Buitenlandsch Overzicht. isbaar geworden. De heer P. W. H. mies bij 't Departement van Water- fie), heeft in die behoefte op uit zien door de samenstelling van zijn ïar M. M. Couvée te 's Hage uit- a f g i d s voor het Koning- landen. Dit zeer nuttige werkje aarlijksche afleveringen en wel in aflevering, die anders pas in Juli a.s. ditmaal reeds vroeger en wel nu nleiding van het onlangs algemeen rief. Men vindt in den Telegraaf- ^egevens om op de hoogte te komen i verkeer in het binnenland tot in irheden, en voor het buitenlandsch fcst noodige ook opgegeven. Zulk jaar voor eiken handelaar en man tan ook den particulier gedurig te irk van den heer Linckens voorziet ehoefte en verdient alle aanbeveling. kost de Telegraafgids 90 ets. te nommers kosten 60 ets. is nog gevoegd een extra-tabel tot kosten van telegrammen volgens /aarin men met een oogopslag zelf te verzenden bericht kan nagaan. etenschap en Letteren. Moskou meldt den dood van den ïenri Wieniawski. Aan een merk- rogen kunstenaars-leven is daardoor een einde gekomen. Wieniawski eenige maanden een treurig leven Moskou, waar hij door vrienden ongeneeslijke hartkwaal heeft den h W. is 4<4' jaar geworden d was te Lublin in Polen geboren, g van Massart te Parijs en was rigen leeftijd een wereldberoemd geld, eerelauweren en ridderorden •vielen; doch 't zij door zijn zorge- gelijk ook beweerd wordt door van anderen, aan wien hij zijn Irouwd, verkeerde hij de laatste omstandigheden. Te erger werd hij door ziju kwaal zijn betrekking 1 conservatoire te Brussel moetende vertrok en eindelijk te Moskou in de. an den schouwburg te 's Hage is ttst een copie van een uitnemend n den Rotterdamschen tooneelspeler t stuk is door eenige vereerders kunstenaar aan den schouwburg uit Bima, eil. Sumbawa, is de i. Colfs, na gedurende vier maanden I te hebben, naar het eiland Plores zijn onderzoekingen voort te zetten. ?efö Colfs een ontdekking gedaan, der kaart van dat eiland strekt, de Zuidkust van Bima twee eilanden rten als Sido en Tenganie, die Colfs [landen te wezen, maar landtongen, Êvaarbare baai omsluiten, de baai Pn. ers is door liet bestuur van het Mentis7' te Amsterdam het eere ragen, uit erkentelijkheid voor de t welke de professor dezen winter hten in //Felix Meritis" heeft ge ril 's voormiddags 11 ure zal in In het genootschap //Nafcura Artis :i'dam de 29e algemeene vergadering ndig genootschap aanvangen. de 25jarige tooneeldienst van den n met veel luister en animo gevierd. iomt een keurige //Plauderie aus jor, van de hand van Elise Polko, jrdt toegezwaaid aan onzen land- t. Zij noemt hem een zeer begaafd ie naar alle waarschijnlijkheid een •jemoet gaat. Zijn naam Jacob al te ITollandsch en niet mooi te ïeeft hem verdoopt in James, bang dat de Duitschers hem voor juden. De komponist Verdi is door den President der Fransche republiek verheven tot ridder grootkruis van het Legioen van Eer. De zangeres Wilt heeft f 10,000 geschonken aan de Duitsche vereeniging tot ondersteuning van be hoeftige toonkunstenaars. Zulk een feit is haast even zoo zeldzaam als dat een rijk advokaat zijn veimogpn aan een gekkeuhuis of een dito dokter het zijne aan een ziekenhuis vermaakt. De Duitsche staathuishoudkundige Oppenheim, vroe ger lid van den Rijksdag en leider der nationaal— liberalen, is overleden. Bechtszaken. De Arr. Bechtbank alhier heeft Jan van der Bhijt veroordeeld tot 6 maanden celstraf en om na afloop daarvan opgezonden te worden naar een gesticht voor bedelaars. Ongelukken, Kampen, Misdaden enz. Te Oude-horne is een huis en inboedel verbrand. In den Groetpolder onder Winkel is de kapitale schuur van een bouwmans-woning afgebrand met het daarin aanwezige hooi, graan, zaad enz. Te Botterdam is een sjouwerman bij het lossen van ijzererts door het breken van den ketting, ver pletterd onder den neervallenden bak met erts. Te Nieuwerkerk a/d. IJsel