buitenland. r „Italia irredenta". Het zal zeker onzen lezei'9 niet onwelkom zijn, dat wij hen eens eenigszins nauwkeurig uiteenzetten wat de Italianen en om der gevolgen wil ook de politieke wereld met de bovenstaande tooverspreuk bedoelen. Het is vooral Italië, dat gaarne met zulke formules meegaat. Indertijd, toen het verbrokkelde en inwendig verscheurde land behoefte aan eenigheid ging gevoelen en het tijd werd, het zelfgevoel te wekken en 't volk tot initiatief aan te sporen, werd het Italia J'ai'a da se in de lucht geheven //Italië zal zichzelf helpen". Later, toen het vraagstuk opgezet en aan de oplossing be gonnen was, trachtte Cavour de splinterige en aller- moeielijkste kwestie van de verhouding tusschen den te stichten eenigen staat en de kerk van Rome op te lossen door de sofistische stelling: de vrije kerk in deu vrijen staat", een stelling, welker onwaarheid in het oog springt, doch die niettemin door duizenden als een van den hemel gegeven uilkomst begroet werd en die daardoor ook betrekkelijk veel heeft uitgewerkt. Toen Napoleon JII het in zijn politiek goed vond iets of veel voor Italië te doen, gaf hij als ziju pro gram: //Italië vrij tot aan de Adriatische zee". Het is er zeer ver af, dat men thans hiermede tevreden zou zijn; destijds echter deed dat program wonderen als ware 't een profeten-woord geweest. En nu is Italia irredenta de leus. Laat ons, aan de hand van een correspondentie uit Home aan het Eransche Journal des Débats een9 zien wat men in Italië daarmede bedoelt. Het is slechts bij manier van spreken een partijnaam. Met het Italia irredenta bedoelt men het //ouveilost Italië", dat ziju n.l. al die streken, die of op geografische of op ethnologische gronden als Italiaanse!) te beschouwen ziju, doch zich nog in de macht bevinden van vreem delingen. Evenals voor den groot-Duitscher de grens zijner verzuchtingen ligt //zoo wijd de Duitsche tong klinkt", zoo gaat Italië voor den volbloed-patriot zoover als Italiaansch gesproken, op Italiaansehe wijze gebouwd wordt. Zoover of nagenoeg, gelijk men zien zal; want gelijk men 't met den hemel zelfs op een akkoordje gooien kan, zoo wil de Italiaan op 't stuk van het Italia irredenta wel reden verstaan. Voor 't oogenbiik althans; want wat hij verder wenschen zal, als 't geen hij nu vraagt hem zal geworden zijn, dat kunnen we voor heden laten rusten. Italia irredenta omvat dan: Tyrol, Islrië, Tessiuo, Nizza, Corsica en Malta. Van Malta wordt evenwel maar niet gesproken, omdat er in 't geheel geen kans is, het aan Engeland te ontnemen, en van Corsica wil men wel erkennen, dat zijn bevolking Eiansch wil blijven. Dit eiland is buitendien arm; het levert niets anders op dan Fransche keizers, wier specialiteit schijnt te zijn aanleiding te geven tot invallen van den vreemdeling in Frankrijk. Over Nizza wordt wel druk gesproken en geschreven, maar men vindt die stad toch niet de moeite waard, om kwade vrienden te worden met Frankrijk. De bewoners van Tessino willen Zwitsers blijven, al was het maar, omdat zij dan niet aan de drukkende Italiaansehe belastingen onderworpen zijn, terwijl zij nu leven ten koste van de Italiaansehe schatkist, daar zij in het sluiken van tabak hun hoofdbestaan vinden. Van de Italia irredenta blijven dus slechts de Oo9tenrijksche provinciën Tyrol en Istrië over. Uit een aardrijkskundig oogpunt beschouwd is Tyrol on tegenzeggelijk Italiaanschliet 9tant tot Italië als Savoye tot Frankrijk. De Italianen hebben