Buitsnlandsch, Overzicht. Het toch reeds alles behalve aangename Meiweer is er sinds een paar dagen nog vrij wat op verminderd nu de dichte kwalijk riekende veendamp of moorrook er bij gekomen is. Zoo men weet ontstaat die rook door het afbranden der heide en van den bovenkorst der hooge venen, 't welk van onds gebruikelijk is in onze noordoostelijke grensstreken, maar inzonderheid in liet Hanoversche en 't Oldenburgsche. Bij ons te lande geraakt deze primitieve manier van land- bereiding voor de boekweitteelt echter meer en meer buiten toepassing en heeft plaats gemaakt voor betere kuituur. Op dit oogenblik komt de rook heel uit het noorden van Hanover. Als men waarneemt, hoe hoogst onaangenaam hij hier nog is op zulk een grooten afstand, dan kan men gemakkelijk begrijpen dat hij in het midden en oosten des lands een ware hinder, een groot kruis is. Behalve dat die moorrook zeer onaangenaam i9 voor oogen en neus, is hij vast ook ongezond, al ware 't alleen om de belemmering der ademhaling en de verontreiniging der lucht; maar men meent ook dat hij schadelijk i3 voor het jonge gebladerte en voor de te veld staande gewassen. Reeds meermalen is er op bet verkeerde van de moorkuituur gewezen en zelfs zijn er daarover in ternationale besprekingen gehouden. De Hanoveranen branden er echter nog altoos maar op los. In den Dierentuin te 's Hage zijn onlangs jonge konijnen door een kat tegelijk met haar jongen gezoogd. Landb.-Ct. Sedert eenige dagen veroorzaakten dichte zwermen muggen in de Rietlanden te Amsterdam een ontzettenden last en sedert Zaterdag i9 de toestand daar nog verergerd. De insecten zijn thans dermate toegenomen, dat de werklieden in hun bezigheden worden gehinderd, en het gezicht door den muskietregeu wordt belemmerd. En zonderling mag liet wel genoemd worden dat het verschijnsel tot den omtrek beperkt is. Op entomo logisch gebied is het verschijnsel dan ook eenig en voor de liefhebbers der insecten-studie een bezoek aan de Rietlanden overwaard. Bij vertrek van liet stoomschip //Prinses Amalia" van Port-Saïd naar Napels, zijn twee zwaar veroor deelde militairen over boord gesprongen. Een van hen bereikte zwemmende den oever en werd niet achterhaald; de tweede werd door de stoomboot, die de Amalia" volgde, om den loods buiten de land- hoofden weder aan boord te nemen, opgevischt en naar de Ned. boot teruggebracht. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot 2e luit. der d.d. schut terij te Zierikzee, den heer M. C. Mulock Houwer, thans schutter, in de plaats van den heer mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, wien eervol ontslag i9 verleend. Z. M. de Koning heeft aan den adjudant van Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, den heer J E. N. baron Sirtema van Grovestins, op diens verzoek, eervol ontslag verleend en hem benoemd tot officier der orde van de Eikekroon. Kunst, "Wetenschap en Letteren. Volgens de Faix zon Sarah Bernhardt thans haar aanvraag om ontslag als sociétaire van het //Theatre Pranpais" weder willen intrekken. Haar advocaat zou, als haar proces aanhangig wordt, verklaren, dat zijn cliente geneigd is, //amende honorable" te doen. De correspondentie van George Sand zal door hare familie uitgegeven worden. Allen, die brieven van haar bezitten, worden verzocht, den uitgever Galmann Lévy (Parijs Rne Auber 3) te vergunnen, afschrift er van te nemen. Te Parijs heeft een feest plaats gehad ter nagedach tenis van Alfred de Musset. De buste van den grooten dichter van den beeldhouwer Metzara, het eigendom van Camille üoucet, werd na het reciteeren van de Stances a Vimmortalité met bouquetten bestrooid. Het feest was uitgegaan van de studenten. Er waren nagenoeg 3500 personen tegenwoordig. Mag men le Gaulos gelooven, dan had Gustave Flaubert een bijzondere manier van denken en schrijven. Hij werkte len geheelen nacht, terwijl het gas in alle vertrekken brandde. Van 10 ure 's avonds tot aan den ochtendstond liep hij op en neer, luidsprekende, opende de ramen, sloot ze weer en onderhield zich met denkbeeldige personen, wat in de buurtschap de meening wekte, dat er een groot feest en luidruchtige gasten bij hem ten bezoek waren. De twintig voorstellingen, die Adelina Patti te Parijs in het //Theatre de la Gaité" gaf,brachten 655,000 frs. op. Van die som krijgen Adelina Patti en Nicolini 198,000 frs.; de winst van Merelli bedraagt 150 a 180,000 