Z1ERIKZEESCÏÏE COURA NT. 1880. Ho. 34. Zaterdag 1 Mei. 83ste jaargang. ma» iggangEKgrrn Binnenland. ZIERIKZEE, 3 0 April 188 0. Door onbekendheid met het feit hebben wij ons ten aanzien van een geacht ingezetene aan een verzuim schuldig gemaakt, dat we bij deze gaarne herstellen. Bij gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag ont ving de heer C. Mazure, Rijks- en Provinciaal veearts alhier, vanwege de afd. Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt iu Zeeland een fraaie bronzen groep ten geschenke, als een blijk van hulde aan zijn verdiensten, terwijl ook vele vrienden hem dien dag de betuiging hunner sympathie brachten. Van harte wenscheu wij den heer Mazure lust en kracht toe om nog jaren zijn belangrijke taak te ver vullen ten nutte van onzen gewestelijken veestapel. Tot bewaarster in het Huis van Arrest alhier is aangesteld M. Vermeulen, vrouw van W. Roskam. Op de lijst der 59 hoogst aatigeslagenen in Zeeland staat het eerst vermeld rar. C. van der Lek de Olercq te Noordgouwe met f 395 2 en het laatst J. O. Landsheer te Middelburg met 628,70. De centrale liberale kiesvereeniging te Goes heeft in haar vergadering van 24 dezer de aftredende leden van Prov. Staten weder kandidaat gesteld, zijnde de heeren: J. A. Fransen van de Putte, J. M. Kakebeke, mr. B. van der Bilt en jhr. mr. C. van Citters. Uit Middelburg wordt aan de N. R. Cl. geschreven, dat de kiesvereeniging //Grondwet" waarschijnlijk met 1 Juli zal ontbonden worden en zich dan zal oplossen in een centrale kiesvereeniging. De justitie heeft te Middelburg twee broeders de T. in arrest genomen. Een hunner werd gevangengenomen, terwijl hij aan de oefening der schutterij deelnam. Met November a.s. worden de bureaux van den sectie-ingenieur en district-inspecteur van de Zeeuwsche lijn der Staats-spoorwegen_ van Bergen op Zoom ver plaatst tiaar Middelburg. De ingenieur de Sonnaville wordt van die lijn verplaatst naar Groningen en de ingenieur Mieling van de 9ectie te Rotterdam zal hem op de Zeeuwsche lijn vervangen. Te Kloetinge is tot lid van den Raad gekozen de heer C. Caboort, burgemeester. Te Oudelande is tot lid van den Raad gekozen de heer J. de Jager Wz. De ernstige klachten onzer visschers over de geweld dadige aanraudingeu en beroovingen, waaraan zij van de zijde van Engelsche visschers bloot staan tot zelfs onder onzen eigen wal, houden steeds aan. Nu is weder een Enkhuizer vischschuit aangevallen en beroofd van haar visclnvant. De roovers zijn zoo stout, dat zij openlijk en met geweld onze visschers van hun tuig berooven en hen nog bovendien met een hagelbui van steenen begroeten. Daarbij komen zij met drie, vier en meer loggers tegelijk hun aanvallen doen. Thans wordt van wege onze marine de zeilbrik //Zeehond" gereed gemaakt en uitgezonden om de visscherij te beschermen. Niet ongegrond echter schijnen de hieromtrent door de N. R. Cl. gemaakte bedenkingen, dat dit oorlogs vaartuig een zeilschip is, dat de bemanning er van grootendeels uit jongens en lichtmatrozen bestaat en er dus hoogstwaarschijnlijk door deze zoogenoemde bescherming niets zal uitgericht worden. Men meende dat do uitzending van een vlug stoomvaartuig vrij wat meer effect zou kunnen doen. Wij voor ons zouden bijna geneigd zijn onzen visschers aan te raden zich van goede vuurwapenen te voorzien en de aanvallers en dieven, die als zerroovers handelen, ook kort en goed als zeeroovers te onthalen op blauwe boouen. Bepaaldelijk tegen vreemde loggers, die hun nommer met lappen zeildoek onzichtbaar maken, zou dit summiere middel wel helpen. 