Buitenlandsch Overzicht. Burgerlijke Stand te Zierikzee. weer een heel eind achteruit en dat i9 veroorzaakt door een brief van den paus, waarin hij de Belgische bisschoppen prijst en verklaart het met hen geheel eens te zijn. Moest er nu nog voor 't gezantschap bij 't Vatikaan gestemd worden, dan was er veel kans dat het verworpen werd. De val der conservatieven in Engeland is verplet terend. In vele jaren is zoo iets in geen land ter wereld gezien'c heeft iets van een godsoordeel. Men benijde echter de erfgenamen maar niet, want de boedel is erg bezwaard. De Duitsche rijkskanseliers-crisis is een herhaling van 't meer vertoonde komediespel. Zoo iels wordt tamelijk vervelend en gaat op den duur zelfs alle politieke beleekeuis verliezen. In Zweden is kabinets-crisis, doch met zoo iets in Zweden bemoeit de wereld zich even weinig als met een kabinets-crisis bij ons. De veranderde orde van zaken in Engeland daarentegen is reeds nu van invloed op 9ommige politieke verhoudingen. Het Duitsch- Oostenrijksch verbond zal er eenigen invloed van ondervinden; de Russische buiteulaudsche politiek evenzeer. Men dient echter eerst de komst van het nieuwe kabinet af te wachten. Buitenland. JT apan. Uit Jocohama wordt van 28 Februari geschreven, dat sedert eenigen tijd op groote schaal krijgstoerus tingen in Japan gemaakt worden. De Minister \nn Oorlog heeft zestig zware belegeringsstukken en 120 stukken veldgeschut besteld, naar de nieuwste Euro- peesche modellen. De gepantserde schepen //Cliiei-Chan" en //Congo-Ghan" worden met Armstrong-kanonnen gewapend. In de haven van Canoesacie worden vier pantserschepen, zes fregatten, vier korvetten en ver scheidene adviesjachten bijeengebracht, om als perma nente vloot dienst te doen. Volgens gerucht zouden deze toebereidselen niet vreemd zijn aan het geschil tusschen China en llusland. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De directeur van het postkantoor te Montclair (Vereenigde Staten) vond onder de aangekomen brieven en briefkaarten een briefkaart met het adres: //Aan het schoonste meisje te Montclair". Deze kaart kwam uit Newark. De directeur zat er mee verlegen, hoe die briefkaart aan 't rechte adres te doen bezorgen. Eindelijk heeft hij een, uitnoodiging gericht tot alle jonge en oude ongehuwde mannen van Montclair, opdat deze, in jury vereenigd, uitmaken aan welke schoone de kaart zal bezorgd worden. Wat er op de andere zijde staat, zegt het verhaal niet, maar 't moet wel belangrijk wezen, daar er zooveel moeite voor de bestelling gedaan wordt. Vermoedelijk heeft de bewuste kaart wel voor 't glas gestaan, opdat de geadresseerde haar zou kunnen opvragendoch er zullen zich zooveel jonge en oude dames aangemeld hebben, dat de directeur er tegen op zag, de rol van Paus te vervullen. Gravin Lambertini geeft haar proces tegen de erf genamen van kardinaal AntoneJli nog niet op. Men herinnert zich, dat deze dame beweert een dochter van den kardinaal te zijn en dat haar eisch indertijd werd afgewezen, omdat uit een overgelegde doopceel bleek, dat zij de wettige dochter van een achtens waardig echtpaar was. Thans zal de gravin het bewijs leveren, dat die doopceel valsch is, en dat haar zoo genaamde ouders niet haar echte ouders zijn. Het is nog niet uitgemaakt of de ellendige koning van Binnah, Thi-Bnu, dood is of niet. Men weet zelfs niet of zijn ziekte wel de pokken is, en er wordt gemeld, dat hij aan melaatschheid lijdt. In elk geval, li ij is een ellendeling, een monster. Dezer dagen moeten er in de hoofdstad Mandelay menschenoffers op groote schaal hebben plaats gehad. Daaromtrent loopt het volgende verhaal. Wanneer in Birmah een nieuwe koning komt, legt deze den grond voor een nieuwe residentie, dat wil zeggen: hij laat op de gekozen plek den omtrek der nieuwe stad afpnlen en dan in de lijn, waar de wallen moeten komen, eeu aautal menschen levend begraven. Toen Thi-Bau, voor een paar jaar, aan de regeering kwam, heeft hij dat gebruik verzuimd, niet uit menschelijkheid, maar omdat hij het te Mandelay naar zijn zin had en in moeielijkheden met de Engelschen kwam. Nu brak voor eenige maanden een zware pokken-epidemie te Mandelay uit en van die gelegenheid maakte de clerus van 't land gebruik om den koning wijs te