Savoye zonder eenige nevengedachte afgestaan en willen daarop niet terugkomen. Istrië is begeerlijk, omdat zijn bezit de Adriatische zee tot een uitsluitend Italiaansch water zou maken. Maar Triest zal niet licht een Italiaansehe stad worden. De annexatie-lust, die zich in dat Italia irredenta als leuze uitspreekt, is een gevolg van den oorlog in het Oosten. Toen er sprake van was, de kaart van Europa te veranderen en Oostenrijk zich oostwaarts uitbreidde (He^zegowina, Bosnië) dacht men, dal het westwaarts wel wat aan Italië zou kunnen afstaan. Dit denkbeeld werd door de repuhlikeinsclie partij in haar program opgenomen. Deze beweging zou evenzeer ontstaan ziju onder een kabinet der rechter- als onder een der linkerzijde; alleenlijk zou zij wat moeilijker te onderdrukken geweest zijn, omdat de heeren Sella en Minghetti minder invloed op de geavanceerde partij zouden gehad hebben dan de heer Cairoli. Naarmate het Berlijnsche verdrag tot uitvoering kwam, werd de beweging allengskens kalmer, en op dit oogenbiik hoort men nog slechts van enkele onbeteekenende manifestatiën. De Oostenrijksche regeering heeft de versterkingswerkeu in Tyrol in behoorlijken staat van tegenweer gebracht, niet omdat (leze provincie thans bedreigd wordt, maar omdat hij een onverhoopte nieuwe verdeeling van grondgebied, de Italia irredenta- partij weder zou kunnen ontwaken. Het is dus alleen een voorzorgs-maalregel. liet geheele verschijnsel van het drijven en woelen der beweging naar aanleidiug van de Italia irredenta, is dus slechts een onderdeel van het groote gistings proces der nationaliteiten, dat tijdelijk den voorrang heeft in de motieven, die het staatkundig leven gaande houden. Nu is 't de kerk, dan de afkomst, die de menschen aanleiding geeft zich te groepeeren of, vaker helaas, elkander aan te vallen, elkander de brokken uit den mond, het geld uit deu zak, de macht uit de vingers te halen cn elkander het schijnsel van Gods lieve zon te betwisten. Gemengd Buitenlandsch. Nieuws. De burgerlijke rechtbank te Verviers heeft bij breed gemotiveerd vonnis uitgemaakt, dat het verboden is om van den preekstoel het publiek tegen het lezen van couranten te waarschuwen en op die manier nadeel aan de uitgevers toe te brengen. Onlangs was er sprake van den te wachten verkoop der Fransche kroonjuweelen. Het blijkt nu, dat geen republikein 't aandurft, deze zichtbare en dure waar borgen van 't keizerschap te gelde te maken. Men zal nu de kroonjuweelen verdeelen in drie groepen 1°. de zoogenoemde heraldieke, dat is, die historische of kunstwaarde hebben en waaronder de beroemde Régent zich bevindt, een diamant van 8 millioeu frs. waarde; 2°. die, welke een bijzondere mineralogische waarde hebben en die naar het museum van natuur lijke historie gebracht zullen worden; 8°. die, welke enkel als sieraad gediend hebben en die men zal verkoopen. De heraldieke gaan naar de Apollo-galerij in het museum van het Louvre. De ten verkoop bestemde worden op 3 millioen frs. geschat; die, welke men bewaren zal, op 36 millioen, zoodat een eveutueele keizer toch nog diamanten genoeg zal vinden. Kapitein Webb heeft zijn aangenomen zwemtoer van 60 uren achtereen goed volbracht. Nu telt de wereld weder een groot man meer. De trein, waarmede de hertog van Edinburg den 13en dezer St. Petersburg verliet, i9 kort bij die stad met een goederen-trein in botsing gekomen. Twee wagens werden vernield, dóch er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. Te