Benoemingen, Besluiten, enz. In de zitting van Woensdag-namiddag heeft de gemeenteraad tot ontvanger der gemeente Zierikzee benoemd den heer P. O. v. d. Velde Olivier. Z. M. heeft benoemd tot secret.-penningm. van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, J. A. Fokker, en tot lid R. J. Verschoor van Nisse, beiden te Middelburg. Benoemd tot rentmeester van het kroondomein te Tholen, in de vacature ontstaan door het overlijden van jhr. l)e Casembroot, Jhr. W. A. Roel!, vroeger le luit. bij het reg. grenadiers en jagers, doch onlangs ter zake zijner in Atjeh bekomen wouden op pensioen gesteld. Bij Kon. besluit is een wijziging gebracht in de gewichtige zaak der laarzen en broeken van de ad judanten des Konings in gewonen dienst en de ordonnance-officieren en de adjudanten van de Ko ninklijke prinsen. De laarzen zullen zijn mode van 5 Juni 1871 no. 14, do broeken groen, voor de ordonnance-officieren u.l. 's Avonds mogen de laarzen verlakt zijn de sporen mogen niet buiten model zijn. Waar de publiciteit toch al niet op aast! Kunst, Wetenschap en Letteren. De schilderijen-tentoonstelling op het stadhuis te Middelburg, aangelegd door de Vereeniging /'Uit het Volk voor het Volk", zal den 20 Maart worden ge opend. Zij belooft goed geslaagd te zullen zijn. Naar wij vernemen, heeft van Wilhelmine von Hillern-Birch, de gevierde schrijfster van: Gier- Wally. Eene ziel gered. Door eigen kracht, enz., weer een roman het licht gezien, waarvan ook reeds eene vertaling in onze taal ter perse is. Dit werk, getiteldDoppelleben, vormt met hare beide laatst genoemde romans als liet ware een trio. Reeds de titel duidt aan hoe uitnemend dit onderwerp is voor deze schrijfster, die in het schetsen van de hartstochten der ziel hare grootste kracht vindt en wier werken op elke bladzijde getuigen van hare fijne m.ensche'.i- kennis en juiste opmerkingsgaaf, terwijl de romantische vorm in hooge mate boeiend is. Robert Kamerling, die in deze maand ziju 5Oen verjaardag viert, schrijft aan de Neue freie Presse: //Uit toevallig mij bekend geworden berichten dreigt mij het gevaar bij mijn 50e verjaardag door krantenbe richten en manifestaliën te worden gecompromitteerd. Daar ik vast besloten ben geen enkele feestviering te dulden, verzoek ik u dringend geen berichten daar omtrent op te nemen." Voor de zevende maal is Petrus Esseiva bekroond met de gouden medaille van de Academie van Weten schappen voor Latijusche verzen (legaat Hoeufft.) Te Delft is na langdurige ongesteldheid op 74- jarigen leeftijd overleden, dr. J. J. E. Wap, een man als Nederlandsch letterkundige en dichter, als schrijver over kunst algemeen bekend. Hij was inzonderheid zeer gelukkig in het opstellen van geestrijke en fraaie gelegenheids-dichteu. Hij was indertijd leeraar in Ned. Taal- en letterkunde en geschiedenis aan de K. M. academie te Breda, lid van vele geleerde ge nootschappen en ridder van de Eikekroon. Zijn stoffelijk hulsel is Woensdag j.l. 's middags 12 ure i er aarde besteld op de R. K. begraafplaats te Delft. Te Parijs is overleden de vermaarde directeur van liet Theatre du Gymnasede heer Moutigny. Hij is begonnen als tooneelspeler en zijn vrouw was ook een indertijd zeer vermaarde actrice, u.l. Rose Cizas, of gelijk haar naam in de kunstwereld luidde Roze Chéri. Voor eenige jaren stierf Rosa aan de keelziekte en verleden jaar verloor Moutigny een zijner twee zoons door een beet van een dollen hond. Dit alles heeft zijn gezondheid geknakt. Ziju begrafenis was zeer plechtig en werd, door vele letterkundigen en toonee- listen bijgewoond. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Aan boord van het groote Italiaansche oorlogsschip z/Duilio" te Spezzia is een kanon gesprongen, waardoor twee officieren en zeven man gekwetst werden. In den laatsten tijd doen de nieuwste en zoo gezegd wordt beste kanonnen vooral kwaad door te springen. Welhaast zullen oorlogvoerende partijen elkander over en weer kanonnen cadeau geven, om elkaar kwaad mede te doen. Als een curiositeit wordt vermeld, dat men te Hooge Zwaluwe 's nachts de boomen van het gesloten kerkhof gestolen heeft. Herinneren we ons wèl, dan is een paar jaar geleden, ergens een geheel kerkhof gestolen, en dat was nog wel een niet gesloten kerkhof. Te Nanticola in Pennsylvanië