vloeiende van betuigingen van warme vriendschap en bewondering van generaal v. d. Heijdenenkel uit vriendschap voor dezen en in het belang der eer van 't Indische leger, had hij de interpellatie gedaan en bleef hij die volhouden, ook nadat schier ieder ge zegd had, dat 't beter was haar in te trekken. //God beware generaal v. d. Heijden voor zulke vrienden; zijn vijanden zal hij zelf wel van 't lijf houden", dit kon een der leden, de heer Cnserabroot, toch niet inhouden. Maar de heer v. d. Hoeven bleef bij zijn systeem van louter vriendschap en bewondering voor v. d. Heijden. Onwillekeurig denkt men hier aan zeker treurspel, waarin een publiek redenaar den lof van Brutus uitbazuint. De motie door den heer v. d. Hoeven gesteld, om een enquête in te stellen, werd eindelijk verwerpen met 65 tegen 8 stemmen. Laat ons hopen, dat de generaal v. d. Heijden nu maar van verdere ovaties door zulke vrienden ver schoond blijft. De heer van Kerkwijk heeft zelf verklaard, dat hij zich verzekerd hield, dat zijn weis-voorstel zou afge wezen worden. Waartoe dan het voorstel gedaan Niemand geeft zich toch opzettelijk bloot om een échec te lijden. De lieer van Kerkwijk zal zich, gelijk hij verklaarde, al tevreden stellen met de zaak (Ier benoeming van burgemeesters in de Kamer ter spraks gebracht te hebben. Nu, als hij met dit weinige vol daan is, zal het wel gaan. De heer De Siworuiu Lohman, die 't eerst sprak over liet voorstel, was o. i. eenigszins cynisch, en koi weder niet nalaten te doen uitkomen, dat hij toch enkel in de Kamer gekomen is om de school niet den bijbel te vertegenwoordigen. Dat de lieer Lolunan een vurig en vinnig partijman is, zal niemand meer in twijfel trekken. In den vorm van eenige insi nuaties aan 't adres van de liberale partij gaf hij de betuiging van zijn ingenomenheid met het voorstel. Iiij ziet terecht in, dat liet voorstel aan de domme plattelands-bevolking gelukkig is zij dit niet overall het middel in de hand geeft 0111 te maken, dat hun burgemeester niet bijgeval de eenige ziende onder de blinden is. Het vvets-voorstel is verworpen met 47 tegen 26 stemmen. Kunst, Wetenschap en Letteren. De heeren Mengelberg te Utrecht en A. Sclnvenzer te Weenen zijn btkrooml, elk met een premie van 2000 mark, voor door hen ingeleverde ontwerpen van bronzen deuren voor den Dom van Keulen, als ant woord op de daarvoor uitgeschreven prijsvraag. De uitgeloofde prijs van 5000 mark is niet toegekend, doch van de ingekomen 33 antwoorden zijn die van genoemde heeren met premiën bekroond. Eerlang verschijnt een nieuwe uitgave van Victor Hugo's werken, en wel, met uitzondering van Han d'Islande en Amy Robsart, gedrukt naar de oorspron kelijke handschriften, die daartoe van Guernsey zijn overgebracht. Er zullen een aantal geschrapte passages in den tekst gebracht of als noten gegeven worden, 0. a. een geheel bedrijf van Angdo. Vorst Demidoff's schilderijenverzameling, die te Flo rence verkocht zal worden, oefent thans een sterke aantrekkingskracht op de liefhebbers uit. Er zijn reeds een aantal koopers of gevolmachtigden van koopers aangekomen, o. a. de Heer Pullet uit Parijs; de bekwame kunstkenner Victor Le Boy uit België; de Directeur der Berlijusche Galerij, Dr. Bode de Heer Landau, voor lint Huis Rothschild; de Heer Bennet van de New-York Heralden een vertegen woordiger van den Hertog en de Hertogin van Olden burg, (lie kamers in het Hotel de la Paix besteld hebben. De catalogus, dien Vorst Demidoff van zijn ver zameling heeft laten maken, een waar prachtwerk, met 55 gravures en 327 eisen, heeft hem indertijd f 25,000 gekost. Een exemplaar van dien catalogus op Whalman-papicr kost f 50, een op gewoon papier f 25. De opbrengst van deze catalogussen zal, zonder af trek van de onkosten, gedeeltelijk aan de armen van Florence geschonken, gedeeltelijk gebruikt worden ter voltooiing van de domkerk. I)e tentoonstelling van gouden- en zilveren werken, edelgesteenten en uurwerken, in Juli a.s. te Gro ningen te honden, ter gelegenheid van het congres der Nederlandsche Maatschappij ter Bevord. van Nij verheid, trekt meer en meer de aandacht, in 't bijzonder van het buitenland. Tal van uilheemsche fabrikanten geven blijken van hunne belangstelling, terwijl Henri Havard in de Parijsche Siècle van 14 (Lzer een uitvoerig artikel aan dit onderwerp wijdt. Uit Frankrijk, Zwitserland, Duitschland en Engeland kwamen reeds belangrijke aangiften van in te zenden