SCHELPZAND. Buitenland. met heerlijke en zeldzame eigenschappen, het is duidelijk en klaar geschreven, de handeling stokt nergens, de karakteristiek is meesterlijk; alles is met levendigheid ei frischheid weergegeven in een kernachtigen, eigen- aardveil stijl-Lindau roemt o.a. het souper bij Nana" de beschrijving van de soiree bij de Muffats, Nana's aankomst op haar buitenverblijf, de wedrennen te Longchamps enz. en ten slotte noemt hij //Nana" „een ondanks alles hoogst belangrijk werk, het werk van een machtig talent." Fader land. Rechtszaken. De Rechtbank te Rotterdam heeft D. v. d. Koog en H. L. Reijns ter zake van den bekenden diefstal uit het magazijn van de firma Van Raalte op het West-Nieu.vland aldaar veroordeeld: den eerste, na vroegere veroordeeling, tot 5 jaar gewone gevangenisstraf, en den tweede tot 2 jaar eenzame opsluiting. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Te Garselternijveenschemond is een boerin van een ladder doodgevallen. Te Wageningen is een tiramermansgezel van een dak doodgevallen; dergelijk ongeluk is ook te Am sterdam gebeurd. Nabij het station te Harlingen is het rijtuig van den heer M. B. uit ICiumverd, schrikkende voor het fluiten der locomotief, in de sloot geraakt met het treurig gevolg dat de heer B. niet tijdig uit het rijiuig kon geholpen worden, maar verdronken is. In de Wielingen is een man in een zeilsloep op- gevischt, die geheel verkleumd was en niet meer in staat het vaartuigje te besturen. .De man, die van Antwerpen scheen gekomen te zijn, is door de politie aangehouden. Te Bereh is de woning van den eigenaar der pan- uenbakkerij //De Nijverheid" afgebrand. Te Scheveningen is op het strand het lijk gevonden eener onbekende ongeveer dertigjarige vrouw, in mans kieeren gekleed. Later bleek dat de ongelukkige een gehuwde vrouw^is, die in ijlende koort9, met rnans- kleeren aan, het huis uit en naar zee geloopen was om zich te verdrinken, wat haar al te goed gelukte. Op Ameland is het lijk gevonden van een onbekend drenkeling, zonder hoofd en handen; 't hemd gemerkt A. D. Te Rozendaal is een man gedood door een neer vallend ijzeren gewicht van den gashouder der gas fabriek. Onlangs werd bij de Amsterdamsehe politie aan gifte gedaan van een diefstal van ruim f 1000 aan Duitsch goud geld, gepleegd door een kellner, die zich te Amsterdam in een kosthuis ophield. Zijn slachtoffer was een andere kellner, die, evenals hij, het groote Duitsehe vaderland verlaten had om in Holland een betrekking te zoeken. Natuurlijk was de vogel gevlogen, zoodra hij zich van het goud van zijn collega had meester gemaakt. Het was dan ook niet zonder groote moeite, dat het de politie gelukte hem in handen te krijgen, en zijn slachtoffer weer in 't bezit te stellen van de verloren goudstukken. Naar echter later bleek, was het goud niet volledig terug gevonden, want later kwam de bestolene op het sectie- bureau nog eens naar een rolletje goud vragen, dat hij nog miste. Het gevolg van dit verzoek was, dat de politie zoo vrij was, op genoemden bestolene óók de hand te leggen, op grond dat uit inmiddels ver kregen inlichtingen en bewijzen het duidelijk was geworden, dut de bestolene op zijn beurt dit geld in Duitschland ontstolen had aan een heer, die in het hotel logeerde, waar hij het laatst in betrekking was. Fran kr ij k. De Senaat heeft in de eerste lezing met 165 tegen 40 stemmen het wetsontwerp tot afschaffing der Zondagswet van 1814 aangenomen. Deze oude wet, in de warmte der reactie van de restauratie gemaakt, was nooit toegepast. De commissie der Kamer voor de begrooting van eeredienst stelt voor, die te verminderen met 291,000 fr. De 10,000 fr., die elk der zeven Fransche kardinaals als toelage genoot en waaromtrent bij het concordaat niets was bepaald, zijn geschrapt. Voorts zijn de toelagen aan de erkende geestelijke orden, ten bedrage van 85,000 fr., verminderd lot 60,000 fr. en de 150,000 fr. aan de kerkbesturen en muziekkapellen op de begrooting geschrapt. De Monde, het orgaan van den nuntius, schrijft: //Ons ordt het volgende uit Rome gemeld: Gij kunt openlijk verzekeren, dat de heilige vader in de hoogste mate verheugd is over de bewonderenswaardige soli dariteit, die alle congregatiën van Frankrijk onderling verbindt, om aan de officiëele