Openbare Raadsvergadering B u i t e n 1 a a d. De gouverneur-generaal van der Heijden, zou naar de schr. meldt, met twee compagnieën vertrekken naar de plaats, waar de beide Fransche reizigers vermoord ziju. //Als ik goed ben ingelicht, schrijft hij, dan is den gouverneur indertijd volstrekt geen bericht gezonden uit Batavia omtrent de reisplannen der beide Franschen. Het advies van generaal van der Heijden achtte men niet noodig ter beslissing van de vraag, of het tegen woordig reeds raadzaam zou zijn voor een paar Eu ropeanen om zicli zonder militaire bedekking onder de inlandsche bevolking der Noord-Westkust te wagen. Zeker zou, ware dat advies gevraagd, het antwoord een sterk out raden geweest zijn. Doch de treurige gebeurtenis is geschied er is niets meer aan te veranderen. Zij kan ons echter tot leering strekken en ons voor een optimistische beschouwing betreffende den toestand behoeden". T E ZIERIKZEE, gehouden den 30 April 1880. Voorzitter Mr. J, Mauritsz Ganderheijden, Burge meester. Afwezig zijn de HH. Mr. Moolenburgh, Mr. Schnei ders, Zuurdeeg, Pilaar en Jhr. van Citters. Na lezing en goedkeuring der notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, deelt de Voorzitter mede, dat is ingekomen, de rekening van den straatweg tusschen Zierikzee en Brouwershaven over 1879. Gesteld in handen van de heeren Ochtraan, Pilaar en Dr. Goeman9 tot onderzoek en verslag. Door den heer van Manen wordt namens de daartoe benoemde commissie verslag uitgebracht van haar onderzoek: 1°. omtrent de rekening der openbare brei- en naaischool over 1879, bedragende in ontvang 748,97°, in uitgaaf 585,845, goed slot f 163,13. Overeenkomstig het advies der Commissie wordt de rekening goedgekeurd; 2°. omtrent de rekening en balans der gasfabriek over 1879. Uit de rekening blijkt, dat in 1879 is ontvangen f 28184,265 en uitgegeven - 23428,41 Er was dus een kassaldo van - 4755,855 De balans bedraagt aan baten en lasten f 39261,085 en de gemeente heeft van de fabriek nog te vorderen f 36657. De winst- en verliesrekening geeft aan, eene over winst van f 928,12. De Commissie adviseert de stukken goed te keuren, nadat eene wijziging zal ziju gebracht in de omschrijving van een post, voorkomende op de winst- en verlies rekening. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Baad benoemt1°. tot leden der Commissie voor de zaken der schutterij, de HH. Jhr. Boeije en Pilaar en tot plaatsvervangende leden de HH. Mr. Schneiders eu de Looze2°. tot leden van het stem bureau bij de aanstaande verkiezing voor leden tier Provinciale Staten, de HH. Pilaar en Dr. Goemans. De overige leden zullen als plaatsvervangers optreden. Namens Burgem. en Weth. biedt de Voorzitter den Baad aan, het door hen opgemaakt verslag van den toestand der gemeente over 1879. Dit verslag ligt ter perse en zal aan de leden worden rondgedeeld. De Voorzitter doet omvraag. De heer Boeije herinnert, dat eenigen tijd geleden door den heer van Nes is geklaagd over het branden van varkens in de nabijheid der wandelingen en dat deze heeft verzocht dit tot zekere uren van den dag te beperken, indien geen andere plaats daarvoor kon worden aangewezen. Spreker klaagt thans over het afmaken van paarden in de nabijheid van den Blokweg, dat tegenwoordig dikwerf geschiedt en meestal in den namiddag schijnt plaats te vinden. Die afmaking is hinderlijk voor wandelaars, die dikwijls tegen hun wil daarvan getuige worden, en het lossen van schoten is gevaarlijk voor de op eenige passen afstands voorbij rijdende voertuigen. Hij wijst er op, dat voor het uitkloppen van kleeden vaste uren zijn aangewezen en meent ook dat het gemakkelijk zou zijn in het politie-reglement de bepaling op te nemen, dat des zomers na 9 uur en des winters na 10 uur des morgens, geene paarden mogen worden afgemaakt. Ook omtrent het slachten en branden van varkeii9 zou gelijke bepaling kunnen worden gemaakt. Verder wijst Spr. er op, dat, als er des nachts met boerenwagens gereden wordt, vele voerlieden er vermaak in vind;n dit bijzonder hard te doen. Dit is hinderlijk voor de ingezetenen, vooral als men zieken in huis heeft. Hij zou het wenschelijk achten dat een bepaling werd gemaakt, die het hardrijden met wagens op vaste assen op zekere uren, b.v. van 's avonds 9 tot 's morgens 9 uur verbood. De Voorzitter zegt, dat Burgem. en Weth. naar aanleiding der klacht van den lieer van Nes, hebben getracht eene andere plaats te