de Zoeloes, aan het Amstel-Hotel te Amsterdam afgestapt. Als 't zoo is, als men dan de dwaasheid maar niet hebbe dien beroemden held voor zijn enorme daden tegen de naakte Zoeloes een ovatie te gaan brengen. Het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 31 dezer 's morgens 9 uur in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van jongens tusschen 141/2 en 16 jaar, die een ver bintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voor- loopig niet meer aangenomen. Te Rotterdam heeft de verkoop plaats gehad van 14 aren 80 centiaren bouwgrond op het Noordereiland, die evenwel niet meer opbracht dan 13,116 en daarom werd opgehouden. Het N. v. d. D. bericht, dat in de vorige week aan het Min. van Waterstaat conferentiën zijn gehouden over de menigte van plannen, ingekomen tot verbinding van het Noordzeekanaal met den Rijn. Naar de Ilaagsche kroniekschrijver van de N. Gr. Ct. bericht, is H. M. de Koningin thans zeer welvarende. Zij ontvangt bijna elke week een bezoek van chirurgijn Hoek, die zich in 't laatst van Juni naar 't Loo zal begeven, om met H.H. M.M. daar te vertoeven totdat zij naar de residentie komen, wat volgens de in- formatiën van den kroniekschrijver niet zou plaats hebben vóór de bevalling der Koningin. Het nieuw Departement van Waterstaat. De Kunstbode meldt o. a. het volgende Voor f 111,774 is de verbouwing aanbesteed van het departement van waterstaat, volgens de plannen van den architect F. J. Nieuwenhuis te Utrecht. Het nieuwe gebouw, of liever de nieuwe gebouwen, zullen zich uitstrekken van de hofkapel tot ongeveer 12 meter oostwaarts van de trêvezaal, en het depar tement zal gebruik bekomen van de geheele boven verdieping, welke tot dusverre grootendeels voor den dienst van de Eerste Kamer der Staten-Generaal was bestemd. De Eerste Kamer wordt schadeloos gesteld door de bovenverdieping der hofkapel, die tot seotiekamers is ingelicht, terwijl in de benedenver dieping de archieven van waterstaat zullen geborgen worden. De hoofdingang van het departement komt daar waar thans de ingang naar de trêvezaal is,_ naast de binnenpoort, welke tegen de loterij-zaal aansluit. Voor zich uit heeft men de trap uaar de bovenver dieping; links een vestibule, welke naar een gang leidt die de gebouwen evenwijdig aan den hofvijver doorsnijdt. Op de bovenverdieping wordt de oude zaal der Staten-Generaal in haar vroegeren vorm hersteld; thans was zij door later aangebrachte muren gesplitst in twee sectiekamers en een gang. Ongelukkig zijn de kostbare behangseltapijten, welke deze zaal eertijds versierden, verdwenen, en uu zal men zich met papier tevreden moeten stellen. De gevels van het Binnenhof worden, wat betreft het gedeelte, dat tegen de kapel aansluit, vernieuwd geheel in denzelfden stijl als de bestaande gevel. Alleen wordt in het midden, om de eentonigheid van dit 9 vensters breede front te breken, een acht hoekig gesloten balkon van den grond uit opge trokken. Dezelfde stijl der XVIIe eeuw wordt gevolgd ten aanzien van de gevels der vier gebouwen, die zich in den vijver zullen spiegelenbaksteen, banden en waterlijsten van witten steen, vierkante vensters met ontlastingbogen. Het gebouw naast de kapel verkrijgt een leien dak met vier schilden. Het teruggetrokken geboiuv vertoont een trapjesgevel, waarop een schild- houdende leeuwop den hoek een over twee ver diepingen gaand gesloten balkon in den vorm van een torentje. Daarop volgt de trêvezaal, waarvan de gevel geheel vernieuwd wordt: in de strekken boven de ramen komen sluitsteenen met leeuwenkopjes, en boven het uitgebouwd balkon een trapjesgevel met een oeil-de-boeuf. Hst vierde gebouw eindelijk is gelijk aan het eerste, behalve dat liet een venster meer in breedte, en een verdieping minder in de hoogte telt. Naar wij vernemen, is de heer G. L. Vemée, commissaris van politie te Scheveningen, benoemd tot districts-commissaris in Suriname. Men zegt, dat de heer Vemée in zijn betrekking te Scheveningen vervangen zal worden door den heer J. C. Steenbergen, commissaris van politie aan de 5e sectie te Amsterdam. Dit vertrek zou zeker voor de hoofdstad een groot verlies zijn. Amst. Ct. Aan de officieren, adelborsten en scheepsklerken der Nederlaudsche marine heeft een commissie van zee officieren een circulaire gezonden, waarin zij voorstelt op het graf van luit. R. L. Koolemans Beijnen te Maccassar een gedenksteen te plaatsen. Op dien steen wenschen de officieren door een opschrift //een blijk te geven van de hulde zijner wapenbroeders, als dank bare erkenning zijner verdiensten en van wat hij ter eere onzer marine heeft verricht''. Om de deelneming zoo algemeen mogelijk te maken, wordt in overweging gegeven om de bijdragen per hoofd één gulden niet te boven te gaan. De lijst zal enkel ter inteekening worden aangeboden aan de zee officieren, de officieren van de mariniers, van gezond heid, van administratie, aan de officieren-machinist, aau de adelborsten en scheepsklerken. Deze circulaire is geteekend door de vice-adm. De Haes, door den kapt. ter zee J. B. A. Oe Josselin de Jong, den insp. van liet loodswezen kol. P. Roodzandt, den kapt.