voor liet arroidis- senten! Zierikee. 1880. No. 24. Woensdag 24 Maart. 83ste jaargang. NIEU WS- en ADVEKTENTIE-BLAD Binnenland. zïIMkzeische couemt: Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VBRTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, raits contant betaald. 25 cl. Alle stukken, de redactie betreffende, g-elieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I AKl'VtAA. Uithoofde van den G O E D E N V R IJ D A G zal de Courant van a.s. Vrijdag niet verschijnen. ZiEitiKZEE, 23 Maart. Vrijdag-avond heeft de //Zierikzeesche Gymnastiek-Vereeniging" (Afdeeling van het Nederl. Gyiuiiastiekrverbond) een buitengewone turn-bijeenkomst gehouden, die door hanr kunstlievende leden en een aantal geuoodigdeii, waaronder tal van dames, werd bijgewoond. Onder de leiding van den gymnastiek-onderwijzer den heer Thee wis en aange voerd door flinke voorwerkers, werden de verschillende oefeningen achtervolgens uitgevoerd met zooveel netheid, entrain en tentoonspreiding van vlugheid en kracht, dat uitbundige toejuiching door de turners werd ver worven. Een aangename afwisseling gaf de openbare le9, door den onderwijzer gegeven aan een tiental meisjes, die, in nette uniform-pakjes gestoken, een reeks van oefeningen uitvoerden, waarbij bevalligheid, vlugheid en krachtsontwikkeling zoovele bewijzen leverden van uitstekend onderwijs en goede vorderingen. Het lokaal was smaakvol versierd en de werkzaam heden werden door muziek opgeluisterd. Wij hebben niets dan lof voor de flinke gymnasten en wetis'chen hun geluk met de belangrijke resultaten, die zij tot dusver op hun voortdurend ijverig werken hebben verkregen. Wij houden ons verzekerd,dat de Zierikzeesche Gymnastiek-Vereeniging met eere onder hare zusleren in het land mag meetellen. Zij telt er onder haar leden, die op ecti algemeen concours ongetwijfeld een goed flguur zouden maken. De uniform turu-kostumes waren doelmatig en net. Ten slotte zij nog opgerat-rkt, dat de Vereeniging ten volle den steun der //kunstlievende leden'' verdient en voor zooveel noodig brengen wij in herinnering, dat men tot het bereiken van het doel ook kan mede werken door de Vereeniging al9 niet-wèrkend lid te steunen, terwijl daardoor tevens het geven van voor stellingen als die van Vrijdag-avond wordt gemakkelijk gemaakt. Naar de Arnh. Ct. verneemt, is de datum derXIe uitvoering van het Nederlandsch Gymnastiek-verboud, die dit jaar te Arnhem zal plaats hebben, vastgesteld op 1 Augustus. Het bestuur van het verbond en dat der vereeniging Lycurgu9 aldaar zijn reeds begonuen met de voorbereidende maatregelen. Voigen9 de N. Ro'ttCt. is door den Min. van Waterstaat aan de heeren J. De Meulmeester te Délfshaveu c. s. als beschikking op hun verzoek om concessie tot het leggen van een stoomtramweg tusschen Brouwershaven en Rosendanl, met een stoombootver- bindiug tusschen Zijpe en Sl. Philipsland, te kennen gegeven, dat, alvorens hun aanvrage in nadere over weging kan worden genomen, door hen behoort te worden overgelegd een tracé der te volgen richting voor elk der betrokken provinciën afzonderlijk, benevens een meer uitgewerkte beschrijving van de wijze waarop de lijn zal worden aangelegd. Hieruit blijkt, dat liet in ons vorig nommer ook vermeld bericht als zou de concessie reeds verleend zijn, ietwat voorbarig moet wezen, of dat liet woord z/voorloopig" daarin vrij wijde strekking heeft. Trouwens de in één vorig nommer mede door ons verm« 1de plannen en berekeningen waren wel wat oppervlakkig eu zeer globaal. De Midd. Ct. verwacht, dat het algemeen stemrecht, indien het verkregen werd, de voorstanders er