voorwerpen. Door den Minister van Financiën werd dan ook onder zekere bepalingen vrijdom van invoer- en waarborg-recliten voor de tentoon te stellen en onverkocht blijvende buitenlandsche goederen verleend. In Nederland zelf werd door nog slechts weinige fabrikanten deelneming toegezegd, doch vleit de com missie zich, dat vóór den uitersten termijn van aangifte (15 Mei) tal van industriëelen zal getoond hebben, dat onze nijverheid op dit gebied de mededinging van liet buitenland durft afwachten. Tot opwekking diene voorts de mededeeling, dat eenige onzer stoomboot- en spoorweg-maatschappijen vrijdom van retourvracht voor de onverkochte voor werpen toegezegd hebben, alsmede dat in beginsel besloten is tot liet houden eener verloting. Door heeren curatoren der Rijks-Universiteit werd met de grootste bereidwilligheid een negental ver trekken in het zoo doelmatige academie-gebouw ten gebruike van de tentoonstelling afgestaan. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot gemeente-secretaris te Kloetinge de heer J. J. de Suoo van Zwijndrecht. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis: Ter opleiding tot de betrekking van telegrafist 2e kl. bij de Rijkstelegraaf kunnen, na vergelijkeud onderzoek, in de maand Augustus aanstaande, leer lingen worden toegelaten aanvaukelijk op een daggeld van één gulden. Deze leerlingen kunnen, 11a voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de be trekking van telegrafist 2e klasse, aan welke betrek king aanvankelijk eene jaarwedde van negen honderd gulden is verbonden. Adres voor of op den 31 ste 11 Juli e.k., bij liet Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Zie SI. CrtNo. 64. Landbouw. De landbouwer Minnert de Vries te Benedenknijpe heeft een middel gevonden om de melk, die op één dag wordt verkregen, reeds den volgenden morgen te kunnen karnen. De melk, in liet room vat gedaan, wordt met een weinig karnemelk aangemengd en liet vat na eenige minuten gedekt. Des avonds wordt de warme melk er bijgestort, dadelijk van de koude lucht afgesloten, en den volgenden morgen reeds is de melk zuur en geronnen genoeg om gekarnd le kunnen worden. De qualiteit der boter wint hierdoor aanmerkelijk. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Te Winschoten is een jeugdig arts, dr, Carl Meijer, het slachtoffer geworden van een noodlottige vergissing. Hij had aan een pallen 1 een middel voorgeschreven, doch deze klaagde over de hevige pijnen, die de ingenomen dosis hem veroorzaakte en meende dat het een verkeerd middel was. Om hem te overtuigen dat hij overdreef, nam de dokter zelf nu eenige droppels in. Doch nu bleek dat er inderdaad een abuis had plaats gehad 't zij op 't recept of in de apotheek want de dokter is aan de gevolgen overledende patient is nog niet bezweken. Te Noordeloos is een 7Ojarige vrouw verdronken gevonden in een sloot, waar zij vermoedelijk bij het scheppen van water was ingevallen. Te Leeuwarden is liet groote houten gebouw der skaiingrink, waar thans tooueelvoorstellingen gegeven worden, totaal afgebrand. Daarbij zijn ook de costumes der tooueelisten en al de tooneeldecoraties verloren gegaan. Aan den Hoekschen dijk onder Maasdam is een door drie gezinnen bewoond perceel afgebrand, waarbij ook veel vlas en timmerhout is verloren gegaan. ^^BÜTT E N LAN D. R ix s 1 a n cl. Een Petersbnrger correspondent der Neue freie Presse zegt, dat het Loris Melikoff reeds gelukt is, het vertrouwen te doen herleven. Meer en meer ge voelt men, dat men aan een keerpunt is gekomen. Tegenover de lompheid van Gourko steekt de kalme bezadigdheid van Melikoff gunstig af. Men weet, dat hij reeds vóór eenigen tijd den Czaar geraden had, de willekeurige macht der derde afdeeling te be perken men weet, dat hij in vorige betrekkingen niet alleen in polilie-maatregelen heil zocht. Zijn brief aan de municipnliteit van Petersburg, waarbij hij haar uilnoodigt, vier barer leden aan te wijzen om zitting te nemen in den raad, die hem ter zijde staat, is geheel in strijd met liet overgeleverde fui'inalismus. Hij toont een staatsman en niet maar een politie man te zijn; hij weet, wat de stille wensch van het volk is. Misschien zullen weldra ook andere vette- genwoordigers des volks aan den arbeid der hoogste uitvoerende autoriteit deelnemen. Wie leden van dien raad zijn, weet ineu niet. Dat Schouwaloff en Igna- tieff en de oud-Miui9ters Pahleii en Timascheff er zitting in hebben, wordt