ZIEMKZEESCHE COIIEWI. voor het «roadis- sement Zierikaee. 1880. No. 37. Woensdag 12 Mei. 83ste jaargang. NIEU WS- en ADVEKTENTIE-BLiAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post. 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 00 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald. 25 ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAitSAA'. ZIERIKZEE, 11 Mei 1 8 8 0. Gisteren gaf de gemengde zangvereeniging //Oefening kweekt Kunst" een huishoudelijk concert tot besluit der winfceroefeningen. Het program: Psalm 42 van Mendelssohn Bartholdy; Barcarolle voor twee steramen van Kücken; Duet uit Psalm 95 voor twee sopranen van Mendelssohn Baitholdy en eindelijk het le deel van Haydn's Scliöpfung, ziedaar zwaarte genoeg voor de krachten van een gemengd gezelschap met beschei den elementen. Alles in aanmerking genomen, slaagde de uitvoering zeer wel. De twee duetten voldeden zeer en werden ook allerliefst gezongen. De avond wa9 een ware voldoening voor den directeur, den heer Ezerman, die door zijn bezielenden ijver zulke resultaten weet te verkrijgen. Hij zelf gaf ook nog een piano solo, waarvan we niet behoeven te zeggen dat zij prachtig werd uitgevoerd; men weet wat de heer Ezerman op dat instrument vermag. Een net en geanimeerd bal besloot de soiree, die zeer talrijk bezocht was en zeker aangename herinne ringen zal nalaten en den lust gaande houden om steeds voort Ie gaan op den wel eindeloozen, maar toch altoos aantrekkelijke» weg der Kunst door Oefening. Van onzen geachten afgevaardigde, den heer J. J. van Kerkwijk, ontvingen we 't volgend schrijven: //In het nommer uwer courant van 8 Mei j.l. deelt U mede, dat ik tegen het wetsontwerp tot bescherming van nuttige vogels heb gestemd, omdat er tegelijk ook geen grondige herziening der jachtwet bijkwam. Om geheel andere redenen, dan opgeeft, heb ik tegengestemd; daar ik evenwel geen enkel wooid over genoemd wetsontwerp li.eb gesproken, vermeen ik van mijne zijde U geen aanleiding te hebben gegeven tol het verspreiden dier onwaarheid". Onwaarheid! Nu, 't ware te wenschen, dat er in de Kamer geen groot er onwaarheid vH waar te riemen dan die, welke gelegen kan zijn in de door ons ge waagde veronderstelling, dat de heer van Kerkwijk tegengestemd zou hebben op gronden ongeveer als die, welke door den heer Gratema in het breede zijn aangevoerd. De antecedenten gaven oti9 aanleiding tot die veronderstelling. Overigens is 't waar, dat de heer van Kerkwijk niet ovtr dit wetsontwerp ge sproken, maar alleen tegengestemd heeft. Het blijkt nu, dat de heer v. Kerkwijk //oin geheel andere redenen" tegengestemd heeft, dan wij zoo veronderstelden. Het ligt voor de hand, dat men bij de beoordeeling van een ongemotiveerd uitgebrachte stem, de motieven gist.' Daarin kan men zich vergissen, en wij erkennen gaarne ons vergist te hebben. Een //Onwaarheid" is 't geen we zeiden vooral om den vorm waarin we het zeiden niet te noemen. Wij willen wel biechten, hoe onze gedachtengang geweest is. We zijn evenals de lieer van Kerkwijk tegenstanders van de in onze jachtwet gehandhaafde middeleeuwsche beginselen de vogelen wet kon den broederen Nimrods al weder een wapen te meer in de hand geven tot handhaving van hun monopolie, dus zullen de heeren Gratema, van Kerkwijk e. a. m. dit wetje niet willen, omdat ze indertijd 't meerdere, 'i radicale, ook niet gekregen hebben. Men vergunue ons de vrijheid bij 't nalezen der Kamerverslagen dergelijke gissingen te maken: zijn ze soms mis, a la bonne heure. Wordt een stem gemotiveerd, dan blijft er voor zulke gissingen minder ruimte, en zijn vergissingen als de door ons