vervolging liet hoofd te bieden. liet is de wensch van den heiligen stoel, dat deze solidariteit, ten spijt der pogingen om haar te verbreken, zich moge bevestigen". JL> u i t s o li 1 a ii d. Vorst Bismarck heeft zich weder eens in den Rijks dag laten hooren. Hij heeft gesproken a la Bismarck, d. i. half in raadselen en aphoi ismen, half in bedrei gingen, als een man, die zich onmisbaar kent en weet dat hij met machtwoorden en lialsslarigheid altoos zijn zin krijgt.. Hij heeft hel nu inzonderheid gehad over en tegen hetgeen hij de parlicularisten noemt en ten slotte tegen het centrum. Parlicularisten zijn allen, die niet precies goedvinden wat hij noodig en nuttig acht voor de rijkseenheid. Die particularisleu spannen samen met het centrum, dat is met de aartsvijanden van een éénig machtig Duitschland. Het centrum verweet hij ondankbaarheid voor de ontvangen toezeggingen. Met zekere ironie sprak hij over de groote macht van het centrum als het gesterkt werd door de parlicularisten der andere partijen; hij zinspeelde er op, dat bij zijn eventueel heengaan of overlijden hij aan anderen de taak overliet naar Canossa te gaan, 't geen hij zelf nimmer zou doen. Wat men Bismarck ook verwijten mag, gebrek aan parlementaire slimheid kan men hem waai lijk niet aanwrijven. Voor 't oogenblik toch was 't veel meer te doen om een kleine vreedzame, doch niettemin gewelddadige annexatie van een stuk van Hamburg bij Pruisen, dan om verhaal wegens de onlangs gevallen stemming in den Rijksdag. En wat doet nu de politieke man? Hij stelt de kleine Duitsehe Staten voor het dilemna met Pruisen meegaan binnen Hamburg (want wat er nu begonnen is, is ook wel 't begin der annexatie van Hamburg, ten einde 't modern continentaal-stelsel aldaar in te voeren) of de verantwoordelijkheid op zich nemen voor 't gaan naar Canossa. Dat hij 't zoo meende blijkt o. i. duidelijk uit zijn eigen woorden //In-t is mij onverschillig of naderhand Fortsckritts of vrijhandelsmannen mijn opvolgers zijn, als zij toch den weg naar Canossa gaan. Een andere weg is mogelijk wanneer allen, die niet met het streven van het centrum instemmen, voorloopig alle onderlinge geschillen laten rusten en wanneer de liberale partijen konden besluiten om nooit of nimmer meer met het centrum samen te gaan". Voor 't centrum dat zijn de ingelanden van den polder van Canossa waren deze woorden zeker een weinig bitter om te slikken; doch die lui hebben een goede maag en kunnen vrij wat verdurven, als er maar een kansje overbJijlt (lat de ijzeren Rijks kanselier per slot van rekening toch naar Canossa zal gaan, zij 't niet op eigen gelegenheid dan met de ter beschikking gestelde equipage, die altoos gereed staat voor ieder, die maar wil instappen. F n j> e 1 a n d. Iti Engeland moeten de ministers per se lid zijn van het Hooger- of Lager Huis. Nieuw benoemde ministers moeten zich aan een herkiezing onderwerpen. Zoo is thans met de nieuwe ministers ook geschied en allen zijn met grooter of kleiner meerderheid in hun districten herkozen, alleen Sir William Harcourt, die voor Oxford in 't Lager Huis zat, is niet op nieuw ingekozen. Hij moet dus de vernedering ondergaau en het kabinet de ongelegenheid aandoen af te treden. Deze gebeurtenis werpt een schaduw over de anders zoo schitterende overwinning der liberalen. Te meer is het voor het kabinet onaangenaam, daar het uiterst zelden gebeurt dat een pas benoemd minister op deze wijze wordt afgemaakt. Gewoonlijk heeft de herkiezing zonder strijd plaats, daar de oppositie in den regel de hoffelijkheid betracht geen tegenkandidaat te stellen. Maar Oxford is door en door conservatief en schijnt zich deze treurige voldoening te hebben willen verschaffen. Er blijft nu nog één uitweg over, u.l. dat een lid van het parlement zich opoffert, zijn mandaat neerlegt en sir Harcourt in ziju plaats bij de kiezers aan beveelt. In elk geval blijkt uit deze gebeurtenis, hoe de eigenaardige samenstelling der coniitutioneele machine in Engeland 't mogelijk maakt dat geheel onverwachts Jeelijke spaken in liet wiel gestoken worden. Immers zelfs de premier Gladstone stond zelf ook bloot voor zulk een fataal toeval, en is de uitwerping van Har court reeds hoogst onaangenaam, hoe zou het evenzeer mogelijke ortracisme ten aanzien van Gladstone een doodelijke slag voor het bewind hebben kunnen worden. