Donderdag is de //Vega" van Falmouth te Vlissingen aangekomen, om aldaar de komst van de heeren Nor- denskjöld en Pallander van Brussel af Le wachten, om vervolgens de reis naar Zweden voort te zetten. Een corresp. van hec Utr. Dagbl. schrijft het vol gende van een bezoek door hem aan den beroemden reiziger gebracht: //Ik kwam juist bij den heer Nordenskjöld op het oogenblik, dat hij een tweetal telegrammen had ge reedgemaakt ter kennisgeving, dat hij tot zijn innig leedwezen dezen keer geen bezoek aan Holland kon brengen. z/üie woorden //innig leedwezen", zeide hij mij, zijn geen banaliteit. Het spijt mij inderdaad, dat ik niet bij machte ben aan de uitnoodiging, mij uit Amster dam toegezonden, gevolg te geven, maar op een be paalden dag word ik in Stockholm verwacht. Ik kan dien dag niet verschuiven, en ik heb den tijd, die mij thans overblijft, hard noodig om te zorgen, dat ik niet te laat aankom. //Buitendien", voegde hij er bij, //Holland is niet alleen een land, dat mij door zijn scheepvaart in het algemeen, en door zijn poolexpedities, vooral van den vroegeren tijd, in het bijzonder, een groot belang in boezemt, maar tevens een land, waar ik veel te ar beiden heb, waar ik veel bronnen van studie heb op te zoeken, welke mij van onschatbaar nut kunnen zijn. Eindelijk heb ik er nog verschil lende oude schulden af te doen. Bij een vorig bezoek aan Holland kon ik niet al de vrienden, die ik er heb hier noemde hij mij namen de hand gaan drukken, en het wordt tijd, om ook daar eens aan te gaan denken. Zeg dus aan uw landgenooten, dat ik stellig bij hen kom maar om nog iets meer dan om er te eten en te drinken". De Middelburguche Courant bevat eenige bijzonder heden omtrent de Yega", die thans van Vlissingen naar Stockholm is vertrokken. z/Het is zegt de verslaggever die het schip bezocht een barkschip van ongeveer 500 tonnen inhoud, met een hulpstoomvermogen van 70 paardenkracht, waar mede het, onder gunstige omstandigheden, een vaart van een mijl of vijf maakt. Als zeilschip wordt zij echter geprezen als handig en niet lui: zij loopht met een bezeilde, stevige bries een 12 mijls vaart, en ieder zeeman zal zeggen dat dit mooi is. Het vaartuig is stevig gebouwd; 23 duimen eikenhout beschermen het tegen de aandringende ijsmassa's en bovendien heeft de boeg een ijzeren pantsering. z/De //Vega" heeft //achteruit", dat is in het officiers-logies, dat eenvoudig, maar practisch en net is ingericht, 9 personen geherbergd. Dit waren professor Nordenskjöld, de aanvoerder van den tocht, en kapitein Pallander, bevelhebber van het schip, wier hutten zich alleen door wat meer ruimte van die der andere officieren onderscheiden. Voorts twee Deensche en een Zweedsch officier, een Bussisch garde-officier, die ais zoöloog dienst deed, een Italiaansche en twee Deensche doctoren, aan wie de waarnemingen van wetenschappelijken aard waren opgedragen. z/De verschillende nationaliteiten verklaren zicheenigs- zins hierdoor dat de expeditie, Zweedsch van oorsprong, door de bijdragen van den Zweedschen koopman Jackson en den bekenden Kus Sibiriakoff voor een groot deel is uitgerust. Beider portretten hangen, onder dat van Z. M. den Koning van Zweden, die in be langstelling voor hen niet onderdoet, op de eereplaats in de longroom. z/De bemanning //vooruit" bestaat uit 21 man, meest schepelingen der Zweedsche marine. Allen zien er flink en gezond, gebaard en krachtig uit; thans echter, naar een der officieren, mijn vriendelijke leidsman, meende, wat minder dan onmiddellijk na de 294 dagen lange overwintering in den oostelijken hoek der IJszee. Toen waren alleu blozend en dik in het vleesch, wat nu, als gevolg der in meer dan één opzicht vermoeiende //kapelletjes" die men iu Japan, de Middellandsche zee, Engeland enz. heeft aangedaan, al wat verminderd is. z/Zelven spreken zij eenvoudig en bescheiden over hetgeen zij verrichttenhet gewone kenmerk van zeelieden, die iets verricht hebben waarvoor meer dan gewone moed, geduld en geestkracht vereischt worden. //Hadden wij geen stoom gehad, wij hadden het nooit zoover kunnen brengen," zeide mij een der officieren en hij sprak tegelijk zijne hooge bewondering uit voor onze oud-Hollandsche zeevaarders, die met zoo gebrekkige hulpmiddelen dezelfde gevaren getrotseerd hebben. Ook de //Willem Barents" en zijn tocht naar Frans I Jozefslaud was hun goed bekend en toen ik hun vertelde j welk een kleine schoener het is, waarmede deze reis volbracht is, toen sprak uit woord en gebaar hun ongeveinsde hoogachting voor de mannen die dat ge