begane zeker te vermijden; waarmede we nochtans niet willen zeggen, dat ieder Kamerlid verplicht zou zijn altoos zijn stem te motiveeren. Geschiedt dit echter niet, dan zal ook de zaak welke 't geldt, in den regel wel niet de moeite waard zijn er over te vallen, als de ware beweegredenen niet juist worden geraden. Bij de commissie tot ondersteuning der behoeftige weduwe Wesdorp te Middelburg is een gift groot 50 ontvangen van H. K. H. priifses Marianne. Thans i9 verschenen het hoogstbelnngrijk //Rapport van Likwidateuren der Afrikaansche Handelsvereniging aan hare schuldeischers". Zooals het met meer dergelijke zaken gegaan is, zal het in de uilkomst waarschijnlijk ook met de Afri kaansche het geval blijken te zijn, n.l. dat de ramp nog grooter had kunnen zijn, en dat door verstandige maatregelen niet slechts veel is gered, maar ook een handelsonderneming, die op zichzelf goed is en bij goed beheer zelfs schoon en zeer winstgevend kan zijn, zal behouden blijven; kunnen behouden blijven althans. Men herinnert zicli dat indertijd de heeren Hendrik Muller Sz., Mr. J. C. Reepmaker en W. C. Schalkwijk benoemd zijn tot commissarissen van likwidatie. Deze heeren hebben, en naar het blijkt terecht, hun man daat zoo opgevat, dat zij aan het likwideeren zijn gegaan door continuatie der zaken, met inkrimping en zuivering van den toestand zooveel doenlijk. Wij zullen hier geen overzicht van het uitvoerig rapport geven, doch stippen arken aan, dat de likwi dateuren tot deze slotsom komen likwidatie der Afrik. Hanilelsv. door uilkeering aan de schuldeischers van 17hunner vorderingen, oprichting eener nieuwe vereeniging, die de zaak der gevallene zal overnemen op dien voet dat de crediteuren voor elke f 1000 hunner vordering ontvangen f 25 aan contanten plus een aandeel ad f 150 in die nieuwe zaak. De crediteuren voor kleinere bedragen dan 1000 zouden die 17,5% in contanten ontvangen. Likwidateuren achten het in het belang van credi teuren en van den Rotterdamschen handel tevens en. uit hun rapport schijnt dit overtuigend te blijken dat hun plan worde aangenomen en uitgevoerd. Schier op elke bladzijde van het rapport blijkt dat de onder neming op zichzelf levensvatbaarheid heeft gehad en deze nog heeft, doch dat de geheele ramp het gevolg is geweest van een wanbeheer, waarmede reeds bij de opiicliting der zaak begonnen is en dat de directeuren vervolgens misschien aanvankelijk uit valsche schaamte later uit noodzakelijkheid, hebben voort gezet en verergerd, waarbij nog de noodlottige, hope- looze pogingen der wisselruiterij iu 't groot gekomen is, die ten laatste het wankelbare gebouw heeft doen vallen. Binnenkort zal nu een algemeene vergadering van crediteuren worden gehouden, in welke litt accoord, gelijk het door de likwidateuren mogelijk wordt geacht, zal worden aangeboden. De nieuwe vennootschap, die dan uit de oude zal ontstaan, zal handelen met een kapitaal van circa 13,000 aandeden, ieder groot 150. Aan obligatie-houders wor.lt tevens verzocht aan de commissie van likwidatie opgaaf te doen van de nommers eu hei jaartal hunner stukken, ten einde hun de coucept- overeenkomst te kunnen toezeuden. Naar men verneemt bestaat het voornemen on: te Ylissingen twee kanonnen van 12 c.M. te plaatsen, ten ein le saluutschoten te kunnen afvuren .ter eere van vorsten en vorstinnen, die bij het reizen gebruik maken van de lijn Vlissingeu-Qiteensboro. Aldus zegt de N. Roti. Ct.: Een paar kanonnen aldaar te plaatsen tot dat doel zou zeker goedkooper uitkomen dan daarvoor expresselijk een oorlogsvaartuig naar Ylissin gen te moeten zenden. Als er echter alleen maar kanongebulder