van niet brengen zou wat zij verlangen, en het vruchteloos najagen er van doet krachten verspillen, die op nuttiger wijze te gebruiken waren. Hoe is het mogelijk, vraagt de M. Ct., dat liet comité, 't welk zich de bevordering van algemeen stemrecht ten doel stelt, zich een oogeu- blik vleien kan met //den krachtigen steun van het Nederlandsche volk," wauileer het let cp liet luttel opgewekte politieke leven, dat onze natie leidt. Uit breiding der kiesbevoegdheid wordt ook door de M. Ct. op zeer ruime schaal noodzakelijk geacht. Niet omdat zij zich daarvan groote verbeteringen in de vruchten van den wetgevenden arbeid voorstelt, want deze zijn nf linnkelijk niet van de volks-vertegenwoordigiiig, maar van hel volk, en dit laatste is niet door grondwets herziening te veranderen. Maar zij wenscht uitbreiding der kiesbevoegdheid, omdat duizenden, die door hun ontwikkeling en aanleg bevoegd zijn, om zich over de publieke zaak een oordeel te vormen, door ons kiesstelsel van de stembus worden uitgesloten en zij niet zonder ongerustheid overweegt, dat op deze wijze de wetgeving en de volks-verlegenwoordiging tot stand gebracht worden en werkzaam zijn, zonder dat een aanzienlijk deel van het ontwikkelde volk er toe medewerkt. Het ontbreekt onze wetgeving aan het gezag, dat de deelneming van alle intellectueele krachten der natie haar zou verleenen. //Daarom wenscheu wij, zegt de M. Ct., uitbreiding van het 9temrecht in dien zin, dat allen, die liet minimum van den vereischten waarborg van out wikkeling en oordeel bezitten, daartoe worden toegelaten. De plannen van den minister Vissering om dit doel te bereiken laug3 den langen weg der belasting- en census-hei'vormiiig, hebben wij vernomen zonder er veel vertrouwen in te stellen. Groudwets-lierzieiiing is dus ons doel en onze wensoh. Voor zoover het manifest van het comité voor alge meen stemrecht er iets toe bij kan dragen om daartoe te geraken, hopen wij dat het //de zedelijke eu stoffelijke ondersteuning" vinden moge, die het vraagt. Maar van algemeen stemrecht zijn wij nfkeerig en het manifest heeft er ons niet toe kunnen bekeeren." De N. Zutf. Ct. heeft tegen het manifest van het comité voor algemeen stemrecht de grief, dat het naar een toestand streeft, die nog foutiever van grond slag zou zijn dan de tegenwoordige, dat het 't goede volk misleidt, door van zijn panacée vtuchten voor te spiegelen, die uiet zullen komen, welvaart te beloven, die liet weet, niet te kunnen schenkenmaar bovendien vindt het zijn kracht in het domste aller argumenten bedreiging, door te beweren, dat wanneer de bestaande toestand bestendigd wordt, deze //onze ordelievende bevolking maar al te gemakkelijk te eeniger tijd in buitenslands ontstane woelingen medesleepen zou." Armzalig is de zaak. zegt de N. Z. Ct., die zulke argumenten behoeft. //Treurig staat het met de be ginselen, die, om te zegevieren, moeten schermen met revolutie van het volk, dat zich in waarheid om het 9temrecht niet bekommert. Maar ellendig ware de toekomst des lauds, als die voorhoede van het libera lisme, die toont niets te ontzien, werkelijk een partij om zich mocht verzamelen, ten einde haar schrikbewind aan den lande op te leggen. Vooishands vreezeti wij niets van dit comiic van algemeen stemrecht. Hoogstens zal het geen deel onzer ordelievende bevolking kunnen medesleepen. Maar indien wij ons niet door dit manifest lieten waarschuwen en werkelijk stappen in de geëisohte richting gingen doen, dan zou dit dreigend beroep op het volk een schrikverwekkend voorbeeld zijn van hetgeen oti9 te wachten zou staan. Moge deze poging om schrik aan