frs. Men zegt, dat mile. Rousseil Sarah Bernhardt als Plièdre zal vervangenmme. Theo zal waarschijnlijk de titelrol creëeren in //Nana" van Busnach. Te Rome is de academie van Thomas Anquinas ingewijd; men weet dat Leo NIH die stichtte met liet doel om de leer van dien heilige te verbreiden en zijn complete werken te doen drukken 20 kardinalen woonden de plechtigheid bij: Joseph Pecci, des Pausen broeder, hield een feestrede. Ongelukken, Rampen* Misdaden enz. Te üreisclior is Dinsdag-nacht het woonhuis van J. Fernambueq afgebraud. Watergebrek was oorzaak dat de brandweer weinig kon uitvoeren. Door wind stilte is de brand bij het perceel gebleven. Alles was verzekerd; oorzaak onbekend. Te Banmholde, in liet district St. Wendel, zijn 133 huizen en 125 andere gebouwen, te zamen uitmakende 2/3 van het stadje, door brand vernield. De schade is zeer groot, daar de meubelen nagenoeg niet en de gebouwen meest te laag verzekerd waren. In Oregon heeft een zware storm veel schade aan gericht. Aan den mond der Columbia-rivier werden o. a. een aantal visschersboolen vernield, waarbij 28 man omkwameu. Te Venlo moet de klerk S. den leeraar J. K. van de lioogere burgerschool aldaar, op straat hebben op gewacht, aangevallen en deerlijk toegetakeld, zoodat de heer IC. niet buiten levensgevaar is. Er moet een oude wrok tusschen die twee heeren gezeten hebben. Onder Geesthacht bij Hamburg heeft een ontploffing in een buskruitfabriek plaats gehad, waarbij 4 man zijn gedood en 1 zwaar gewond. Te Rockanje is weder een hofstede afgebrand met schuur en stalling. Een paard, twee koeien, drie kal veren en veel kippen en kuikens zijn er bij omgekomen. Te Batavia is een groot pakhuis der //Handelsver- eeniging Amsterdam" afgebrand. De schade beloopt 400,000 aan garens en manufacturen behalve de gebouwen. Ook een aangrenzend pakhuis der firma Busing-Schröder heeft veel geleden. Nabij Vreeswijk is het Bjarig dochtertje van een arbeider, bij afwezigheid der ouders, in een sloot geraakt en verdronken. Vrijdag jl. is te Mensingaweer de vrouw van den daglooner W. Ronda, welke dien middag naar het land wilde gaiui om te werken, door een toeval onderweg in een sloot gestort en verdronken. Een 15jarige schepeling van het instructie-vaartuig z/Castor", ter reede van Hoorn, is Zondag tegen den avond bij het ophalen der dreg in een der sloepen, voorover in zee gevallen en onmiddellijk in de diepte weggezonken. Alle pogingen van zijn makker, mede in de sloep, om hem te redden, waren vruchteloos. Dezer dagen werd te Amsterdam een jongmensch van goeden huize, toezicht houdende op het uitladen van tabak uit een pakhuis, zoodanig door een vallend pak tabak getroffen, dat zijn dood daarvan het ge volg was. Een molenaarsknecht te Jacobshagen had eene weddingschap aangegaan, om tusschen de in beweging zijnde wieken van een molen door te loopen. Hij ging tegen den molen staan, wachtte tot de eene wiek vlak bij liera was en trachtte toen voor de andere beneden was, naar buiten te komen. Het waagstuk mislukte echter; de man werd gegrepen en eenige meters verder zwaar gekneusd en gebroken weggeslingerd. Op het eiland Schokland zijn in de vorige week twee arbeiderskelen verbrand. De bewoners zijn er zoo goed als ongekleed uitgekomen en enkelen hebben brandwonden bekomen. De laudbouwerswoning, bewoond door A. van dei- Mast, staande ia de Hooge Moer, onder Zundert, is, benevens koestal en een groot gedeelte van den inboedel, verbrand. De bewoner bekwam daarbij brandwonden aan handen en voeten. Huis en schuur waren slechts laag verzekerd; de inboedel was niet geassureerd. In de gemeente Scliaijk is Zaterdag een boerenhuizinge door brand vernield. Het voorhanden hooi en stroo, zoomede alle landbouwgereedschappen, werden een prooi der vlammen. Yan de //Mercator", een stoomschip der White Cross Line, die den 3 Maart Antwerpen heeft verlaten, is sedert dien tijd niets meer gehoord. Er is nauwelijks nog twijfel mogelijk, dat het schip met man en muis vergaan is. In een sloot bij Almeloo is het lijk gevonden van een timmermansknecht. Eenige wonden in liet aan gezicht doen denken, dat daar geen ongeluk heeft plaats gehad. In hel sociëteitsgebouw der Werkmansvereeniging te Middelburg is een ÖOjarige werkvrouw door een op de derde verdieping openliggend luik naar be neden gestort en op het biljart terecht gekomen; bij het geneeskundig onderzoek bleek, dat zij drie