maken, dat de duivelen vertoornd waren wegens het nalaten van 't oude eerwaardige gebruik der menschenoffers en daarom de pokken over de stad hadden losgelaten. Toen gaf de ellendeling last om 700 menschen bij onderscheidene partijen van ]00 levend te begraven onder de wallen der stad. Zoo werden geofferd 100 mannen, 100 vrouwen, 100 jongens, 100 jonge meisjes enz., doch geen enkel priester, toovenaar, guichelaar of ander duivelsdienaar. Nu 't bewind van Beaconsfield op 't eind loopt, zal daar wel door hem niets aan gedaan worden; anders zou men zeggen, dat hij voor humanitaire oorlogs-expedities in Birmah vrij wat meer te doen had kunnen vinden, dan in Afghanistan of aan de Kaap. Lord Lyfctou Bulwer, die slechts baronet was, is tot earl verheven. (Earl is de Eugelsche graventitel). Lord Beaconsfield heeft hem dat va9t nog bezorgd, alvorens af te treden en daarin allicht spoedig door den onderkoning van Indië gevolgd te worden. Pater Didon, die door zijn preeken te Parijs zooveel ergernis gaf, is naar Corsica verbannen door den ge neraal der Dominicaner monniken. Garibaldi heeft van de Italianen van Montevideo een kleine stoomboot ten geschenke gekregen, die den naam heeft ontvangen van //Leeuw van Caprera". Otero, de dader van den moordaanslag op den Koning van Spanje, is Woensdag-morgen ter dood gebracht aan den worgpaal. Hij heeft ook op't laatst niets willen bekennen. Op een hofstede tusschen Schoondijke en Waterland- kerkie is een afschuwelijken misdaad gepleegd. Men heeft daar een 18jarig meisje gevonden met afgesneden hals. De dader is bekend, doch ontvlucht en was nog niet' opgespoord. Het is nog niet uitgemaakt of diefstal de aanleiding tot den moord is geweesldoch men heeft f 60 uit het huis vermist. Maandag-avond is te Nagelbeek (Limburg) een stal en een woning afgebrand. Te St. Oedenrode is een landbouwersbedrijf afgebrand. Te Arasterdam is de stuurman van eeu in het Oosterdok liggend schip bij het aan boord gaan mis gestapt en verdronken. Nabij het Oosterdok verloor een man beide been en onder een voorbijsnellenden spoortrein. Te Eindhoven is een meisje van 5 jaar al spelende in een ketel kokend water gevallen en aan de brand wonden bezweken. Te Schijndel heeft een klein meisje meer dan 24 uren op zijde aan eeu ijzeren haak van een brug gehangen. Zaterdag werd het kind.vermist en men meende dat het verdronken was. Zondag-avond werd het teruggevonden met de kleertjes aan een haak van een brug hangeudehet was bewusteloos en van kou verstijfd, doch is weer bijgekomen en hersteld. Denkelijk is het kind al spelende van de brug gevallen en aan den haak blijven hangen. Te 's Hage viel een werkman op den Zuid-Oos Buitensingel van het dak, van een twee verdiepingen hoog huis. Met een wond in het gezicht en den schrik kwam hij gelukkig vrij. De Hijks—politie te Apeldoorn heeft den dader in handen gekregen van den dezer dagen gepleegden diefstal met braak in een schuur en in het magazijn van decoratiën nabij het paleis Het Loo. Het Engelsche oorlogsschip //Atalanta", dat in Oct. j.l. met 300 jonge zeelui aan boord tot een oefenings- toeht naar West-Indië is uitgevaren, wordt vermist. Men heeft er sinds 31 Jan., toen het Bermuda ver liet, niets meer van vernomen. Een eskader is uit gezonden om het op te zoeken. Te Rotterdam is een vrouw overleden aan brand wonden, die zij had gekregen door het omvallen van een petroleumlamp. Den draad van ons overzicht weer opvattende, moeten wij aangaande Fraukrijks binnenlandschen toestand zeggen, dat daarin nog geen groote veran dering gekomen is. Er is alleen wat meer licht over den staat van zaken opgegaan. De clerus schikt zich zoo eenparig aan den kant der Jezuïeten en congreganisten, dat er voor 't oogenblik weer geen schijn of schaduw valt waar te nemen van een her levend Gallicanisme, waaraan men eenige weken vroeger reden had te denken. De bisschoppen komen één voor één of bij groepjes hun schuldigheid doen en de Regeering aanblaffen; de Jezuïeten zelf laten anderen voor zich spreken en de congreganisten houden zich aan de wolken vast. Oogen9chijnlijk zou men zeggen, dat de geheele zwarte bent zegt //wij zijn er en wij blijven", doch Mac-Mahon zei dit ook en is toch heengegaan, toen hem 't vuur te veel aan de schenen