B u i t e n 1 a n cl. Uit Valkenswaard schrijft men //De valkenjacht, die vroeger hier door in- eu uil- landsche vorsten op groote schaal gehouden werd en waarnaar deze plaats hare benaming ontleend, wordt nog voortdurend om dezen tijd van het jaar alhier gehouden. Zonderling is het, dat het vak van valkenier bijna is uitgestorven. Alleen één geslacht heeft nog een tweetal spruiten nagelaten, die dan ook, vooral aan het Engelsche hof, hoog staan aangeteekend en jaarlijks menig gevangen exemplaar tot hoogen prijs afleveren. Niet zelden komen de Engelschen die ge vangen exemplaren hier afhalen. Opmerkelijk is het, dat de valken zoo speciaal in deze streek en enkele malen onder Croinvoirt bij 's Hertogenbosch zich ophouden. Op beide plaatsen wordt dan ook ter bestem der tijd door die valkeniers jacht op hen gemaakt." De credietaanvrage tot uitvoering der schoolwet is gegrond op de invoering dier wet op 1 November» Dit zal niet vroeger plaats hebben om de voorjaars- en najaarsexamens op den gebrnikelijken voet te kun nen afnemen, en niet later met het oog op de vaststelling der Rijks- en geraeente-begrootingen. De aanvraag betreft de uitgaven voor schooltoezicht, reiskosten enz., en vier ton voor vergoeding aan de gemeenten, zijnde een zesde deel van 2.400,000, dat is 30 pCt. van de 8 millioen, welk cijfer na 1880 van lieverlede zal stijgen. Voorts zijn voor- loopig bestendigd de subsidieën voor de bijzondere kweekscholen te Arnhem, Haarlem en Groningen en dat voor de gemeentelijke kweekschool te Amsterdam. Eindelijk is nog een som voor wachtgelden uitgetrokken. Het totaal van de verhoogingen bedraagt dus f 430,668. lu antwoord op de bedenkingen, gemaakt in het sectieverslag omtrent het wetsontwerp tot bekrachtiging van den kosteloozen afstand aan de gemeente 's Gra- venhage van de strook grond voor het erf der nieuwe Koninklijke stallen aldaar, verklaart de Min. van Einauciën in zijn schriftelijk antwoord, dat eerst dezer dagen van den architect der stallen het bericht is ontvangen, dat het gebouw inwendig voltooid is en dat de laatste hand gelegd is aan de afsluitings muren, hetgeen eerst na den winter geschieden kon. Het gebouw kon dus tot nog toe niet in gebruik worden genomen. Wilde men den aanleg van het terrein voor het gebouw niet een geheel jaar uitstellen, dan moest van het voorjaar gebruik worden gemaakt voor de bewerking en beplanting van den grond. Daartoe werd aan het gemeentebestuur vergunning verleend, met toezegging van betaling der kosten, wanneer de afstand niet mocht worden goedgekeurd. Naar de iV. R. Ct. verneemt, zal biniiekorl bij het Nederlandsche hof een afzonderlijk Japansch gezant schap optreden. Sjdert het einde van het jaar 1878 bekleedde de Jnpansche gezant te Berlijn, de heer Aoki-Siuzo, tevens de functie van Minister-resident alhier; slechts eenmaal-echter, gedurende de feestelijk heden bij 's Konings huwelijk, vertoefde deze dignitaris hier eenige dagen. Kort daarop werd de heer Aoki naar Japan ontboden, ten einde zijn llegeering bij de aanhangige tractaats-herzieiiingen met zijn kennis van Westersche toestanden voor te lichten. Als hoofd van de nieuwe missie wordt genoemd Prins Nagaoka, een der vroegere daimio's of landvorsteu, die voorheen reeds eenigen tijd in Engeland heeft doorgebracht en zich toen aan de Londensclie uni versiteit een graad ver.vierf. Prins Nagaoka is thans omstreeks 