voor het trrondis- asêsasenient Zierikzee. 1880. No. 38. Zaterdag 15 Mei. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, maanden 1,Franco per post 1,- cent, met Bijblad 10 cent. Prijs per drie Afzonderlijke nomraei PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LAliEAMAN. Zierikzee, 12 Mei. Heden werd ten Raadhuize alhiep'aanbesteed: liet doen van eenigè vernieuwingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, met het gewoon onderhoud daarvan. Aannemers zijn geworden: le perceel. Openbare gebouwen, waaronder de torens en poorten, de vloedplanken en de stads brand- en vroonpaden, de heer L. Geers, voor f 2315; 2e Kaaimuren, de heer J. van der Linden, voor f 780; 3e Beschoeiingen en paalwerken, de heer J. van Dijke, voor f 1175; 4e Levering van materialen en leggen van winter-krammat, de heer M. v. d. Houten, voor f 761 5e Bruggen, Dichte Sas, Kaai- en Borstwe ringmuren, de heer H. Bezaans, voor f 780; 6e Riolen, putten en waterleidingen, de heer C. J. Elzevier, voor f 294; 7e Vernieuwing defensiewerken Westhaven- dijk nabij het Hoofd, de heer H. v. d. Houten, voor f 891 8e Schoolgebouwen, dé heer J. Bnrtels, voor f 1710. Zierikzee, 13 Mei. Bij de op heden plaats gehad hebbende aanbesteding door het Dag. Bestuur van het Waterschap Schouwen, van het vernieuwen en her stellen der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing- wei'ken aan genoemd Waterschap over 1880, in 6 perceelen, volgens bestek No. 73, zijn aannemers ge worden le perceel, District Zuidhoek, H. C. van den Ende te Zierikzee, voor f 3200. 2e n District Borvendamme, J. de Rijke Jz. te Stavenisse, voor f 6275. 3e District Flaauwers, C. Bolier Cz. te Brui- nisse, voor f 7800. 4e District Koudekerke, K. Zomer te Burgh, voor f 3200. 5e District Scharendijke, J. den Boer Lz. te Eikerzee, voor f 4650. 6e District Langendijk en Brouwershaven, J. de Rijke Jz. te Stavenisse, voor 7200. Uitslag der verkiezing voor Prov. Staten van Zeeland Zierikzee. Herkozen de heeren Mr. J. Moo- lenburgh, met 441, C. v. d. Vliet Dz., met 429, en B. G. v. d. Have, met 410 van de 450 geldige temmen. Herstemming zal moeten plaats hebben voor de vacature Cau tusschen de heeren Mr. C. J. Fokker, die 200, en J. M. de Glopper, die 115 van de 447 stemmen bekwamen. T h o 1 e n. Herkozen de heeren J. Sipkes en D. Bolier, met 254 en 205 stemmen. Goes. Herkozen de heeren mr. B. v. d. Bilt, met 560, jhr. mr. C. van Oitters, met 478, J. A. A. Fransen van de Putte, met 455, en J. M. ICakebeeke, met 411 van de 793 stemmen. Middelburg. Herkozen de heeren D. A. Dronkers, met 491, W. A. Graaf van Lijnden, met 444, F. D. Springer, met 439, en J. H. Snijders, met 427 van de 593 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heereu J. C. Lantsheer, met 223, en dr. J. van der Beke Callenfels, met 192 stemmen. Hulst. Herkozen de heeren mr. J. G. van Deinse, met 454, L. J. M. van Waesberghe, met 417, J. Stevens, met 345, en H. J. M. Onghena, met 338 van de 569 stemmen. Te Terneuzen is door het bestuur van den calami- teusen Nieuw-Neuzenpolder aanbesteed en door den heer D. Thalens te Hoek voor f 15,796 aangenomen het maken van werken tot dijk verbetering, met het onderhoud enz. Uit Veere wordt gemeld, dat de heer mr. J. Snijders thans officieel tegen 1 October a.s. eervol ontslag gevraagd heeft als burgemeester van Veere en Vrouwe polder. Thans is het water van het kanaal Terneuzen-Gent afgetapt en de herstellingswerken zijn in vollen gang. Met de voorbereiding ett opmeting der werken voor de verbreeding en verdieping van bet kanaal overeen- -komstig de gesloten conventie met België is een begin gemaakt. Het verslag der commissie van leden van den Middelburgschen gemeenteraad, bestaande uit de heeren D. A. Dronkers, J. H. Snijders en mr. W. A. van Hoek, benoemd om verslag uit to brengen over het vraagstuk van de straatverlichting aldaar, is aan den Raad medegedeeld. De commissie beveelt het op richten van een gasfabriek van gemeentewege aan. Wij waren gisteren in de gelegenheid weder een der afgewerkte brandkasten te zien, bestemd voor een Engelsch bankier en vervaardigd in de werkplaatsen van onzen stadgenoot, den heer L. Vogel Jz. Bij een zeer net uiterlijk, is de kast uiterst solide be- en afgewerkt en kan aan de eischen eener lievige vuur- en valproef voldoen. Van een geheime sluiting voorzien, is het ieder onmogelijk zonder aanwijzing de kast te openen. Deze brandkast strekt den ver vaardiger en de geheele Nederlaudsche industrie tot eer. Z. D. Te Lamswaarde, onder Hontenisse, is een geval van pokziekte voorgekomen, gelukkig niet van kwaad aardig karakter. De Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" deelt over het afgeloopen boekjaar 43/2 dividend uit. De heer Aug. Then Bergh, de vroegere directeur der Roüerdamsche Handelsvereeniging, is krachtens bevel van het Gerechtshof te 's Hage in vrijheid gesteld. Ten aanzien van de bekende acte van be leening, welke aanvankelijk van valschheid werd be schuldigd en om welke de uitlevering indertijd was gevraagd, had reeds de Rotterdamsche rechtbank de buitenvervolgingstelling bevolen. Zij verwees echter de zaak naar den Proc.