De bekende, met zooveel roem bekende musicus en componist Henri Vieuxtemps bevindt zich in betrek kelijk kommervolle omstandigheden. Hij was vroeger professor voor de viool aau het Conservatoire te Brussel, doch had in 1873 het ongeluk door een beroerte getroffen te worden, waarvan een verlamming zijner linkerhand hem bijbleef. Hij verzocht en verkreeg ontslag en hoopte nu op herstel van gezondheid, waartoe hij onderscheidene plaatsen bezocht en waarbij hij zijn middelen inteerde. In 1876, toen Wieniawski aftrad als directeur en Gevaert in diens plaats .aan het hoofd van het Conservatoire kwam, stelde deze hem voor, te beproeven zijn werk te hervatten. Hij deed het, doch met den outraoedigenden uitslag dat hij spoedig zijn taak weer moest opgeven. Eindelijk is hij in Algerië een zeer gezonde streek gaan opzoeken en leeft daar nu, doch geheel ten laste zijner kinderen, en thans is hij, door den nood gedrongen, er toe gekomen zich tot de regeering te wenden met verzoek hem te pensionneereu met behoud van zijn volle tractement, 6000 frs. De minister Rollin-Jacquemyns heeft gunstig daarop beschikt en de som op de be grooting' uitgetrokken. Het is wel te denken, dat de Kamers zulk een offer voor een verdienstelijk doch ongelukkig dienaar der kunst zullen goedkeureu. De heer Bove, een jong officier van de Italiaansche marine, houdt zich op dit oogenblik bezig met te Rome de belangstelling te wekken van een onderneming, die hij op 't oog heeft, n.l. een wetenschappelijken tocht naar de Zuidpool. Het is zeker, dat ook daar, zoo al niet voor den handel, dan toch voor de weten schap nog wel wat te onderzoeken zal zijn. De Italiaansche regeering heeft haar toestemming gegeven en steun beloofd. Ook het Aardrijkskundig Genoot schap heeft zijn steun toegezegd. Te Genua is het hoofd-comité gevestigd, dat met machtiging der regee ring zich bezig houdt met het tot stand brengen eener nationale inschrijving. Het Duitsch Afrikaansche Genootschap heeft weer in de beurs getast ten behoeve der Afrika-reizigers. Voor dr. Büchner, op reis naar Muatayambo, is voor dit jaar toegestaan 20,000 mark. Voor dr. Lenz, die naar Tombuctoo is opgebroken, 5000 mark. Voordr. Sfcrecker, reisgenoot van Rohlfs op zijn mislukten tocht, en op weg naar Bona om over Wadaï, Adamana en Bagirmi naar Congo te gaan, 20,000 mark. Er is een expeditie gevormd tot het vestigen van een vast station aan het Tanganika-meer. Deze expeditie, onder leiding der heereu von Schöler, dr. Bohn, dr. Kayser en P. Reichard, is dezer dagen uit Berlijn vertrokken en gaat van Venetië naar Zanzibar, van waar de tocht haar het binnenland wordt voortgezet. Voor deze onderneming is voorloopig 48,000 mark toegestaan. De Saksische en Oostenrijksche spoorweg-besturen hebben op hun lijnen vóór deze reizigers kosteloos vervoer aangeboden. De Gaulois meldt, dat de minister Freyeinet een telegram van den Franschen consul te Singapore heeft ontvangen, waarin bericht wordt, dat de heer Wallon, die door de regeering met een zending naar Soematra was belast, met twee zijner reismakkers vermoord is. Op een soiree bij de Prinses de Sagan te Parijs zongen Patti en Niccolini het duo uit //Faust" (3e acte) en stukken uit //Ernani en //Jerusalem", voor het bagatel van 10,000 francs. Rubini, Grisi, Persiani, Tamburini en Lablache zongen indertijd voor 500 of 600 frs. per avond. Pauline Lucca trad dezer dagen te Berlijn op; aan de Beurs waren opera-plaatsen voor 100 Mark f 60) verkocht; men schat dat voor al de plaatsen te zamen 40 a 50 duizend mark werd betaald. De zangeres zelf kreeg 20,000 mark en behaalde als Carmen een buitengewoon succes; aan de ovatie scheen geen einde te komen, uit Weenen was haar een reusachtige lauwer krans toegezonden. De Keizerin en de Kroonprins woouden de voorstelling bij. De onlangs overleden vriendin van Grillparzer, Anna Fröhlich, heeft 800,000 fl. nagelaten voor stipendiën en pensioenen aan talentvolle en behoeftige kunstenaars en letterkundigen. Een commissie van 5 personen te Weenen, onder presidentschap van den burgemeester dier stad, zal belast worden met hel toezicht over het kapitaal. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. In de Paardesteeg te Leiden is het huis van een kruidenier geheel uitgebrand en aan de nevenstaande en over 't pand gelegen huizen veel schade toegebracht. In de lijnbaan van den heer A. van Lindern te Alblasserdam is een teevketel met ongeveer 20 ton teer in brand geraakt en daardoor vrij wat schade aangericht. Te Heerlen heeft een brand een gedeelte van een oud gebouw, //liet Kruis" genaamd, vernield. Te Withagen onder Voerendaal is een woning af gebrand. In de buurtschap Groessen gem. Duiven (Gelderland) is een huis afgebrander is daar gedurig brand. Onder Zuidwolde is een boerenwoning afgebrand, waarbij ook eeuig vee verloren ging. Op eenige plaatsen is reeds schade aangericht door den bliksem. Onder Noordelijk sloeg de bliksem in een schuur, brak daar eenige balken en ging door het huis weer uit. Te Noordbroek werd een vierjarig kind doodgeslagen. Te Engelbert werd een huis en een boom getroffen. Op de hoogte van Scheveningen is een matroos van een aldaar thuis behoorende vischschuit overboord gevallen en verdronken. In de buurtschap Hengevelde brak Woensdag een zwaar onweder los. Drie boomen werden getroffen door den bliksem, die daarna in een boerenwoning sloeg, de balken spleet, een koe doodde en een man en vrouw bewusteloos op den grond wierp zonder hen verder te deren. Te Haarlem is het zoontje van de M. (oud 4 jaar) in de sloot aan de Veldlaau gevallen en verdronken. Uit liet Damrak nabij de Oudebrug te Amsterdam werd verleden week het lijk van een huzaar opgehaald. Een aanzienlijke familie te Riga begaf zich den 29 Maart 1.1. van een trouwpartij huiswaarts, om de balkleederen aan te trekken, voor de nu volgende danspartij. Toen men dit gedaan had, reden man, vrouw en twee dochters in een gesloten rijtuig, over het ijs van de nog bevroren Duna, naar de feestzaal. (Het ijs wordt in Rusland algemeen als weg gebruikt.) Doch dicht bij den oever brak het ijs. De koetsier en een zoon sprongen nog van den bok, maar paarden en rijtuig verdwenen in de diepte, waar mensclieii en beesten jammerlijk omkwamen. In balgewaad kwamen de lijken den volgenden dag te voorschijn. De zoon is bijtia krankzinnig van droefheid en de koetsier verloor bijna geheel de spraak. Yoor eenigen tijd zond zekere heer L., te Parij3, duizenden circulaires rond, waarin hij de aanstaande oprichting van een Franscli-Amerikaansch kantoor berichtte. Hij vroeg correspondenten tegen een maan- delijksch salaris van 100 a 200 fr. Ruim drie duizend personen meldden zich aan. L. antwoordde allen, dat zij waren benoemd en dat de boekjes niet de namen der klanten hun weldra toegezonden zouden worden; voor die boekjes moest ieder correspondent 10 fr. per postwissel overzenden. Natuurlijk voldeden velen aan die voorwaarde en toen hij 30,000 fr. bijeen had, verdween hij er mee. De nasporingen der politie waren tot nog toe vruchteloos. Buitenland. Spanj e. De slruikrooverij, schrijft de te Madrid gevestigde berichtgever der Belgische Indèpendancewel ver van te verminderen, schijnt in Spanje toenemende te zijn. In Asturie doorloopt eene bende van dertig bandieten de dorpen in het gebergte en brandschat er de boeren. In Alava hebben eenige uit het bagno ontsnapte boeven te Salvatierra, aau den spoorweg gelegen, gepoogd hetzelfde te doen, maar de burgergarde maakte spoedig een einde aan hunne heldendaden. In Toledo en Ciudad- Real vervolgen tachtig man der burgergarde en soldaten eenige booswichten in het gebergte en de bosschen. De krijgsraad van Ciudad-Real heeft nog altijd geene uitspraak gedaan over de aanranders van een trein bij Alcazar in Februari I.I. Bijua overal, vervolgt de be richtgever, wordt het gerecht verlamd door plaatselijke invloeden, ten gevolge van berekeningen met het oog op verkiezingen enz., in die mate, dat zelfs hoogge plaatste personen de bandieten in bescherming nemen. Ook in andere provinciën hebben herhaaldelijk ge wapenderhand ondernomen aanlandingen plaats en worden rijke lieden opgelicht, die liever losgeld betalen, dan op de bescherming der burgergarde te rekenen. Engeland. De tijding, dat Bismarck zijn ontslag heeft gevraagd, zegt de Timesheeft Europa niet minder dan Duitschland verrast. Het is zeker dwaas, dat Pruisen, Saksen en Beieren in den Bondsraad overstemd kunnen worden door een combinatie van landjes als Waldeck, Schwarzburg- Rudolslad, Schwnrzburg-Sonderhausen en dergelijke maar Bismarck zou zich dat niet zoo hebben aangetrokken, als hij geen erger moeielijkhcden in de toekomst ver