Buitenlandsch Overzicht. Het hooi- en weiland, behoorende aan het Groote Gasthuis te Zalt-Bommel, heeft bij de verpachting 20 pCt. meer opgebracht dan het vorige jaar. Door den tuinman W. Bloemink te Twello is aan Z M. den Koning aangeboden een mandje met de eerste nieuwe aardappelen, zoogenaamde Amerikaansche roosjes en vroege Engelsche, door hemzelf gekweekt. Het wets-ontwerp tot goedkeuring van de overeen komst met België, betreffende bet kanaal van Gent naar Ter Neuzen enz., is iu de afdeeling der Eerste Kamer door verreweg de meeste leden gunstig ont- Op een boelgoed te Akkrum kocht eene vrouw, zoo zij meende, een kabinet voor f 17. Toen zij echter het voorwerp zag, was het eenkalf. Onder de zonderlinge koopmansschappen zal wel de handel gerekend moeten worden, die te St. Jo- hannesga is aangegaan. Daar n.l. heeft iemand paard en wagen verkocht aan een borstelmaker voor 500 borstels. Uit den Haag wordt aan de Zaand. CL geschreven, dat volgens gerucht het wets-ontwerp tot verzekering van de uitvoering der schoolwet reeds eenige dagen van den Baad van State terug is. Of het nog wel zoo spoedig bij de Tweede Kamer zou inkomen, wordt betwijfeld, aangezien het advies van den Baad van State hoogst ongunstig moet zijn. Er zal dus misschien nog een wets-ontwerp noodig zijn tot voorbereiding van het wets-ontwerp tot verzekering van de uitvoering der schoolwet. De financiëele resultaten vau het kool—closetstelsel te Kralingen zijn nog zeer ongunstig. Blijkens de rekening over 1879 bedroegen de ontvangsten in dat jaar f 6,325,50 en de uitgaven f lSjOl^OéVg, zoodat er een nadeelig saldo is van f 11,688,541/2- Een jongeling, die dezer dagen mondig werd, ontving op zijn verjaardag een rekening van den chirurgijn, die hem ter wereld had helpen komen, en van de baker, die hem de eerste weken van zijn verblijf op deze aarde had bijgestaan. Die twee personen waren voor hunne diensten nooit beloond. De baker had vernomen, dat den jongeling bij zijne meerderjarigheid een aan zienlijk kapitaal wachtte, en dit den chirurgijn mede gedeeld, waarom beiden eene rekening gereed maakten. De jongeling betaalde ze niet slechts, maar voegde er ook den intrest van al de jaren bij. It. C. Kunst, Wetenschap en Letteren. Met de uitgave van het blad Paris-Murcie hebben de mannen van de Eransche pers het eerste voort brengsel gegeven van een nieuw letterkundig genre. Hoe dat heeten zal is nog niet uitgemaakt, doch 't wordt reeds vlijtig beoefend. Het //iJsnommer" van Eigen Haard, het //Wateruommer" van de Katholieke Illustratie zijn bij ons de zeer bezienswaardige proeven in het nieuwe genre. Thans heeft ook de Ween er pers haar schuldigheid gedaan en onder den titel van Vindo bona een feestblad in één nommer uitgegeven, geheel op de manier van Paris-Murcie en met een dergelijk doel, n.l. weldadigheid jegens de armen in de Oosten- rijksche monarchie in 't algemeen en jegens de waters- noodlijdenden in Hongarije in 't bijzonder. Vindobona gaat uit van de journalisteu-vereeniging //Concordia/' te Weenen. Het blad is 24 pag. groot en heeft bijdragen van 175 personen van naam, het bevat 26 teekeningen. De typografische uitvoering moet die van Paris-Murcie ver overtreffen. Het nieuwe veld is nog in lange niet afgejaagd. Men heeft dus nog vrij wat in dat genre te wachten. Als onderwerpen zouden we wel willen aan de baud doen o. a.Nihil, feestblad der nihilisten met teeke ningen, facsimile's, portretten en bijdragen van ver maarde nihilisten, alsmede met handteekeningen en kernspreuken van vorsten en Bussische generaals, een en ander ten voordeele der bannelingen in Siberië; Brittannia of Beaconsfield Gladstone, feest- blad ter gelegenheid der parlements-verkiezingen van 1880, ten voordeele der gevallen goden, en meer dergelijke belangrijke gebeurtenissen van den dag. Het nieuwtje zal er wel spoedig afgaan, maar tot lieden zijn zulke feestnommers zeer curieuse albums, die voor den liefhebber bepaald zekere waarde hebben, omdat zij de bijdragen van zoovele celebi'iteiten be vatten. Zelfs voor zoover zij die van sommige personen niet bevatten, kunnen zij curieus zijn, inzonderheid voor het latere geslacht. Zoo valt het iu 't oog, dat de vermaarde Hans Makart, de Weener schilder, die