nog niet uitgereikt - 't geeft dus noodwendig nieuwe mogelijkheden nis Engeland nu wil doordrijven of bevorderen een erkenning van t recht der nationali teiten die in de tot dusver gemaakte regeling waarlijk niet op den voorgrond is gesteld, ja, waartegen feitelijk is gewerkt door het contiiuieeren der jammerlijke ver snippering va.1 het Balk,-inland. Doöh, wat meer beteekent, Gladstone zal vermoedelijk als premier van het Eugelsche bewind niet de Gladstone zijn van voor eenige maanden. Hij zal moeien schip peren. Dit schijnt alreeds te blijken uit de nieuwste nota aan de Porte en aan de Mogendheden. Daarin wordt de Porte voor de zooveelstc maal nog eens gewezen op haar verplichtingen wegens het JBerlijuer traefcaafc en de Mogendheden worden aangemaand om dat tractaut tocli te helpen uitvoeren. Hetzelfde gezeur heeft men van 't vorige kabinet ook gehoord. Het doel daarvan is niet oin te komen tot de slotscène van 't drama, maar enkel om de zaak gaande te houden, de Turksche melkkoe niet los te laten. Er doet zich echter een gewichtige bedenking voor: In hoever is de houding der onderscheidene Albaneezen- starnmen, die anders onderling zoo vijandig, thans zoo eensgezind zijn, te beschouwen als een spontane uiting van het nationaliteitsgevoel in verband met een zekere mate van inzicht in den algeraeenen.staat kundigen toestand van Europa en de verhoudingen der groote mogendheden, dan wel als een gevolg van mogelijke inwerking van Engeland in deze zaak. Gesteld Gladstone wenschte van politiek te veranderen in het Oosten, dan zou daarbij deze laatste mogelijk heid volkomen passen. Maar dan zou uit hetgeen er thans omgaat ook rechtstreeks ziju af te leiden dat Engeland weder verder van Rusland afdrijft dan voor korten tijd het geval was. Montenegro toch is liet pleegkind van Rusland. Men kan 't eenigszins be schouwen als een trekpleister door Rusland op dat gedeelte van het Turksche Rijk gelegd, om een wond te meer open te houden, en voortdurend 't water aan die zijde troebel te maken. Ondanks de bekende strijdbaarheid der Montene- grijnen binnen den kring hunner bergen, is 't niet twijfelachtig of ze zouden door hun gering aantal in het open veld het onderspit moeten delven tegen de vereenigde Albaneesche stammen. Dat deze wel iels doen kunnen, kan men afleiden uit liet feit dat zij terstond na de oproepingen 'hunner Beys reeds ten getale van 10 a 12,000 onder de wapenen staan, welk getal dra tot een 25 a 30,000 man zal geklommen zijn. Tegen zulk een getal kunnen de Montenegrijnen niet alleen niets uitrichten, maar ook de Sultan zal niet in staat ziju, al willen de Mogendheden - hem daartoe dwingen, om de Albaneezen weder onder zijn gehoorzaamheid te brengen. Zoo zou men van zelf tot een nieuw congres moeten komen of tot een nieuwen oorlog. Men denkt in Indië zeer verschillend over den nieuwen gouverneur, dien het kabinet Gladstone naar Indië zal zenden. Niemand begrijpt recht hoe de keuze van Gladstone kan gevallen zijn op Lord Eipou, den man, die van grootmeester der Engehche vrijmetse laren naar de Ultramontanén is overgeloopen, 't welk inderdaad nog nl een krasse sprong is. De liberale Indian Daily-News houdt liet er voor, dat de benoeming van Lord Ripon in Indië een slechten indruk maakt en het vertrouwen in Gladstone's kabinet zeer schokt. De Duitsche Rijksdag is door den vice-kanselier Stolberg met een boodschap namens den Keizer ge sloten, zonder dat het ontwerp der zoogenoemde Elbe- scheepvaartnktc afgedaan is. De Rijksdag zal wel machteloos blijken en de wil van Bismarck zal het verleggen der tollinie d. i. de annexatie van een deel van Hamburg en wel 't centrum der handels beweging wel doordrijven, maar de Rijksdag heeft dan toch geprotesteerd op waardige wijze, al is daarbij 't overwicht ook van het centrum gekomen, 't Was toch op voorstel van Windhorst, dat na de derde lezing besloten werd het ontwerp nog eens naar de commissie terug te zenden. Wel was eerst bij tie tweede lezing een voorstel verworpen, dat zou uit maken dat de tollinie niet zonder een wet kan verlegd worden, maar wat nu geschiedt is, komt op 't zelfde neer al is 't anders van vorm. Wil nu de Rijks kanselier zijn handelspolitiek ook op Hamburg toepassen, dan