m ZÏËRÏKZEESCHE COIRAVT. voor het arrondis- seiiient Zierihee. 1880. No. 29. Woensdag 14 April. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD MACHINES. Ei MARKTBERICHTEN. VOORJAARSKOU T. 1878 \SMACHINES ES PER DAG. :mle verkoop, welke geen andere fabriek 'ert het beste en sprekendste bewijs, dat is, die in deugdelijkheid, volmaaktheid, lelijkheid van constructie met de Origi- is en zoozeer door het publiek begeerd üdelijk- als Handwerkers-gebruik uitmun- a, worden zij zonder prijs verhooging op van f 1,geleverd, en oude en ondoel- Litig genomen. Onderricht GRATIS. den arm met vergulden letters de 12It MANUFACTURING Co." draagt n Generaal-Agent voor Noord- en G. N EI HUNGER, geteekend certi- andere onder den naam „Singer" ës zijn nagemaakt. ie Zeeland, Langeixdelft 94 •finisse den Heer A. KOENE. mwershaven n n A. CONSTANDSE. KO0LE ZOON 3n a déposito met veranderlijke rente 5 dagen na ziekt 3%, minstens 3 maanden 3Y2 1 jaar 4%. credièten tegen voldoend onderpand of borg. cli verder met alles wat tot de Effecten.* &aak behoort. N DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 8 April 1880. erk'elijke Schuld 2*/2 pCt. 659/i6 781/a dito dito dito dito 4 dito dito '1878 4 imie-Leemng Stad Rotterdam 3 dito Stad An'tw. '74 3 (igatiën Buitenl. 1867/75 1 dito dito '1876 9. dito Binnenl. Esc. 5000 dito dito Esc. 100 'dito Buitenl. 1853/78 dito 5e Serie 1877 dito 6e Serie 1878 1 1 3 6 6 5 5 5 4i/a 4 5 5 5 5 5 li Hope Co. 1798/1816 rt. Inschr. 6e S. 1855 ligatiën 1866 1000 dito 1860 2e L. 100 l.-Leen. 1867/69 (.atsleening 1866 jligatiën in papier dito dito dito in Zilver dito dito dito in Goud latsleening 1864 ichrijving >1. Alg. Schuld 1865 iligatiëri Lond. 1865 dito 1851 - oote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 ltische Spoorw. Aand. es Griasi Obligatiën el-Vitebsk Obligatiën ti Tiflis Obligatiën '1000 ansch-Oost. Sp. Oblig. id Ital.-Spoorw. Obligatiën Cert, van Aandeel Paul en Pac. Ie Sec. dc. 7 licago N.-W. Cert. Aand, RIJZEN VAN COl'PONS. 102"/l8 1027/s '102 95 Vi 17 »/i 403/8 157/8 lb5/8 52*/4 95 Vj 793/4 91 831/i 76 140 >,pier 21,12 ^2 Iver - 21,12'/a - '11,77 Va Russen in Z. R. Amer/k. Dollars Papier ;ktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzèe, van den 8 April 1880. Per Hectoliter. 61 Va 6 V/8 62 Vs 61 Va 76 146 Va ~97/ig 967s 133 53Vb SP/i 86 86 V4 50 106 f 1,25 - 2,45 Va - 2,45Va irwe 1878 lito 1879 we 579 Gerst 1879 lito '1879 to '1878 578 ioonen ionen ito '1879 -Erwten to 1879 a f 7,— a - 8 8,a - 7— a - 5,a - op 5,75 a - 4,75 a - a v 3,50 a - L - 8,25 8,50 a 9 a -/10,— - a/— der MEE 'iïRslP als vórige week. zen van de Biter en Eieren te Zieriltzee» van den-8 April 1880. v laagste koets f 0,70 pr/n ons. hoogste - 0,75 i laagste - hoogste' j °>7& Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met .Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. i. Wat alles in de wereld toch kan veranderen Wij hebben nog zeer goed den tijd gekend, dat de meeste Nederlanders met zekere onte vredenheid den uitvoer van allerlei levensmid delen naar Engeland aanzagen. Zelfs thans zijn nog niet allen zoo geheel overtuigd, dai; de uitvoer van het beste vee, van de beste boter en kaas, van de eerste aardappelen, ja van al wat maar voor de tafel geschikt is, voor het land een goede zaak is. Men moet ook toe geven, dat bij de schreeuwende duurte van de voornaamste levensmiddelen, voor hen, die zich moeten bekrimpen, de bedenking voor de hand ligt, dat alles minder duur zou ziju als er niets uitgevoerd werd. Dat vermoedelijk de productie dan ook aanmerkelijk zou verminderd worden en ua vrij kort tijdsverloop de meest begeerde zaken toch betrekkelijk even duur zoo niet nog duurder zouden wezen dan thans, wil er bij velen niet zoo grif in. Men kan echter thans wel vaststellen, dat van hen, die er iets in te zeggen en te doen hebben, de. overgroote meerderheid thans den regel volgt te gaan markten, waar de hoogste prijzen te