anders nog al druk bij den weg timmert, geen bijdrage iu Vindobona, geleverd beeft. Is het nieuwtje er echter eens af, dan vreezen we, dat geen genre zoo snel zal ontaarden als dit. Men zal dan spoedig feestnommers krijgen, die om de maand, of om de week, zelfs bij den dag uitkomen, de waarde der bijdragen zal dalen en met een soort van illustratie vergezeld van min of meer excentrieke korte bijschriften zal het genre uitsterven. De Berliner MusUc-Zeitunc/ geeft een zeer vleiende beoordeeling van een compositie //Andante unci Variati- onen//, opgesteld door onzen landgenoot. Henri de Jonge van Ellemeet, die te Berlijn vertoeft en zich aan de muziek heeft gewijd. Te Coutbridge, een der voorsteden van Glasgow, zal eerstdaags een gedenkteeken in den vorm van een fontein worden opgericht, voor een oude arbei dersvrouw, Janet Hamilton genaamd, die daar zeven jaren geleden overleed, en dat eerebewijs ruimschoots verdiend heeft. Janet Hamilton werd in 1795 geboren. Zij was de dochter van een schoenmaker en moest reeds zeer jong met spinnen en naaien den kost verdienen. In 1809 huwde zij een knecht van haar vader, met wien zij 63 jaren lang zeer gelukkig leefde, en wien zij 10 kinderen schonk. Toen zij in 1873 overleed, liet zij een pakket ge schriften in proza en poëzie na, die een landgenoote van Bobert Burns eer aandoen. Zij had zich zelve lezen geleerd, zonder eenige hulp van de dorpsschool, en las met vrucht alle boeken die zij machtig kon worden, maar verwaarloosde daarom haar dagelijksch werk niet. Eerst op haar 50e jaar kon zij tijd vinden om uit gedrukte boeken te leeren schrijven. Van den vroegen morgen tot 's avonds 9 of 10 uur werkte zij vlijtig en ging daarna aan het schrijven tot 2 uur in den nacht. Janet Hamilton heeft een aantal liederen gemaakt, waarvan zeer vele door zeldzame schoon heid en edele gedachten uitmunten. Zij heeft op de zedelijkheid barer omgeving grooter en weldadiger invloed geoefend, dan vele predikanten of pastoors zouden kunnen doen. In de laatste tien jaren van haar leven was zij blind, maar haar edel gemoed en opgeruimde geest deden haar ook dat lot geduldig dragen, en de liederen uit die jaren zijn haar schoonste, zeker omdat zij toen meer vrijen tijd had. Bij haar begrafenis werd de lijkstoet gevolgd door duizenden menschen, wien zij weldaden bewezen had, of die door haar op den rechten weg waren terug gebracht. De werken van deze dichteres, die in twee deelen werden uitgegeven, zyn uitverkocht, maar wel waard herdrukt te worden. Het Engelsche blad Punch, dat meestal grappig is, maar toch soms wel ernstig kan wezen, en waaraan deze levensschets ontleend is, betuigt zijn verwondering er over, dat Glasgow er niet een eer in stelt, uit eigen middelen een gedenkteeken voor Janet Hamilton op te richten, en wekt zijn landgenooten op, te zorgen dat de som, die nog voor de oprichting noodig is, weldra voorhanden zij. Zij, die eenigszins intiem in het lage land vau Schouwen bekend zijn, zullen, dit lezende, onwille keurig denken aan een aldaar zeer goed bekende vrouw, die ook vrij aardige dichtproeven heeft geleverd, of schoon zij wat men noemt ongeletterd is en dus enkel heeft kunnen geven wat aangeboren genie, doch dat door de levensomstandigheden onontwikkeld en ruw is gebleven, mogelijk maakt. De Lhérie-woede vervolgt dien kunstenaar zelfs als hij zich buiten den Haag op de planken begeeft. Woensdag j.l. werd hij in de Botterdamsche Opera al weder met geschenken begiftigd en wel door personen, die expresselijk daarvoor uit de residentie waren over gekomen. Acht jaren geleden werd aan de gevierde zangeres Paulina Lucca een portret barer moeder ontstolen, waarop zij zeer gesteld was en .over welk verlies zij veel verdriet heeft gehad. Dezer dagen werd haar het portret teruggezonden door een kellner, die het portret van een ander had in handen gekregen, en met een briefje er bij, waarin als eenige belooning verzocht werd om twee vrijbiljetten voor de voorstelling van //l'Africaine//, waarin Lucca moest optreden. Zola en zijn geestverwauten Huysmans, Céard, Hen- neque en Paul Alexis hebben een bundel novellen uitgegeven onder den titel Les Soirées de Médaniu de voorrede leest men o. a.