wachtte. De Bondsraad zou Pruisen in veel gewichtiger zaken, dan een belasting op postwissels, kunnen dwarsboomen. Voordat b. v. de Keizer oorlog kan verklaren, tenzij het een zuiver defensieve oorlog is, moet hij de toestemming hebben van den Bondsraad en de geheele politiek der groote staten zou door de kleine vorstendommen, die geene verantwoordelijkheid hebben, verijdeld kunnen worden. Aan dien toestand wil Bismarck door met zijn aftreden te dreigen eefl einde maken. Zijn aanvragen om ontslag zijn een soort geregeld element in de praktijk der Duitsche constitutie geworden. De Standard zegt, dat het aangeboden ontslag van Bismarck een zaak van belang zou zijn, nis men niet overtuigd was, dat hij zal blijven. Indien hij werkelijk aftrad, zou hij waarschijnlijk spoedig in zijn functiën worden hersteld, met veel grooter macht dan vroeger. De Mornhuj Post gelooft, dat Bismarck partij getrokken heeft van een votum, waarop hij anders weinig zou hebben gelet, om een verandering te be werken, die den invloed van Pruisen nog sterker zal maken. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Van 1800 tot 1880 is de bevolking van Parijs ge stegen van 531000 tot 1989000, dus bijna vervier voudigd, terwijl liet stedelijk budget van 7V2 tot 229 millioen frs. is gestegen, dus tot het derligvoud. In 't begin dezer eeuw werd te Parijs per hoofd 141/2 en in 't afgeloopen jaar 114 frs. aan belasting betaald. In 1800 had Parijs geen schulden, in 1848 een rentelast van 4<y2 millioen bij een budget van 37 millioen, in 1860 een rentelast van 18 bij een budget van nog geen 100 millioen, eD thans een rentelast van 106 bij een budget van 229 millioen. Hubert ine Auclerc, de bekende strijderes voor het stemrecht der vrouw enz. enz., heeft bij adres aan den prefect Iiérold verzocht geschrapt ie worden van de lijst der belastingschuldigen; aangezien zij geen rechten heeft als burgeres, weigert zij belasting te betalen. De Parijsche jury heeft de actrice Marie Bière, die haar verleider heeft neergeschoten, vrijgesproken. Zij was door Lachaud verdedigd, die haar omhelsde, toen de vzdjspraak er was, terwijl het publiek luide applau disseerde. Zulk een geval bewijst al weer, dat het de geest is, die levend maakt en dat de letter doodt. Getallen zeggen veel of ze zeggen niets, al naar 't valt en naar 't geen men er mede bewijzen wil. Onder de festiviteiten te Brussel van 25 Juli tot 9 Augustus a.s. te houden, komt ook een groot muziekfeest voor. Tot 20 April kunnen gezelschappen zich tot deelne ming daaraan opgeven. Op 7 of 8 dezer haddeu zich reeds 955 muziek-gezelschappen, fanfare-corpsen en harmonieën aangegevenop 20 April kan 't getal gemakkelijk 1000 bedragen. Neemt men nu ge middeld 10 leden voor elk gezelschap 't welk veel te weinig is dan zal men een heir van 10000 muzikanten bij de feesten liooren. Het is te Brussel gewoonte bij muziekfeesten, dat ieder mededingend gezelschap 2 serenades aan den burgemeester gaat brengen. Deze ambtenaar zal dus van 25 Juli tot 9 Augustus door elkaar een groote 100 serenades per dag uit te staan krijgen. Naar men verneemt heeft hij dan ook al een prijsvraag uit geschreven voor het beste middel om onder dien aanval zijn gehoor en zijn hersens te beschermen. Omtrent den hongersnood, die in de Armenische ge westen heerscht, wordt het volgende bericht. Uit Van kwam het bericht, dat in het district Alpag 100 personen door gebrek aan voedsel om het leven gekomen zijn. Nabij Ismid is de bevolking van een geheel dorp om gekomen. Een brief uit Aleppo zegt, dat de tarwe van 50 piasters tot 250 per roti gestegen was en dat de eigenaars der korenmagazijnen deze niettemin nog niet wilden openen. l)e plundering der bakkerswinkels, alsmede de nadering der Bedouïnen en Kurden hadden de hoofdigheid der woekeraars nog niet gebroken. De Bedouïnen hebben hun vee verloren; de belangrijkste stam der groote Syrische woestijn, de Anezé, die 30,000 tenten telt, liet den gouverneur van Deir weten, dat zij geen brood hadden, dat hun schapen, kameelen en paarden bij duizenden gevallen waren en dat zij de woestijn dus verlaten moesten. Mocht hij bij hun aankomst geen levensmiddelen hebben, dan zouden zij Deir uitplunderen en op Aleppo lostrekken. De koningin van Griekenland is bevallen van een dochter.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3