Buitenlandsch Overzicht. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. P. DAANE VAN STAPELE, No» dagelijks komen er bijzonderheden aan het licht omtrent den innerlijken toestand van Rusland, staakjes van verdorvenheid der administratie, van het recht en van de politie, die met reden doen twijfelen of 't ooit aan Loris Melikoff gelukken zal verbetering van eeuige beteekenis aan te brengen en de stormen te bezweren, die meer en meer dreigen met een nl- geheele omkeering van alles wat bestaat in het groote Moskovietsche rijk. Volgens een correspondent van den Engelschen Daily Neios is het geheele personeel der administratie van de in- en uitgaande rechten te Petersburg, op twee man na, geschorst, wegens out- dekte grove berooviug der schatkist. Er moet omstreeks een millioeu roebels verduisterd zijn. De pers, die een oogenblik verademing heeft gehad, tijdens de crisis, die op de jongste aanslagen gevolgd is, wordt weer op nieuw gekneveld, zoodra zij het maar waagt een oordeel over den toestand uit te spreken. Zoo is de Golos gekastijd met het verbod om advertenties in haar kolommen op te nemen. Ondanks den dwang durven evenwel sommige publi cisten nog vrij wat over den treurigen staat van zaken zeggen en zij wijzen er op, hoe de Regeering zelf de onrust in de gemoedereu gaande houdt door aan de bladen het stilzwijgen op te leggen. Ten aanzien der veroordeelden naar Siberië wordt de schandelijkste partijdigheid gepleegd. Terwijl poli tieke bannelingen en arme drommels, die voor kleine vergrijpen gestraft zijn, als slaven langs de wegen gedreven worden, mogen de groote dieven met name de kassier, die de Moskouer-bank voor millioenen bestolen heeft als rijke touristen dat pleizierreisje naar Siberië doen. Dezer dagen zijn uit de kerkers van de vesting St. Petrus en Paulus, tegenover het winterpaleis te Petersburg, ruim een honderdtal studenten ontslagen, waarvan de helft ruim elf maanden en de anderen niet veel korter hebben opgesloten gezeten, geheel wederrechtelijk, zonder één enkele zweem van straf baarheid of schuld. Bijna een jaar geleden gaf een student, die gepromoveerd was, een afscheidspartij aan een vijftigtal zijner academie-vrienden. Terwijl de jongelui lustig aau den onschuldigen feestdisch zaten, werden zij door de politie omsingeld en allen ingepakt, zonder een woord tot opheldering te ver nemen. Later kwamen andere studenten naar hun wedervaren informeeren, doch ook dezen werden achter de tralies gestopt en zoo ging het tot men er meer dan honderd bij elkaar had. Elf maanden lang werden deze jongelui opgesloten gehouden en als boeven be handeld, zonder dat zij zelfs konden te weten komen, waarvoor men hen had gevangen genomen. Of ze nu ontslagen zijn op last van Loris Melikoff, dan of men hen maar heeft laten gaan om de gevangenis leeg te krijgen voor andere slachtoffers, weten we niet. Wat moet er van zulk een. boedel worden? Moeten niet; zulke schandelijk mishandelde ontwikkelde jonge lieden de apostelen der revolutie worden? Zij zouden elleiidigen zijn, als 't anders was. Nog vermeldt dezelfde correspondent, dat men in de groote steden weder bezig is met de Joden-ver volging. De Joden van Petersburg, voor zoover zij gegoede burgers zijn, worden gedwongen Christen te worden en anders bij politie-maatregel verbannen uit de hoofdstad. In andere gouvernementen worden zij ook verbannen en krijgen slechl9 2 a 3 weken om hun zaken te regelen. Zou de Regeering zich hierdoor de goede diensten van de orthodoxe geestelijkheid willen bezorgen? Men verneemt ook, dat keizer Alexander onmis kenbare bewijzen heeft gegeven, dat hij den adel nader aan zich wil boeien. Hij zal dus op 't voor beeld der oude Czaren zijn kracht gaan zoeken bij diezelfde verdorven bojaren, die in de nieuwere tijden juist als de kanker van den Russischen Staat zijn beschouwd. Dit alles wijst op een reactie, gelijk nog niet gezien is onder Alexanders regeering. Het is te vreezen, dat die reactie toch niet helpen zal. En waarom ook te vreezen? Neen, laat het maar zoo geworden; anders komt er toch geen verbetering. De keizerin van Rusland ligt op liet uiterste. Haar reis naar het warme Zuiden heeft haar misschien tijdelijk eenige verlichting, doch geen genezing ge schonken. Gelijk verwacht werd, zijn terstond na Paschen de besluiten der Fransolie Regeering