Binnenland. Andere sprekers brachten dit ontwerp in verband met de jachtwet. Maar wij zijn het eens dat een ontwerp als dit een stap nader is tot een herziening der jachtwet in het belang van den landbouw, en gaan niet met de heeren Gratema, van Kerkwijk c, s. mede, die deze wet niet wilden omdat er tegelijk ook geen grondige herziening der jachtwet bij kwam. De wet werd aangenomen met 41 tegen 18 stemmen. Het i9 o. i. jammer, dat niet met de wet tegelijk ook de lijst van vogels, die bedoeld worden met nuttige en die welke schadelijk zijn te achten, ge geven is. Het zal natuurlijk wel te wenschen zijn, dat voor de samenstelling der lijst bevoegde personen worden geraadpleegd; maar is men daar nu zeker van? Zal men nu niet verrast worden met een onbe kookt maaksel van een of anderen Haagschen bureaulist, die misschien niet vefl meer van de vogels in kwestie weet, clan hij onder het theedrinken in den apentuin daarvan heeft gezien? We moeten er nu maar het beste van hopen. De Kamer heeft met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp tot herziening der wet van 6 Maart 1818, betreffende de straffen tegen overtreders van algemeene verordeningen, waarbij aan de Provinciale Staten bevoegdheid wordt gegeven tot strafbedreiging in alle gevallen, waarin zij bevoegd waren verbods bepalingen uit te vaardigen en zulks met een amen dement, door de heeren van der Werk en Eijsinga voorgesteld, om geen bepaalde artikelen der Provinciale wet aan te halen, maar in het algemeen te spreken van reglementen, verordeningen en reglementaire voor schriften. ZIERIKZEE, 7 Mei 1 8 8 0. Maandag herdacht Marinus Stok te Bergen op Zoom den dag waarop hij voor 75 jaren in dienst trad als koewachter bij den landbouwer Adrianus Hoendevangers op Jagersrust in den Auvergnepolder onder Halsteren. Stok, op zijn 9e jaar als koewachter begonnen, heeft liet later door oppassendheid en aanleg gebracht tot arbeider en is nog altoos op dezelfde hofstede werkzaam in dezelfde functie. In het Groot-Hertogdom Luxemburg, waar evenals elders in den afgeloopen winter tal van vogels door de koude bezweken zijn, 19 door den directeur-generaal van binnenlandsche zakeu de strafbepaling in herinne ring gebracht van de wet van 7 Juli 1845 tegen het dooden, opvangen of verstoren van nuttige vogels en het vervoeren of verkoopen van eieren van zulke dieren. Te Sluis zijn door de liberale kiesvereeuiging aldaar tot kandidaat gesteld voor de verkiezing van Prov. Staten van Zeeland de aftredende leden de heeren W. C. de Smidt van. Schoondijke, J. Otte Risseeuw van Oostburg en mr. P. C. J. Hennequin van Sluis. Jhr. P. D. van Citters, het oudste lid der Prov. Staten van Zeeland, en sedert 42 jaren lid van dat collegie, zal bij gelegenheid dezer verkiezing aftreden wegens zijn hoogen leeftijd. Als een bewijs, dat de reconstructie van de Iloncls- bossche zeewering, van 18731878 tot stand gebracht, aan de verwachting beantwoordt, kan dienen, dat de kosten van onderhoudsedert de voltooiing van dat grootsclie werk, zooveel minder bedragen, dat de omslag in 1879 en 1880 onverminderd de jaar- lijksche aflossing en rentebetaling der voor dat werk aangegane belangrijke geklleeningen telkens met f 14,000, of 10 pCt. is verlaagd, zoodat hij voor dit jaar reeds f 20,000 minder bedraagt dan vóór de reconstructie jaarlijks, van 18671872, is geheven. De tentoonstelling der prijzen van de watersnoods loterij is in het geheel bezocht door 19,630 personen. Bij het uitbaggeren van het Zederik-kanaal, is in de afgeloopen week een ijzeren geldkist opgehaald. Deze kist, die gediend heeft om het archief van kerk en diakenen der gemeente Meerkerk te bewaren, werd in 1827 uit de pastorie aldaar gestolen en was na tuurlijk sedert dien tijd spoorloos verdwenen. De kist is gesloten opgehaald doch de inhoud was ver dwenen behalve eenige zegels. Yoor de arrondissemeuts-rechtbank te Utrecht stond de vorige week terecht een persoon, die zich wegens landlooperij te verantwoorden had. Hij ver oorloofde zich toen de uitdrukking dat de rechtbank een „draaibank" was, en werd door die rechtbank daarvoor veroordeeld tot één maand celstraf. Een vroegere dienstbode op de thans verbrande boerderij te Nisse is onder verdenking van den brand gesticht te hebben, gevangen genomen en naar de gevangenis te Middelburg