is een vrouw, die aan zenuwtoevallen lijdt, door zulk een toeval getroffen, in een pot met vuur gevallen en ernstig gebrand. Op een boerderij onder Ilpendam heeft men een zilveren horlogie en een portemonnaie met f 25 ge stolen uit het vertrek, waarin de boer, de vrouw en de kinderen sliepen. Te Geneve leefde een echtpaar zeer gelukkig. De oude man had reeds menigmaal gezegd dat hij, als zijn vrouw mocht komen te sterven vóór hem, hij dat niet overleven zou. Dezer dagen nu stierf de vrouw 64- jaar oud. Toen de familie daarop in het sterfhuis kwam voud men den. man ook dood bij het lijk; hij had zich doodgeschoten. In het geheel zijn er bij het werk van den St.- Gothard-tunnel 200 menschen omgekomen en 400 gewond. De overwinningen der techniek worden dus ook al niet zonder opofferingen van menschenlevens behaald. Onder een verkiezings-speech te Glasgow stortte een galerij van de zaal in en werden 6 personen gewond, waarvan een zeer ernstig. De persoon te 's Hertogenbosch, die verleden week zijn vrouw ernstig verwond en daarop zichzelven doodgeschoten heeft, was niet een letterzetter, maar een persoon zonder beroep. Het was zekere Quist, gepasporteerd wachtmeester der huzaren, later eenigen tijd controleur bij den tram te Leiden, doch van daar wegens misbruik van vertrouwen in de gevangenis geraakt en eindelijk was hij een dag of acht werkzaam geweest bij een stalhouder ie 's Hertogenbosch, doch van daar wegens misbruik van sterken drank weg gezonden. In een kolenmiju bij Bergen in Henegouwen heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor een aantal menscheu zijn omgekomen. Men heeft 52 lijken op gehaald, doch daar 160 personen in de mijn waren toen het ongeluk gebeurde, zal het getal slachtoffers wel grooter zijn; men vermist nog 3 lampen en ver moedelijk zijn de personen, die deze bij zich gehad hebben, omgekomen. Nabij Telob Ambawang op het eiland Bali ziju drie houthakkers en een Chinees door twee konings tijgers verslonden. Te Amsterdam heeft de politie een heer uit een hotel moeten verwijdereu wegens aanvallen vau krank zinnigheid. De familie van den ongelukkige is gekomen en heeft hem medegevoerd naar huis. Te Leiden heeft zekere B. bij zijn zwager L. ruim f 200 en eenige kleederen gestolen en daarna zich uit de voeten gemaakt. Een verpleegde in de Omraerschnns heeft een der beamblen aldaar met een spade een gevaarlijke ver wonding toegebracht. Bij een smid te Botterdam heeft een dief door een stukgeslagen ruit zich meester gemaakt van een nun den muur hangenden bos loopers, of keizers. Zulke instrumenten kunnen dieven goed gebruiken. Onder Sprundel heeft een brand gewoed, waarhij een persoon is omgekomen. In het lyceum te Grenoble heeft een professor in de scheikunde de ongelukkige vergissing begaan een ouder zijn hand staand glas met een preparaat van kwikzoul ledig te drinken, in de gedachte dat liet suikerwater was. De prof. was bezig met een les over kwikzoufcen en stierf bijna onmiddellijk. Te Maastricht is een tienjarige knaap, die zijn vader eten moest brengen, in de Zuid-Willemsvaart gevallen en verdronken. Te Bosmalen is een meisje van 9 jaar overleden aan brandwonden, die zij bekomen had door het in brand raken barer kleêren, terwijl zij zich voor hel vuur stond aan te kleeden. Onder Oirscliot is een dubbele woning totaal afgebrand. De uitslag der verkiezingen in Engeland is zoo verrassend, dat hij gewis menigeen, die er van nabij in betrokken is, van verbazing zal hebben doen opzien. Nog maar weinige dagen is het geleden, dat men meende al vrij ver te gaan en tamelijk optimistisch le wezen met een berekening van de mogelijkheid eener overwinning van de liberalen mei eenige belang stelling na te gaan. Wij voor ons, men zal 't zich herinneren, hadden volstrekt geen verwachting van die overwinning, al namen we ook de mogelijkheid aan. Toch is thans reeds zooveel