betrekkelijk de Jezuïeten en andere hemelsche corporaties openbaar gemaakt. Zij komen in hoofdzaak neer op wat daar omtrent reeds voor eeuige dagen gegist werd. I)e Jezuïeten worden het land wel niet uitgezet, doch hun vereeniging wordt ontbonden en hun wordt drie maanden gelaten om de zaken der firma te regelen. Alle andere niet erkende congregaties zullen binnen drie maanden erkenning moeten verkregen hebben, om niet eveneens met ontbinding getroffen te worden. Wij kunnen niet zeggen of dit nu als een oorlogs verklaring te beschouwen is. De Jezuïeten beschouwen 't niet als zoodanig. Uit heigeen zij voorhebben, mag men althans opmaken, dat zij zich volstrekt niet ont moedigd gevoelen. Slim als altoos gooien zij de zaak over een geheel anderen boeg. Niet als corporatie, maar gesplitst in een groot aantal quasi-zedelijke lichamen a la Villefort, gaan ze logen de Regeeriug aan 't procedeeren. Zoo verzekeren ze zich in eens van een heir Leger bondgenooten in de gedaante van advokalen en stellen liet clericale gedeelte der justitie— beambten - en dat is nog zeer talrijk in Frankrijk - in staat voor hen te doen wat zij kunnen, terwijl zij in elk geval tijd en veel tijd winnen, als de Regeering die monsterproces-partij aanneemt. Tevens wordt dan de gelegenheid om de fanatieke passiën op te hitsen van dag tot dag schooner. Aan zulk een uitvlucht hebben de Duitsche Jezuïeten niet gedacht. In Engeland komen de verkozen parlementsleden gaandeweg uit de bus. Van den eind-uitslag is nog niets te zeggen; dat zal pas tegen 12 April mogelijk zijn. In Zuid-Amerika zijn de oorlogvoerende partijen weer met nieuwen moed aan liet vechten. Zij zullen vechten zoolang er een schepje guano te vinden is, dit schijnen de partijen plechtig gezworen te hebben. Ook de Afghanen vechten weer. De Engelschen zeggen, dat zij onder elkaar vechten 't schijnt evenwel, dat zij 't tegen de Engelschen hebben. Inmiddels troost generaal Roberts hen of zichzelven en de Engelsche kiezers met het programverdeeling van Afghanistan onder een aantal kleine vorsten, die onderling onafhankelijk elkaar dan maar moeten opeten. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De bekende Berlijnsche spiritist G. Ambrosius is in het krankzinnigen-gesticht te Daldorfaan delirium tremens overleden. De man heeft blijkbaar meer in relatie gestaan met spiritualiën dan met de spirits. Eerst was Ambrosius houder van een bureau voor huwelijks-koppelarij te Berlijn; later richtte lig in de Manteuffelstrasse een onderaardsche localiteit in voor spiritistische séances. Zijn medium was zekere Johanna. Een tijdlang maakte hij goede zaken en ging er vrij wat om in zijn kelders, waar de losse jongens uit de aanzienlijke families van Berlijn samenkwamen om aan spiritisme te doen op een manier, dat de politie er meermalen aan te pas moest komen. In Januari j.l. echter kreeg de geest van den brandewijn Ambrosius zoo erg te pakken, dat hij eerst tiaar het gasthuis en vervolgens als ongeneeslijk krankzinnig naar Daldorf moest gebracht worden, waar hij nu is gestorven. Dezer dagen is te Versailles een begrafenis van een persoon uit de volksklasse op ergerlijke wijze verstoord, doordat de lijkkist losging en de doode er uitviel. Het bleek, dat. de timmerlui de kisten zoo slecht maken, omdat de aannemiugssom veel te laag is, die de gemeente daarvoor toestaat. De ultra-radicale Oitoyen geeft een verslag van een banket, te Londen ter viering van den jaardag der //Commune" gehouden en .waaraan o. a. de bekende Rus Hartmann deelnam. Daarbij las de voorzitter een brief voor van de in genoemde stad gevestigde internationale club //voor sociale studiën", waarin o. a. de volgende zinsneden voorkwamen; //Socialisten van alle landen, Italianen, Spanjaards, Duitschers, Engel schen, Franschen, Zwitsers, willen niet alleen de ge dachtenis vieren cener volksbeweging, zij willen ook een in luister stralend woord toejuichen, omdat voor hen dat woord een geheel programma inhoudt. In de worsteling fcusschen de standen der hedendaagsche maatschappij schrijven zij met u, evenals gij, dat woord //Commune" op de roode vlag van 's werelds proletariaat." De Nederlandsche socialisten, zegt de Citoyenhadden zich niet kunnen doen vertegenwoor digen, maar hadden een brief van instemming ge zonden, eindigende met de woorden: //Die gestorven zijn om