overgebracht. Ieder jaar klagen de bewoners der nieuwe wijken te Amsterdam over de muggen. Er zijn er, die zells verplicht waren er om te verhuizen. De plaag in die buurten is echter, naar men nu meldt, niets in ver gelijking met hetgeen men sedert een paar dagen in de Rietlanden ondervindt. Millioenen, milliarden muskieten zwermen rond de loodsen. Deze en de schepen zijn er zoo dicht bezet met dat gedierte, dat, zonder overdrijving, liet hout nauwlijks zichtbaar is. Er is geen denkbeeld van te geven. De Egyptische sprinkhanetiregen kan zoo'n grooten toevoer niet hebben aangebracht als op 't oogenblik de zwermen muskieten in de Rietlanden doen. Ofschoon niemand iets der gelijke ooit heeft gezien en niemand weet van waai de lastige bezoekers komen, is het toch niet onwaar schijnlijk, dat zij bewoners zijn van de modderberg- plaatsen bij Nieuwendam, en door den noordoosten wind eens zijn komen overwaaien. De //Amsterclam9che Droogdokmaatschappij// keert een dividend uit van %l/2 pOt. Van 1 Mei tot uit. December werden gedokt 38 schependie gezamenlijk 115 dagen gebruik maakten. Op het materieel werd 19,374 afgeschreven en f 5,000 afgezonderd tot een fonds voor buitengewone reparatie. Aan mevrouw Oscar Carré is te Amsterdam bij haar wederoptreditig in den circus na haar bevalling een ware ovatie gebracht. Vele bouquetten en een mand met bloemen werden haar aangeboden. Aanst. Zaterdag te half twee wordt de //Eerste open bare speeltuin" op de Weteringschans naast de gas fabriek. te Amsterdam geopend. In een vergadering der Vereeniging tot bevordering van Volksgezondheid, te Utrecht, werden door den lieer Verspijck, inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht in Gelderland en Utrecht, de volgende verschrikkelijke bijzonderheden medegedeeld met be trekking tot de sterfte aldaar. Men moge het reeds een enkele maal fluisterend hebben hooren beweren; menige bode van een begrafenisfonds moge bij zichzelf de overtuiging van het vreeselijk feit hebben omge dragen, openlijk was het vermoeden nog nooit uitgesproken en door aangevoerde feiten gerechtvaardigd, dat in Utrecht en omstreken kindermoord op groote schaal plaats had. De kindertjes worden doodeenvoudig verwaarloosd men //laat" ze sterven. Dan //zijn zij op een plaats, waar het beter is dan hier" zoo zoggen die brave, vrome ouders. I11 een naburige gemeente, waar van 61 overledenen 29 kinderen waren, had de heer Verspijck een onderzoek ingesteld, en wat was hem gebleken? Geneeskundige hulp werd in den regel eerst ingeroepen, wanneer die niet meer kon baten. De ouders waren in 4, zelfs in 5 begrafe nisfondsen en vierden vroolijk feest van het na de begrafenis overschietende geld. Met aandrang vestigde spreker de aandacht der Vereeniging op dit ontzettende feit en wees op de wenschelijkheid, dat de begrafenisfondsen de bepaling in linn reglementen opnamen desnoods door de wet daartoe gedwongen werden dat geen verzeke ringen worden gesloten op levens, die reeds bij andere maatschappijen verzekerd zijn. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij Kon. besluit is aan mej. D. L. van der Velden, hulponderwijzeres te Zierikzee, een pensioen verleend van f 182 's jaars. Ter beschikking van den Gouv.-Genei', van Indië is gesteld dr. M. Treub, lid van de Kon. Academie vati Wetenschappen en adsistent bij 's Rijks Uuiversiteit te Leiden, om te worden benoemd tot directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg. De St.-Ct. bevat liet besluit van 16 April, tot schorsing van liet besluit van den gemeenteraad van Breskens, van 30 Maart, betreffende de plaatsing der gemeente-secretarie en van het gemeente-archief. Kunst, Wetenschap en Letteren. Naar men uit Parijs meldt heeft John Lemoinne afgezien van den hein opgedragen post van gezant der Eransche Republiek te Brussel. Hij moet dit inzonderheid gedaan hebben op aandrang van de directie van het Journal des Débats, welks voornaamste redacteur hij is. Voor de publieke zaak en voor wetenschap en letteren is het een goede uitkomst; de beroemde publicist kan als zoodanig vrij wat meer nut doen dan op een onbeduidenden gezantschapspost. Eindelijk heeft de Lhérie-woede in den Haag op gehouden, zelfs zal al spoedig alle gevaar voor een nieuwe epidemie daarvan zóóver geweken zijn, dat het waarschuwende papier boven de deur der opera