ribben had gebroken. Wat is de pers tocli onbescheiden! Er kail niets gebeuren of terstond hangt liet aan de groote klok. Daar wordt gevraagd naar de kosten van den Afghanis- taanschen oorlog. O, die kost een bagatel, een kleine 50 millioen gulden maar; nog geen knoop van den rok der Keizerin van Indië. Doch ziet, daar wordt ontuekt dat men fout gecijferd heeft en er misschien wel een nul aan 't getal ontbreekt, zoodnt men in plaats van een koopje een zeer erge duurkoop heeft aan de dorre laurieren van Afghanistan en aan de mooie geografische -lijn van lord Beacons- field. Dadelijk 19 die ondeugende pers er bij om 't abuis overal uit te bazuinen. Beaconsfield zal echter in zijn vuistje lachen en denken ik ben er af en Indië of Oud-Engelaud is er goed voor. Gladstone wordt premier, geheel ongewachfc en on gedacht. Welke houding zal hij aannemen ten aanzien der Oostersclie vraagstukken en tegenover Oostenrijk en Duitscliland? Daar herinnert die ondeugende pers er aan, hoe in de warmte van den verkiezingsstrijd de heer Gladstone, destijds nog het hoofd der oppositie, uitgevaren heeft tegen Oostenrijk en daarbij zelfs den Keizer niet lieefc gespaard. Het is niet onnatuurlijk dat een der eerste zorgen van Oostenrijks gezant te Londen was bij Gladstone, nu hij eerste minister is, eens aan te kloppen om hem te polsen of hij er nu nog zoo over deukt. Eu ziet, dezelfde vurige Gladstone laat door zijn collega Granville, den minister van buiten- landsche zaken, heel beleefd excuus vragen aan den Keizer van Oostenrijk, met de verontschuldiging dat hij nu geenszins zou willen herhalen wat hij toen in een minder verantwoordelijke positie zicli heeft laten ontvallen, dat hij ook niet zoo zou gesproken hebben, als hij alles zoo goed had geweten als thans, nu hij van Karoli ophelderingen en geruststellende verzeke ringen ontvangen heeft. Zoodat Gladstone's kabinet in de beste plooien is met Oostenrijk en met Duitscliland, dat daar achter staat? Neen, deze gevolgtrekking mag men zoo maar niet maken. Wie weet hoe spoedig de nieuwe ver wikkelingen in het Oosten van zelf aanleiding geven tot meer klare ophelderingen. Het blijkt n.l. dat de Albaneezen, Arnauten, Meri- diten en andere stammen meer iu den hoek van Skoetari het ernstig meenen met hun verzet tegen de besluiten van het Berlijner congres, tengevolge waarvan een deel van hun land aan Montenegro zou gegeven moeten worden. Al wat er sinds 24 April in die streek is gebeurd, bewijst, dat men daar te doen heeft met een' conflict dat aan het Oostersclie drama wel weer eens een nieuw verwikkeld bedrijf kon toevoegen. Dat het 't slot, de ontknooping daarvan reeds zou kunnen zijn, houden we niet voor zoo waarschijnlijk als sommige bladen in 't binnen- en buitenland dit doen. Wel achten we een nieuwe uitbarsting van den jammer lijken strijd der nationaliteiten en der staalkundige rivalteiten in hetTurksclie schiereiland zeer waarschijnlijk. Gladstone's inzichten in het Oostersclie vraagstuk zijn bekend genoeg. In 't kort komen zij hierop neder uitwerping der Turken uit Europa, en stichting van een soort van statenbond overeenkomstig de verschil lende nationaliteiten en godsdiensten, die iu het zoo gecompliceerde Balkan-schiereiland aanwezig of ver tegenwoordigd zijn. Zoo iets hebben wij ook altoos als de radicale, de beste oplossing beschouwd. Doch Gladstoiie-oppositieman en Gladstone-premier zijn twee en het is niet te ontkennen dat de staatsman vaak zijn eigen intieme gevoelens moet verloochenen, zijn per soonlijke overtuiging teu offer brengen, omdat hij gedwongen is rekening te houden met alle-'lei omstandig heden, die men in theorie kan achteruitzetten, doch die in de practijk soms alles beheerschen. Overeenkomsiig die bedoelde intieme convictie van Gladstone zou dan zijn wat thans om en hij Skoetari en Podgoridza en door geheel Albanië geschiedt. Immers hebben de Albaneezen zich op dit oogenblik los verklaard van den Sultan, den Padischa de ge hoorzaamheid opgezegd en hun eigen lot zelf ter hand genomen. Het Berlijnsch congres evenwel is uit elkaar gegaan in de veronderstelling dat altoos nog een soort van souvereiniteit der Porte dient gehandhaafd te blijven. Rusland heeft een deel van den roof, Oostenrijk ook, Engeland evenzeer, aan Griekenland en Montenegro zijn een soort van consolatie-prijsjes toegewezen -

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2