40 jaar oud eri behoort tot de hervormings gezinde partij in Japan. Landbouw en Veeteelt. De koude Meidagen, schrijft men aan de L. Cl zijn in aantocht, hetgeen te bejammeren is, nu er zulk een schat van geopende bloesems wordt waar genomen. In den morgenstond vau Woensdag was het veld wit van de nachtvorst. De wind blaast uit het noorden, dat nu zijn gure buien overzendt. Op een zoo vroege ontwikkeling met zomersche dagen zal waarschijnlijk groote teleurstelling volgen. In den Tielerwaard bloeien de kerseboomen buiten gewoon rijk. Bij gunstig weder zal de oogst van die vruchten zeer groot zijn. Kunst, Wetenschap en Letteren. De 20 Duitsche universiteiten tellen thans gezamen lijk 20,172 studenten, als: te Berlijn 3608; Leipzig 3227; Munchen 1806; Breslati 1309; Halle 1098; Rostock 198; Kiel 242; Giesen 353; Freiburg 392; Jena 451; Erlangen 481; Heidelberg 502; Greifswald 531; Marburg 552; Koningsbergen 737 Straatsburg 752; Wurzburg 848; Bonn 881; Göltingen 965 Tübingen 994. Er studeeren in de theologie 2655; in rechten 5132; medicijnen 3760 eu philosophie 8624. De heer Ch. Kriens, "klarinettist te Amsterdam, is benoemd tot hofklarinettist van den Koning van Saksen. De benoemde, die met 17 Duitsche kunst broeders naar de betrekking mededong, werd door de jury, die het spel moest beoordeelet), met al- gemeene stemmen benoemd. Te Berlijn heeft zekere //Ernst Scherz" een reeks bewerkingen van de //Carnaval de Venise" in den stijl van Handel, Haydn, Chopin, Mendelssohn, Wagner enz. in het licht gezouden en wel bij den uitgever Erler. In het Deutsche Montagblatt schrijft zekere Erich Samber een Open Brief aan baron Von Heine-Geldern te Weenen, waarin hij deze opmerkzaam maakt op den verwaarloosden toestand, waarin het graf van Heine op het kerkhof Montmartre verkeert. Wil de schat rijke broeder van don dichter niets doen om daarin verbetering te brengen, dan stelt Samber zich voor bij de Duitschers te Parijs en de //Société des geus de lettres" aan te kloppeu. Dr. J. Verdam deelt in de Spectator mede, dat wijlen de heer Eelco Verwijs zijn geheele kostbare boekerij vermaakt heeft aan de Maatschappij van Nederlandsche letterkunde te Leiden. Eerlang zullen nieuwe catalogussen veischijnen van de schilderijen, bewaard in 's Rijks museum (Trippen huis) to Amsterdam en in hel museum van moderne kunst (Paviljoen) le Haarlem. De eerste is bewerkt door den lieer Kaiser, directeur van het Rijks-museum, de andere door den heer C. J. Gonnet, directeur van het Paviljoen-museum. Het Nieuics v. d. Dag verneemt, dat de voorstel lingen, welke het beroemde gezelschap van den Hertog van Meiningen te Amsterdam in den stads-schouwburg zal geven, waarschijnlijk den derden Mei zullen beginnen en tot het begin van Juni zullen duren. Alle decoraties en meubels worden uit Meiningen meegebracht. Destukken, die gegeven zullen worden, zijn: //Julius Caesar", //Das Wintennahrchen" en //Was Ilir wolt", van Shakespeare; //Wilhelm Tell", //Fiesco" en //die Riiuber", van Schiller; „Kalclien von Heilbronn", z/die Hermannschlaoht" en //Prinz Friedrich von Hom burg", van Kleist; //die Ahni'rau" en //Esther", vau Griilparzer; //der Eiiigebiidete Kranke", en //die gelehrte Frauen", van Molière; //Zwisclien den Sohlach- ten" van Björnson; //die Bluthochzeit", van Lindner. Ieder stuk wordt eenige malen achter elkander ge geven en komt dan niet terug, omdat het op9telleu van de zeer omslachtige tooneel-machinerie dit belet. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Te Nicuwediep is een bakkerij geheel uitgebrand. Het vuur was ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp. Te Tilburg is een ijzermagaziju, waar ook. een aautal vaten teer in geborgen waren, geheel afgebrand. Te Rotterdam is brand geweest in een sigarenwinkel in de Jonkerfransstraat. Te Amsterdam is een oud vrouwtje omgekomen door het in brand raken barer kleederen, terwijl zij melk kookte op een petroleumstel. Te Oosterzee (gein. Leuisterland, Friesland) is een dezen winter nieuw gebouwd huis totaal afgebrand. Ouder Oud-Loosdrecht is een door twee gezinnen bewoond huis totaal afgebrand. Ouder de gemeente Wijk zijn Donderdag 2 boeren huizingen in de ascli gelegd, terwijl de bewoners naai de weekmarkt te Meppel waren. Er werd niets gered, terwijl in het eene gebouw 7 stuks vee omkwamen. Zondag-nacht is te Grafhorst een hevige brand uitgebarsten in het huis, bewoond door Dirk Sleurink. In korten tijd lag het huis, benevens het daarnaast gelegene van H. Hup, geheel in de asch. Dezer dagen heeft men aan een juffrouw, die in de Van der Duynstraat te 's Hage naar het uitgaan dei- kerk stond te kijken, een zilveren horloge ontstolen, terwijl van drie vrouwen daar de portemonaies zijn gerold. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld. Vier boerenhuizingeu in het Drentsche dorp Stein zijn Zaterdagnacht door de vlammen vernield. De bewoners hebben voor hel meerendeel slechts het naakte lijf in veiligheid kunnen brengen, verscheidene schapen en geiten, alsmede een koe en een varken, zijn verbrand. Tusschen Berkel en Rodenrijs werd Zaterdagmorgen een boerenknecht, die een stier naar het land moest brengen, door dien stier aangegrepen en met zooveel kracht in de hoogte geworpen, dat hij op een aangrenzend stuk laud terecht kwam. In gevaarlijkeu toestand werd de man daar gevonden. ÏV i* ii k ij li. Het bezoek van den Minister Ferry te Douai en Rijsei heeft aanleiding gegeven tot eenige rustverstoring in beide steden. De Minister zou te Douai de inrichtingen voor onderwijs bezoeken eu te Rijsei den eersten steen leggen voor liet nieuwe gebouw der geneeskundige faculteit. Dit was natuurlijk meer dan voldoende om manifestaties uit te lokken. Terwijl het aan den eenen kant niet ontbrak aan kreten van „Leve Ferry! leve de besluiten van 29 Maart!" en dergelijke, klevende anderen niet achter met een „Weg met Ferryweg met de besluiten Men zegt dat te Douai zelfs twee k/ivallerie—officieren raedededen in het schreeuwen tegen den Minister. Te Rijsei werd de Minister uitgejouwd door de studenten der katholieke hoogeschool, terwijl anderen daartegenin den Minister toejuichten. Eindelijk kwatn het tot openlijke rustverstoring: een troep jongens wierpen de glazen in van de jezuïien—inrichting in de Rue Saint Joseph. Om de orde te herstellen moest zoowel le Douai als te Rijsei de politie tusschenbeide komen en werden een aantal personen gearresteerd. De algemoene indruk, dien de Minister op zijn tocht heeft ontvangen, moet in aanmerking genomen dat het Noorden voor zeer clericaal doorgaat hoogst gunstig zijn. Met 363 tegen 24 stemmen heeft de Kamer het crediet van 7.010,182 fis. aan den Minister van Oorlog toegestaan. Volgens de Rép. Fr. melden de uit hun departe menten teruggekeerde senatoren en