Z1ËRIKZËËSCMË COURANT. seinen! Zierikzee. TE PERUGÜAHO, ¥®or het arrondis- IKZEE ROTTERDAM 1880. No. 33. Zaterdag 34 April. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD i iMmanra eloste Guano en Chilï-Salpeter Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEVMAJV, m HOCKE m DE WALL. ST00M800TDSENST Binnenland. GOUDEN Medaille )De KRACHTEN HERSTELLEND. PARIS, 22, rue Drouot. BK IN ALLE APOTHEKBN POLAK. tekende kwaliteitstuifdroogonvervalscht loor ons uit liet Zeeschip opgeslagen. (Zie de gehalte onze vorige advertenties in den schen Nieuwsbode). Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post I, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. a 16 stikstof, worden met veel succes d door BRO VWBRSIiA VEN. "gCHENLIGGENDE PLAATSEN. April 1880. tzee morg. 9.u. 10.— 's midd. 12. 8.— Van Rotterdam: Donderd. 22 'smorg. 10.u. Zaterdag 24 10. Dinsdag 27 10.— Donderd. 29 10. ZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den '19 April 1880. Werkelijke Schuld 2i/2 dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 jmie-Leening Stad Rotterdam 8 Stad Antw. '74 3 Buitenl. 1867/75 1 dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 dito Buitenl. 1853/78 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Obl. Hope Co. 1798/1816 5 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4»/» "bi.-Leen. 1867/69 4 taatsleening 1866 5 bligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 eles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obligatiën 1000 5 Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Illin. Gert. van Aandeel iSt. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 'Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Russen in Z. R. pet. 655/le J« 8 101% 102 102% V 95% 17% 40 15% 1011/8 -102 95% 79 92 76% 60 V4 60% 61 61% 99/ig 136 52% 857/3 85% 863/, 1051/, papier f 21,05 zilver - 21,05 ?er - 11,771/; f 1,24 - 2,451 - 2,451/2 Amerik. Dollars Papier ROTTERDAM 19 April 1880. parkt, geen kooplust, meest alles onverkocht, meel flauw en lage r. iwsche Tarwe 1878 1879 d Rogge 1879 Wintergerst Zomergerst lange Haver korte ,iwe Erwten 1879 Hen Paardenboonen f 10.75 f 11.75 - 8.— a - 10.75 - 5.80 - 8.— - 6.— - 7.— - 5.— - 6.— - 3.— - 4.— - 4.7> - 5. - 11— - 12— - 13.— - '16— - 12— - 15— - 12.- 15— - 8— - 8.50 drukkerij van H. Lakekman te Zierikzee. Zierikzee, 21 April. Heden werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Aart Aleman, oud 70 jaar, van beroep metselaarsknecht. Hij was in zijn stand voor velen een voorbeeld van trouwe plichts betrachting en strekte den werkmansstand tot eer. Ten bewijze hiervan kan dienen, dat hij gedurende 41 jaren bij één en denzelfden meester is werkzaam geweest en wel bij den heer J. Lammers Sr., mr. metselaar alhier. Wel verdiend was dan ook de hulde, die bij zijn geopend graf door den heer S. G. Nauta van der Grijp in gevoelvolle taal aan zijn braafheid, trouw en ijver werd gebracht. Moge het voorbeeld Vdn dien braven vader zijnen zonen en iederen werkman steeds leveudig ter navolging voor den geest staan. Zierikzee, 23 April. Ons voorbehoudende in het volgend nommer nog eens op de zaak terug te komen, vermelden wij van de gouden feestviering van //Kunst en Eer" voor heden alleen hetgeen we daarvan vóór het ter perse gaan van ons blad hebben gezien. Te half negen heeft de harmonie met haar vaandel een wandeling door de stad gedaan. l)e lustige tonen der muziek maakten bij het fraaie weder van den lentemorgen een aangenamen indruk. Het corps heeft van de gelegenheid dezer morgen- bijeenkomst gebruik gemaakt om zijn wakkeren di recteur, den heer D. H. Ezerman, een blijvend aan denken aan dit feest te vereeren, en wel een sierlijk bewerkt gouden insigne met inscriptie. Op den middag werd een matinee musicale gehouden en een ovatie gebracht aan het oud-lid van het corps, den heer G. C. Bethe, die ook reeds bij de oprichting werkend lid was. Dezen avond zal de eigenlijke viering van den gouden dag plaats hebben. Vele burgers gaven hun sympathie te kennen door het uitsteken van de vlag. Iu de alhier gehouden vergadering der Spoorboot maatschappij is het dividend bepaald op 9V3 De verkiezing van een lid der Provinciale Staten, in