door velen betwijfeld. Of Rusland rijp is voor een constitutie, daarover kan men het oneens zijn maar zoo men der maatschappij meer ruimte geeft om hare krachten te ontwikkelen, dan zal liet nihilisme, zoo al niet verdwijnen, toch zeker niet meer, zooals thans, het geheele rijk schrik inboezemen. Fran Ur ij k. De Corr. Iiavas meldt, dat pater Beckx, de gene raal der Jesuïeten, te Parijs is om over art. 7 een conferentie met de hoofden der katholieke partij te hebben. De heeren de Mun, Chesnelong en Lucien Brun hebben een veldtocht in Parijs en het geheele land tegen de ontbinding der niet erkende congre gatiën voorgesteld. Evenals in 1845 wil men een advies der katholieke juristen vragen. Een republi- keiuscli blad zegt, dat Paulraier, professor aan de katholieke universiteit te Rijsel, aan den Minister van Ouderwijs een brief heeft geschreven, in welken men 0. a. hel volgende leest: //Gij wilt, dat wij de be ginselen van 1789 als onbetwistbaar en onherroepelijk zullen erkennen Nooitnl9 onbetwistbaar uw dogma van de souverei 11 iteit van het aantal, van het algemeen stemrecht? Nooit! Als onbetwistbaar uw dogma van het wettelijk concubinaats-huwelijk Nooit? als onbetwistbaar uw dogma van den staat zonder God, van den atheïstischen staat? Nooit!" Gemengd Bnitenlandsch Rieuws. Op de lagere scholen van liet Fransche departement der Seine zal voortaan onderwijs worden gegeven in de kunst van voordragen, namelijk van zoo te lezen, dat iedere zin, ieder woord tol zijn recht komt, een kunst die men tot nu toe te veel als een natuurlijk talent beschouwde, dat niet kon worden aangeleerd. Ernest Legouvé, wien de eer toekomt van den eersten stoot te hebben gegeven, om dit vooroordeel te doen verdwijnen, heeft dezer dagen een vergadering van 300 onderwijzers en onderwijzeressen bijeenge roepen, en hun in een welsprekende redevoering de noodzakelijkheid, het nut en de mogelijkheid van dit ouderwijs aangetoond, dat thans op de scholen is in gevoerd. Om zich zeiven in de kunst van voordragen te volmaken, zullen de onderwijzers en onderwijzeressen een cursus bijwonen, waar hu 11 door bekwame man nen daarin onderricht wordt gegeven. Boston is misschien de eenige stad van eenig be lang geweest, waar het bij de wet verboden was op straat te rooken. Deze wet, die men te danken had aan den weleerwaarden George Trask, een hevigen vijand van tabak en van rookers, is echter niet streng toegepast; men rookte in Boston's straten zoo goed als overal elders. Toch werd het genot van sommige angstvallige rooker9 bedorven bij de gedachte, dat zij er op eens in gestoord konden worden door een politie-agent, die hen in den kraag vatten en huil pijp of sigaar ver beurt verklaren zou. Ze zullen voortaan onbekommerd kunnen genieten, want de bewuste wet zal worden ingetrokken. Trask, de schrik der rooker9, is sinds jaren dood, de kruis tocht, door hem gepredikt, lang vergeten, en het jongere geslacht heeft besloten omver le werpen wat hij met zooveel ijver heeft opgebouwd. Binnen eenige dagen zal de Donau-Stoomvaart- Maatschappij haar 50-jarig beslaan vieren. Zij bezit op het oogenblik 193 sloombooten, 699 ijzeren en 36 houten sleepbooten. Een der gevaarlijksle nihilisten is verleden week bij Tiflis op de volgende wijze 0111 het leven gekomen. Met een huurrijtuig reed een nog jonge monnik voor eenige (lagen van YVladikawkas naar Tiflis. Onderweg bemerkte de koetsier, dat de reiziger veel geld bij zich had; hij sloeg daarop een zijweg in, waar geen menschen liepen, en vermoordde den jongen man om hem daarna te berooven. Een paar dagen later werd echter de moordenaar in hechtenis genomen, daar zijn groote verteringen kwaad vermoeden hadden doen ont staan. Men vond nog circa 1000 roebels 111 bankpapier bij hem. Na veel moeite bekende de man eindelijk en wees nu de plek aan, waar liet lijk van zijn slacht offer verborgen lag. In den gordel, dien de monnik om liet lijf gebonden had, vond men nog 9000 roebels in bankpapier ingenaaid en bovendien eenige documenten, waaruit bleek (lat de gewaande kloosterbroeder niemand anders was dan een agent van het revolutiounaire comilé, die in den Kaukasus een gewichtige zending te vervullen had. Rerk- en School nieuws. Benoemd tot onderwijzeres in de gymnastiek te Delft mej. Abée te Middelburg; tot onderwijzer aan de opleidingsschool te Oostburg de lieer F. Bareutsen le Schoondijke.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3