STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Na een discussie, die zich kanaalsgevvijze vrij ver in de lengte uitstrekte, met enkele spranken naar een niet zoo precies doel gericht, doch gelijk meer kanalen meer in de breedte dan in de diepte, zoodat men ge makkelijker er in draaien kan, dan met een eenigszins diepgaanden bodem er fliuk door heen stevenen, is de Neuzen-wet of het traktaat van het kanaal Ter NeuzenGent door de Tweede Kamer aange nomen met 55 tegen 7 stemmen. Hebben de beide Middelburgsche afgevaardigden zich niet bedrogen in den grond van hun stemming, dan heeft de eene, de heer van Eek, zich verdienstelijk gemaakt door vóór, en de andere, Jhr. J. L. De Jonge, door tegen te stemmen. De heer De Jonge wilde aan de toekomst overlaten, uit te maken hoe dit bestaanbaar is. Nu is de toekomst doorgaans niet onredelijk, daar de omstandigheden zoo vaak veranderen. Doet men dan te eeniger tijd beroep op de toekomst van nu, d. i. het heden van dan, dan is de grondslag van beoordeeling mogelijk wel zeer veranderd, maar ieder kan dan gelijk vinden als hij dit maar zoeken wil. Omtrent de verkiezing van den heer Bastert heeft de Kamer haar oordeel nog niet geveld. Het rapport der Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven kwam tot de conclusie, dat aan den Minister van Bintien- laudsche Zaken een authentiek en volledig afschrift van de kiezerslijst uit Harmeien, die bij de verkiezing van 4 Nov. j.l. tot richtsnoer voor de toelating bij de stemming heeft gestrekt, en van de lijst van hen, die te Harmeien op 4 Nov. hebben gestemd, en van alle andere stukken, die noodig geacht worden tot toelichting zou verzocht worden. Na tamelijk veel gedachtemvisseling heeft de Kamer die conclusie aan genomen. Het zal dus nog wel eenigen tijd duren vóór de knoop op de eene of andere manier wordt doorgehakt. Alleen door doorhakken toch is deze ingewikkelde vraag uit de wereld te helpen. Het staat, na al het vroeger daarover voorgevallene, wel vast, dat er geen wettelijke weg bestaat om een kiezerslijst, die eenmaal foutief is opgemaakt en van kracht verklaard of feitelijk van kracht gemaakt, te verbeteren, vervallen te ver klaren of wat dan ook. Zoo'n verknoeide lijst is boven alle wetten verheven. Geen rechtscollegie kan er iets omtrent beslissen, de administratie evenmin en de Kamer ook niet. Er moet dus een eind aan gemaakt worden door een daad van willekeur, en van deze daad kan zich dan altoos een der twee kandidaten het slacht offer achten. De //Overeenkomst tussclien den Staat en Z. K. H. Prins Frederik tot regeling der afdoening van schuld vorderingen" is door de Kamer zonder discussie met nlgemeene stemmen goedgekeurd. Vervolge ris is in behandeling het wetsontwerp tot instelling eener //Postspaarbank". De eerste sprekers, de lieeren De Jong, Gratama en Dijckmeester, ontwikkelden hun bezwaren tegen de zaak; nadat de heer Borgesius zich een warm voor stander had verklaard, voegden nog de lieeren Van Delden en Teding van Berkhout zich bij de tegen- gezinden, terwijl de heer de Bruijn Kops zich bij den heer Borgesius voegde. Na langdurige en soms ietwat vinnige discussie, werd art. 1 met 48 tegen 19 stemmen aangenomen, waarmede dus in beginsel werd besloten dat er een Rijks-postspaarbank (de heer Van Delden noemde 't terecht een leelijk woord) zal worden opgericht. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft den ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten te Middelburg, W. Macalester Loup, in gelijke betrekking benoemd te Amsterdam No. 2. Wij gelooven, dat de ware liberalen daar vrij van zijn. Dit betreft vooral 't eerste gedeelte van hetgeen hij zegt. Het laatste gedeelte is de vrij afgezaagde dood doener', die ook bij ons maar al te veel door de anti liberalen wordt gebezigd en door de liberalen maar al te weinig als dooddoener ontmaskerd. Daarin toch worden uiterst behendig eischen en pretentiën verward met rechten. Waar sprake is van con- ventioneele rechten, dat zijn die, welke door een meerderheid alleen kunnen gecreëerd en gewaarborgd worden, daar is 't onzin om daar ook van rechten der minderheden te spreken. Een vergadering, waarin de meerderheid b.v. had besloten, dat zekere deur open moest staan en tevens dat zij gesloten moest blijven om de minderheid ter wille te zijn, zou niet zijn een vergadering van liberalen maar van dwazen. Men kan den liberalen niet met goeden grond verwijten, dat zij de rechten der minderheden niet eerbiedigen. Zelfs in vele