bedingen zijn en dat zelfs te doen al is die markt ook in het buitenland gelegen. In deze provincie zal wel nagenoeg ieder overtuigd wezen, dat de Nederlandsehe en dus ook de Zeeuwsclie land- en tuinbouw en zuivel bereiding alleeu wiustgeveud kunnen zijn door de Londensche markt, die onze producten vraagt en die er goed geld voor over heeft. In plaats van de verkeerd-égoïstisehe bedenking: boe den uitvoer tegen te gaan, boudeu wij in het land bouwende Zeeland ons bezig met de vraag: wat is er te doen om Zeeland in nog beter verbinding te brengen met de Engelscke markt, dan tot beden toe, nu Rotterdam nog de on vermijdelijke trechter is, waardoor wij die ge meenschap met den Londenschen slokop-baalmeer onderhouden. Met ongeveinsde belangstelling heeft ieder in Zeeland zeker de oprichting gezieu der „Middelburgscke Export-Maatschappij", eeu on derneming, die juist ten doel heeft Zeeland in directe relaties met de Londensche markt te brengen. Nu echter die Maatschappij er is, blijft er nog wel een en ander te overleggen, af te spreken en te berekenen over, opdat er voor onze in verwachting levende landbouwers wezen lijke vruchten, dat zijn klinkende wichtige so vereigns in het bakje komen rollen, in ruil voor al de degelijke genietbaarheden, die aan de Londensche eters langs den nieuwen directen weg zullen worden toegevoerd. Eerste vraag: wat zullen wij nu klaar maken voor de Londensche markt? Tweede vraag: is er nu eenige grond om te vertrouwen, dat het met de proeven niet even treurig afloopen zal, als vroeger doorgaans 't geval geweest is, telkens als de Zeeuwsche landbouwer of koopman 't waagde eens iets naar Londen te zenden niet door den Rotter- damschen trechter, maar op eigen gelegenheid Derde vraag: Wie zal nu de eerste zijn, om wat te zendenwie zal 't ideale koetje, dat daar loopt of althans schijnt te loopen, bij de horens vatten? Het antwoord op de eerste vraag laat zich niet zoo gemakkelijk geven. Veel hangt er af van lokale omstandigheden. De zuivelbereiding b.v. is hier in de streek niet zoo van belang. Er is hier geen eigenlijke boterhandel, alleen een schijnvertooning van botermarkt. Zooals de boter ter markt komt, n.l. in kleiue partijen en van zeer verschillende kwaliteit waarvoor ten onrechte doorgaans dezelfde prijzen gemaakt worden is dit artikel niet geschikt om naar de Londensche markt gebracht te worden. Het komt ons voor, dat in de eerste plaats daarvoor noodig zou zijn, zoo al geen keur, dan toch zekere op welbegrepen eigenbelang doelende eerlijkheid, waardoor alleen puik goede waar werd verzonden. Geschiedt dit niet, dan wordt de Nederlandsehe reputatie enkel wat meer gecompromitteerd, doch geen goede naam, geen goede trek op onzen Zceuwsehen uitvoer gevestigd. Wat waar is van dit eene artikel, geldt van alle andere. Het is een dwaling, die onzen handel reeds veel kwaad gedaan heeft, n.l. dat het er minder op aankomt en dat alles goed is voor den Engelschman. Niets minder waar dan dit. Integendeel, wie met Engeland goede zaken wil doen, zich duurzame voordeelen verzekeren, moet de Londensche consument be schouwen en behandelen als zijn besten klant. Geschiedt dit niet, dan loopt mogelijk „de En gelschman" er één enkelen keer in, maar dan komt voor goed de beurt om er in te loopen aan den zorgeloozeu uitvoerder. Wij meenen, dat met onze gewone landbouw producten voor ons langs den nieuwen weg weinig voordeel te behalen is. Alleen voor uien en aardappelen is mogelijk een uitzondering te maken, doch alleen onder, de mits, dat het te zendene van eerste kwali teit zij. Meer voordeel, ja misschien een geheel nieuwe bron van verdienste meenen wij, dat gelegen kan zijn in het export van allerlei bessenaal bessen, kruisbessen enz., ook frambozen, moer beien, aardbeien, enz. Goede bessen, die een voudig maar zoo veilig mogelijk ingepakt zijn, kan Londen altoos gebruiken. Voor de ver pakking zijn mandjes noodig, die hier kunnen gemaakt worden en