Onze Leestafel. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Te Sneek is een kind van \l/z jaar, dat zonder toezicht in den tafelstool zat, in brand geraakt en aan de brandwonden overleden. Op den oever van den dijk onder Medenblik en Winkel heeft men de lijken gevonden van de Ivvee onlangs met hun vaartuigen en knechts verongelukte Texelsche vissehers. De vroeger vermelde boschbrand te Winterswijk is nog vrij gelukkig afgeloopen en de schade is daarbij niet groot geweest. De vrouw onder Nieuwer-Amstel, die onlangs door een vroegeren commensaal zoo vreeseüjk met een bajonet of stokdegen gewond is, is in het gasthuis overleden. Het kindje dat de ongelukkige eenige uren na den moordaanslag ter wereld gebracht heeft en dat ook verwond was, leeft nog en is gezond. Onder Krimpen a/d. IJsel is een negentienjarige landbouwerszoon, die een paard uit de weide had ge haald, door het, schrikken van het dier er mede te water geraakt en verdronken. Op de kust onder het Bildt (Friesland) is het lijk aangespoeld van een Urker visscher, die sedert Dec. j.l. vermist was. Te Smilde (Drente) is een achtjarig meisje overleden aan een beet van een adder. In een coupé van een waggon 1ste kl. van een sneltrein van Parijs naar Marseille heeft een persoon een moordaanslag gepleegd op een reiziger en dezen met een dolk en met revolverschoten zwaar verwond. De dader is gevat, het slachtoffer is aan de ontvangen wonden bezweken. In den Oostsingel te Botterdam is Woensdag-nacht een man verdronken. Op de Nieuwe-Meer onder Nieuwer-Amstel is een persoon verdronken, die met anderen in een bootje zat, dat omsloeg door de golving van het water door een voorbijvarende stoomboot. De Iiaagsche politie heeft een knaap van 12 jaar gevat, die reeds zoo ervaren in de slechtheid is, dat hij over daken in de huizen sloop om te stelen. Te Blija is het hulpkantoor der post.erij verbrand met de belendende perceelen; de papieren van het kantoor zijn geborgen. Onder Broekhoven bij Tilburg is een herberg af gebrand. Onder Borger is door onvoorzichtigheid bij het veenbranden een arbeiderswoning en een groote menigte turf verbrand. Te Warffum is een groot winkelhuis totaal afgebrand; Te Utrecht is de sigarenfabriek van IJpes op de Oude Gracht afgebrand. De commissionair S. te Uilhuizermeeden is, naar gemeld wordt, er van door gegaan met pl. ra. f 20,000, denkelijk naar het heilige land der verwijdering, Noord-Amerika. Het Bat. H.blad bevat een beschrijving van de voltrekking van een doodvonnis aan een inlander, dat indien het waar is toont, hoe ergerlijk hard vochtig en dom bij die treurige gebeurtenis is gehandeld. De veroordeelde werd met den rug naar de galg gesteld en nadat een enge militaire kring om hem getrokken was, werd hem het doodvonnis door den schout voorgelezen. Nauwelijks was de lezing vau het vonnis afge loopen of de beul wierp den veroordeelde den strop om den hals, gaf er een forschen ruk aan en sleepte den bij de beenen door de beide beulsknechts vast gehouden veroordeelde met zooveel kracht de dubbele ladder op, dat de patient minstens bewusteloos geweest moet zijn toen de strop was vastgemaakt en zijn lichaam van de ladder was verwijderd. Iutusschen bleek de strop te stroef en de val van de ladder te zacht om een onmiddellijke» dood ten gevolge te hebben. Tot driemalen toe was de beul genoodzaakt do ver worging tfc voltooien met op de schouders van den gehangene te gaan staan, terwijl zijn beide helpers den stervende bij de beenen trokken. Dat alles heeft wel twee a drie minuten geduurd. Op de reis van den stooraer //Japara" in straat Makassar is de hulponderwijzer v. d. W. over boord gesprongen, waarschijnlijk in een vlaag van ijlende koorts. Te Ngawi is een inlandsch fuselier wegens insub ordinatie doodgeschoten. Te Amboina zullen drie Europeesche fuseliers wegens insubordinatie worden gefusilleerd. Bij de wedrennen te Nerac zijn door het instorten van tribunes 100 personen gekwetst. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Naar uit Koustantinopel gemeld wordt, is aan de Forte namens de groote Mogendheden een collectieve nota overhandigd, waarin positief gevraagd wordt dat de Porte de punten, die zij dezer dagen door haar troepen te vroeg of ontijdig heeft doen verlaten, weder zal bezetten om ze daarna op regelmatige wijze aan de rechthebbenden over te geven. Dit ziet klaarblijkelijk op het gebeurde op de gi'enzen van Montenegro. Een Londensch koopman is dezer dagen in hel bezit gekomen van de viool die Beethoven op het laatst van zijn leven heeft bespeeld. Verschillende papieren, die zicli in de vioolkist bevinden, nemen allen twijfel aan de echtheid van het instrument weg. Behalve de Bernhart-quaestie heeft de Parijsche kunstwereld thans ook een opera-qnaestie. De directeur der Groote Opera, de lieer Vaucorbeil maakt liet den Parijschen kunstvrienden niet naar den zin. De opera's die hij laat opvoeren, vallen niet in den smaak en tot. overmaat van ramp heeft luj thans een der meest geliefde leden van liet corps de ballet onverwachts ontslagen, waardoor een a are storm tegen hem is losgebarsten. Men denkt dat de directeur weldra ge noodzaakt zal zijn voor zijn post te bedanken. Treurig en uitgeput door vermoeienis vervolgde voor eenige dagen een troep bannelingen zijn droeven toeht naar Siberië. Allen hadden de eeue of andere staatsmisdaad begaan en moesten hun land verlaten, zonder hoop om het ooit weer te zien. Onder hen bevond zich een Poolsch edelman met zijn tienjarigen zoon, dien hij medenam, omdat de moeder van den knaap niet meer leefde. Den knaap viel de weg echter veel te lang en hij zonk ten laatste neer, waarop de vader een plaats op den wagen vcor zijn kind verzocht, wat echter geweigerd werd. De Pool liet zich toen eenige onbedachtzame woorden ontvallen en toen de escorteerende soldaten hem met slagen met den kolf hunner geweren wilden voortdrijven, trachtte hij een der soldaten het geweer uit de hand te rukken. Onmid dellijk legden toen twee soldaten op hem aan en met doorboorde borst viel de Pool les en loos neer. Het lijk werd op een kar gelegdthans kreeg de knaap een plaats op den wagen en stil en somber vervolgde de stoet weer zijn tocht. Siberië zal een ongelukkige minder tellen, het aantal slachtoffers van Russische onraeedoogendheid was met een vermeerderd. In Gorlitz overleed in het begin van April, ver van zijne kinderen verwijderd, een eenvoudig, welgesteld man. Zoodra zijne zonen zijn dood vernamen snelden zij toe, om de nalatenschap te verdeelen, die ongeveer 60.000 gulden moest bedragen. Geen spoor van geld was echter te vinden; bij de verschillende bankiers in deu omtrek was ook niets gedeponeerd, en men ver diept zich in gissingen op welke geheimzinnige wijze dat geld verdwenen kan zijn. Op verzoek van de Koningin van België zal mevr. Carvalho in het volgende seizoen naar Brussel terug- keeren om daar de rol vau //Ophélie" te zingen. Rusland wordt een geduchte concurrent voor Amerika in de productie van petroleum. Alleen te Bakau aan de Kaspische zee geven de bronnen dagelijks 28,000 vaten ruwe olie. In de Kamer, die door Gambetta werd gepresideerd, hield Lamy Maandag zijn interpellatie over de Maart- besluiten. Hij zeide dat een deel der Kamer op den 16» Maart de toepassing van wetten eischte zonder deze aan te wijzen. De Regeeriug beloofde de spoedige toepassing, maar wees de wetten evenmin aan; daarop volgden de decreten van 29 Maart, uitgevaardigd krachtens oude weiten. üe decreten moeten steunen op rechten en dan is de vraag welke de wetten zijn die deze rechten bekrachtigen. Er moest een nieuwe wet op het recht van vcreeniging worden gemaakt. Lamy betoogde dat tie godsdienstige congregaties aan de wetten van 1817 en 1825 gehoorzaamden en dat de staat haar erkende, hetgeen op verschillende wijze was gebleken. De Min. van Justitie Cazot betoogde dat de decreten wettig en noodzakelijk waren; de wetten, waarop zij steunden, waren in onbruik geraakt maar geldig gebleven. De Regeering had het recht zich te verdedigen, zij zoti zich van de wetten bedienen en het roemrijk erfdeel der vaderen niet laten aantasten. Het land kon rekenen op de vastberadenheid der Regeering