zal hij dit moeten doen door geweld, of hij zal een speciale wet moeten voorstellen. Een annexatie wet echter spreekt zich zelf tegen, omdat het dan Pruisen zou wezen dat aan de minderheid der staten goedkeuring zou moeten vragen op een nieuwe ver grooting; dus zal Bismarck als van zelf tot inbezit neming geleid worden en dan kan de Rijksdag zich de handen wasschen in de onschuld der onbeduidendheid en machteloosheid. In Italië is de verkiezingscampagne in vollen gang. Het is te betwijfelen of het radicale ministerie door de volkskeuze zal gehandhaafd worden, 't Is waar, voor 't volk is liet lokaas der afschaffing van de gemaalbelasting opgehangen, maar als 't waar is, wat de oppositie beweert, dat de schatkist onmogelijk thans of vooreerst die belasting kan missen, en dat van de afschaffing hel staatsbankroet wel eens het gevolg zou kuunen zijn, dan weet men niet of men Italië wel met- de afschaffing der gemaalbolastiug zou mogen gelukwenschen. Ook een uitbreiding van het kiesrecht, zoo ruim als het kabinet deze wilde, heeft een zeer bedenkelijke zijde wegens de onmondigheid van de groote menigte des volks, waardoor weder voet zou gegeven worden aan den noodlottigen invloed der priesters. De spanning tusschen China en Rusland werd er I in de laatste dagen niet minder op. Meer en meer gaat bet slaan naar oorlog en deze zou voor Rusland in menig opzicht bedenkelijk kunnen zijn. In Midden- Azië toch moge 't overwicht van 't krijgskundig genie lot heden toe nog aan Ruslauds zijde wezen, do overmacht van liet getal is zonder twijfel aan don kant der Chineezen, wier aantal, ook van de soldaten, figuurlijk gesproken, wel is te noemen gelijk aan dat des zauds aan den oever der zee. Bovendien zou Rusland minstens een klein jaar noodig hebben om een eenigszins sterke legermacht aan den Atnoer en te Koeldsclia te brengen. In dien tijd kan men haast een nieuwen Chineeschen muur bouwen. Rusland zou echter met een zee-oorlog al spoedig kunnen beginnen en China van die zijde wel kwaad kunnen doen. Maar ook in dit opzicht heeft China sinds eenige jaren niet stilgezeten; liet heeft een vloot op Europeesohen voet eu goed zeevolk; weerloos is 't alles behalve. De handel zou onder een oorlog van de zeezijde geducht lijden, doch dan kwam er ook weder aanleiding voor de andere mogendheden om zich niet zoo geheel neutraal te houden als Rusland waarschijnlijk wel zou weuschen. Met het oog daarop zal 't wel zijn dat Rusland zoo druk bezig is oui Japan op zijn hand te krijgen, waarbij het speculeert op den haat tusschen Japaneezen en Chineezen. Nadat het bovenstaande geschreven was kwamen er nadere berichten aangaande den toestand om en bij Skoetari, waaruit blijkt, of schijnt te blijken, dat de Albaneezen niet zoo bepaald den Sultan hebben af gezworen, als eerst was bericht, maar dat zij een zelfstandig bestuur verlangen onder erkenning san de souvereiniteit der Porte. Verder blijkt dat de Eugelsche politiek voor't oogenblik niets anders beoogt dan het gaande houden der Oos- tersche vraagstukken. Daaronder is thans ook voor 't eerst melding gemaakt van het punt betreffende Batoem, waarin Rusland achterlijk is gebleven in de uitvoering der BerÜjtier besluiten Batoem zou ont manteld en een vrijhaven zijn, maar Rusland maakt er integendeel een geduchte oorlogshaven van. Gemengd Buitenlandsch. Nieuws. Grevy heeft een besluit geteekend, waarbij aan 83 communards volkomen kwijtschelding van straf wordt verleend. Daaronder zijn 63 ballingen, die met de //Creuse" terugkwamen. Volgens het Annuaire Statistique van België voor 1879 waren er in dat land 207 kloosters met 3649 monniken en 1495 met 18,907 nonnen. "Wijnbericht van de firma Lynch, frères te Bordeaux en Hanover. Bordeaux, 3 Mei 1880. Gedurende de vorige maand werden hier ter plaatse geene belangrijke zaken tot stand gebracht, daar de eigenaars van Wijnbergen ongehoorde prijzen vorderen die den handel nog niet kan bewilligen, ofschoon de voorraad bijna opgeruimd is. De weinige oudere en oude wijnen, die nog in de eerste hand zijn, blijven zeer gevraagd en worden duur betaald dit is zeer begrijpelijk wanneer men den tegenwoordigen toestand van ons land in aan merking neemt. Wij hebben verschillende goede