Zurich wil men de klokken der oude St. Pieters kerk doen vergieten. Er i9 er een onder, de Schlag- glocke geheeteu, die in 1294 is gegoten en dus nog 57 jaar onder is dan de Zwitsersche vrijheid. Deze eerwaardige klok willen de oudheidkundigen van Zurich uit de smeltkroes redden. Dat mag wel ook. Het Engelsche huis Armstrong en Co., dat het kanon van 100 ton heeft geleverd, dat onlangs ge sprongen is aan boord van de Duilïo", zal aan de Italiaansehe regeering de .daardoor gemaakte materiëele schade vergoeden. Het kanon was geleverd op conditie, dat voor 400 schoten werd ingestaan en het is ge sprongen bij het 27e schot. Hierboven wordt van de Fransche kroonjuweelen gesproken. Te-New-rYork woont een dame, Mrs. Astor, die onlangs op de receptie bij den Mexicaanschen gezant voor een waarde van f 2.000.000 aan diamauten droeg. Zij werd toen door twee politie-agenten be waakt tegen mogelijke handigheid van liefhebbers. Thuis hij haar houdt nacht en dag een politie-man de wacht voor haar kamerdeur. Heel prettig, zooveel diamanten te hebben Lothar voti Fabcr, de bekende fabrikant der //echte Faber-potlooden", heeft aan de stad Neurenberg 125000 mark geschonken, onder voorwaarde, dat de interest jaarlijks zal uitgekeerd worden aan een be kwamen, eerlijken en vlijtigen werktuigkundige, om hem in stnat te stellen een fabriek op te richten. De begunstigde moet tot een goede familie behooren, te Neurenberg of te Siein geboren zijn en de,scholen in een van die steden bezocht hebben. In het Pruisische leger was voorheen een regiment bekend onder den naam van porselein-regiment, waarvan het le regiment dragonders, het 3e, 4e en 5e regiment curassiers in onzen tijd nog afkomstig zijn. Uit onlangs gevonden Saksische archieven wordt de oorsprong daarvan medegedeeld. Het eerst bedoelde regiment werd door Koning Frederik Wilhelm gekocht van den Koning van Polen voor eenige zeer fraaie porseleinen vazen. Koning August III wilde die van Koning Frederik Wilhelm koopen, maar (leze weigerde ze af te staan. Wetende, hoeveel de Pruisische Vorst hechtte aan flinke soldaten, bood hij hem 600 dra gonders aan, zonder paarden, motiteering of officieren, in ruil voor het porselein. De onderhandeling werd gevoerd door den geheimraad von Marschali voor Pruisen en luit.-gen. von Schmittau voor den keur vorst van Saksen. Het slot was, dat eenige zeer fraaie vazen naar Dresden werden gezonden, waarvan een gedeelte in het Johannes-museum werden geplaatst, waar zij nog als de //dragonder-vazen" bekend zijn. De manschappen werden getaxeerd op 20 thaler elk, dus op 12,000 thaler te zamen; het porselein werd geacht, veel meer waard te ziju, ofschoon het door den overleden Koning Frederik I voor geringer prijs was gekocht. De Arnh. Ct., die dit mededeelt, voegt er de vol gende opmerking bij: Wie meent, dat het broze porselein altijd te hoog betaald is inet menschenvleesch, vergist zich, want niemand kan ontkennen, dat de vazen zich beter hebben gt-hoiuleu dan de dragonders. Van dezen is er niets meer over eu het porselein kan ieder nog in de museums van Dresden bewonderen, 't Is dus mnar de vraag, op welk standpunt men zich plaatst. Uit de daling der prijzen van tarwe en meel op de New-Yorksche markt blijkt, dat de samenspannende speculanten hun voorraad niet tegen den hoog op- gejaagden prijs van de hand kunnen zetten. Roode tarwe, waarvan de prijs tot 1 dol. 60 was opgedreven, is nu gedaald tot 1 dol. 47. De afgeloopen week waren