verkrijgen voor het branden der varkens, maar dat zij daarin tot nog toe niet zijn geslaagd. l)e aandacht van Burgem. en Weth. is evenwel op deze zaak gevestigd en het Dagelijksch Bestuur zal thans ook de klachten van den heer Boeije overwegen. Nadat de heer Boeije nog het woord had gevoerd, sluit de heer van Manen zich aan, bij hetgeen de heer Boeije omtrent het hardrijden heeft gezegd en verzoekt dat om daarin te voorzien niet worde gewacht tot de herziening van het politie-reglement, omdat de Com missie voor de strafverordeningen met de voorstellen vooreerst nog niet gereed zal zijn, maar in afwachting is van de wijziging van het Wetboek van Strafrecht. De Voorzitter geeft de verzekering, dat Burgem. en Weth. aan het gesprokene spoedig hunne aandacht zullen wijden en sluit daarua de vergadering. Benoemingen, Besluiten, enz. Geplaatst als le off. aan boord van de oefenings brik //Urania" voor den kruistocht op de Zuiderzee de luit. ter zee 2e kl. P. P. H. Volcke. Kunst, Wetenschap en Letteren. In het Wiener Fremden Blatt heeft Gustav Heine, de broeder van den beroemden dichter Heinrich Heine, thans opheldering gegeven aangaande de meermalen besproken nagelaten geschriften van den dichter. De heer Iieine schrijft in bovengenoemd blad dat hij de gedenkschriften zijns broeders ouder zijn berusting heeft, maar dat op uitdrukkelijk verlangen zijner overledeu moeder nimmer tot de uitgave zal worden overgegaan. Als ze nu niet worden vernietigd dan blijft altoos nog kans bestaan dat men die stemmen d'outre to?nbe zal liooren, als de tegenwoordige be zitter eens komt te sterven. Met Shakespeares //Julius Caesar" zullen de //Meitiin- gers" hun gastvoorstellingen te Amsterdam beginnen. Het personeel zal meewerken en bovendien nog 100 figu ranten, die thans door den directeur Chronegk worden geoefend. De mise-eu-scèue van ,tJulius Caesar", moet een buitengewoon prachtige en in de kleinste bijzonder heden historisch juist ziju. De hertog van Saksen-Meiningen heeft te Koine Caesars tijd bestudeerd; de schetsen voor de decoraties ziju van zijn hand; al de costumes, wapens en requisiten zijn volgeus het beroemde costumenboek van prof. Weiss in Parijsche ateliers gemaakt. //Julius Caesar" zal waarschijnlijk viermaal worden vertoond. De hoofdrollen zijn aldus bezet: //Marcus Antomus" door den heer Salomon; //Brutus" door den heer Nissen; //Cassius" door den heer Teller; a Julius Caesar" door den lieer Bicliard; //Cpca" door den heer Kober; //Calpurnia" doo^jpSPjBerg; z/Porzia" door Frl. Habelmann. Naar men verneemt wordt tegenwoordig door Biolle te Parijs een zeer gevoelige methode in praktijk gebracht tot bepaling van het smeltpunt van verschillende moeielijk smeltbare metalen. Hij geeft als nauwkeurig o. a. aan in graden Celsius de smeltpunten van zilver 842, goud 1017, koper 1032, platina 15815, ircidium 15390. Gewoon koper gelijk het in den handel komt als geel koper smelt reeds op 557°. Wij zouden wel willen weten of dit bericht ernstig is. Verrassend is het zeker wel. Immers tot nu tol5 had men de rechte middelen nog niet om de smelt- hitte van de meeste moeielijk smeltbare stoffen te bepalen, anders dan door vergelijking onder elkaar. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Bij het sinds vele weken dorre droge weer met feilen Noord-Oosten winden, hebben er telkens kleine of groote boschbranden plaats, waardoor niet geringe schade wordt aangericht. Onder Winterswijk had dezer dagen eeu brand in een dennenboscli plaats, waarbij bovendien aan boos opzet te deuken viel, daar het bosch op drie plaatsen tegelijk in vlam stond. Nabij Bladel in de gemeente Postel is een groot perceel bosch door brand vernield. Ook andere branden komen dit voorjaar zeer menig vuldig vo^r. Te Ambt-Delden brandde een hofstede af, met inboedel en een rund; te Nisse brandde een stal en schuur af en kwamen 40 stuks vee om; te Dokkura brandde het bovengedeelte van een bedden- winkelhuis uit, door een petroleumlamp die in de I kapok viel. Te Martenshoek brandde het huis af van J den veehandelaar S. Levy met twee koeien en een kalf en een deel van twee inboedels. Te Maurik aan den dijk is een woonhuis afgebrand. Aan de Schagerlaan onder Nieuvver-Amstel zijn twee boerenwoningen met schuur afgebrand. Te Schiedam heeft de politie binnen 14- dagen (wee stille pandjeshuizen verstoord en een menigte gouden en zilveren voorwerpen en kleederen in beslag genomen. Te