in de toepassing der decreten. (Toejuichingen). Na een rede van Larochefoucauld ging de Kamer op voorstel der Regeering tot de orde van den dag over en wel met 362 tegen 137 stemmen. Op den 31n Dec. 1879 telde België 5.476,939 I inwoners of 186 per vierk. kilometer. Van 1840 tol 1878 nam de bevolking met 34 pCt. toe. Volgens de offioiëele berekening bedragen de kosten van den Zulu-oorlog voor Engeland f 62.760,000. Bij den wedstrijd voor een standbeeld der Republiek, dat op het plein van het Chateau-d'Eau zal worden opgericht, is de eerste prijs toegekend aan Morice. Deze zal dus 25,000 frs. krijgen om zijn model uit te voeren. Te Parijs heeft een zeventigjarige man zelfmoord gepleegd, omdat hij verliefd was op een 24jarige schoone, die niets van hem weten wilde Te Brussel wordt een //ballon captif" gemaakt voor de tentoonstelling; hij zal den naam dragen van //1880" en 8500 kab. gas bevatten het touw, waaraan de ballon zal zijn bevestigd, zal 400 meter lang zijn. De ballon zal 3500 a 4000 kilogr. wegen. W. P. Woltrrs. Bibliotheek voor School en Volkle 's Hage bij Henri J. Stemberg, Het i3 een waar woord, wat de bezorger dezer uitgave in het prospectus zegt: //In het tijdvak, dat een vijfentwintig tot veertig jaren achter ons ligt, zijn van proza eti poëzie door onze schrijvers proeven geleverd, die, hoewel bij hunne verschijning met toe juiching begroet, toch langzamerhand vergeten worden, uiet omdat zij door hetgeen later in het licht is ver schenen zoo ver zijn overtroffen, maar vooral, omdat zij niet goedkoop genoeg ouder ieders bereik liggen". We zouden er nog wel een andere reden bij kunnen voegen, n.l. deze, dal de telkens grooter wordende stroom van tijdschriften aan de fraaie letteren gewijd, met geen mogelijkheid toelaat dat de lezer, hoe vlijtig ook, alles kan genieten wat er uitkomt. Bedolven onder de lectuur van deu dag wordt hij onwillekeurig vreemdeling in de litteratuur van de laatste veertig a vijftig jaar. En. deze ligt toch zoo nabij ons tijd- genooten, dat we niet verantwoord zijn, als we moeten erkennen veel van de meesterstukjes onzer nog levende of pas gestorven beste schrijvers niet te kennen. Zulk een revue vau zoo'n dichtbijgelegen tijdvak der moderne letterkunde kan daarom groot nut hebben. Inderdaad, het is jammer dat zoovele schoone stukken, levendige schetsen, menigmaal ware genrestukjes, in tal van tijdschriften verstrooid, haast onopgemerkt of hoogstens ter loops ingezien voorbijgaan, om al spoedig weggestopt te blijven onder het vooroordeel dat de Jezers hebben van oude jaargangen van tijdschriften, die nog dag aan dag nieuwe afleveringen op de lees tafel werpen. Zoo houden we het voor een goed idee van de heeren Wolters en Stemberg, om eens een nalezing te houden en een reeks van die stukken, die veel te mooi zijn om in den stroom der vergetelheid onder te gaan, verkrijgbaar te stellen. De Bibliotheek voor School en Volk verschijnt in eenvoudig formaat, klein octaaf, een vel of drie tegelijk, dus wel bij te houden; daarbij niet duur; als men voor 5 deeltjes inteekent, kosten die slechts 25 ets. 't stuk. No. 1 is //Een Zestiende eeinver" van II. J. Schimmel, die zoo men weet zulk een goede gids is om den lezer bij de zestiende eeuwers in te leiden. De volgende nomraers zullen bevatten stukken van A. v. d. Hoeve, mevr. Bosboom Toussaiirt en De- Onde Heer Smits, benevens nog een van Schimmel. We twijfelen niet of deze handige en goedkoope bibliotheek zal «aftrek vinden voor de schoolbibliotheek zoowel als voor den huiselijken kring. K e r li n i e u w s. Bedankt voor Alkmaar'door ds. G. C. Boomer te Ritthem; voor Weslkapelle door ds. H. van Selms te N isse. _ZKJETIJTOI NGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 7 Mei. //Juniper", kapt. J. Whitefield, van Liverpool naar Zierikzee. Van 30 April—7 Mei 1880. Geboren: Een dochter van E. A. Put en A. Reijnhoudt. zoon van J. Glonde en I). Enzlin. P. Sies en G. van Vessem. Gehuwd: J. Butler, weduwn., en C. Wisse, wed. Overleden: L. Jongmans, 19 m., z.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3