van den uitslag bekend, dat er geen twijfel meer bestaat, of de meer derheid is verplaatst, en wel zóó verplaatst, dat del verkiezingen van 1880 als een gedenkwaardige nederlaag der Wighs zullen genoteerd moeten worden. Een dergelijke beslissende nederlaag der regeerende partij in Engeland, dat zoo zuiver parlementair geregeerd wordt, staat gelijk met het komraando van aftreden aan het kabinet gegeven. //Ik ben er en ik blijf er", kan in landen met een half parlementaire regeering, zooals b.v. Frankrijk en Nederland, een oogenblik gehandhaafd worden zonder te veel iu 't belachelijke te vervallen, in Engeland gaat dat niet. Nu de kiezers hebben gesproken, gelijk zij 't gedaan hebben, kan lord Beaconslield met de zijnen gerust zijn matten oprollen. Hij mag zich dan troosten, als bij kan, met de bewustheid zijn meesteres en zichzelven een ijdelen titel meer te hebben bezorgd en zijn land te hebben gecompromitteerd door een paar onrechtvaardige, kost bare, volstrekt niet eervolle, hoogstwaarschijnlijk onvoor- deelige oorlogen, die door den meerderen invloed in het Europeesch stalen-concert en de aanwinst van een klassiek eiland volstrekt niet worden vergoed. Men behoeft echter de mannen, die nu Beaconsfield's erfenis zullen aanvaarden, deswegen niet te benijden. Er zal vrij wat meer noodig zijn dan de overvloedig vloeiende woorden van den nobelen boomenhakker Gladstone, om aan de schitterende verwachtingen der liberalen te beantwoorden. In zekeren zin mochten de liberalen de erfenis wel aanvaarden onder benefice van inventaris. Met belangstelling zien we nu te gemoet wat er van de in gang zijnde Engelsche politiek ten aanzien van Europa, bepaaldelijk van de verhouding tot Bus- land en het Duitsch-Oostenrijksch verbond, zal worden. Beeds worden namen genoemd van eenige mannen, die in het nieuwe kabinet zullen optreden Granville, Hartingtou, Gladstone en anderen. Over den persoon van den aanstaanden premier verschillen de meeningen. Gladstone zal 't waarschijnlijk niet zijn; hij zelf moet Hartingtou genoemd hebben, 't hoofd der oppositie in 't nu ontbonden parlement. De- Times noemt lord Granville. Wij zullen 't afwachten. Het bevestigt zich meer en meer, dat de Jezuïeten en Jezuïeten-genooten in Frankrijk zich zullen ver zetten zoo lang zij kunnen tegeu de besluiten van 29 Maart. Met gegronde redeueu omkleed vonden wij dezer dagen een betoog door een invloedrijk Fransch blad, strekkende om tc doeu zien, dat de Begeering den voorgenomen processen-storm niet be- hoeft te beantwoorden. Terecht werd daarin opgemerkt I dat de rechters in deze zaak niets te beslissen noch de advokaten te bepleiten hebben. De Stanlsrarid is 't eenige lichaam, dat notitie te nemen heeft van de regeerings-besluiten en van den Staatsraad is de Re- geering zeker. Dit zou zij niet wezen van de'rechters, 't I9 waarlijk treurig genoeg, dat de invloed van den politieken partijgeest op dc rechterlijke lichamen in Frankrijk zoo groot is, dat daar recht wel eens onrecht of omgekeerd kan zijn. Dat is nog een vergiftigde vrucht van hot keizerrijk en een van dc gronden waarop men met reden dat keizerrijk voor altoos iu Fraukrijks historie kan braiulmeiken. Zeer verschillend wordt er geoordeeld over de houding, die de Paus zal aannemen ten aanzien der Fransche zaken. We vonden met kracht van argumenten betoogd, dat Leo XIII hoogstwaarschijnlijk geen ge- meene zaak met de Fransche Jezuïeten zal maken. Dus zou dan weder een Gallicaansche kerk gaan komen, waarvan nog maar op 't laatst van Pius IX's regeering de laatste overblijfselen zijn verworpen. Maar met niet minder omhaal van redenen wordt ook de meening verdedigd, dat Jjeo XIII den Jezuïeten de hand boven 't hoofd zal houden, door op de gewone manier hen te idenlifieeeren met dat onzichtbare, ontastbare ding, dat //de kerk" heet. Tijdens de vorige conflicten (1818, 1828, 