het hoofdkiesdistrict Zierikzee, ter vervanging van den heer Mr. B. C. Cau, die zijn ontslag heeft ge nomen, zal plaats hebben op Dinsdag 11 Mei e.k. en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 25 Mei daaraanvolgende. Bij de gehouden herstemming te Tholen is tot lid van Prov. Staten van Zeeland gekozen de heer D. Bolier van Seherpenisse met 177 stemmen; de heer Daane van Stapele had 161 stemmen. Door de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zijn, na gehouden vergelijkend examen, als leerling-telegrafist toegelaten 0. a. raej. J. C. Korsman, van MiddelburgJ. Solien, vau Krui dingen; C. S. Jansen, van Vlissizigen, en M. Hout, van Stavenisse. Als leerling-weger 0. a. de heer P. C. H. Hölscher, van Middelburg. Er namen 67 kandidaten aan het examen deel. In de N. Goesche Ct. wordt nogmaals ter sprake gebracht de duurte der inrichtingen ten dienste van den handel in Zeeland, en dat naar aanleiding van het feit, dat de Ned. Amerik. Stoomvaart-Maatschappij f 8000 heeft moeten betalen voor het dokken der z/Conrad". De N. G. Ct. zegt, dat die duurte niet in verhouding staat tot de faciliteiten, die de dok- maatschappij vanwege de gemeente Middelburg heeft ondervonden, 0. a. door een geschenk van f 50,000. Het blad meent verder, dat, als men de maritieme inrichtingen in Zeeland op de kortst mogelijke manier iu onbruik wil brengen, dit duur maken daartoe een oppeibest middel kan zijn. Wij kannen niet beoordeelen of f 8000 dokgeld duur of te duur is; het is een groote som; doch als 't dokgeld berekend wordt naar den tonnen-inhoud in verband met den duur van het verblijf in 't dok, dan moeten groote schepen als de //Conrad" ongelijk veel meer betalen dan kleinere schepen. Er staat tegenover, dat bij ontstentenis van een groot dok, als dat te Middelburg, die groote schepen naar Engeland zouden moeten gaan om te dokkeu. Het is echter bekend genoeg, .dat vaak aan schepen meer verdiend wordt door hen, die aan wal zijn, dan door de op varenden en de reederijen. Men ondervindt dit 't best als er getimmerd of tusschentijds gelost, nagezien of zoo iets moet worden. De Hooge Raad heeft het beroep in cassatie, inge steld door de gebroeders Lavertu, de beruchte Am- sterdamsche paneelzagers, verworpen. Door het bureau van Het Nieuws van den Dag werd in 't afgeloopen jaar f 155.600 aan advertentie- geld ontvangen, pijnde f 20,000 meer dan over 1878. Een der aantrekkelijkheden van den dag is op dit oogenbtHHiet te 's Hage gearriveerde wereldberoemd Amerikaansch Neger-gezel sohap ran Jarret en Palmers, onder directie vau W. H. Morton. Dit gezelschap bestaat, volgens T affiche, uit 32 vrijgemaakte Slaveu, Negers, Mulatten, Mestiezen enz. Het geeft een plas tische voorstelling van de //Negerhut van oom Tom" van mevr. Beecher-Stowe, iu den vorm van een melo drama met zang in 4 bedrijven. Het laatste tafereel is een groot plantage-feest, met volkszangen en dansen, onder medewerking van de beroemde Jubilé-zangers. Deze Jubilé-zangers zijn een navolging van Moody en Sankey, die vóór een paar jaren zooveel succes hebben gehad in zekere vrome kringen van Europa met hun origineele evangelie-verkondiging. Zoo iets is nu gading voor een groot deel van het tegenwoordige publiek. Een ondernemer met Zoeloes, met echte Nieuw-Guineesche Papoea's en dergelijke luï, kan, na zulke vertooningen, nog op eenig succes hopen. Voor goede, degelijke tooneelstukken is een ander publiek noodig. Gelukkig dat er dit ook is. Op het Plein in den Haag is bij wijze van proef een goed ingerichte drinkfontein geplaatst voor diereu. De bovenste bak is voor paarden, dt onderste voor honden. Men kan de bakken vullen door op een koperen knop te drukken. Het aan de marine-werf te Willemsoord in conser vatie liggende ramtorenschip //Schorpioen", hetwelk was bestemd om nog dit jaar naar W.