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Men is tegenwoordig druk bezig met hei aanleggen van oesterbauken op de Sleeswijksche kust in de Kleine Belt. Tusscheu de Gjenner Bocht en de Deensche grens werden aanvankelijk V/2 millioen jonge oesters gezaaid. Men is daarmede in April begonnen bij Heilsminde. In Spanje zijn een aantal gemeenten, waar de bur gemeester lezen noch schrijven kan. De tarief-commissie uit het huis der volksver tegenwoordigers van de Vereenigde Staten heeft be sloten de rechten op wol en geweven goederen te brengen op een uniform recht van 45 der waarde, dat op sraeed-ijzer, bestemd voor het bouwen van stoombooten en stoommachines te verhoogen tot 30 van de waarde. Verder stelt die commissie voor, de rechten op gevlochten stroo, wollen garens en andere artikelen te verminderen, en die op verscheiden ar tikelen af te schaffen, die verleden jaar 1.250,000 dollars opbrachten. De geheele vermindering van invoerrechten zou zoodoende &l/2 millioen bedragen. De commissie hoopt dat vermeerdering van invoer dit volkomen zal vergoeden. Het blijft altoos merk waardig dat het vrije Amerika zoo enorm ver van den vrijen handel af is. Uil Londen wordt aan een Weener blad geschreven, dat de prins van Wales financieel in nood verkeert. Vroeger sprong de Koningin wel eens bij, maar thans niet meer, nu de prins tot de liberale partij overhelt. Hetzelfde blad zegt, dat Gladstone zal voorstellen de civiele lijst van den prins van 40- tot 100-duizehd pd. st. te verhoogen. In St. James Hall ie Londen werd een groote meeting gehouden ten gunste van het kiesrecht der vrouwen 3fca 4000 personen waren bijeen, viscounte99e Habbertou presideerde en hield een redevo: ring, inrs. Scatcherd van Leeds diende een motie in, strekkende om aan de belastingbetalende vrouwen liet kiesrecht te geven. Miss Helen Taylor zeide o. a. dat liet voor haar een ongewoon genoegen was in een meeting het woord te voeren, waar zij beginnen kon met het enkele woord //Ladies". De motie werd met algeraeene stemmen op 1 na aangenomen. Miss Bekker van Manchester stelde voor, een petitie tot het Parlement te richten otn het kiesrecht aan de vrouwen te schenken; ook dat voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen en een der spreeksters zeide, dat, nu Glad stone //premier" was, er reden was om te hopen. In de omstreken van Brussel heeft men bij het boren van een put te Court-Saint Etienne een arsenicale bron ontdekt, die volgens een nader ingesteld onderzoek, veel geneeskracht bezit, zoodat het wel mogelijk is dat mettertijd in de nabijheid van Brussel een druk bezochte badplaats ontstaat. Aan de kust van Cornwallis is een groote walviscli gevangen, die per spoor naar Londen vervoerd en daar op een kar met drie paarden bespannen, naar de vischmarkt gebracht is om te kijk gelegd te worden. K e r k n i e u w s. Beroepen te Meppel ds. J. W. Geselschap te Vlis- singen. Bedankt voor het beroep naar Hontenisse door ds. P. Meindersmn, cand. te Ee bij Dokkum. Niet zelden wordt den zieke te vroeg alle vooruit zicht op genezing ontnomen, De lijder wordt vreesachtig, doet niets meer voor zijn beterschap en de kwaal, die bij behoorlijke behandeling nog had kunnen genezen worden, woekert voort en eindigt gewoonlijk met den dood. Dit is vooral het geval met borstlijders en teringachtigen, aan welke zieken derhalve een boek welkom zal wezen, dat hun tengevolge van overtuigende bewijzen nieuwe hoop en troost zal schenken. Wij denken hierbij aan het speciale werkDe Borst- en Longziektenen maken wij bij deze op dit uitmuntende geïllustreerde werk opmerkzaam. Prijs 33 cents franco per post, te ontbieden van Richter's Boekhandel te Rotterdam. ADVERTENTIEN. |||g||||la&> De ondergetekende betuigt zijn wel- meenenden dank voor de vele bewijzen van belangstelling op den achtsten dezer ontvangen. Ellemeet, 10 Mei 1880. J. S C II A L K W IJ K. Wordt gevraagd te leveren vóór i\Xei aanstaande, op den wal van de Engelsche Kaai: 50 Kubiek Meter Schelpzand. Opgaaf van prijs, per Kubiek Meter, in te zenden vóór of op Zaterdag 15 Mei aanstaande, ten kantore van den Gemeeutebouwmeester. Zierikzee, 11 Mei 1880.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3