Roozendaal is in de haven een man verdronken die een weduwe met acht kindereu nalaat. Te Meersen is een kind van twee jaar al spelende in een knip met spoeling voor het vee gevallen en verdronken. Te 's Hage is een jongentje door een wagen aan gereden, zoodat het viel en met gebroken been werd opgenomen. Engeland. Door de benoeming van Lord Spencer tot voorzitter van den geheimen Baad, den heer Chamberlain tot voorzitter van de Board of Trade, en den heer Dodson tot voorzitter vau de Local Government Board is het ministerie Gladstone voltallig geworden. Het bestaat dan uit 14 leden, van welke zes leden van het Hoogcr- en acht leden van liet Lager Huis zijn. I)e afgetreden ministers hebben Dinsdag hun zegels in handen der Koningin gesteld op 't kasteel te Windsor. Vervolgens verleende H. M. audieutie, en reikte zij de zegels uit aan den heir Gladstone, Lord Selborne, den hertog van Argyll, Lord Granville, Lord Kiraberley, Lord Hartington, den heer Childers, Sir. W. Harcourl, Brigt, Lord Nortbrook, Fors ter en Lord Bipon. Graaf Carapev is tot Lord-luitenant en Lord O'Hagan tot Lord-kanselier van Ierland benoemd. Nu de verkiezingen der Hebridische en verdere eilanden bekend zijn, is de slotsom, dat er 354 liberalen, 237 conservatieven en 61 Home Rulers gekozen zijn. In Afghanistan blijft vechten aan de orde van den dag. Volgens de Engelsche berichten behalen de Engelschen telkens de schitterendste overwinningen en verslaan zij duizenden Afghanen ten koste van geen of een paar dooden. Het vechten zal daar denkelijk zoo lang duren tot er geeu Engelschen meer in Af ghanistan zijn om de Afghanen te overwinnen. Volgens bericht uit Zuid-Afrika tot 6 April was eeu proclamatie uitgevaardigd tot ontwapening -Ier Basuto's. De uiterste termijn van inlevering der wapenen is bepaald op 21 Mei; dan zal het Kaapsche Parlement reeds vergaderd zijn. Men verwacht over die ontwapening al spoedig een ernstige» parlemen tairen strijd; mocht zij worden doorgezet, dan vreezen velen vijandelijkheden der Basuto's, te gevaarlijker bij den staat van zaken in het Tvansvaalsche. Generaal Wolseley erkent zelf, dat hij met de arrestatie van de heeren Pretorius en Bok bangmakerij bedoeld heeft. Het Transvaalsche volkscomité heeft de heeren Joubert en Kruger gemachtigd bij het Kaapsch Parlement het mogelijke te doen ter bevordering van de onaf hankelijk- heid der Transvaal, overeenkomstig de volksbesluiten, in December j.l. genomen. Italië. Met den constitutioneelen staat van zaken in Italië is het treurig gesteld. Men heeft wel eens geklaagd dat bij ons de parlementaire arbeid enkel bestond in het omverwerpen van kabinetten en dat alle pogingen daartoe voortdurend worden aangewend; maar in Italië is het daarmede nog vrij wat erger. Het gemis van wezenlijk eminente staatsmannen schijnt ook daar de hoofdoorzaak van dezen treurige» toestand te zijn. Middelmatigheden ziju onder elkander altoos op ver nieling uit. Jammer is het, dat men in Italië samen spanning ziet van de beide uitersten der oppositie evenals elders. De uiterste rechter werkt samen met de uiterste linker tot het ministerie ten val is gebracht. Is dat geschiedt dan is 't weer kamp tusschen rechts en links. De clericalen zien dat spel met het ongeveinsdste genoegen. Men meent nu dat eeu ontbinding der kamers liet eenige middel zal zijn om uit de crisis te geraken. De voorzitters dier beide staatslichamen moeten den Koning in dien zin geadviseerd hebben. R usland. Meer en meer blijkt dat de maatregel om aan geueraal Loris Melikoff de dictatuur op te dragen ten doel heeft gehad om in den vorm van de groot moedigheid der almacht vrij wat milder binnenlandsche politiek of liever politie te gaan volgen. Er moeten al reeds meer dan 6000 personen, die hier en daar in hechtenis zaten deels begenadigd deels op vrije voeten gesteld zijn doch blijvende onder toezicht der politie. Wie staat in Rusland niet ouder toezicht der politie! "Van de nihilisten hoort men voor't oogenblik niets meer. 't Is echter wel wat sterk daaruit te willen afleiden dat het nihilisme dood zou zijn. Al de praatjes over de ontdekking van den hoofddader van den aanslag in liet winterpaleis zijn gebleken niets dan praatjes te zijn geweest. Er is weer minder licht te zien in het Russisch- Chineesche geschil. Men meent nu zeker te weten, dat de vroegere gezant te Petersburg wel degelijk

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2