kwam. Zoo kunnen ook de eerwaardigheden op 't laatste oogenblikje nog wel eieren voor hun geld kiezen en ten minste beproeven een accoordje te maken. De Regeering doet voor 't oogenblik niets, doch heeft ook nog niets te doen. Zij wordt echter ge dreven van twee kantende radicalen zouden wel een Jezuïeten-vreterij in 't groot willen zien, doch bedenken niet, dat dit ziju mee en zijn tegen heeft de bonapartisten van de fractie Cassagnac beproeven telkens standjes en beweging uit te lokken, doch hun agenten worden meestal herkend en ontmaskerd. Als zij hun praktijken gaan drijven in volksvergade ringen als die waarin Clemenceau dezer dagen 't woord voerde, dan werpt men hen de deur uit. Of prins Napoleon iets gewonnen heeft met zijn manifest-brief, blijkt nog niet. In Duitschland heeft de clericale kwestie weer een klein duwtje gekregen. Bismarck heeft niet onduidelijk laten merken, dat hij zich niet laat bedotten door de draaierij van Leo XIII, die voor hoogstgenadige toe nadering moet doorgaan, maar dat hij geheel iets anders afwacht, voor hij van zijn kant iets toegeeft, en wel een soort van volledige acte van onderwerping. Er zit ook niets anders op, tenzij hij den strijd verliezen wil. In België is 't met de verzoening, of hoe men 't uoemen wil, tusschen de regeering en den clerus Te New-York is een schaatsenbaan geopend, voor zien van kunstijs. Het steenen gebouw, waarin deze baan ligt, is. zoo groot, dat na aftrek der omgangen een baan van 200 voet lang en 40 voet breed over blijft. Het komt ons voor, dat het nieuwtje daar nog spoediger af zal zijn, dan van de skating-rinks te meer, daar voor de bij-industrieën, waartoe deze laatste zich vrij wel leeuen, de temperatuur in zulk een gebouw met wezenlijk ijs wat al te frisch is. Men herinnert zich, dat onlangs een der slavinnen uit den harem van den ex-khedive van Egypte, thans verblijf houdende nabij Napels, zich heeft laten schaken en later met haar ontvoerder een huwelijk willende aangaan, daartoe verlof vroeg aan de Italiaansche autoriteiten, aangezien zij zich niet kon herinneren ouders of familie te hebben en dus van burgerlijken staat voor haar geen bescheiden aanwezig waren. Nu heeft de Italiaansche Regeering uitgemaakt, dat zij te beschouwen is als Egyptisch burgeres en dus alleen een verklaring van den Egyptischen consul noodig heeft, dat er geen verhindering tegen haar huwelijk bestaat. Als nu deze consul die verklaring geven wil, is alles in orde, de ex-khedive is een zijner vrouwen kwijt, 't welk hem geen kwaad zal doen, en de bewuste dame kan trouwen en rustig met haar echtvriend, een Fransch photograaf, leven. Maar als nu die consul vooraf de noodige pillen in krijgt 't zij van wege de ex-khedive of om des geloofs wille van den Islam om die verklaring te weigeren Zal dan de Italiaansche Regeering niet indirect de slavernij en de polygamie binnen haar landpalen erkennen en beschermen? De Figaro verzekert ten stelligste, dat geen der congregaties een aanvrage zal doen om erkend te worden. üerli- en JScliooInienws*. Benoemd tot hulponderwijzer te St. Philipsland de heer J. J. Schoo te Scherpenisse. Akte-examens te Middelburg. Toegelaten als hulp onderwijzers: de heeren W. Anker Cz., leerling der Oefenschool te ZierikzeeD. J. v. d. Graaf te Scher penisse; J. Meijer te Groede en H. de Vries te Middelburg. Van de 8 kand. had 1 zich terug getrokken, 1 was niet opgekomen en 2 ziju afgewezen. Als hulponderwijzeres: de dames A. Buijze en P. C. Verpoorten, beiden leerlingen der Oefenschool te Zierikzee, tevens zijn die dames toegelaten voor de handwerken; M. Berdenis van Berlekom en F. L. A. W. Grubé, beiden te Middelburg; N. de Koning, C. M. Lansdorpen C. W. Wolf, allen te Krabbendijke. Door de Oommissie tot het examineeren van varens lieden te Dordrecht is o. a. diploma uitgereikt voor 2e stuurman, groote vaart, aan den heer C. Kanaar van Zierikzee. Van 9 16 April 1880. Geboren: Een zoon van L. van den Houten en B. Houdkamp. dochter van A. Versteeg en A. Labeur. zoon van D. Verpoorte en S. van Dijke. Overleden: M. Verschuur, oud 5 m., d. L. Verseput, oud 85 j., wed. van W. Verboven. Als levenloos aangegeven: Een zoon vau P. van den Houten en E. Blom.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3