verslaafde volkeren te bevrijden, verdienen eeuwigen lof." Hartmann verklaarde geenerlei lastgeving van zijn geestverwanten ontvangen te hebben, maar sprak per soonlijk zijn bewondering uit vcor den opstand van 1871. Het Fransche volk, zeide hij, was de voor hoede der revolutie en de andere volken waren het veel verplicht; indien hij en zijn vrienden toen te Parijs waren geweest, zij zouden zich geschaard hebben in de gelederen van de verdedigers der //Commune." De Jezuïeten hebben voor 125,000 frs. een prachtig kasteel te Madrid gekocht, dat aan den hertog van Ossuna toebehoorde. Men denkt, dat het bestemd is voor de Jezuïeten, die uit Frankrijk komen zullen. Te Monaco is een Parijsch architect aangekomen, om twee groote onderwijs-inrichtingen voor de Jezuïeten te bouwen. Zij zouden met November gereed moeten zijn en ongeveer 2000 leerlingen kunnen bevatten. Broeder Jonathan komt thans met John Bull in concurrentie op elk gebied. Dezer dagen is van New- York naar Engeland scheep gegaan op de stoomboot //Helvetia" de schatrijke Amerikaan James B. Keene met dertien schoone volbloed paarden, ten einde daar mede den kamp te aanvaarden tegen alle Engelsche harddravers. Die dertien paarden vertegenwoordigen te zamen het sommnje van 35000 pond of 420,000. Yele geestdriftige rijke Amerikaansche leegloopers zijn met ICecne medegegaan om bij de belangwekkende wedrennen tegenwoordig te zijn. Het losgeld van kolonel Synge bedroeg niet 12,000 pd. st., maar 12,000 Turksche pd. of 1100 pd. st. Nico had eerst 15,000 Turksche pd. gevraagd. De schade, die Kerem Effendi leed door het ver nielen van zijn hoeve door de roovers, is ongeveer 4000 pd. st. Dicht bij Salonika heeft zich een bende van 20 roovers vertoond. Kerk- en ^choolnieuws. Bedankt voor 't beroep naar Heumen en Malden door ds. H. J. Krol Lz. te Ter Neuzen; voor Ove- zantie door ds. S. Ulfers te Domburg; voor Biggekcrke, Herkingen en Abcoude door ds. Chr. Ynsonides te Noordeloos. Gezamenlijk hebben zich voor de akte-examens voor lager onderwijs in de prov. Zeeland aangegeven 58 vrouwel. en 101 mannel. kandidaten. De examens zijn den 31 Maart te Middelburg begonnen. De uitslag isVoor 't Hoogduitsch geëxamineerd 3, toegelaten 1, de heer R. R. Mulder te Groede. Van 19 Maart—2 April 1880. Geboren; Een dochter van D. Verloo P. Oberst. ii G. H. de Gliudt en A. P. Bokstal. ii J. Plage en A. van den Houten. J. Kister en W. van Almenkerk. zoon n PI. F. Pnulussen en M. C. H. Donders. dochter n R. Jongmans en J. Baak. zoon ii J. van de Velde en J. van den Berge. u ii n J. Berrevoets en J. Kosten. n dochter ii A. den Dekker en K. van Stijn. Gehuwd: J. Schults, weduwn en J. Krakeel, jd. Overleden: P. Gloude, 68 j ongeh. d. J. van de Stolpe, 59 j., wed. W. Gast. Niet zelden wordt den zieke te vroeg alle vooruit zicht op genezing ontnomen, De lijder wordt vreesachtig, doet niets meer voor zijn beterschap en de kwaal, die bij behoorlijke behandeling nog had kunnen genezen worden, woekert voort en eindigt gewoonlijk met den dood. Dit is vooral het geval met borstlijders en teringachtigen, aan welke zieken derhalve een boek welkom zal wezen, dat hun tengevolge van overtuigende bewijzen nieuwe hpop en troost zal schenken. Wij denken hierbij aan het speciale weidtDe Borst- en Longziektenen maken wij bij deze op dit uitmuntende geïllustreerde werk opmerkzaam. Prijs 33 cents franco per post, te ontbieden van Richter's Boekhandel te Rotterdam. De ondergeteckende zegt bij deze hartelijk dank voor de belangstelling en welwillendheid, hem op 29 Maart bewezen. Zierikzee, 2 April 1880. J. I). STETTEROGGE. Degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den ondergeteekende worden vriendelijk verzocht daarvan opgave of betaling te doen aan den heer J. LAMMERS Jr., St. Domusstraat, Zierikzee. Stavenisse, April 1880. J. N. BROODMAN. Op eene vergadering van kiezers voor de Provinciale Staten van Zeelandgehouden te Poortvliet op Zaterdag 27 Maart 18S0, is met algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor de vacature, ontstaan door het overlijden van Jhr. F. G. DE CASEMBROOT, de heer Burgemeester van Poortvliet. Mitsdien wordt genoemde heer deu kiezers in het Hoofdkiesdistrict Tholen dringend aanbevolen. JOH. VAN DER BEL. E. C. VAN RIJSSEL. A. DE WILDE Cz.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3