ZIERIkZEESCÏIE (101 KAM. voor liet arrondis- soiuent Zierikm, 1880. No. 36. Zaterdag 8 Mei. 83ste jaargang. NIEU WS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. De vorderingen van den Telephoon. STATEN-GENERAAL. HET SANATORIUM VAN DAVOS. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. IIu w e 1 ij k s-Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 cl. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zeilden aan den uitgever II. LAKEiMlllAN. Reeds meermalen werd in de bladen melding gemaakt van de belangwekkende proeven met den telephoon, die door den heer Maju van Amsterdam zoo aldaar als op andere plaatsen genomen zijn. Dat deze proeven inderdaad bun waarde hebben on dat het met den telephoon steeds vooruitgaat, zoodat de practiscke toe passing van dit werktuig wel verzekerd is te achten, kan blijken uit hetgeen de Amsterdamsche correspondent van Het Vaderland daaromtrent mededeelt. Terwijl de Noordwestewind op de straten zoo sterk te keer ging dat men zijn eigen woorden niet verstaan kon, zegt bij, klonk het vreemd te hooren dat ondertussclien iemand die in de Spinozastraat bij het Rijuspoorstation sprak, zeer gemakkelijk op bet Centraalbureau dei- brandweer aan den Oudezijds Achterburgwal kou verstaan worden. Toeli was dit de waarheid, want langs de telegraaflijn die tusschen die punten ligt, nam de heer Maju proeven met nieuwe telephonen en bij die gelegenheid was de correspondent er getuige van dat twee per-, sonen zoo gemakkelijk met elkaar converseerden, als waren zij aan dezelfde tafel gezeten, zoodat de aanwezigen verwonderd waren over de duide lijkheid waarmede alle geluiden overkwamen. De eerste telephoon waarmede gewerkt werd, was die van de „United Anglo-American Tele- phon-Company". Een houten kastje, voorzien van een gom-elastieken slang met mondstuk om in te spreken en een door geïsoleerd koper draad er aan verbonden, platronde telephoon om aan te luisteren, ziedaar het toestel. De wekker of seingever is zeer vernuftig uitgedacht en bestaat uit een soort van lioorn, die tegen de trilplaat wordt aangeschroefd. Blaast of roept nu degeen, die 't toestel wil gebruiken, door den hoorn, dan klinkt oogeu- blikkelijk zijn roep aan 't andere einde van den draad en 't sein tot opletten is gegeven. Terwijl men spreekt, houdt men, de telephoon aan 't oor, want dikwijls gebeurt het, dat het antwoord reeds gegeven wordt vóór men nog geheel heeft uitgesproken. De klanken, die men hoort, zijn volmaakt duidelijk, men kan zelfs aan het geluid onder scheiden, wie aan de andere zijde vim den draad spreekt. 't Is allerdwaast, wanneer men de telephoon aan 't oor houdt, twee mensohen met elkaar in een kamer te hooren praten, die eenigo kilometers van ons verwijderd is. Onwillekeurig schrikt men, als dan plotseling liet gesprek ophoudt en een dier personen dadelijk liet woord tot ons richt. Het is een eigenaardigheid van de „American telepbon", dat zij een stem, die op een afstand van bijna één meter van de opening der spreekbuis spreekt, ook overbrengt. Evenzoo is het met het hooren. Iemand, die eenigszins scherp van gehoor is en cenige oefe ning bezit, kan zeer duidelijk verstaan wat er gezegd wordt, zonder de telephoon aan het oor te houden. Zonder aan de goede eigenschappen van het andere toestel, de Siemens en llalskeus telephoon, waarmede ook proeven werden ge nomen, tekort te doen, is het toeli blijkbaar, dat de Amerikaansche het, wat duidelijkheid en practische inrichting betreft, van de andere wint. De Duitsclie brengt het geluid wel krachtig maar niet een zekeren neuzigen metaalklank over, die aan de duidelijkheid afbreuk doet; toch is ook dit werktuig reeds veel, oneindig veel beter dan de vroegere, die men hiel' to lande algemeen heeft gezien. TWEEDE KAMER. In de zitting van Woensdag heeft de Kamer het wetsontwerp tot bescherming van nuttige vogels af gehandeld. Het werd van verschillende sprekers be streden op onderscheiden gronden: omdat het niet uitgemaakt is dat de vogels zoo nuttig zijn, omdat het niet noodig is een wet te maken voor iets dat het volk toch uit eigen beweging al doet, omdnt liet toch niet helpen zou, omdat niet alle boeren er om vragen, omdat men den landbouwer niet beschermen moet en nog veel dergelijke argumenten meer. Ook waren eenigen er tegen omdat zij er een uitvloeisel in zagen van ziekelijke dierenliefde onzes tijds. Het argument dat in geen land de vogels liet zoo goed zouden hebben als bij ons, was prachtig. Het deed ons denken aan den slag van den heer Saaymnns Vader, toen er over de wet op de kinderarbeid werd gesproken, en dit geachte lid de opmerking maakte, dat hein niet bekend was dat in Zeeland kinderen voor den veldarbei 1 worden gebruikt. De onder dezen naam bekende en meer en meer beroemde heilinrichting voor teringlijders ligt in Zwitserland, in het kanton Grauwbunderland. In ouden tijd heeft de kleine vallei van Davos haar politieke geschiedenis gehad en dat niet zonder glans. Door de onder de bewoners voorkomende patriciërs had zij deel in de verwikkelingen der Gramvbunders zelfs plantten eenige leden