Z1ERIKZEESCHE COURAiYT. veor het arrondis- jSsa, semeiit Zierikzee. 1880. No. 35. Woensdag 5 Mei. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD uitraun- >ging op i ondoel- TIS. tters de draagt ird- en d certt- Singer" onder Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post/ 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Dood betichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEWI4IV. Binnenland. Zierikzee, 4 Mei. De onlangs alhier plaats gehad hebbende branden wekten bij menigeen vermoedens op van kwaadwilligheid, die daarbij in 't spel moest zijn. Dit wercl versterkt door later gevolgde pogingen tot brandstichting, waarvan de sporen op onderscheidene plaatsen binnen de gemeente ontdekt werden. Ofschoon we hier te doen hadden met een hoogst ernstig geval hebben we er geen openlijke melding van gemaakt, ten einde het onderzoek der justitie niet te belemmeren. Thans is door den heer commissaris van politie een premie uitgeloofd voor hem die den aanlegger of de aanleggers der bedoelde misdadige plannen aan het licht brengt. Moge 't tot ontdekking leiden. Zierikzee, 4 Mei. Ilet Deensche schoonerschip Marie", kapt. J. R. Früs, van Falkenburg met een lading haver bestemd naar Gent en op 13 Maart j.l. alhier met schade binnengeloopen, heeft na volbrachte re paratie de lading weder ingenomen en vertrekt heden naar zijn bestemmingsplaats. Te Oostburg wordt een anti-revolutionaire kies- vereeniging opgericht. Op ondeugende» toon drijft de Spectator den spot met de dezer dagen vermelde uitvinding van den Amerikaanscheu generaal, die regen wilde maken door middel van losbrandingen van geschut. //De kunst om door geschut op het weer invloed te oefenen is niet nieuw. Reeds Benvenulo Cellini kende haar, maar paste haar anders toe. Hij deed er n.l. den regen mede ophouden. Toen namelijk gelijk hij zelf verhaalt, men eens wanhopig was, omdat er bij den intocht der hertogin van Farnese in Rome zware regens vielen, had hij eeuige zware stukken geschut naar de zijde gericht waar de don kerste wolken hingen, en toen de regen al sterker en sterker werd, die stukken afgeschoten. Toen hield de regen op en de zon vertoonde zich, zoodat Benvenuto oorzaak was dat het feest uitmuntend afliep. Het middel is zeer aan te bevelen bij vuurwerken, wanneer het gewoonlijk regent. Denkelijk is hieruit ook het gebruik ontstaan om bij de opening van de Staten-Generaal geschut af te vuren. Het op het gunstige oogenblik verschijnen van de zon bij dreigenden regen, tegen het uur dat de Kamers zullen geopend worden, heet het Oranje zonnetje. Misschien is ook dit verschijnsel alleen langs dezen weg te verklaren/'. Het is vreemd dat de Speethierbij niet denkt aan het bekende middel van prof. Doedes. Het gebrek aan drinkwater begint zich op vele plaatsen ernstig te doen gevoelen. Op het eiland Urk heerschte dezer dagen bepaalde watersnood. Te midden der zee zat men er zonder drinkwater en moest er nog een extra-schuit naar den IJsel gezonden worden om water te halen, daar de postschuit niet in de behoefte voldoen kon. De visscherij-tentoonstelling te Berlijn wordt op dit oogenblik o. a. bezocht door een gezelschap van 200 jonge zalmen uit de vischkweekerij te Velp, die onder geleide van den directeur der inrichting, den - heer Bontjes, de reis hebben gedaan en zonder één enkel lid van het gezelschap op den tocht verloren te hebben, te Berlijn zijn aangekomen. Eenige dagen vroeger was te Berlijn ook aangekomen een talrijk gezelschap jonge visschen uit Petersburg, die ook best van de reis waren gekomen. Op de Internationale