//Wii verwachten alle aanvallen, de kwade trouw en de /onkunde, waarvan de critiek ons reeds zoovele beivVjktfü heeft gegeven. Het was ons eenig doel om openlijk van onze sympathieën en letterkundige richting te doen blijken.// De heer P. J. B. C. Bobidó van der Aa zal het door wijlen jhr. mr. J. K. J. de Jonge aange vangen groote werk //I)e opkomst van lietNederlandsche gezag in Oost-Indië//, voortzetten. Te Warschau zal een gedenkteeken worden opgericht op het graf van Wieniawski. De beroemde violist had vóór dat hij in den echt trad, zijn loven verzekerd voor 200,000 frs. in zijn laatste ziekte was het hem onmogelijk de verzekerings9om te betalen, maar door een concert van Nicolaas en Anton Bubinstein, dat 3000 roebels opbracht, werd hij daartoe in staat gesteld. Ongelukken, Bampen, Misdaden enz. Onder Wijchen is een arbeiderswoning totaal afgebrandook een koe en een zeug met 6 biggen zijn verbrand. Te Berchem zijn twee huizen afgebrand de schoonzoon van den bewoner van het huis, waar de brand begon, heeft ernstige brandwonden bekomen. Te Hilversum is een woonhuis gedeeltelijk afgebrand. Te Hoog-Blokland is een 21/ojarig jongentje verdronken. Te Deventer kreeg een meisje van 2 jaar hevige brandwonden door -in een pot heet water te vallen. Te Boermoud heeft zich de vrouw van een voerman door ophanging om het leven gebracht. Dat is de 4e zelfmoord in de grijze bisschopsstad in 3 weken. De rechtbank te Dordrecht heeft den heer S., pre dikant bij de Christ. Geref. gemeente le Gorinchem, veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 7 dagen gevangenisstraf, wegens uitdrukkingen op den predikstoel gebezigd bij de bekendmaking van het onder censuur stellen van mej. N. geb. B. Genoemde predikant, die op last van zijn kerkeraad handelde, heeft onmid dellijk appel aangeteekend. Dit zal hem weinig helpen, daar men toch ook niet op aanstoken van anderen iemand in het publiek dingen mag zeggen, die hein aan de verachting zijner medeburgers zouden prijs geven. Niet ver van Europapunt, bij de straat van Gi braltar, is een Amerikaansch schip met petroleum door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Verleden -Zondag is in een watergang aan den Noordhoek onder de gemeente Kloetinge een volwassen man door driemaal herhaalde onderdompeling gedoopt door zekeren van Beek uit Wolfaartsdijk, vroeger ar beider, thans evangelieverkondiger op zijn eigen houtje. In den St.-Gothard-tunnel is een rotsblok los geraakt en naar beneden gevallen, waarbij eeti werkman gedood en 5 anderen ernstig gewond werden. Te Zwartsluis is in de zoogenaamde //Kolk// gevonden het lijk van den scheepstimmermansknecht G. H., 21 jaar oud, die sedert twee dagen vermist werd. T.usschen Kortrijk en Brussel viel dezer dagen een 12jarig meisje uit een in volle vaart zijn den spoortrein. Het kind, dat toch al ongelukkig was, daar het doofstom is, heeft zich in dit geval echter niet te beklagen, want het heeft hoegenaamd geen letsel be komen. Daarentegen is bij Luik een landmeter, die op deu spoorweg werkzaam was, door een trein verrast en verpletterd. Te Alt-Weitra trok een lijkstoet, door een talrijke menigte vergezeld, over een hulpbrug, die tijdelijk over de Leisnitz was gelegd, toen plotseling de brug onder de menschenmassa bezweek en allen in het water stortten, dat daar gelukkig niet diep is. De verwarring en ontsteltenis waren niet te beschrijven. De personen werden allen spoedig gered, maar door het vallen was de lijkkist opengegaan, zoodat de doode een eind door deu stroom werd meegevoerd en in de diepte verdween. Na vele vergeefsche po gingen werd het lijk eindelijk weergevonden en in de kist gelegd, waarna de plechtigheid, door dit voorval dubbel droevig, voortgang kon hebben. Zonder dat in Engeland het bewind nog is afge treden om voor dat der overwinnende liberalen plaats te maken, zou men zeggen dat de uitwerking der door de Britsche kiezers teweeggebrachte omwenteling hier en danr iu het buitenland reeds merkbaar is. Zoo b.v. in Turkije, Geheel onverwachts heeft de Sultan de bijeenroeping der Nationale Vergadering gelast. Hij schijnt in verlegenheid te zitten als Lo de wijk XVI in 1789, die ook, na alle middelen te hebben beproefd om het onweder af te wenden, alleen hel rechte middel niet, eindelijk kwam