kan worden weggenomen. De gevierde zanger is het slachtoffer der aan ra zernij grenzende vereering geworden. Wellicht schuilt er ook een kleine roman achter de schermen en on willekeurig vroegen we wel eens als er al weer zulk een voorraad lauweren waren opgegaard, ou est la femme? Na zóó veel hulde zulk een val is echter wel wat nl te hard en men moet er medelijden mede hebben. Met fragmenten uit de Zam'pa en de Dragons de Villurs zou liet opera-seizoen gesloten worden. Ann het slot der eerste acte van Zampa werden Lhérie drie kransen toegeworpen en werd hij teruggeroepen. Waarom weet men niet, doch hij nam de kransen niet mee, maar liet ze liggen, en op dat oogenblik barstte een storm van afkeurende geluiden los, er werd gesist en gefloten. Na de Dragons werd hij niet, doch Mile. Arnaud wel teruggeroepen. Eenige oogenblikken 11a het slot kwam de régisseur aankondigen dat tot zijn leedwezen de lieer Lhérie zijn vernieuwd engagement voor het volgend seizoen had opgezegd. Dit werd met een geroep van Tant mieux! en bravo's beantwoord. 't Is al weer een bewijs dal overdreven vereering niet duren kan, dat het „wee u, zoo alle men.se hen goed van u spreken", geen paradox is en dat het publiek het grilligste schepsel is dat beslaat; wien het een paar jaar lang op de handen heeft gedragen en onder bloemen en kransen begraven, dien trapt het op eenmaal dood als de gril zich wendt. Naar men wil, zal Lhérie alvorens het Haagsche stof van zijn bottines t.e schudden, een tentoonstelling houden van al de kransen, bloemruikers, lauwertakken en verdere geschenken, die hij in den Haag geoogst heeft en zal de opbrengst strekken ten voordeele der armen van de residentie. Onder de leiding van prof. Virchow wordt fe Berlijn een tentoonstelling van historische Germaansche antliopologie georganiseerd. In Augustus zal zij ge houden worden. Al de Duitsche Staten zijn uitge- noodigd daaraan door bijdragen uit de museums en uit particuliere verzamelingen deel te nemen. Den 2 Mei is te Bonn het gedenkteeken onthuld op het graf van Schumann. Aan deze plechtigheid was een uitvoering verbonden van muziek van Schumann, een koraal van Bach en een redevoering van dr. Schaafliausen. Het monument is een werk van prof. A. Donndorf. Max Brnch heeft de benoeming tot directeur van de Philharmonic Society te Liverpool aangenomen. Tot lieden was hij directeur van het Stern sche Verein te Berlijn. Over de voorstellingen van het Meininger tooneel- gezelschap te Amsterdam wordt door de kunstcritiek allergunstigst geoordeeld ten aanzien der mise-en-scène, doch de waarde der acteurs als zoodanig moet niet boven het middelmatige zijn. Alles bij dezen troep schijnt opgeofferd te zijn aan het uiterlijk vertoon, weinig zorg besteed aan het eigenlijk spel. De Julius Cesar door de Meiningers gegeven is een nooit zoo prachtig en getrouw gezien tableau-vivant, doch de dictie der acteurs schijnt zoo onbeduideud te zijn, dat men er gerust een pantomime van kon maken. Te Rotterdam is overleden de heer J. W. Ilam- mecher, oud-tooneelist en bekend als verdienstelijk régisseur en onderwijzer in de tooneelspeelkunst. De dezer dagen te 's Hage overleden kunstschilder de heer J. van Gorkum Jr. is Woensdag-morgen aldaar met groote plechtigheid begraven. In de //Brieven uit de hofstad" in de Arnh. Ct. wordt gemeld, dat het treurspel //Selim de Derde" van den ex-Turkschen gezant Murad Efendi, door prof. Jonkbloet vertaald, waarschijnlijk door het Ned. Too- neel in het tooneeljaar 1880—81 zal opgevoerd worden. De jaarlijksche toelage aan de Tooneelschool is door ?i. M. den Koning tot op de helft verminderd. Ongelukken, RampeD, Misdaden enz. Te Pantin, een buitenwijk van Parijs, is door een ontploffing brand ontslaan in een groote vuurwerk fabriek. Van de 600 werklieden der fabriek werden er eenigeti door de ontploffing gedood. De brand hield twee uren aan voor hij geblusoht was, maar gelukkig bleef het kruitmagazijn vrij. Te Oud-Beierland is een hooischelft afgebrand-. Te Amsterdam heeft een persoon een zeeman, die, 't zij met opzet of onschuldig, de vrouw die den persoon vergezelde tegen het lijf liep, derwijze tegen een lantarenpaal geworpen, dat hij op de plaats dood bleef. Nabij Boxmeer heeft een boschbrand groote schade aangericht.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2