oogsten noodig om de vei liezen der laatste jaren in te halen. Onder den invloed van het mooie Aprilweer heeft de wijnstok zich uitstekend ontwikkeld en mogen wij het beste hopen, ofschoon door de vorst vele stokken gedood zijn en dit invloed op de hoeveelheid zal hebben. Bij een betrekkelijk goeden oogst in 1880 zullen dus de nieuwe wijnen niet goedkoop worden, nog minder echter zullen oudere en oude wijnen in prijs dalen, daar deze soorten de behoeften der consumtie nog gedurende langen tijd zullen moeten bevredigen. tterk- en ScUoolnieuws. Bedankt voor het beroep naar Stauddaarbuiten ds. C. J. L. Ruysch van Dug teren te Wemeldinge. Ds. A. A. de Gaay Portman te Vlissingen komt voor op 't drietal te Amsterdam (vacature Rutgers). Aan de Universiteit te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer J. C. Bolle, geb. te Haamstede, met een acad. proefschrift, getiteld //Bijdrage tot de casuïstiek der Hemianaesthesie". Naar men uit Goes aan de N. Rott. Ct. schrijft 2a) weldra te Goes een R. K. pensionaat worden gevestigd onder de leiding van 9 nonnen en een priores. Het zou zijn een kostschool voor jonge daines met daaraan verbonden leerschool, ook voor jongens, doch dezen niet boven de 8 a 9 jaar. Later zou dan uit de zaak een klooster kunnen groeien. Reeds is een groot huis met tuin tot het gemeld doel aangekocht. De procedure, die sedert vele maandetf bij het kantongerecht ie Goes aanhangig was tusschen eenige leden der Hervormde gemeente te Kruiningen en het kerkbestuur aldaar, is thans iti zoover beëindigd, dat de kantonrechter de belastingschuldige lidmaten tot betaling van hun kerkelijken omslag en in de kosten van het geding heeft veroordeeld. De Algemeeue Vergadering der Gewestelijke Ver- eeniging Zeeland van het Ned. Onderw. Genootschap zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 19 Mei e.k. '8 morgens te II ure le Tholen in //het Hof van Holland". Op de punten van beschrijving komt o. a. voor: Lezing door den heer H. J. Vooren van Poortyliet; Rapport der Commissie voor 't ontwerpen van een leerplan ter voldoening aan art 21 der Wet op t lager onderwijs Bespreking der vraag: Is kosteloos onderwijs te ver kiezen boven niet-kosteloos Wat is in dit opzicht verkieslijk met betrekking tot het onderwijs in vreemde talen BEURS- EM EARKTBERiCHTEM. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 13 Mei 1880. België, Spanje, Portugal, Rusland, Nederland, Werkelijke Schuld 2i/3 dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 Obligatiën Buitenl. 1867/75 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 '1 dito Buitenl. 1853/78 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie '1878 6 Obl. Hope Co. 1798/1816 5 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën '1866 f '1000 5 dito I860 2e L. 100 4»/2 Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Aig. Schuld 1865 o Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand, 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obligatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. le Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier/" 21,05 Russen in Z. R. dito in zilver - 21,05 Amerik. Dollars Div. Eng. per - 11,75 Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den '13 Mei 1880. Per Hectoliter. Jarige Tarwe 1878 f a f Nieuwe dito 1879 - 7,a - 9, Zomertarwe - a - Rogge 1879 - 7,a - Maartsche Gerst 1879 - 4,50 a - Winter dito 1879 - 5,a - Zomer dito 1878 - 4,25 a - Haver 1878 - 3,50 a - Paardenboonen - 7,75 a - Witte boonen - a Bruine dito 1879 - a Schokker-Erwten a - Kleine dito 1879 - S,a - 9, Koolzaad a Prijzen der MEEKRAP als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 13 Mei 1880. Boter laagste koers f 0,50 per 5 ons. hoogste - 0,65 5 Kip-Eieren laagste - 0,65 25 stuks. hoogste - 0,85 25 ZËETIJDlNGEiV. pet. 65'/,, '811, 100'/, -1019/,, 101'/a 17'/, 40'/16 16"/,, 7G9/i6 51=/, 101 9 5«/i. 80 13/IG 92i/4 83 lj2 76>/a 1391/» 601/2 60»/,. 603 61 4461/» 9 101/, 1373/„ 5215/, 6 86»/i 50 s/M 1023/,, f L25 - 2,44 V/, - 2,44'/a 7,50 4,75 5,75 4,50 4, 8,25 BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 12 Mei. //Olara", kapt. M. T. Clemens, van Liverpool naar Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3