moet gemaakt worden, kan men met een paar oude gladloopers, zes- of twaalfponders, nog veel goedkooper en evengoed het doel bereiken. //Een groot vraagleeken" omireut den politieleen toestand verschijnt aan den horizon zegt de Figaro naar aanleiding van een zinsnede in een redevoering van den Minister v. Lijnden, in de Tweede Kamer- bij de behandeling van de Luxemburgsche conventie uitgesproken. Daar sommige leden niet veel gewicht aan het eindigen van het financieel geschil hechteu, wees de Minister er op, dat dit verkeerd was ingezien. //Kan er niet een oogenblik komen waarop men het zeer zou betreuren, dat de schikking niet is tot stand gekomen? Yelen zien er nog bezwaar in dat de Kronen van Nederland en Luxemburg op één hoofd zijn vereenigd; maar als eens iu het geenszins ondenkbaar geval die vereeniging niet meer plaats had, en de Nederlandsche Regeering stond tegen over een onafhankelijk Luxemburg onder een anderen Vorst, of wel tegenover een mogendheid, waarbij Luxemburg zou zijn ingelijfd alle zaken zijn mogelijk zou men het dan niet betreuren, dat deze zaak niet uit de wereld was"? Deze opmerking van den Minister Van Lijnden was volkomen juist, en geen lid der Kamer ontkende de mogelijkheid der onderstelde gevallen. Het Fransche blad, dat de woorden van de Re geering niet precies vertaalt, maar toch hoofdzakelijk juist weergeeft, ziet echter iets heel vreemds in die woorden en vermoedt, dat er heel wat achter zit. Vooral omdat, nadat //de afgevaardigde" Van 1 ijudeii zooah de Figaro onzen Minister van Buiten- landsche Zaken noemt - die //étrnnges paroles" had gesproken, niemand een nadere verklaring heeft ge vraagd, wat zeer wonderlijk wordt genoemd. //Iedereen wist dus precies wat er bedoeld werd", zegt onze buiteülandsche belangstellende. Zeker, ieder wist precies, wat er bedoeld werd. Maar wat er overigens achter kon steken, begrijpen wij niet. De Regeering gewaagde alleen van de mogelijkheid van andere omstandigheden, een mo gelijkheid die niemand kon tegenspreken. Dat een Frnnsch blad, als het woord //Luxemburg" genoemd wordt, de ooien spitst, i3 na het gebeurde in 1875 en 1876 niet te verwonderen. Doeh des te meer juichen wij het toe, dat de Reg. en de Ka mei- het denkbeeld eener diplomatieke vertegenwoordiging geheel hebben uitgesloten, vooral nu wij zien, dat op Luxemburg in het buitenland nog altijd de bijzondere aandacht gevestigd is en men in het buitenland niet algemeen precies op de hoogte van onzen polilieken toestand is, getuige hel feit, dat een groot Fransch blad niet weet wie de premier van het tegenwoordig Nederlandsche Kabinet is. Vad. De heer Murad-Effendi, gezant van Turkije bij ons hof, heeft van het gezelschap //Doctrina" le Leiden, alwaar hij een lezing had gehouden, ais aandenken ontvangen een prachtig album met etsen naar schil derstukken van Frans Hals. Zaterdag is te Amsterdam de eerste publieke speel tuin voor de schooljeugd in bezit genomen door een vierhonderd tal knapen en meisjes. Het terrein was voor die gelegenheid feestelijk versierd. Voor de groole sleden zijn dergelijke inrichtingen een weldaad. De jeugd moet plaats en ruimte hebben om zich te bewegen, de open lucht te genieten, te spelen en te ravotten, zonder de rustige voorbijgangers te hinderen, in ver zoeking te komen van bnlddadigheden en om vrij te zijn van 't gevaar van overreden te worden, enz. Zelfs in kleine plaatsen zou men wel eens wenschen dat hel kleine levenslustige volkje een vrij terrein bezat, waardoor de volwassenen veilig langs de straat kouden gaan en de jeugd zich vrij kon vermaken.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1