daan hebben. //In Japan heeft men op het dek van de //Vega" een hut gebouwd, waar de natuuronderzoekers en teekenaars gelegenheid vonden hun ontzaggelijke ver zameling van voorwerpen, uit de fauna en flora te land en te water in de Poollanden, te ordenen en hunne hydrographische waarnemingen in sokets te brengen. Het ruim zit vol kisten, welke de medege brachte schatten voor deze verschillende takken van wetenschap herbergen. De Zweedsche geleerden zullen dus handen vol werk krijgen en voor de aardrijks kundige kennis der Poolstreken is deze reis de aanvang van een nieuw tijdvak. Een groot stuk liet men mij op de kaart zien, dat tot dusverre als land staat aangeteekend en waar de rood gekleurde koerslijn van de //Vega" dwars overheen liep. //Voor de rechtstreeksche vaart tusschen Europa en Azië dit was de meening van de officieren is de volbrachte doorvaart van geen beteekenis. Men kan hetzelfde doel te gemakkelijk en spoedig door het Suez- kanaal bereiken, om de reis //dwars door 't ijs" te verkiezen, die in minstens 30 van de 100 gevallen, door een overwintering afgebroken zal worden. Maar voor de verbinding van Siberië, Westelijk met Europa en Oostelijk met Japan, is de verkregen kennis wel degelijk van gewicht en langs de groote rivieren, de Ob, de Jenisseï, de Lena, welke zeer diep in het land dringen en een gedeelte des jaars zeker en veilig bereikbaar zijn, kan zich een handelsweg vormen, die van groote beteekenis voor het wereldverkeer belooft te worden." Den I 6n dezer zal de instructie-brik //Zeehond" ter reede van Vlissingen liggen om H. M. de Koningin van Engeland bij haren doortocht te salueeren. In een correspondentie aan het Weekblad van het Regt schrijft onze landgenoot mr. li. L. Drücker uit Leipzig De nieuwe Duitsche strafproces-organisatie is op 1 October 1879 in werking getreden. Het meest curieuse daarbij is de inrichting der strafrechtbanken. Voor de geringe- strafzaken heeft men den Amtsrichter, bijgestaan door 2 Schöffen slechts in zeer enkele gevallen oordeelt de Amtsrichter alleen. Voor de meer belangrijke zaken (in het alge meen de Vergehen, délits) heeft men liet Landgericht, dat met 5 rechtsgeleerde rechters bezet is. Appel bestaat van hun uitspraak niet. Voor de zwaarste zaken (een deel der Verbrechen, crimes) dient de jury, 12 gezworenen en 3 rechters. Men heeft dus thans gelegenheid op groote schaal experimenteel te onder zoeken, welke organisatie de beste is: de drie tegen woordig bekende soorten straf-i echtbanken zijn alle in het Duitsche Kijk in werking te zien. De jury houdt slecht 4 maal 's jaars zitting. Een dergelijke zittings periode vond in December plaats en ik woonde eenige dier zittingen bij, gretig de gelegenheid waarnemende om het veelbesproken instituut dok eens in zijn prac- tische werking gade te slaan. Degene, die nog niet overtuigd is, dat de geheele instelling in de hoogste mate verwerpelijk en haar zoogenaamde voordeelen niets dan humbug zijn, kan het op die wijze zeer ge makkelijk worden. Ik 'hoop gelegenheid te hebben nog één- of tweemaal alhier een zittingsperiode te be leven, maar ik geloof niet, dat mijn oordeel daardoor veranderd zal worden. Verder blijkt uit dat schrijven, dat de klachten over de nieuwe burgerlijke proces-organisatie talrijk zijn. De duurte der processen schijnt door de nieuwe regeling sterk toegenomen, wat vooral bij kleine pro cessen gevoeld wordt. Dat hierdoor minder gepro cedeerd wordt, is waarlijk geen gunstig verschijnsel. Gebrek aan stof voor processen is toch niet de reden, dat men minder procedeert, doch het dure recht is de oorzaak dat velen het niet zoeken. De pot verwijt den ketel dat hij zwart is. De Stand, beweert, dat de Staatslieden door hun onge- rechtige bemoeiing in 1816 de tegenwoordige gisting in de Ned. Herv. Kerk hebben veroorzaakt. Die gisting zou zeker niet ontstaan zijn, als de hartstochten niet waren in beweging gebracht door kerkelijke drijvers, waarvan die in de Stand, het woord voeren, onder leiding van dr. A. Kuyper, niet den minst gevaarlijken zijn. Men mocht bij de Stand, wel de gelijkenis van den splinter en den balk eens nalezen en overdenken. Misschien komt men dan ook bij die redactie tot het inzicht, dat men het drijven en woelen staken moest, dewijl //een land schade lijdt als zijn talrijkste kerk, in stee van liefde en vrede te stichten, jaren achtereen een zwartgebrand erf blijft, waar slechts //wortels der bitterheden" opschieten." Men zaaie niet langer //bitterheden," de oogst zal ook een andere worden. Volgens Het