tot hetgeen waarmede hij had moeten beginnen: het beroep op hel volk, dat zicli daartoe moest laten vertegenwoor digen. Als 't voor den Sultan gelijk voor Lodewijk maar niet te laat is. Enlin, voor 't Turksche volk kan 't ofschoon niet vroeg mogelijk nog wel niet te laat zijn om gered te worden uit het diepe verval. Gaat de Sultan en zijn bent er bij onder, dat is wezenlijk minder van belang. Beeds bij her haling is 't vroeger gezegd en door den loop der zaken bewezen, dat de Britsche politiek belang had bij den ellendigeu staat van zaken in het Oosten. Het moest wel in 't ocg vallen, dat verwarring, wanbestuur, ellende in menig opzicht als 't ware opzettelijk be stendigd werden om Engelands invloed gaande te houden. In de laatste periode van Lord Beaconsfields bewind is dit overtuigend gebleken, o. a. door het bestendigen der verwarring in Oost-Boemelië, door het tegenwerken van Grieken en Turken beiden om dezen van elkander te houden in plaats van ze lot elkaar te brengen, gelijk nog op 't Berlijner Congres besloten was dat geschieden zou, door aan Griekenland iets te geven en aan de Porte rust te verzekeren aan dien kant. Men herinnert zich, dat onder het eerste ministerie van Midhad-pacha een soort van nationale vergadering of Turksch parlement is bijeengeroepen om middelen te beramen tot heeling van de kwalen, waaraan het Bijk doodbloedt. Men weet ook, dat dit parlement haast onmiddellijk na zijn samenkomst weder ontbonden en met Midhad-pacha tegelijk naar huis gezonden is. Dat was de invloed van de oude verdorvene, ellendige Turksche partij, die zelfs den Sultan geheel en al beheerschte om zoodoende voor zichzelf de voortitelen te kunnen behouden, die uit den ellendigeu toestand des Bijks te halen waren. Die contra-revolutie werd door de Britsche diplomaten bevorderd, want ook Engeland aast op de ellende vau den zieken man, en ondanks al het geroep over dit en over dat, zou een herborenia van den zieken man tot verjongd gezond leven door de Engelsche politiek met leede oogen zijn gezien. En zie, daar komt op eens de tijding, dat de Sultan, in den uitersten nood, en 't meer en meer onhoudbare zijner erbarmelijke positie ziende, andermaal een beroep op de natie wil doen en daartoe hel par lement bijeenroept. Het is nu de vraag maar of de nieuwe bewindslui, die Engeland zal krijgen, hun fiat daarop zullen geven. Helaas, we durven zelfs niet eens veronderstellen, dat de Engelsche staatkunde in het Oosten nu eerlijk zal worden. Eerlijkheid in de politiek is iets zoo ongeziens, dat het ook thans wel niet zal te zien komen. Misschien echter zal er wel eenige wijziging in de Engelsche politiek ten opzichte van het Oosten komen. De Engelsche conservatieve bladen doen evenwel hun best om le betoogen, dat de Britsche buitenlandsche politiek voor geen wijziging vatbaar is. Groote sprongen zullen de nieuwe mannen ook wel niet durven noch kunnen wagen, maar er zal toch wel iets dienen le geschieden. Anders zou 't Engelsche volk allicht gaan denken, dat de verdreven mannen het met slangen hadden gekastijd, doch dat de nieuwe het zullen kas tijden met adders en schorpioenen. Buitenland. R li s 1 a n cl. De toestand van den Bussischen kanselier, Prins Gortschnkoff, blijft afnemend. De Prins klaagt zelf over zwakte en over dofheid in het hoofd. Van tijd tot tijd vooral 's nachts is hij zeer onrustig en ijlende. De Ozaar heeft zijn stervenden raadsman persoonlijk een bezoek gebracht. Naar men uit offioiëele bron aan Daily News meldt, zou de Begeering voornemens zijn Koeldja aan China af te staan als de Chineesche Begeering de veiligheid der Bussische grensbewoners wilde waarborgen en de verdragen wilde doen eerbiedigen. Dezer dagen is er iets gebeurd wat zeker in lang niet in Busland heeft plaats gehad; de Czaar heeft aan drie jeugdige nihilisten, die naar Siberië verbannen waren, gratie verleend. Graaf Loris Melikoff was voor de jongelui, wier misdrijf zeker niet zwaar zal geweest zijn, iu de bres gesprongen. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Sir Stafford Northcote en Lord John Manners ziju benoemd tot grootkruis der Bath-orde. Prins Leopold zal deu titel aannemen van hertog van Albany.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 5