harer mannelijke bevolking de vermaardheid der Rhetische Alpen voort lot in de legers van Oostenrijk, Italië en Frankrijk. Maar dat alles is voorbijgegaan en de vallei rustte in vrede en vergetelheid, totdat, ongeveer 18 jaar geleden, in 1862 een geneesheer uit die streek dr, Spengler in een Duitsch geneeskundig tijdschrift de resultaten openbaar maakte van de waarnemingen, die hij gedaan bad aangaande bet voorrecht van vrijdom van longtering, waarin zich de hooge Alpenstreken en in 't bijzonder het land van Davos mogen verheugen. Dr. Spengler geeft de resultaten zijner waarnemingen gedurende een praktijk van dertien jaar. Hij had op gemerkt, dat de longtering in de vallei onbekend is, of er hoogstens slechts in zeer enkele gevallen voor komt. Daarentegen had hij gezien dat ingeborenen van I)avo9, die, naar de groote steden van Europa getrokken om er hun beroep vooral dat van koekbakker uit te oefenen, met al de kenteekenen van tering in hun land terugkwamen, na eenigen tijd in hun ge boorteplaats gebleven te zijn, een aanmerkelijke beter schap ondervonden; zelfs was een volkomen herstel regel in die gevallen. Omstreeks het jaar 1866 gaf de openbaarwording der waarnemingen van dr. Spengler aanleiding tot de komst van eenige zieken van elders; zoo deze al niet zoo spoedig herstelden als de lijders, die in het dal geboren waren, zoo bekroonde toch een goede uitslag onderscheidene dier proefnemingen. Zoo bescheiden was liet begin der vermaardheid van het station Davos. Nu is daar alles veranderd. De eenzame herberg is vervangen door zeven hotels van den eersten rang, gebouwd met al de zorg en de verfijnde gemakken van 't modern confort. Door de architecten is -op de geringste omstandigheden gerekend tot veraangenaming en beveiliging van de zieken, die tijdelijk aan de proef van dat klimaat worden onderworpenGedurende den winter van 1878 op '79 waren in de hotels, die met dertig eenvoudiger kosthuizen en de afzonderlijke villa's het sanatorium vnn Davos-Platz uitmaakten, een gezelschap van 700 zieken geherbergd. Uit de volgende tabel kan men nauwkeurig nagaan hoe liet cijfer der zieken, die de kuur kwamen beproeven, sedert dertien jaar is toegenomen. De jaartallen geven den aanvang der winter-seizoenen aan: In 1866, 12 zieken; 1867, 25; 1868, 50; 1869, 70; 1870, 90; 1871, 120; 1872, 200; 1873, 300; 1874,400; 1875, 500; 1876, 550; 1877, 560; 1878, 700. Davos is gelegen op de hoogte van 1556 meter boven liet vlak der zee in een vallei van de Rhetische Alphen. Deze vallei is drie uren gaans lang en een kwartier breed. Zij strekt zich uit van noord-oost naar zuid west. Het geheel vormt een kom met aan het noordelijke uiteinde een meer van 20 minuten lang en 10 minuten breed. Een kleine rivier, de Landwasser, loopt snel door grazige velden; zij zinkt in liet zuiden weg in den bergpas der Züge, wiens rostige wanden een hoogte van meer dan 1000 voet bereiken. De blijvende bevolking van de kleine vallei was drie jaren geleden 1700 zielen, verspreid over een reeks van kleine gehuchten; nu bedraagt zij meer dan 2000. De zieken trekken er ook de gezonden heen. Aan beide zijden van de omschreven kom rijzen bergketenen op tot een hoogte van 2000 a 3000 voet boven het vlak der vallei, waarmede zij een hoek van 30 a 35 graden maken. De keten van den Rheticon vormt een dier wanden voor Davos is zij aan den noordkant een beschutting van 3000 voet hoogte. Men ziet uit deze weinige trekken hoezeer de ligging van Davos gunstig is. Een kom naar het zuiden open, echter voldoende breed om gedurende zeven uren overvloed van zonne stralen te ontvangen, zelfs op de kortste dagen van het jaar; voeg bij de afwezigheid van guren wind de zoo gunstige uitwerking van de straling der warmte tengevolge der terugkaatsing van de rotswanden, die bijna loodrecht langs de vallei oprijzen. Hierbij komen nog nndere gunstige omstandigheden, die in den regel gemeen zijn aan de meeste Alpen streken op gelijke hoogte gelegen. Zij zijn juist niet zoo bijzonder eigen aan Davos alleen als de opgenoemde, docli met deze vereenigd geven zij de slotsom van de gunstige gelegenheid van het verblijf: ik bedoel de afwezigheid van mist en de zuiverheid der lucht. Vochtige en dikke mist is op die hoogten onmoge lijk, waar de verdamping om zooveel redenen snel plaats heeft. Wat de zuiverheid der lucht betreft, die mede spreekwoordelijk is, men moet deze niet enkel toeschrijven aan de hooge ligging en de koude, die geen muskieten, muggen en zooveel andere in secten toelaten, en evenmin zooveel miasmen, die de steden, de lage vlakten en de moerassige streken ver pesten; men moet rekening houden met de winden, die verdacht stof en verpestende kiemen verjagen. Eindelijk moet ook de werking der sneeuw in aan merking genomen .worden, die zeker een der meest geschikte elementen is om den dampkring te zuiveren. De sneeuw werkt als een zeef, die de vreemde lichamen wegneemt door de werking van de nauwkeurigste filtreering. Uit dr. Ed. Dufreme's Mémoires de la Société de Gêographie de Genève.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1