1840) hadden de Jezuïeten liet nog in lange zoover niet gebracht, dat zij en hun creaturen luide durfden uitbazuinen, dat zij en //do kerk" een en dezelfde waren. Thans zou zoo iets volstrekt niet zoo onmogelijk zijndit heeft men in Duitschland gezien, waar de overgroote meerderheid der Katholieken met die mystificatie zich goedschiks heeft laten inpakken, en in België evenzeer. I)e moeielijklieid tusschen Frankrijk en Rusland schijnt van zelf uit den weg geruimd te zullen worden. Te Petersburg ziju weer diplomatieke beleefdheden gewisseld, 't Zou ook wat erg zijn als 30 millioen Fran sell en en 80 millioen Bussen moesten gaan vechten om den enkelen schurk van een Hartman. Volgens het blad Voltcdre is er te Parijs weder een Bus gearresteerd, zekere Demitri Konchnie, een zoon van een millionair te Moskou. Het blad weet echter geen reden van die aanhouding op Le geven; Konchnie zou geen politiek persoon zijn. Het Russische officieuse blad Bereicdat ten doel heeft de bestrijding van het nihilisme, heeft een stali- lielc gegeven om aan te wijzen uit welke maatschappelijke kringen de aanhangers vau 't nihilisme voortkomen. Die cijfers zijn uiterst precies en geven percentsgewijze nauwkeurig op, dat dc aanhangers van het nihilisme iu de aanzienlijke en in de meest ontwikkelde kringen het meest thuis behooren. Jammer, dat de hoofd getallen zelf niet worden opgegeven. Zoo hoort men dat 26 tot den adel, 19 tot de geestelijkheid, 13 tot de boeren behooren, enz., doch hoeveel maal moet men nu deze wijzers nemen? Dat staat er niet bij, vermoedelijk omdat het blad de officieuse mede- deelingen niet zoover mag drijven, dat het de getallen zelf laat bekend worden. Toch zou de getrouwe Rus sische natie daar vrij wat meer aanhebben; dan wist zij hoe groot het getal der vijanden van haar heiligen Keizer en van haar eigen rustige rust is. Beeds geruimeii tijd liepen er geruchten van naderende onweerswolken uit het uiterste Oosten, uit China. "Zooals men weet heeft de Russische diplomatiek, ge steund door een expeditie-leger van een groote 10,0*00 man, den Chineezen de stad en het land vau Koeldscha op de Chineesoh-Siberische grenzen afhandig gemaakt. Het was dezen winter 11a ontzettend lange onderhande lingen aan een Chineeschen gezant gelukt de Russische regeering van haar gepleegde onrechtmatige daad le overtuigen en tot teruggave van Koeldscha te bewegen. Slim genoeg eischten de Bussen echter voor die teruggave een som van 7 millioen roebels, zijnde het bedrag der onkosten, die door Rusland te Koeld scha gemaakt zijn voor organisatie, defensie enz. Of dit met opzet gedaan is, wel vermoedende dat de 'Chineesche regeering zich die nieuwe afzetterij niet zou laten welgevallen, is moeielijk te zeggen. Genoeg, de Begeering van Peking desavoueerde haar gezant, nam hem gevnngen en de Keizer veroordeelde hem zelfs ter dood. Misschien is 't aan de gezamenlijke Europeesche gezanten te Peking gelukt het leven van hun Chineeschen collega te redden, dit is niet nader bekend geworden. Doch dat cp al dit gebeurde een vredebreuk zou moeten volgen, was wel te voorzien. Thans verneemt men, dat werkelijk de Chineesche legers de vijandelijkheden begonnen hebben en wel op twee punten: tegen Koeldscha en tegen de Amoer- streek. In deze laatste streek hebben de Bussen heel weinig soldaten, te Koeldscha staat generaal Kauffmann met 10,000 man. Om een leger in die verre oorden te brengen heeft men zes maanden noodig, zoodat er nog al wat gebeuren kan vóór de Bussen nadrukkelijk tegen de Chineezen kunnen agceren. Nu vermoedt men, dat Rusland door een innig verbond met Japan te sluiten dit laatste rijk, dat toch al een appeltje met China le schillen heeft, tegen de Chineezen zal zien op te zetten, ten einde zoo de baan vrij te krijgen om China van de zeezijde aan te tasten.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3