Vaderla7id is het medaillon-portret van wijlen Koningin Sophie, dat in het hotel //De twee Steden" te 's Gravenhage te bezichtigen is, nog niet verkocht. In elk geval zal dit kunstwerk in de voornaamste steden van ons land worden tentoongesteld en wel in de eerste plaats te Amsterdam, waar het in het laatst der volgende week en waarschijnlijk in //Arti" tentoon gesteld zal worden. Door regenton van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht is aan dr. N. B. Donker sloot, op zijn verzoek eervol ontslagen als geneesheer in dat gesticht, bij gelegenheid van zijn vertrek een prachtige kristallen beker met zilveren deksel met toepasselijk inschrift overhandigd. Landbouw. Tot lieden laat zich nog geeu algemeen oordeel uitspreken op de vraagzijn de pachtwaarden der landerijen door het allengs opdrijven der koopwaarde van den grond, en omgekeerd, tot het maximum ge stegen of kan de boog nog meer spanning velen zonder gevaar van te breken Wat men waarneemt is geschikt om 't eene zoowel als het andere te doen vermoeden. Men hoort van tal van pachters, die liet hebben moeten opgeven en uitgespannen zijn van tal van verkochte hofsteden, die de sommen waarvoor ze betrekkelijk weinig jaren geleden gekocht waren, thans niet konden halen; men hoort klachten bij de vleet en toch verneemt men daarnevens ook onderscheidene gevallen van groote verhooging van pachtsommen. Onder Numansdorp is dezer dagen, op een openbare verhuring voor zeven jaar van acht hofsteden met pl. m. 500 hectaren land, van f 10 tot f 23 per hectare meer pacht geboden dan de vorige pacht bedroeg. We weten niet in hoever misschien toevallige om standigheden er bij iu aanmerking gekomen zijn, zoo- dat deze cijfers op zichzelf niet zoo veel beteekenen; maar ook uit andere streken komen nu en dan be richten van nog steeds klimmende pachten. En dat na de geducht slechte jaren door zooveel landbouwers geleden't Is wel opmerkelijk. Men kan haast niet aannemen, dat de hoop op vette jaren na zooveel magere er den moed zoo inhoudt, ja dien nog voortdurend versterkt. Eerder vreezen wij, dat het verschijnsel ongunstig is en dat het noodlottige iu- boeten van kleine kapitalen en wanhopig concurreeren de menschen verlokt het onmogelijke te beproeven. Over den stand der gewassen luiden de berichten over het algemeen gunstig, ook nadat men er het poëtisch vernis, dat sommige dagblad-correspondenten op hun berichten leggen, heeft afgenomen. Deze be richten liepen echter voornamelijk over de maand Maart, die zeer mooi was. April is tegengevallen en door het schrale en koude weer gaat het gewas sterk achteruit. Over den veestapel zijn de berichten veel minder gun stig. Er is veel kwijnend en ziek vee, tengevolge van de natte jaren en de slechte voeding vooral dezen winter. De melkgeving is beneden het normale en de melk boven dien slecht en met gering botergehalte. Een enkele schitterende uitzondering, van een 8jarige Oost-Friesche koe, die op eens 18 liter melk geeft, is wel om de melkboeren en zuivelbereiders te doen watertanden, doch 't is een uitzonderiug, waarvoor de goedwilligste koeien stom blijven staan. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's Hage heeft een vrouw uit Vrouwenpolder veroordeeld tot drie maanden celstraf wegens diefstal van aardappelen uit den kelder van haar buurman. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft iu zijn vergadering van 8 dezer een elftal nieuwe leden benoemd. Ernest Kenan is thans te Londen bezig met lezingen over godsdienst en kerk. Hij houdt elke lezing twee maal, omdat het getal inschrijvers voor de lezingen te groot is om ze allen in één zaal te vereenigen. Verdi is, zegt men, bezig met het voltooien van zijn Oihello, Adeline Patti zal de Desdemona in deze opera zijn. Richard Wagner gaat niet naar Rome, waarvoor hij een uitnoodiging had gekregen. Hij heeft om redeneu van gezondheid bedankt. Omtrent het Schumann-feest, dat in Mei te Bonn zal gehouden worden, verneemt men eenige punten van 't program. Zondag 2 Mei, onthulling van het monument voor Robert Schumann. 'sv Avonds in de Beethoven-halle concert onder leiding van Joachim en Wasielewski. 3 Mei, matinée. Schumann's Esdur symphonie, Requiem für Mignon. Manfred, A-moll strijkquartet, Spanisches Liederspiel en Clarinet-quartet zullen worden uitge voerd. Joachim- zal bovendien het concert van Brahms spelen. Van //Jan Holland" is een nieuwe roman verschenen z/Een Konings droom". Dat het boek pikant zal zijn, laat zich verwachten.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2