de verschepingen uit de Atlantische haven9 74,000 qrs. naar 't Vereenigd Koningrijk en 80,000 qrs. naar het vasteland, en die uit Californië 100,000 qrs., wat niet zeer groote hoeveelheden zijn. Bij het toenemend aanbod uit Rusland, Egypte en Indië is nog vermindering van den Amerikaanschen uitvoer te wachten. Toen de Engelsche telegraaf door Perzië gelegd werd, kostte liet moeite den Koning van het land, die nog niet zulk een cosmopoliet en bereisd man was als thans, de "werking van het instrument uit te leggen. Hij had een idee fixe, dat de draden hol waren en men de telegrammen er door blies. Een Engelsch officier gaf hem eindelijk een bevredigende voorstelling er van. //Verbeeld u", zeide hij, freen hond, wiens staart te Teheran en wiens kop te Londen is. Trap hem hier op zijn staart, waar zal hij blaffen? Te Londen, nietwaar? Dat is de telegraaf". Het Duitsche blad Qermania geeft deze lijst van de aanslagen sedert 1800 gedaan op het leven van vorsten of hoofden van staten 24 Dec. 1800. Aanslag van Arena en Cerachi op Bonaparte, len consul. (Door middel eener helsche machine). 11 Maart 1801. Czaar Paul I wordt gewurgd. Februari 1804. Samenzwering van George Cadoudal tegen Bonaparte. ^13 Oct. 1809. Aanslag van den student Stapss op Napoleon I te Schönbrun. 9 Aug. 1832. Aanslag van ReindI te Baden op Ferdinand van Hongarije, later Keizer Ferdinand. 28 Juli 1835. Aanslag van Fieschi, met een helsche machine, op Lodewijk Philips. Hierna volgen nog vijf aanslagen op het leven van denzelfden Koning: die van den soldaat Alibaud (25 Juni 1836); van den ambtenaar Meunier (27 Dec. 1836); van den werkman Darmes (15 Oct. 1840); van den houtvester Lecomle (16 April 1846) en van den fabrikant Henry (19 Juli 1846). Nog twee aanslagen zijn op het leven van Lodewijk Philips gepleegd, die hier niet vermeld zijn. 10 Juni 1840. Aanslag op Koningin Victoria door den bottelier Oxford, en 20 Mei 1842 op dezelfde door den timmerman Francis. 26 Juli 1844. Aanslag op Koning Fred. Willi. IV van Pruisen door den burgemeester Tichech. 12 Juli 1849. Aanslag op den legenwoordigen Keizer Wilhelm te Nieder Ingelheim. 22 Mei 1850. Aanslag op Fred. Wilh. IV van Pruisen door den vuurwerkmaker Sefologe te Welzlar. 2 Febr. 1852. Martin Marinos wondt Koningin Isabella II van Spanje bij de hoofdkerk te Madrid met een dolk. 18 Febr. 1853. De kleermaker Libenyi wondt Keizer Frans Jozef van Oostenrijk te Weenen met een dolk. 1852 en 5 Juli 1853. Aanslagen op Napoleon III. 27 Maart 1853. Aauslag op hertog Karei IH van Parma. 27 April en 8 Sept. 1855. Aanslagen van Pianori en Bellamare op Napoleon lil. 28 Mei 1856. Aauslag op Isabella II van Spanje. 8 Dec. 1856. Aanslag op den Koning van Napels door den 9oldaat Agesilas Milano. 14 Jan. 1858. Aanslag van Orsiui op Napoleou III, met bommen. 14 Juli 1861. Aanslag op den tegenwoordigen Duitschen Keizer door Becker. 24 Dec. 1863. Aanslag op Napoleon III. 14 April 1865. President Lincoln door den toonee- list Booth doodgeschoten. 16 April 1866. Aanslag van Kowakosoff op den Czaar te Petersburg. Juni 1867- Aanslag op Czaar Alexander te Parijs. 1868. De vorst van Servië Michaël lil vermoord. 1869. Laatste aanslag op Napoleon III in het bosch van Boulogne. 5 Aug. 1875. De President van Ecuador vermoord. 21 April 1877. De President van Paraguay vermoord. leze be- lijf- ■ijk. en, en :ht, liet I ?an/ 'el© he li el era het iet ad ent er lei

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3