ZTERIKZEESCHE COURANT. voo!' liet arroidis- Zieiifezee. 1880 No. 31. Woensdag 21 April. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD V0QRJAARSK0UÏ. Openbare Raadsvergadering Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,— Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENUJAN. ii. Slot. Onze vragen zijn nog niet afgedaan. Men gevoelt dat, als er een afnemer bestaat zoo groot als de Loudenscbe bevolking is, en als de weg daarheen gemakkelijk gemaakt wordt, er in een vruchtbare streek als de Zeeuwsehe eilanden, waar schier voor elke cultuur de ge schikte gelegenheid te vinden is, wel wat te ver dienen moet ziju met de productie voor de Londensche markt. Van hetgeen zou kunnen geëxporteerd worden, noemden we een paar artikelen op. Ongetwijfeld is er nog meer en zal bij nadere bekendheid met hetgeen het meest gevraagd wordt de keuze ruimer worden en de nieuwe handelsweg goede diensten kuuuen be wijzen. Onze tweede vraag echter was of er nu eenige grond is voor het vertrouwen, dat er niet al te veel treurige ervaringen zullen nondig zijn, alvorens er eenigszins goede relatiën zijn tot stand gekomen. De zaakkuudigen in deze weten wel wat we bedoelen. We zouden menig geval kunnen aanhalen van bezendingen die, met goeden moed aangevangen, met zorg uit gevoerd, vrij zekere verwachtingen gaven op winst en die toeli op schade en onaangename ervaringen uitgekropen zijn. Met het oog hierop hebben de bestaande wegen, b.v. die over Rot terdam, en de eens gevestigde relaties, door tusschenkomst van Rotterdamsche handelaars en expediteurs, uog voordeelen, waartegen we den nieuwen expeditie-dienst over Vlissingen nog geenszins kunnen aanbevelen, en dat na tuurlijk wegens totaal gemis aan afgelegde proeven. Wat we er van vernamen kwam zelfs daarop neer, dat de provenu's, die de nieuwe maat schappij kan realiseeren, geringer zijn dan die, welke langs de oude wegen te Londen, Huil enz. te maken zijn. We hebben er wel eenigeu moed op, dat dit mettertijd veranderen zal, als het betrokken personeel zelf beter op de hoogte van alles zal zijn, doch voor 't oogenblik zal men zich, als men wil medewerken om langzamerhand dat doel te bereiken, wel met een minimum van winst moeten vergenoegen, ja misschien zich eenig verlies moeten getroosten. Hen, die reeds nu op Bugeland iets doen, kan men dus be zwaarlijk wachten onder die medewerkers, althans voor 't oogenblik niet. Het is wat veel gevergd, zekere voordeelen, al kouden die ook grooter zijn, los te laten, ten einde een nieuwe onderneming te schragen, die mogelijk nog niet eens diezelfde winsten weet te realiseeren. Het is daarom moeielijk te zeggen, als ant woord op onze derde vraag, wie zal moeten beginnen. Men dient dit aan den lust, deu durf, deu ontwakenden ondernemingsgeest over te laten. Wij weten dat zoowel 't een als 't ander bij onze landbouwers niet ontbreekt. Jammer maar, dat reeds zoo menigmaal, gelijk we reeds zeiden, slechts moeite en schade 't loon waren voor al die iust, durf en ondevnenüugs- Onwillekeurig komen we hier echter, als in 't voorbijgaan, nog eens terug op 't geen we reeds meermalen geschreven hebben met be trekking tot een groentemarkt te Zierikzee. Dat heeft tot heden toe nog hoegenaamd geen re sultaat gehad. Toch houden wij ons er vast van overtuigd, dat de grondstoffen voor een overvloedige groentemarkt in onzen omtrek aan wezig zijn. Welnu, zulk een groentemarkt kan de aanleiding, 't hulpmiddel worden voor een geregeld export van artikelen voor de Lon densche markt. Was er maar eenmaal een begin van een markt, dan zouden er van zelf personen gevonden worden, die er den neus van weg- kregen, dat er wat te verdienen was met zich in betrekking te stellen met de export-maat schappij. Eenmaal op gang zou 't ding wel loopen. Er is geene enkele reden waarom de zavelige gronden van Noordgouwe en Oosterland en de duinstreek niet rijke tuinbouvvende streken zouden kunnen worden, waar zoowel fijne als meer degelijke artikelen konden geproduceerd worden, die de moeite van export ruim zouden beloonen. Weet meu om slechts één ding te noemen wel, dat onze asperges misschien viermaal zoo goed zijn als ergens elders, dat zij veel gemakkelijker hier kunnen gekweekt worden, doch, vreemd genoeg, slechts een derde of een vierde kosten van 't geen men te Am sterdam dat is nog in ons eigen land voor asperges moet betalen? Weet men vvel, dat de hier gekweekte groenten en tuinvruchten in fijnheid door gebrek aan bekwame kweekers veel achterstaan bij de Hollandsche, doch in gehalte, dat is op den duur in geldswaardig heid, het van deze vrij ver winnen? lioe wij de zaak ook bezien, 't komt ons voor, dat, al kan ook niet gezegd worden dat we hier met een schitterende vervanging van de meekrapweelde te doen hebben, er toch on miskenbaar een toekomstje kan verborgen liggen in den nieuw aangewezen uitvoerweg over de Vlissingsche lijn naar Engeland. We erkennen echter, dat er ook voor de export-maatschappij nog veel te onderzoeken en te leeren valt, alvorens deze bij machte is, flink voor den dag te komen als concurrent der bestaande relatiën te Rotterdam en elders. Moge de tijd spoedig komen, dat deze zaak in orde is en geregeld en zeker werkende den landbouwer en hovenier met vertrouwen kan uitnoodigen de producten van akker, tuin en boomgaard op den rug van het zwervende stoompaard naar de Loudenscbe markt te doeu vervoeren, met de zekerheid van een gemid delde loouende uitkomst. T E ZIERIKZEE, gehouden den 19 April 1880. Voorzitter Mr. J. Mauritsz Ganderheijden, Burge meester. Afwezig Jhr. van Citters, wegens ongesteldheid. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede: 1°. dat zijn ingekomen vier brieven van de Ged. Staten, houdende bericht van de goedkeuring der raadsbesluiten van 10 Maart 1.1. tot ruiling van grond, en van 7 April 1.1. a. tot beschikking over den post voor Onv. Uitg. 1880, b. tot af- en overschrijving van en op een post der gemeente-begrooting voor 1879 en c. tot uitgifte van grond in erfpacht; 2°. dat op den 7 dezer zijn opgenomen, de kas en boeken van den gemeente-ontvanger en dat daarbij gebleken is, dat zich in kas bevond f 7162,65. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter brengt in behandeling, liet in de vorige vergadering door Burgem. en Weth. gedaan voorstel, om eenige lokalen van verschillende scholen beschikbaar te stellen voor de van Rijkswege hier in te stellen normaallessen. Hij deelt mede, dat de financiöele offers, die de gemeente daarvoor zoo moeten brengen, zijn: I. de uitgaven die in eens moeten worden gemaakt: cl aanbrengen van gasleiding in twee lokalen der Tus- schenschool, geraamd op 250. b. eene kleine verandering aan de banken in het lokaal voor de meisjesband werken, geraamd op f 10. II. de jaarlijks terugkeerende kosten: a. licht in 2 lokalen der Tussehenscliool, geraamd op f 20 per jaar. b. vuur in die lokalen, geraamd op f 25 a f 30 's jaars. De kosten van vuur in de Armenschool en in de Tee- kenschool zijn nihil, daar de lokalen toch verwarmd moeten worden. De Voorzitter stelt voor, Burgem. en Weth. te machtigen tot het doen van deze werkzaamheden. De lieer Boeije vraagt of er geen mogelijkheid bestaat, dat van Rijkswege op aanvraag eenige tegemoetkoming zal worden gegeven in ile .jaarlijks door de gemeente te doene uitschotten. Hij zou dit wenschelijk achten, omdat de ge meente geen voordeel van deze zaak hebben zal. De Voorzitter meent, dat de instelling van normaallessen voor deze gemeente wel degelijk voordeel zal opleveren en zou het onraadzaam achten aan het Rijk eenige tegemoet koming te vragen. De heer Schneiders merkt op, dat van het Rijk geene vergoeding van de te doene uitschotten te wachten is, maar dat de gemeente er toch belang bij heeft, dat de normaallessen tot stand komen. Hij zegt verder, dat de instelling dier lessen in de eerste plaats haren grond vindt in de nieuwe wet op het lager onderwijs, die grooter eischen stelt omtrent de hoegrootheid van het onderwijzend personeel, dan de tegenwoordige wet. De hier bestaande oefenschool zal vervallen; voor de kosten dier school wordt door den Raad jaarlijks f 50 op de begrooting der gemeente uitgetrokken. Spr. deelt mede, dat verschillende beurzen voor jongens zullen worden ingesteld en treedt verder in bijzonderheden omtrent het nut der normaallessen. Hij meent, dat vele jonge lieden zich in deze gemeente zullen komen vestigen, hetwelk aan de gemeente een in direct voordeel zal geven. De te maken kosten zijn niet hooghij zou het daarom betreuren als de Raad zich tegen de te doene uitgaven verklaarde, en meent, dat dit niet in het belang der gemeente en ook niet in het algemeen belang zou zijn. De heer Boeije zegt dank voor deze inlichtingen; de zaak is hem daardoor duidelijker geworden. Het was hem niet te doen om tegen de uitgaaf van f 50 te stemmen, maar om dit geld van het Rijk terug te verkrijgen. Hij merkt op, dat f 50 is geraamd, doch men weet hoe het in den regel gaat; later worden die kosten dikwijls hooger. Hij verschilt in gevoelen met den heer Schneiders, die meent, dat vele jonge lieden hier zullen komen wonen, en Spr. betwijfelt of de stad wel indirect voordeel van de zaak zal hebben. Evenwel zal hij niet tegen het voorstel stemmen. De heer Schneiders zegt, dat de twijfel van den heer Boeije ongegrond is. Vele jonge lieden, die uit verschillende gemeenten van Schouwen en Duiveland hier de oefenschool bezoeken, zullen van de normaallessen in deze gemeente, vooral bij het instellen van beurzen, komen gebruik maken. De voorstellen van Burgem. en Weth. worden aangenomen met algemeene stemmen. De Commissie, in wier handen is gesteld eene reclame van den heer J. II. Letzer, tegen het door Burgem. en Weth. opgemaakt kohier der hondenbelasting, om zijn hond in plaats van als een hond van vermaak, aan te slaan als een wachthond, brengt rapport uit. Zij adviseert tot afwijzing van het verzoek. Dienovereenkomstig besloten zijnde, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. nog één aanslag op het kohier gebracht en dit vervolgens vastgesteld op f 4-59. De openbare vergadering gaat in eene beslotene over. Heropend zijnde, wordt vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1880. li it ;n it. et ge et at ot en jr- np .k. K dg 3rt ter ijs; er- ciit ide 7/is 'U 'h. Jls ei» i'/> i'it >'/k »3/» i'/> j'/« Ö'U PU d</4 h 35/ie >3k 25 44'/» 441/ erpool

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1