-Indië te ver trekken en daartoe reeds eenige vertimmeringen had ondergaan en gedeeltelijk was uitgerust, zal daar in conservatie blijven. Men schijnt twijfel te koesteren aangaande de zeewaardigheid van dezen bodem. Naar de. N. R. Ct. verneemt, hebben de leden van het voorloopig comité voor Nederland van het in Augustus e.k. te Brussel te houden internationaal onderwijs-congres dezer dagen te Amsterdam een bijeen komst gehouden en hebben zij in het bestuur gekozen de heeren A. Kerdijk, te Delft; dr .Abraham Kuyper, te Amsterdam, en A. Moens, te Utrecht. De commissie, benoemd uit de leden der Arnhemsche Teuloonstellings-vereeniging, heeft haar rapport uit gebracht, waarop de rekening en verantwoording is goedgekeurd. De aandeelhouders zullen 36 pCt. plus het eveutueel tekort van on in vorderbare posten moeten De dezer dagen verschenen nommers van het Journal mensuel des travaux de Vacadémie nationale agricole etc. bevatten een verslag over de Ilollandsche afdeeling op de Parijsche •wereldtentoonstelling van 1878, waarin 0. a. liet volgende voorkomt »De fabricatie van wollen dekens is in Holland een belangrijke tak van industrie. In de eerste plaats vermelden we hier, naar alphabetische volgorde, de heeren Zaalberg en Zoon te Leiden en de door hen geëxposeerde dekens, welke een eervol getuigenis van hun fabricaat afleggen. Deze firma, in '1770 opgericht, bezit eene aanzien lijke fabriek, die gedreven wordt door eene stoom machine van 40 paardekracht, en waarin 175 menschen werken. Jaarlijks worden er 90,000 a 100,000 dekens gemaakt van zuivere wolhaar fabricaat is dan ook een zilveren medaille toegekend. De firma Zuurdeeg en Zoon, mede te Leiden, expo seerde eveneens wollen dekens, in alle opzichten onbe rispelijk, zoowel wat bewerking als hoedanigheid betreft. Genoemde firma, in 1805 door den grootvader van de tegenwoordige eigenaren opgericht, heeft met onvol prezen volharding alle vorderingen der industrie zich ten nutte gemaakt, terwijl de daardoor verkregen resultaten haar, bijna van het oogenblik van hare oprichting af, de hoogste onderscheidingen hebben doen verwerven te Utrecht 1808, Gent 1820, Brussel 1830 Londen 1862, Parijs 1867, New-York i 868, enz. enz. eindelijk nog kende de jury haar bij deze tentoonstelling, wegens haar uitmuntend fabricaat, de zilveren medaille toe. Wij willen hierbij nog vei-mei den dat de fabriek een stoommachine van twintig paardekracht bezit en aan 70 menschen werk verschaft, en eindelijk dat haar fabricaatbekend onder den naam van prachtdekens, een artikel van den eersten rang is, waarvoor wij de firma niet genoeg kunnen prijzen en waarmede wij haar ten zeerste gelukwenschen. Onder de rubriek »gouden werken" wordt van de étalage der heeren Van Kempen en Zonen té Voor schoten het volgende gezegd: »Een der schoonste inzendingen van de Ilollandsche afdeeling was onge twijfeld die van genoemde firma. Om een juist denkbeeld te geven van de werkzaam heden van die firma, kunnen wij niet beter doen dan de opgave van de Nederlandsche commissie hier over te schrijven. Wij lezen daar»De fabriek der heeren Van Kempen, in '1835 opgericht, bezit twee stoom machines van 23 paardekracht en een personeel van ongeveer 150 werklieden. Het gewicht aan edele metalen, dat jaarlijks verwerkt wordt, bereikt het cijfer van '10,000 kilogram zilver en 50 kilogram zuiver goud. Zij bezit eene speciale inrichting voor galvanoplastiek, waarin beeldengroepen van vier meter hoogte en meer zijn vervaardigdonder anderen vindt men er drie bassins, ongeveer 80,000 liter koperop lossing inhoudende, en een electro magnetische machine van evenveel elementen als die van Bunsen". Van de voorwerpen op deze tentoonstelling door de heeren Van Kempen ingezonden, noemen wij in de eerste plaats een schelpvormige vaas, een zinnebeeldige voorstelling van de provincie Zeeland. Deze vaas is ontworpen en uitgevoerd op last van de provinciale staten van dat gewest, en den Koning bij gelegenheid van het feest zijner 25jarige regeering aangeboden. Verder een heraldiek plateau, versierd met de wapens van het koninkrijk en zijne provinciën, eveneens een geschenk aan den Koning, bij dezelfde gelegenheid. Deze beide monumentale stukken prijkten, met machti ging des Konings, op het »Champ de Mars". Boven dien waren door de heeren Van Kempen nog tal van voorwerpen van kunst in de meest uiteenloopende stijlen, alsmede handelsartikelen en artikelen vooruit voer ingezonden. De jury heeft aan genoemde heeren dan ook de gouden medaille toegewezen".

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1