-luit. ter zee W. Sleffens en den luit. ter zee le kl. A. De Bruijue. Dinsdag den 25 Mei zal de maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, eene buiten gewone vergadering houden te Amsterdam, ter be handeling van een voorstel van het bestuur, dat uiterlijk met 1 Jan. 1881 het Doorgangshuis met directeurswoning in liet raidden de9 lands zal worden gevestigd. De keuze van de plaats der vestiging zal aan het bestuur overgelaten worden. Het tractement van den fuiigeerendeii directeur wenscht liet bestuur tot ultimo December 1884 vast te stellen op 2000 's jaars, deels te vinden uit de algemeene kas, deels uit bijdragen, door de leden van het bestuur indi vidueel gewaarborgd. Na dien tijd zal hij die som als vast tractement genieten, indien het kapitaal der maatschappij dan tot 30,000 is gestegen. Het muziekcorps der rijdende artillerie, te Amers foort in garnizoen, zou, daartoe aangezocht, dezen zomer vijftien concerten gevente Berlijn, onder de leiding van zijn onlangs gepensioneerden kapelmeester, den lieer F. Niirnberger. Dit plan is in duigen gevallen, doordien de noodige goedkeuring van hoogerhand niet is verleend. Aan het XJtr. Dagbl. wordt een schrijven uit Atjeh medegedeeld van een jongen uit Utrecht, die gemeend heeft dat het beter was daar het soldatenleven eens te ondervinden, dan hier het luie garnizoensleven te slijten. Van een man uit het volk afkomstig, heeft het eigenaardig belang. Hij schrijft aan zijne zuster o.a. //Met hoeveel vreugde kreeg ik uwe laatste letteren, juist op den dag van mijne bevordering tot sergeant. Welk een verschil: soldaat of onderofficier! Niet al leen in traktement, maar met eten, drinken, eigen logies, enz. Had ik u luer nu als huishoudster, dat zou wat wezen; want we krijgen hier rauwe vivres: rijst, koffie, zout, peper, enz. Het heet wel vrede, maar 't is toch op expeditie. En de vrede, hoelang zal die duren? De Atjeher is hardnekkig en brutaal en ziet je aan, alsof hij je verslinden wil. Man tegen man gevoelt de Europeaan toch zijn meerderheid, en durft hij den Atjeher wel staan. De inboorlingen strijden goed; bij hun missigits, kerken, weten zij van geen wijken. De vrouwen vechten mede en kunnen do klewangs, scherp als scheermessen, ook goed ge bruiken; de meisjes blijven in 't gebergte met ge sluierd hoofd en wijde broek. De priesters zijn het die het volk blijven opruien. Zij zijn de raddraaiers van 't verzet. Overal eu altijd 't zelfde Ik geloof dat we nog wel eens ernstig slaags zullen geraken, want de Atjehers koopen zooveel ze kunnen en tegen hooge prijzen oud lood op; kruit hebben ze in over vloed. Nu, ik zie niet legen een warmen dag op; gaarne zou ik me eens onderscheiden. Bekennen moet ik dat het er warm zal toegaan, als het er weder op los gaat; voor hun dapperheid, van den kleinsten jongen tot den oudsten grijsaard, neem ik gaarne mijn pet af. z/De natuur is hier schoon; ik wilde datje het eens kondt zien, de heerlijke blauwe bergen en de prachtige zee; over dag is het stik heet, des nachts koud. Maar goed heb je het hier als onderofficier; zoowel eten als drinken en een gulden daags toe, terwijl het werken niet veel is. Past men op en is men 5 jaar onderofficier, dan wordt men tot adjudant voorgedragen en krijgt een mooi pensioen. De Kraton is me tegengevallen; stel u voor het Sterrebosch, maar misschien 10 maai zoo groot; om 't geheel een hek van eikenhouten palen, tegen elkander aangeplaatst; op eiken hoek een batterij en van voren een fraaie poort, waarbij altijd een wacht, door een officier ge commandeerd. In die omheining een aantal kazernes, officierswoningen, de woning van den generaal, en tusschen dat alles in een graftombe van een Sultan. De generaal van der Heijden is een kranig heer; kort en dik, stevig gebouwd, donkere tint, en ofschoon hij maar één oog meer over heeft, kan hij je daarmee aankijken, dat je niet op je gemak bent. Hij is bij den troep allemachtig gezien, en bij den vijand heeft hij er den schrik voor goed in. De cantines zijn zeer net; in die van de onderofficieren staan twee biljarten, en er zijn allerlei bladen te lezen. Tot twaalf uur kost een borreltje 6 ets.; van vijf tot tien uur is er alleen cognac te krijgen voor 18 ets.; wijn voor f 1,25 en bier voor f 1. De militair is nier eigenlijk alles. Maar men kan hier ook zien, wat hij kan doen, want 't zijn eigenlijk de militairen, die hier alles hebben in orde gebracht, en 't land bewoonbaar maakten". Aangaande den moord, gepleegd op de heeren Wallon en Guillaume, is door den radja van Panga en Tenom nog het navolgende bericht: In de maand Februari j.l. vervoegde zich bij den genoemden vorst een Franschman. De radja van Tenom deelde hem mede, geen toestemming te kunnen geven voor een reis naar de bovenlanden van Waijlah, daar dit land de verzamelplaats van kwaadwilligen en vol tijgers was en de reis hem radja dus in moeielijkheden zou kunnen brengen. Hij gaf dringend in bedenking, zich niet zonder hem, waar ook, te bewegen; doch op al zijn vertoogen werd slechts geantwoord, dat de reis niets beduidde en de radja zich maar niet met de zaak bemoeien moest. Drie dagen na hun vertrek verspreidde zich het

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2