gevallen van conventioneel recht laten de liberalen aan de minderheid vrij wat meer speelruimte dan met een verstandige politiek overeen te brengen is. Op kerkelijk gebied ziet men daar talrijke voorbeelden van. Van anti-liberale zijde, inzonderheid waar ook de kerkelijke partijschap er in gemengd is, valt op geen Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gem. Ritthem C. J. J. A. van Teylingen, ten einde die betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burge meester van Nieuw- en St. Joosland. Kunst, Wetenschap en Letteren. De heer Paul Leroy Beauüeu, hoofdredacteur van VEconomiste francais, medewerker van de Déöats en wiens belangwekkende stukken menige aflevering van de Revue des Deux Mondes versieren, zal denkelijk benoemd worden tot professor in de staathuishoudkunde aan het //College de France" ter vervanging van wijlen Michel Chevalier. Te Bonn i9 dezer dagen een verzameling kevers verkocht voor 2000 mark. De heer E. Witte uit Breslau werd kooper. Deze collectie moet van groote waarde voor de wetenschap zijnzij bestaat uit 30000 exemplaren, waaronder veel zeldzame en fraaie, meest uit vreemde landen bijeengebracht. Door Lontin te Parijs is een nieuw soort van electrische lamp gemaakt met vier koolspitsen en vier stroomen, die hij deu naam heeft gegeven van e 1 e c t r i s c h e zon. De vier koolspitsen vormen een kruis, in het midden waarvan het licht zich ont wikkelt. De vier stroomen loopen afwisselend op twee nevens elkander staande en op tegenoverstaande spitsen over. Het voortgebrachte licht moet zoo krachtig wezen, dat het alle vroegere proeven ver achter zich laat, en de mogelijkheid doet veronder stellen om lichten te maken van elk vermogen. De bekende en terecht zeer gevierde zanger Erail Fischer gaat Rotterdam verlaten. Hij heeft zich voor vijf jaar geëngageerd aan de opera te Dresden. De onzekere toestand van de Rotterdamsche opera maakt het moeielijk voor goede artisten hun lot daaraan te verbinden. De Ménestrel zegt, dat de jeugdige zangeres Vanzandt, die met zooveel succes te Parijs in de Opéra-Comique als //Mignon" optrad, van Adelina Patti het volgende briefje ontving//Chère petite amieUne ligneseulement pour te dire combien nous étions tous sous le charme, 1 autre soir. Tu as chanté comme un cher petit angel With very best love, je reste ton affectionée Adelina Patti." Juist toen dit epistel kwam, kreeg mej. Yanzandt ook een kaartje met gelukwenschingen van den markies De Caux, die haar twee jaren geleden te Londen een schitterende loopbaan had voorspeld. Op de verkooping der Koster-collectie te Amsterdam bracht een studie van onzen stadgenoot, den schilder David Bles, slechts f 1 op. Naar aanleiding van dit feit, door het N. v. d. D. medegedeeld, schrijft de heer Bles aan dat blad o. a. bet volgende: z/Dat de gewijde Brakke Grond het tooneel kon zijn van zooveel grilligheid der fortuin, of van zooveel caprice bij koopers (en niet-koopers), dat een aquarel van den ondergeteekende aldaar slechts f 1 mocht opbrengen, ziet dat bad ik nooit kunnen vermoeden. Nog geen maand geleden, zagen we op de verkooping der collectie Blancke mijn aquarellen de hoogste prijzen van allen behalen, in de 1700 en bij de f 2000. En nu zie ik mij zoo eensklaps tot het allerlaagste peil gereduceerd! Eén gulden slechts mijnheeren dat voor een Hollandsche baker uit den goeden, ouden pruikentijd, met klapmuts (de baker wel te verstaan) en bovendien als God Amor toegetakeld op den koop toeWie had dat ooit gedachtSic transit gloria!...." En verder z/Ik bepaalde mij dus tot een //acte de préssnee", vrijgevigheid te rekenen. Tal van voorbeelden zijn aan te halen, dat de liberalen voor openbare of kerkelijke betrekkingen personen kozen van beslist anti-liberale richtingde gevallen van het tegengestelde, zoo zij al bestaan, zijn uiterst zeldzaam. Van anti-liberalen kant worden die soort van rechten der minderheden wel geëischt, maar niet wederkeerig toegekend. Wat Yalbert hier doet is een beroep op de loyaal heid der liberalen, dat zij zich in een door sofisten gespannen strik zullen laten vangen. Maar dat zullen wakkere liberalen niet doen; er ligt niets liberaals in, zich te laten vangen in een door slimme tegenstanders gespannen strik, al zit er ook een lokvogel bij dien strik, die heel mooi een liedje opzingt, waarvan de inhoud is dat de grondstof voor den strik in den liberalen winkel is gekocht, 't welk bovendien niet waar is. Neen, als er inderdaad een verschil in middelen van concurrentie