visscherij-tentoonstelling te Berlijn trekt in de Nederlandsche afdeeling, volgens een particuliere correspondentie in de N. R. Ct., vooral de aandacht het model, door de Ned. Dier kundige Ver. te Rotterdam ingezonden van haar ver plaatsbaar zoölogisch station, met teekeningen, jaar- berichten en mededeelingon dier Vereenigingj voorla haar collectie grootendeels ongewervelde dieren, die door de verzameling visschen uit zee, rivieren en binnenwateren, afkomstig van het Leidsch museum, en door de collectie zoetwatervisschen op liquor, van den heer Pollen, wordt aangevuld. Het Min. van Koloniën zond den alias van Blecker en uit het werk van den heer Pullen zijn de platen met visschen, crustaceeën en conchyliën van Madagascar geëxposeerd; in de afdeeling //schepen en hun uitrusting" vindt men modellen van allerlei vaartuigen, een logger, een botter, een kotterlogger, een hoogaarls, een bomschuit, een hoeker, een schokker, een vlet, een vischbunsloep en een haringlogger, met liet daarbij behoorend ge reedschap, alle soorten van mandenwerk, ijzerwerk, kabels, touwwerk, zeildoek enz. Ook de benoodigd- heden voor de Noordzee-, de haring-, kabeljauw- en binnenvisscherij, de garnalen- en oester visscherij, kortom \an alle andere takken van 't visschersbedrijf zijn in groote verscheidenheid tentoongesteld allerlei netten, korven, haken, lijnen enz. zijn bijeengebracht en daarbij vindt men de grondstoffen, waaruit de netten worden vervaardigd.* In 't bijzonder verdienen nog vermelding de groote modellen van de Zeeuivsche oesterputten, de toestellen tot bewaring en verzending vanTeve.nde visch en de modellen van een haringzouterij te Harderwijk, bokking-, schol- en scliarrendrogerij, terwijl de platen en schilderijen, op 't visschersleven betrekking hebbende en die een vrij volledige voor stelling geven van de kleederdracht en en de levenswijs der visschers, de verzameling bewerkte schelpen en koralen en de collectie litteratuur en statische werken waarin de verslagen van 't College voor de Zee- visscherijen en een exemplaar van het werk Bibli- otheca ichthyologica et piscatoria van wijlen den heer Mulder Bosgoed, dat 1200 nummers meer telt dan de in 1878 verschenen uitgaaf van deze bibliographie, onze afdeeling niet weinig opluisteren. Als een staaltje van de nauwkeurigheid der statistiek in Iiulië wordt door liet Indisch Vadert, meegedeeld dat onlangs te Salatiga is ontdekt dat een op den legger aangeduide gouvernements-koffietuin van 100,000 hoornen in het geheel niet bestond. De emeritus-hoogleeraar dr. W. G. Pluygers is te Leiden plotseling overleden. In het bekende proces betreffende de Heutz-stichting te Venlo heeft de rechtbank te Roermond uitspraak gedaan. De eisch tot vernietiging van het testament is den eischers ontzegd. Het testament van den erflater (f 250,000) wordt door deze uitspraak be vestigd ten voordeele der algemeene armen te Venlo. De eischers zijn in appèl gekomen. In het district Sacramento in Californië is een uraniummijn ontdekt. Het uranium werd tot dusver alleen in Bohemen gevonden. Het erts van de nieuwe mijn bevat ongeveer 60% uranium-metaal. De prijs was tot heden ongeveer f 12 per kilo. Het metaal wordt voornamelijk gebruikt tot het kleuren van glas. Te Assen heeft P. van üokkum dezer dagen den dag gevierd, waarop hij 40 jaren geleden zijn dienst als stadsomroeper begon. Gedurende dat lauge tijdvak is een vrij sterke roep van hem uitgegaan en heeft hij duizenden malen tot de gemeentenaren het woord gevoerd. De N. R. Ct. verneemt dat de Amsterdamsche Bank, in afwachting van de later uit te geven door het Rijk