't Is haast of we naar de middeleeuwen terugkeeren, toen ook uit de visscherij de zeerooverij voortkwam. Naar het Dafjblad verneemt zou de heer Harry Barge, lid der Tweede Kamer, aan Z. M. zijn voor gedragen voor de benoeming als lid in den Raad van Justitie op het eiland Curasao. De '103e algenieene vergadering der Nederlandsclie Maatschappij van Nijverheid, zal gehouden worden op 13 Juli a.s. en twee volgende dagen te Groningen in het concerthuis. De punten van beschrijving zijn ver zonden. Met de kunst en haar gedenkstukken wil het in ons parlement toch maar niet vlotten. Indertijd riepen luide stemmen om bescherming en bewaring voor algeheel verval van zoo menig gedenkstuk van der vaderen kunstvlijt, 't zij op 't gebied der bouwkunst of elders. Destijds gold echter het machtwoord van Thorbecke nog: kunst is geen regeeringszaak. Later is dat veranderd, maar die vlaag van artistiek gevoel dreef ons naar 't andere uitersteoverdreven ambitie in een bepaalden alias-oud-Hollandschen stijl en tot het aankoopen van dure zaken, van twijfelachtige waarde voor den Staat, en voor de kunst. Toen werd de reactie wakker; de Rijks-commissie van adviseurs werd afgedankt, de kunst weder op zijde gezet. Zoover ging de ijver, dat zelfs eens begonnen restauratie-werken weiden belemmerd, zoo niet tot staking veroordeeld. Dat vas wederom een uiterste. Na alleraardigste discussiën heeft de Kamer Woensdag toch weder eenigermate die fout gebeterd; zij heeft de regeering de gelden toegestaan tot voortzetting- van eenige aangevangen en nog niet voltooide restau raties, alsmede otn een paar merkwaardige voorwerpen van bouwkunst, n.l. een poort of toren te Maastricht en een te Nijmegen, voorloopig tegen den moker des sloopers te beschermen. Zooals gezegd, de discussies waren alleraardigst; daaruit kon menschkunde gestudeerd worden. Niemand wil openlijk zeggen dat hij ongodsdienstig is, al geeft hij ook om 't geen het gros der menschen voor gods dienst houdt, niet het minst. Zoo ook wil niemand der Kamerleden verklaren, dat hij niet om al die kunst en die zoogenoemde monumenten geeft. Toch vermoeden wij, dat er onder de Kamerleden schuilen, die, als 't maar goedschiks kon, Jt mes in alle schilde rijen zouden zetten en alle oude gedenkteekenen van bouw- en beeldhouwkunst vergruizen. Men zegt zulke dingen echter niet. In 't onderhavige geval was 't de Minister, die, zoo 't heette, maar geld vroeg zonder vooraf juiste berekeningen van kosten te geven. Met 37 tegen 30 stemmen werden een paar amendementen gedood, waardoor, als ze aan genomen waren, 's Ministers geheele wets-ontwerp zou gedood zijn en eenige monumenten en passant. Na de afstemming dier amendementen herwon de kunst weder eenige harten en het wets-ontwerp kreeg 52 j van de 67 stemmen. Het aantal leden van //Artis" te Amsterdam (effectieve leden, zunen van leden en buitenleden) bedraagt op dit oogenblik 5942, terwijl 246 nieuwe leden zijn voorgesteld. Overigens is tie toestand van het Genoot schap, vooral wat de dieren betreft, gunstig. De leeuwen- familie is zeer voorspoedig. De twee eerste welpen, I die geboren werden, zijn bijna volwassen en beloven prachtige exemplaren te worden. De drie andere jonge leeuwen groeien flink en hebben al de grootte van een huishond. Naar wij vernemen, is de heer baron Mollerus van Westkerke benoemd tot Commissaris des Konings in Gelderland. Vad. De heer Murad Effendi, minister-resident van Turkije bij ons hof, zal a.s. DonderJag-avond een lezing voor i z/Doctrina" te Leiden houden. Te 's Hage is overleden de heer Slicher van Dom- burg, oud-lid der Tweede Kamer. Tot hortulanus van den Rotterdaraschen dierentuin j i9 benoemd de heer J. F. Wilke te Kew in Engeland en sinds eenige jaren altlaar in de beroemde botanical j gardens werkzaam. De heer C. Witte heeft wegens j zijn hoogen leeftijd ontslag aangevraagd. Te IJmuiden is het stoomschip //Marnix" van de Kon. Ned. marine, na een zeer snelle reis binnen- geloopen. De Raad der gemeente Wageningen heeft besloten j een hoofdelijken omslag te heffen van f 13000, volgens eene klasseu-indeeling waarbij een inkomen beneden f 300 wordt vrijgesteld. Het beginsel van eigen aangifte is in de verordering opgenomen. Eindelijk gaat er licht op over de bedoelingen van prins Bismarck met du versterking van het Duitsche leger. Hoe dikwijls hebben we ons reeds niet afgevraagd: wat er toch eigenlijk achter de voorstellen mocht zitten om hetlegerbudgetin Duitschland te verhoogen, maar kortzichtig en goedgeloovig