ZiMIKZEESCM (MRAYI. vow* het arrosidis- seieit Zlerifestee. 1880. No. 33. Woensdag 28 April. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 1 Deze Courant verscliijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post I,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald. 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever Iï. LAKEAillAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 37 April 188 0. Als een vervolg van het bericht in ons vorig nommer, betreffende de feestviering van //Kunst en Eer", vermelden wij nog, dat deze in de beste orde en harmonie is afgeloopen. De feestelijke bijeenkomst des avonds werd door de leden, oud-leden en een groot aantal belangstellenden bijgewoond. De heer Mr. J. P. N. Ermerins was de woordvoerder der commissie, voor het geschenk der burgerij aan de Harmonie en tevens de tolk dier burgerij, en onder een hartelijke toespraak stelde hij aan den president commissaris, den heer M. F. C. de Kaler, het blijk van sympathie der ingezetenen in handen. Aan het daarvoor ingekomen vrij aanzienlijk bedrag 250) zal een bestemming gegeven worden ten meesten nutte der Harmonie, 't zij daaruit instrumenten worden aan gekocht of muziek. De rede van den heer Ermerins werd door de luide toejuichingen van de aanwezigen bevestigd. De heer de Kater antwoordde er op namens de Harmonie en drukte de hoop uit, dat de wenschen door den heer Ermerins uitgesprokentoenemende bloei der Harmonie onder de leiding van haar ijverigen en bekwamen directeur, vervulling mogen erlangen. Alsnu was 't woord aan de helden van den dag om in welluidende klanken van schetterende bazuinen, rommelende trommen en 't geen er verder bij een goed bezette en geanimeerde kapel behoort, uiting te geven aan de feestelijke stemming. Na den afloop van dit geïmproviseerde concert, kwam in het nu meer huiselijke samenzijn der feestvierenden de beurt aan toasten, toepasselijke verzen enz., welk een en ander de uren snel deed omgaan. Ten slotte keerde ieder huiswaarts met de bewustheid, (lat deze merkwaardige gedenkdag, zoo recht gepast gevierd, nog lang in herinnering zal blijven. Zierikzee 27 April. Gisteren-avond heeft de //Liberale Kiesvereeniging" onder voorzitterschap van den heer J. H. C. Heijse een vergadering gehouden tot het stellen van kandidaten voor de Provinciale Staten van Zeeland. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Mr. J. Moolenburgh en C. v. d. Yliet Dz. alhier en B. G. van der Have te Ouwerkerk, terwijl teveii9 moet voorzien worden in de vacature ontstaan door het aftreden van den heer Mr. B. C. Cau, die om redenen van gezondheid zijn ontslag heeft genomen. Nadat de Voorzitter de gelegenheid gegeven had tot het noemen van kandidaten, werden door dr. W. C. van Manen in de eerste plaat9 de drie aftredende leden genoemd, alsmede de heer Mr. C. J. Fokker. De heer S. G. Nauta van der Grijp noemde de heer R. Koole, de heer H. J. Bastmeijer den heer H. G. Mulock Houwer. De heeren Koole en Houwer ver klaarden eventueel geen kandidatuur te kunnen aan vaarden. Van de heeren v. d. Vliet en v. d. Have werd door aanwezigen verzekerd, dat zij zich een herkiezing zouden laten welgevallen. De heer Mr. J. Moolenburgh, persoonlijk ter vergadering aanwezig, verklaarde bij evenlueele herkiezing een vernieuwd mandaat te willen aannemen. Met betrekking tot de kandidatuur van den heer Fokker werd bekend, dat de heer Fokker geen bezwaar had in zijn kandidatuur. Tot stemming overgegaan zijnde, bleek dat de drie aftredende leden met nagenoeg eenparige stemmen (26 en 27 van de 28 stemmen) tot kandidaat waren gekozen, terwijl de heer Fokker 20 stemmen op zich vereenigde, zoodat alsnu tot kandidaten der //Liberale Kiesvereeniging" voor de aanstaande verkiezing van leden, der Prov. Siaten van Zeeland zijn gekozen de heeren Mr. J. Moolenburgh, C. v. d. Vliet Dz., beiden alhier, en B. G. v. d. Have te Ouwerkerk, aftredende leden, en voor de vacature- Cau Mr. C. J. Fokker, oud-Wethouder van Zierikzee. In deze vergadering werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over liet afgeloopen jaar, waaruit bleek dat er een goed slot is van 17,50. Ter vervulling van de in het bestuur openvallende plaats, door het aftreden van Mr. C. J. Fokker, die niet terstond herkiesbaar is, werd gekozen Mr. J. Moolenburgh, die zich deze keuze liet welgevallen. Er waren ter vergadering tegenwoordig 37 leden, waarvan 28 kiezers van Prov. Staten en Tweede Kamer. In deze bijeenkomst kwam ook verder de oude kwaal van kiesverenigingen in kleine plaatsen bij ons te lande bloot te liggen. Door een der leden werd n.l. naar aanleiding der kandidatuur Fokker de op merking gemaakt, dat het heter was, in een kleine plaats als Zierikzee, waar men elkander voldoende kent, en waar dus de kiezers in hun gemoed genoegzaam verzekerd kunnen zijn om hun keuze te bepalen, de bespreking van kandidaten maar achterwege te laten, ook omdat deze maar gevaar opleverde kwaad bloed te zetten. Door den heer Moolenburgh werd hiertegen op bezadigden en overtuigenden toon ingebracht, hoe 't gevaar van personaliteiten gering is, ja geheel niet bestaat, als men zich binnen de statuten der vereeniging houdt en hoe integendeel de openlijke bespreking