gewaarborgde leening, aan de Zuid-Ooster spoorweg-maatschappij een voorschot heeft verleend. Dixi maakt in het Hand. over de Surinaamsche gouddelving-maatschappij, die haar kapitaal, groot f 3.600,000, in aandeeltjes van f 12, in ons land zoekt te plaatsen, deze opmerking: Van het maat schappelijk kapitaal wordt reeds dadelijk f 3.300,000 dus circa 92 pet. aan den concessionaris afgestaan. De aandeelhouders honden dus niet anders over dan 8 pet. van hun kapitaal en een stuk land, dat weinig waarde kan hebben. Wanneer het toch werkelijk waar was, dat er evenveel goud gevonden werd als vroeger in Californië en Australië, dan zou het niet lang duren of Suriname werd overstoorad door dui zenden gelukzoekers. Wat zou hiervan het gevolg zijn? Dat evenals in die landen, het recht der sterksten alleen zou regeeren. Men zou de arbeiders van de maatschappij van hun land wegjagen, hun de keus latende door revolver of bowimes vermoord te worden. l)at de kleine politie of militaire macht te Paramaribo hen zou kunnen beschermen, daar is geen kwestie van. Het land, waarvoor zooveel geld betaald is, ligt immers acht dagen reizens door onbewoonde, wilde streken van Paramaribo. Men geeft op, dat er meer kapitaal vereischt wordt om de zaak op groote schaal te kunnen doorzetten, doch als het waar is dat de tegenwoordige concessionaris gedurende de drie laatste maanden reeds f 42,500 per maand winst maakte, heeft hij dan wel de f 3.300,000 van de aan deelhouders noodig? Verder lette men op, dat de Maatschappij in Engeland gevestigd is met Engelsche directeuren en het zeer moeielijk is, daar recht te verkrijgen, wanneer men eenmaal zijn geld kwijt is. Is ons gouvernement te Suriname zoo oliedom, dat het voor duizend gulden 's jaars eene concessie afstaat, waaraan door den concessionaris maar zoo in ééns drie millioen driemaal honderd duizend gulden verdiend kan worden?" Het publiek geschrijf naar aanleiding van generaal v. d. Heijden en de dezen bevelhebber aangedane wezenlijke of vermeende vernedering, kleingeestigheden enz. houdt nog niet op. Integendeel, de stemnen die zich laten hooren worden luider en luider. Zoo geeft het Hagbl. van Z.-H. een brief van den 28 Maart j.l., iu weiken al heel krasse termen voorkomen. Wat er van deze gcheele zaak zij, het schijnt wel dat er in Indië tusschen do burgerlijke en militaire elementen een verhouding is, die zeer slecht moet heeten en het kan niet anders of de belangen van Nederland en de koloniën moeten daarbij lijden. Het wordt hoog tijd dat hierover eens wat licht opgaat. Als ook maar een derde gedeelte waar is van hetgeen de briefschrijver in het Dagbl. zegt, dan is een onderzoek en verandering meer dan noodig. Omtrent den moord, die voor eenigen tijd op Su matra gepleegd werd op twee Frausehe reizigers, den ingenieur Wallon en den natuurkundige Guii- laume, aan wie door het Fransche gouvernement een wetenschappelijke zending was opgedragen, bevat het Vad. eenige nadere bijzonderheden, volgens welke de moord gepleegd is op eenigen afstand benoorden Troemoen, terwijl de beide heeren op de jacht waren, üe beide reizigers schijnen, van Padang uit met een inlandsch vaartuig langs de kust opvarende, te Troemoen te zijn aangeland en vandaar uit Noord-opwaarts liet strand volgende, Tenom en Pangan bereikt te hebben. Het bericht werd gezonden door den militairen kom- maudant van Maloeboe. De waarnemende assistent resident van Malaboe toch vergezelt den regeerings- commissaris Pruys van der Hoeven op diens tocht naar de Staatjes op de Westkust.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1