waarvoor de teenen in ruime hoeveelheid aan den duinkant te krij gen zijn. Slot volgt. Binnenland. Zonnemaire, 9 April. Bij den landbouwer Joh. van der Bijl hadden heden middag een paar vierjarige knaapjes zich van eenige lucifers en zwavelstokken meester gemaakt en daarmede al spelende een hoop stroo in brand gestoken; spoedig deelde zich het vuur aan eenige andere stapels en een grooten hooiklamp mede, welke, ondanks de spoedige werking der brand spuit, weldra geheel waren verwoest; gelukkig was meu, geholpen door de gunstige richting van den wind, binnen korten tijd den brand meester en slaagde er in hofstede en schuur te behouden. Het vernielde was, hoewel veel te laag, tegen brandschade verzekerd. Zonnemaire, 11 April. Heden namiddag geraakte het driejarig kind van den winkelier M. Hooze, een bloempje willende plukken, in de achter het huis loopende sloot. Eerst na eenige oogenblikken werd zulks bemerkt door den kort daarbij wonenden arbeider L. Sinkedeze snelde spoedig toe, begaf zich te halver lijf te water en ontrukte het kind aan een anders wissen dood. Het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 26 dezer 's morgens 9 uur in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van jongens tusschen 14?1 /2 en 16 jaar, die een ver bintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voor- loopig niet meer aangenomen. Door den Minister van Financiën is bepaald, dat voortaan in ieder van 's rijkswege verstrekt gebouw, voor de kantoren van de hypotheken eu het kadaster, eerlang een brandbluschmiddel, extincteur, zal worden geplaatst. Zonder twijfel is dit een goede bepaling; maar daardoor wordt tevens op nieuw de aandacht gevestigd op het feit, dat nog zooveel hoog9t belangrijke archieven worden beheerd en bewaard in gebouwen, die, als gewone woonhuizen, van geen enkel brandbluschmiddel voorzien zijn. Het i3 bekend, dat dit bepaaldelijk met vele kantoren van hypotheken en kadaster, als mede van registratie het geval is. De naweeën van den watersnood beginnen zich in de pers te doen gevoelen; bij sommige beschrijvingen van de tentoonstelling der prijzen in de Gothische zaal meent men het sabberen van het water tegen de binnendijken en wegkanten te hooren, dat eentonige vervelende geluid, zoo bijzonder geschikt om zwart galligheid op te wekken. Een staaltje van verheven stijl outleenen we aan de beschrijving in het Dagblad. z/Maar èn in 1861 èn in 1870 toen door een verloting gelden werden bijeenverzameld ten bate van het //Roode Kruis" en nu in 1880 werd en wordt de Gothische zaal op nieuw een tempel iu meer eigenlijken zin aan den dienst van dien God gewijd, die door 't gemoed van alle geloovigen bovenal als de God der liefde wordt aangebeden. Een tempel der barm hartigheid zoo mag de Gothische zaal thans immers in volle waarheid eu nadruk genoemd worden, nu de menschenliefde binnen haar muren een der schoonste Uiumfen viert. Tonen der liefde ruischen als het ware door de hooge bogen en met ons geestesoor vangen wij de woorden op: de liefde vermag alle dingen; zij is onuitputtelijk in kracht, als zij haar wortel vindt in het geloof in den God der liefde en der barmhar tigheid. Door de mede geheel belanglooze medewerking van den heer L. J. Lefèbre klinken gedurende eeu gedeelte van eiken expositiedag de liefelijkste orgel tonen door de zaal, een muzikaal genot, dat door zijn bekoorlijk karakter het toeveu in de tentoonstellings zaal nog te hooger wijdt." Inderdaad, de overhaaste opening der tentoonstelling, de pathos die bij die gelegenheid uitgekraamd is en de aandoenlijke toon die de wierookwalmen en orgelgnlmen vergezelt, doen denken aan een nieuwen watersnood. H.H. M.M. de Koning en de Koningin zijn, na de oponing van de loterij-tentoonstelling in de Go thische zaal te hebben bijgewoond, naar het Loo ver trokken, om aldaar een zestal weken te vertoeven. - '4È stu"s' ikke lij vail H-

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1