der kandidaten met liet oog op de betrekking tot welker vervulling zij geroepen kunnen worden, hoogst nuttig is. Ook de Voorzitter vond aan het eind der ver gadering in de bovengenoemde bedenking aanleiding om juist de bespreking van kandidaten in den geest der statuten aan te prijzen, en, gelijk de heer Moolen burgh ook had gedaan, er op te wijzen hoe anders de kiesvereeniging eigenlijk geen reden van bestaan zou hebben. Het bleek dat de meerderheid der aan wezigen 't daarmede volkomen eens was. Het in sommige bladen verspreide gerucht, als zou de dader van den moord onder IJzendijke gepleegd, in den omtrek van Zierikzee gevat zijn, heeft nog al eeuige sensatie gemaakt. Het is merkwaardig, hoe dwaze geruchten soms in de wereld komen; van dit praatje hebben wc echter tot dusver de herkomst niet vernomen. Misschien was 't arresteeren en vervoeren van een persoon als landlooper de aanleiding. De spoorboot genoot te Middelburg de eer van door een groote menigte nieuwsgierigen opgewacht te worden, doch wien men zag, den moordenaar in kwestie niet. Te Vlissingeu is tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer Jos. van Raalte. Te Iioedekenskerke is tot lid van den gemeente raad gekozen de heer Jacob Zandee. In de gehouden algemeene voorjaars-vergadering van het polderbestuur van Walcheren is de heer L. Cysouw, te Westkapelle, als commissaris beëedigd en toegelaten. De begrooting voor 1880 is vastgesteld tot een bedrag van 309,951,615. De raming der uit te voeren werken bedraagt: Noord watering 83,183,255. Oostwatering f 9226,73. Zuidwatering f 10510,69 en Westwatering ƒ6403,68. De kosten voor straat- eu zandwegen zijn uitge trokken op 9579,63. I)en 5 Maart is Zr. Ms. stoomschip //Marnix" van Liberia te Paramaribo aangekomen om de voor de Nederlandsche Handelmaatschappij overgebrachte koffie- planten af te geven en om vervolgens de helft van de equipage van het statiouschip te Aruba te ver wisselen. Dwaze modes, zooals b.v. die van de crinoline, kunnen zich lang stanude honden tot zij eindelijk als van zelf doodgaan. Dat slechte modes zich zoo koppig kunnen houden is inderdaad jammer. Zoo is 't met de mode der hooge hakken van de dames-laarsjes. Het kwaad door de dwaze mode der hooge hakken rechtstreeks of indirect teweeggebracht, is zoo groot, dat ajs de dames er goed over nadachten, zij die hakken zouden afschaffen. Tal van ongelukken op de straat, op reis, op trappen enz. zijn reeds door die hooge hakken veroorzaakt. Voor de gezondheid van vrouwen en jonge meisjes is de onnatuurlijke stelling van den voet op die overdreven hooge steunpunten der hielen allernadeeligst, een ware onheil-gymnastiek. De ernstige ongemakken, die de vrouwen en volwassen meisjes zich daardoor kunnen berokkenen, zijn reeds meermalen onder haar aandacht gebracht. Het heeft nog weinig geholpen. Thans is door dr. Kraussold na een onderzoek daaromtrent verklaard, dat de hooge hakken ook een pijtdijke contractuur (samentrekking) der kuitspieren en vooral van de buigspiereti der knieën veroorzaken. Als dus de dames nog eenig hart hebben voor mooie kuiten en een bevalligen gang, laat haar dan toch bedenken, dat zij zooveel bederven door die leelijke stelthakken. Wanneer men van het //welvarendeFriesland" spreekt, dan kan dit niet zonder sterke overdrijving op alle deelen van dat gewe9t toegepast worden. Zoo is b.v. in de gemeente het Bildt (9000 zielen) niet minder dan f 3000, dat is bijna de helft der begrooting, voor het onderhoud der armen noodig. De hoofdelijke om slag bedraagt er, na aftrek van 400 als onbelast, 8,4 perc. van liet zuiver inkomen. Nu zijn uit- die gemeente dit jaar reeds 57 personen naar Amerika vertrokken. Als dit nu armlastigen zijn, is 't goed, doch zijn het wat eer te denken is personen, die nog niet tot de bedeelden behooreu, dan wordt het pauperisme daar nog erger. Een paar Haagsche geldmannen hebben bij het gemeentebestuur van den Haag aanvrage gedaan om een terrein tot het stichten van een pauorama en diorama. In de Hüllandschö 9teden worden tegenwoordig alle rundenlieren opgekocht a 30 ct9. per stuk en naar Parijs gezonden, waar er het bekende Parijsche vleesch- extract uit getrokken wordt. Over de grootte van het gesticht voor krankzinnigen te Meerenberg kan men o. a. oordeelen uit het feit, dat men daar 't geheele jaar door dagelijks gemiddeld 55 a 56 hectoliter steenkolen verbruikt. Dr. N. B. Donkersloot, gewezen geneesheer in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht, heeft van een groot aantal tegenwoordige en vroegere verpleegden tot souvenir ontvangen een zeer smaakvol bijna volledig salon-ameublement, vergezeld vén een album in rood fluweel met goud, waarin de namen van de dankbare lijders vermeld staan. Voor de betrekking van opzichter over de werkeu en gebouwen der gemeente Haarlem hebben zich 201 sollicitanten aangemeld. De lijst van de hoogst nangeslagenen in de provincie Groningen is vastgesteld. Zij bevat 75 namen, van welke de hoogste, de fabrikant W. A. Scholten, voor een bedrag van 3039 staat aangeteekend en de laag9te voor een som van 587. Opmerkelijk is, dat 45 van deze 75 landbouwers zijn die hun boerderij zelf bewonen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1