als we zijn, hebben we niet eens opgemerkt, dat zij tegen ons zeiven gericht zijn. Gelukkig echter hebben wij in alle landen belangstellende vrienden, die ons doen en laten gadeslaan en zoo heeft nu een Engelschmaii die zich Thomas Purnell teekent,- gedurende zijn verblijf in Utrecht de ontdekking gedaan, dat wij volkomen overtuigd zijn van de annexatie-plannen van Duitschland. Aldus schrijft hij aan de Pall Mall Gazette. Dat Duitschland met zijn militaire plannen een doel heeft zoo redeneert onze scherpzinnige Brit is dui delijk, maar er is geen vrees voor een strijd met Rusland of Frankrijk, dat slechts aan vrede denkt. Als men echter met Nederland en zijn volk bekend is, dan wordt de zaak duidelijk. Daar i9 men er van overtuigd, dat Duitschland besloten is uitvoering te geven aan liet reeds lang ontworpen plan om Nederland op dezelfde wijze te annexeeren als Hanover. Er zijn voldoende verschijnselen, dat men in Nederland den toestand juist inziet. De beschouwingen over een defensief verbond met België en bet algemeen verlangen, dat de Koning en de Koningin der Ne derlanden zullen deelnemen aan de feestviering in België, dat de beide naties het gevaar voelen aan komen. Toen hij uit Duitschland hier kwam zoo zegt verder vriend Purnell waren de Nederlanders bezig om hun vestingwerken te versterken en het is onmogelijk hel land door te reizen zonder te merken, dat het volk voortdurend in vrees verkeert. Maar het durft er niet over te schrijven of te spreken. Het vreest daardoor den inval te zullen verhaasten. Nu is het gemakkelijk genoeg Nederland te krijgen en om het te nemen zijn geen groote wapeningen noodig, maar betoogt de correspondent verder als Duitschland het wil annexeeren krijgt het 't met andere naties te kwaad. Rusland zou dan in Duitschland een gevaarlijken buurman ook ter zee krijgen; België zou zoo goed als ophouden te bestaan en Engeland zou meer nog dan alle andere er bij betrokken zijn, omdat Duitschland niet alleen te land de grootste militaire mogendheid zou worden, maar door het bezit van de Nederlandsche havens, marine en koloniën een gevaarlijke tegenstander van Engeland. 't Is eigenlijk de moeite niet waard om te trachten de dwaze voorstellingen van dezen zoon van John Bull in het licht te stellen. De man is waarschijnlijk een blauwen Maandag in ons land eu verstaat ver moedelijk onze taal niet, waarom het hem verwondert nooit den naam Germany te hebben gehoord of gezien, maar zijn scherpzinnigheid is zoo groot, dat hij daaraan onze vrees voor Duitschland toeschrijft. Aan die onbekendheid met de taal is dan ook zeker toe te schrijven, dat hij de betoogen in de bladen, volgens welke ons Vorstenhuis niet kan deelnemen aan de Belgische feesten in tegenovergestelde!] zin uitlegt. Waar of de man die groote werkzaamheden aan de vestingen heeft gezien is ons een raadsel, of meent hij wellicht het slechten te Groningen of te Nijmegen? Wat in geheel zijn stuk nog eenige beteekenis heeft is zijn betoog, dat de andere mogendheden zich tegen onze annexatie bij Duitschland zouden verzetten; in dit opzicht echter vertrouwen we John Buil niet te veel, die, als hij kans zag met weinig moeite een behoorlijk aandeel in den buit te krijgen, misschien niet on geneigd zou zijn om gemeene zaak met Duitschland te maken. Met een uit Duitschland komend E n g e 1 s c li ra a u die dergelijke brieven over N e- d e r 1 a n d schrijft als de heer Thomas Purnell, zij men voorzichtig! R. N. De lijn ZwolleAmelo zal, naar men zegt, met 1 November e.k. in exploitatie komen. De gasfabriek te Vlaardingen zal den prijs van het gas verminderen van 16 op 10 cent. In de Drentsche gemeenten Dalen en Havelte is een groote hoeveelheid ijzererts aanwezig, dat blijkens het onderzoek van goede kwaliteit is, en tegen vrij hoogen prijs van de hand wordt gedaan. De directie van het te Zalt-Bommel verschijnend weekblad Figaro kondigt aan, dat zij bij genoegzame deelneming aan een der abounenten een huis zal schenken.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1