afgevaardigden, dat de decreten van 29 Maart over liet algemeen een goeden indruk hebben gemaakt» Het praatje van eeu godsdienst-vervolging vindt nergens geloof. Hoe de bisschoppen in hun brieven aan den heer Grévy ook jammeren, het roert niemand. Het volk begrijpt heel goed, dat de regeering volstrekt niet de gewetensvrijheid wil aanranden, inaar eenvoudig menschen en zaken de plaats aanwijzen, die hun toekomt in een land, dat nooit veel heeft gehouden van Jezuïeten en mon niken eu met bezorgdheid den toenemenden invloed eu rijkdom der congregatiën heeft gadegeslagen. Voor het Republikeinsche Frankrijk waren de decreten van 29 Maart eene groote voldoening. Algemeen was men van meening geweest, dat de verwerping van art. 7 der wet op het hooger onderwijs geen voordcel voor de congregatiën zou zijn, omdat dan de Kamer de toepassing der bestaande wetten zou verlangen. I)ie verwachting des lands is vervuld. Zijn vertrouwen is niet bedrogen en zal ook verder gerechtvaardigd worden. Thans hoort men zeggeu dat de regeeriug de decreten niet zal durven uitvoerenmaar zij zullen worden uitgevoerd. Men wil niemand vervolgen, maar de wet zal zegevieren. Het land rekent er op en met recht. De regeering zou zich, als zij het wilde, niet aan de uitvoering kunnen onttrekken. Met het oude systeem van onwettige toegeeflijkheid is het gedaan. De niet erkende congregatiën moeten zich in het onvermijde lijke schikken. Frankrijk is niet langer het land, waar zij ongestraft de wet hunnen trolseeren. Het zou allengs door de uitbreiding der geestelijke orden gedaald zijn tot den rang van Oostenrijk, toen dit zijn concordaat 1855 sloot, van Spanje, toen Isabella van den paus de gouden roos ontving, of van Italië, toen het in zich zelf verdeeld, zonder doel, zonder nationaliteit was. Het ultramontanisme zou op onzen bodem een kweek school voor monniken en nonnen hebben gesticht. Frankrijk zou het land der vrome stichtingen, der bedevaarten, mirakelen, Maria-vevschijningen, al die fraaie uitvindingen van het katholicisme der 19e eeuw zijn geworden. Die stichtelijke comedie is uit en Frankrijk verheugt er zich over. T w x* It Ij e. Aan de Indépendance wordt uit Berlijn getelegrafeerd, dat de ambassadeurs te Oonstantinopel de Porte hebben uitgenoodigd, ter uitvoering van de beschikking met Montenegro het afgestane territoir weder le bezetten, waar de Albaneezeu in opstand kwamen, en daarna de ontruiming te verrichten op een wijze, welke den rusligen overgang van dat territoir aan Montenegro verzekert. De Turksche regeering heefi hierin toegestemd, maar tevens verklaard," dat zij de rapporten van de Turksche militaire bevelhebbers moest afwachten. De Mogendheden zullen waarschijnlijk er in toestemmen dat een Europeesclie commissie wordt benoemd, volgens Turkije's voorstel, om te onderzoeken de plannen der hervormingen, welke, overeenkomstig art. 23 van het tractaat van Berlijn, moeten worden gemaakt. Uit Weenen wordt 25 April aan de Temps gemeld De Albaneesche beweging neemt een grooten omvang aan. De geheele streek van Skutari is in spanning. Ipek, Diakovar en Dibre zijn door 9000 goed gewa pende Albaneezeu overweldigd. Hun opperhoofd, Hoda- bey, is te Tzuli gebleven. De Albaneezeu hebben de bevolking met een zware belasting getroffen, welke stipt betaald is, naar althans verzekerd wordt. Osmau-

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2