of een ongelijkheid in ruimte voor concurrentie bestaat, dan mag er wel degelijk aan gedacht worden dat verschil te vereffenen, die onge lijkheid weg te nemen. Bij het wegen der jockey's vóór den aanvang van den wedren, behoeft de liberale en nis zoodanig koos ik uit mijn portefeuille de baker studie, dat ougelukskindterwijl ik daarbij berekende dat de studie minstens f 40 moest opbrengen, in het oog gehouden, dat meerdere mijner krijt- en water verfstudies, geschonken aan menig liefdewerk, wel f 50, 60, f 80 opbrachten. En nu f 1. Hoe toch een taxateur van eigen roerend goed zich kan vergissen //Uit het gebeurde blijkt dus duidelijk voor een ieder, dat het artikel ,/oud Hollandsche baker" (in effegie althans) in de hoofdstad niet gewild is* en, wat erger is, die onwil geleid heeft tot een slecht geldelijk resultaat voor mijn ongelukkigen kunstbroeder. Wat er ook van zij, ik blijf bij mijn taxatie ad f 40*, en van af heden kan men bij mij beschikken over dit bedrag ten voordeele der Koster-zaak, indien men slechts mijn verongelukte oud-Hollandsche baker, wel ingepakt en voor vocht bewaard, wil terugzenden aan David Bles." Door de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst le Amsterdam is de eere-preraie toegekend aan den heer A. Bruijn, Directeur der Gemeente-Muziekschool te Bergen op Zoom, voor zijn Compositie van //Sneeuw witje," kinaerzangspel in drie bedrijven en een voorspel, waarvan de tekst vrij bewerkt werd naar het bekende sprookje, door den heer C. Van Kempe Valk, leeraar aan de H. B. S. te Winterswijk. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Verleden Zaterdag-nacht is de houder van een tapperijlje op het Haarlemmerplein te Amsterdam door twee personen, wien hij drank op krediet weigerde, uit zijn huis gelokt, aangegrepen en in een open keldergat gesmakt, zoodat de man op de plaats dood bleef. De politie heeft de daders kort daarna op de Brouwersgracht aangehouden en in hechtenis genomen. De Middelburgsche sjouwerman, die dezer dagen aan boord van de //Baron van Pallandt" door een vallend blok op het hoofd getroffen werd, is aan de gevolgen overleden. De man laat 14 kinderen na, waarvan 7 hulpbehoevende. Nabij het station Frankfort a/O. is een passagiers- trein dwars door een zandtrein gereden. Vele passagiers werden licht gekwetst en de post- en goederenwagens vernield. In Zuid-Oostelijk Rusland wintert het sedert een 14 dagen er weder zoo sterk op los, dat spoortreinen onder de sneeuw bedolven geraken en menscheu en vee van koude en gebrek omkomen. De wolven worden zoo stout, dat zij de reizigers op den weg aanvallen. Zoo is een ambtenaar van het gerecht op klaarlichten dag tussclien Orenburg en Yeletsk door de wolven verslonden, ofschoon hij van vuurwapens voorzien was. De onlangs" uit Roermond op raadselachtige wijze verdwenen 16jarige slachtersjongen is van zelf iu de ouderlijke woning teruggekeerd. De snaak was voor pleizier een reisje gaan doen Frankrijk in, doch toen zijn geld op was, is hij van honger teruggekeerd. Het publiek uit de achterbuurten begon al kwade gedachten tegen den slager te voeden, bij wien de jongen in dienst was geweest, en hechtte al eenig geloof aan 't gerucht, dat de slager den jongen gedood en onder het worstvleesch gekapt had. Velen lusten geen worst meer. In een groote fabriek van creosoot-olie in Engeland is een ketel gesprongen met eenige duizenden liters van die olie. Het gebouw werd vernield en elf werk lieden kwamen om het leven en een groot aantal werden gewond. jockey, omdat hij liberaal is, zich niet zwaarder te maken dan vereischt wordt door de regelen van den kamp. 't Is de vraag slechts of die ongelijkheid al of niet bestaat. Dat het niet te pas komt de Israëlieten in eerlijke nering en bedrijf te belemmeren omdat ze Israëlieten zijn, spreekt van zelf. En waar de eerlijkheid van het bedrijf twijfelachtig of zelfs betwistbaar is, gelijk b.v. in de hooge finan- ciëele wereld, doch waar de gewone wet geen vat heeft, daar mag ook geen geweld gebruikt worden. Daar kan het wapen van bestrijding alleen zedelijk zijn. Het behoeft niet verheeld te worden, dat in die hooge geldwereld en vooral met behulp eener gehuurde of gekochte pers zeer veel gedaan wordt, dat het heldere daglicht niet mag zien en waartegen de wet machteloos is. Hier staat het aan het publiek zelf op zijn hoede te zijn en zich niet te laten in pakken, niet te b«zwijken voor het lokaas dat wordt voorgehangen.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2