-Geuer. van het Hof wegens de boeking van twee verkoopen van effecten op uit. December en van den inkoop vandezelfde bedragen in Januari. Het gerechtshof heeft thans beslist dat ook in dit opzicht de instructie der zaak geen termen voor verdere vervolging heeft opgeleverd, eti beval alzoo de onmiddellijke invrijheidstelling. De man heeft dus in het geval verkeerd van dien snuggere» Parijzenaar, die op 't gerucht dat de torens van de Notre Dame gestolen waren, zijn koffers pakte en er van door ging uit vrees dat men hem voor den dader zou kunnen honden. Volgens de achtereenvolgens in de St.-Ct. opge nomen staten bestond de bevolking van Nederland op 1 Januari 1880 uit 2.000,902 mannen en 2.036,109 vrouwen, te znmen 4.037,011 tegen 1.972,744 mannen en 2.009,153 vrouwen, te zamen 3.981,897 op 1 Januari 1879. Gaarne geven we plaats aan de volgende circulaire betrekkelijk het in Augustus a. s. te Brussel te houden Internationaal Onderwijs-Congres. Van 22 tot 29 Augustus a. s. zal te Brussel een Internationaal Onderwijs-Congres gehouden worden, waartoe de Belgische „Ligue de l'enseignement" het initiatief genomen heeft. Het reeds vastgestelde pro gramma omvat sommige der gewichtigste maatschap pelijke en opvoedkundige vraagstukken, die met het voorbereidend, lager, middelbaar en hooger onderwijs iu betrekking staan. En overeenkomstig den wensch, door het uitvoerend comité te kennen gegeven, ver- oorlooven zich de ondergeteekenden, die tot het algemeen comité van het congres zijn toegetreden, hun laud- geuooten tot het bijwonen daarvan met aandrang op te wekken. Zij vinden daartoe te meer vrijheid, nu zij in staat zijn, op de meest stellige wijze degenen gerust te stelleu, die reeds de vrees hebben geuit, dat het congres meer of minder vastgekoppeld aan de feesten, die België ter herdenking van zijn 50-jarige zelfstandigheid vieren gaat allicht het karakter zou kunnen dragen van een voor het Nederlaudsch na tionaal gevoel stuitende demonstratie. Die vrees behoeft niemand te koesteren. Het congres zal geen deel uitmaken van het programma der feesten, die afge loopen zullen zijn voordat het een aanvang neemt. Eu bovendien heeft het uitvoerend comité de onder geteekenden verzocht, aan hnn landgenooten „de ver zekering te geven, dat dezen niets zullen hooren, wat hun rechtmatige gevoeligheid zou kunnen opwekken." Zij, die voornemens zijn aan het congres deel te nemen, worden verzocht daarvan kennis te geven aan een der laatste vier ondergeteekenden, die tot het geven van nadere inlichtingen en tot toezending van het programma, enz. aan allen, die zulks verlangen, zich gaarne bereid verklaren. T. H. de Beer, te Amsterdam; Dr. S. Sr. Coronel, te Leeuwarden; Mr. J. Domela Nieuwenhuis te Am sterdam; Mr. P. M. G. van Hees, te Amsterdam; Dr. H. J. E. van Hoorn, te HoornDr. H. F. R. Hubrecht, te Amsterdam; Prof. C. M. Kan, te Am sterdam; A. M. Kollewijn, te Amersfoort; G. B. Lalleman, te Moordrecht; Dr. van Lankcren Matthes, le Amsterdam; Mr. W. W. vau Lennep, te Amsterdam; Mr. Ed. Lenting, te 's Gravenhage; M. Leopold, te ArnhemL. Leopold, te Groningen Mr. J. A. Levy, te Amsterdam; A. van Otterloo te Amsterdam; l)r. M. Salverda, te 's Gravenhage; A. P. T. Sassen, te BredaMr. A. F. de Savornin Lohman, te 's Hertogenbosch; Dr. I). J. Steijn Parvé, te Leiden; H. de Veer te Amsterdam; Dr. A. J. Vilringa, te Deventer; A. Moens, te Utrecht; Dr. A. Kuiper, te Amsterdam; Prof. C. Pijnacker Hordijk, te Amsterdam; Mr. A. Kerdijk te Delft. De heer Carl Bock, bekend door zijne reis op Borneo, heeft een paar dagen te 's Gravenhage door gebracht en is vervolgens naar Londen vertrokken. Tijdens zijn verblijf te's Gravenhage heeft hij, volgens het Dagbladaan het ministerie van koloniën een vol ledige beschrijving van zijne reizen in Borneo en van de volken en gewoonten, die hij daar heeft leeren kennen, overgelegd. Dit relaas zal door de Regeering in het Tijdschrift voor Land-, Taal- en Volkenkunde worden publiek gemaakt; de daarbij behoorende ge kleurde platen zullen, naar de origineele teekeningen van den heer Bock, te Londen onder zijn persoonlijk toezicht gedrukt worden. Te Wanneperveen is een jonge vrouw, die eerst in Juli a.s. haar 17jarigen leeftijd bereikt, reeds eenige weken weduwe en tevens moeder. In liet afgeloopen uajaar huwde ze.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1