te jagen dus nfstuiteu op het gezond verstand en de kalmte des volks en een afschrikkende uitwerking hebbeti. Ook iü dien zin maakt eendracht macht." Met deze beschouwingen zijn wij 't in hoofdzaak geheel en al eens, gelijk we vroeger meermalen hebben doen blijken. Wij willen niet zeggen dat men nergens ter wereld rijp is voor 't algemeen 9temrecht; maar bij ons is men dit zeker niet. En men zal 't ook uiet worden zoolang kerkelijke invloeden de massa der volken nog zoo zeer beheerschen als zij dit doen. Zooals de zaken thans staan, nu ieder oogenhlik de hefboom van kerkelijke partijzucht en sectenhaat wordt aangewend oin-de stants-instellingen uit hel lid te wringen, zoo mogelijk geheel omver te werpen, zou het algemeen stemrecht den staat grootelijks schaden en zelf9 zijn vurigeti voorstanders, voor zoover deze niet clericaal zijn, ten kwade komen. Wil liet liberalisme zichzelve bij ons snel en voor langen tijd Ipu gronde richten, onder 't applaus der anti-partijen, liet provo- ceere het algemeen stemrecht maar, en de zaak is in orde. Uitbreiding van het kiesrecht door opneming der vele kiesbevoegdeu, die er nu buiten vallen wegens den census, dat is wat ander9. Naar men verneemt, bestaat het voornemen den zomerdienst op de spoorwegen, die anders doorgaans met 15 Mei aanvangt, dit jaar wegens liet Pinksterfeest eenige dagen vroeger in te voeren. Nader wordt echter vernomen, dat men wel dien aanvang had willen stellen op 10 Mei, doch dat daarvan weder is afgezien en de zomerdienst als naar gewoonte op 15 Mei zal intreden. Wat ei van aan is, moet later blijken, maar mag men de geruchten gelooven, dan is de Regeering bezig een wets-outwerp in gereedheid te brengen, waarbij de noodige maatregelen worden genomen om de wet op hot onderwijs nog in den loop van dit jaar in te voeren. Dit zal dan wel zijn tot aanwijzing van de geldmiddelen, die daarvoor noodig zijn. Dit plan is toe te juichen, omdat daardoor een eind kan gemaakt worden aan de taktiek der anti-liberalen om bij elke gelegenheid cle wetgevende macht iu verdenking te brengen als er een wets-ontwerp voorkomt, door aan de schare voor te houdeu, dat liet eigenlijk maar alleen te doen is om geld voor de scholen zonder bijbel. Ook wordt, naar men verneemt, aan het Ministerie van Waterstaat gearbeid aan een wets-ontwerp, waarbij aan de provinciën Friesland, Groningen, Drente en Overijsel de kanalen worden verzekprd, welker aanleg deel uitmaakte van de ten vorige jare ingetrokken kanalen-wet. Wederom zijn eenige proeven van zalmkweekerij in de bassius van Artis te Amsterdam met goed gevolg bekroond. In verschillende partijen zijn vele duizenden jonge zalmen, die in Artis uitgebroed zijn, naar cle Zwaansproug bij Apeldoorn vervoerd, waar zij nog eenigen tijd zullen verblijven om hun opvoeding te voltooien en dan de wijde zalmenwereld in te gaan. Aan de Ned. visch-kweekerij te Velp zijn mede eenige honderden jonge vischjes met hetzelfde doel overgegeven. De zaak is dit jaar bijzonder goed geslaagd. Naar men zegt staat de heer L. Pincoffs, ex-Rot- terdammer, thans burger der Vereenigde Stalen en inwoner van New-York, in zijn huis aldaar herhaaldelijk bloc/t aan over-luidruchtige ovaties van llollamlsche matrozen, die zich toevallig in die zeehaven bevinden. Hij zou daarom gaan verhuizen naar Brooklyn. 'tZou een kleine moeite zijn voor de bedoelde categorie van gewezen landgenooten om hem ook daar hun lastige bezoeken te gaan brengen. Naar men verneemt zal de trekking der watersnoods loterij in den loop der maand Mei a.s. plaats hebben.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1