zijn door een ont ploffing 9 mannen omgekomen. Te Utrecht heeft gedurende de voorstelling van de Duilsche opera //Ealauitza" door het gezelschap van den heer van Lier, een gasontploffing in den schouwburg plaats gehad. Het dak werd gedeeltelijk vernield. Er heer9chte vrij wat verwarring door de plotseling ontstane duisternis. Twee actrices werden gekwetst, doch van het publiek niemand. Te Delft is een geïmproviseerd student gevat wegens oplichting van een winkelier, bij wien hij kamers huurde om 't vertrouwen te winnen. Later bleek hij te zijn zekere P., reizend muzikant en indertijd voor schelm weggejaagd uit de gelederen der huzaren te Haarlem. Hij heeft ook, ofschoon pas 22 jaar oud, reeds een jaar celstraf achter den rug. Te Oyen is opnieuw een doorbraak in den ringdijk gevalleu. waardoor veel schade is aangericht. Te Zaamslag is een schuur en stalling afgebrand, waarbij ook 7 paarden en 12 a 14 runderen ziju om gekomen. De broeder van den afwezigen bewoner der hofstede is gevangen genomen verdacht van den brand te hebben aangestoken. Later is de bewoner zelf ook gearresteerd. Onder Waspik is een huis met vier belendende bouwmansschuren afgebrand. Er zijn ook twee koeien en een varken verbrand. Niet al het verbrande was verzekerd. Bij het vervoeren van de brandspuit, die men met een paard bespannen had, waren eenige personen er op gaan zitten. Bij een kromming van den weg viel de spuit om en geraakten vier personen er onder, waardoor zij belangrijke kneuzingen en kwetsuren bekwamen. Onder Nieuwe Niedorp heeft een arbeider aan een makker, die hem in een twist slagen toebracht, een slag met een spade gegeven, waardoor een zware hoofdwond veroorzaakt werd. Te 's Hertogenbosch hebben t,wee infanteristen bij een slager onderscheidene worsten en een ham ge stolen. Zij .hebben hun buit 's nachts bemachtigd door het openstaand raam boven de winkeldeur, doch zijn gevat en naar de gevangenis gebracht. Zes inlanders, dié op de groote brug, nabij de suikerfabriek Bayeman te Probolingo, een praatje zaten te houden, werden door den bliksem getroffen, en vier hunner bleven onmiddellijk op de plaats dood, terwijl de beide anderen zwaar gekwetst naar hunne woningen werden gebracht. Te Ylagtwedde is een 86jarig ingezetene, Hero Iiazelhoft', die onlangs aan de diaconie aldaar 50,000 geschonken heeft, door de duisternis in het water gevallen en verdronken. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Te Brussel heeft Zondag de verloving plaats gehad van Prinses Stephanie, tweede dochter des Konings van België, met Aartshertog Rudolf van Oostenrijk, oudsten zoon des Keizers en vermoedelijke troonopvolger. Men is te Brussel zeer met deze verloving ingenomen, en toen de Koninklijke familie Maandag-avond in den schouwburg verscheen, viel haar en haar doorluchtigen gast een warme ovatie ten deel. De Prins Aartshertog Rudolf Frans Karei Jozef is den 21 Augustus 1858 geboren. Zijn vader is Keizer Frans Jozef, geb. 1830, en zijn moeder Prinses Elisabeth Amalia Eugenia van Beieren, geboren 24 December 1837. De Prinses Stephanie Clotilde Louise Hermina Maria Charlotte, is geboren den 21 Mei 1864 en dus nog geen zestien jaar oud. Haar vader, Koning Leopold II, is geboren 9 April 1835 en haai* moeder is de Aarts hertogin vau Oostenrijk Maria Henriette Anna, geb. 23 Augustus 1836 en dochter van wijlen den Aarts hertog Jozef, palatijn van Hongarije. Naar men wil, zal het huwelijk in Augustus a.s. tijdens de nationale feesten plaats hebben. Te Brussel is aan een plotseling ontstane en ver- loopen longontsteking overleden de baron de Tornaco, voorzitter van den Belgischen Senaat. Dezer dagen vond men bij het aanleggen van een weg op de plek waar de bloedige slag van Gravelolte geleverd is (18 Augustus 1870) de geraamten van twee Fransche soldaten. Bij het begraven der dooden op het slagveld, zijn die twee lijken denkelijk niet opgemerkt en daar onaangeroerd blijven liggen. Thans heeft men ze begraven. De Fransche Senaat heeft het beruchte art. 7 ver worpen met 148 tegen 129 stemmen. Voor het paleis van den Aartsbisschop van Praag hebben wanordelijkheden plaats gehad. Het volk wilde de glazen inslaan, maar werd door de politie uiteen- gejaagd. Aan het Engelsche blad Daily Neios wordt uit Lahore getelegrafeerd, dat daar de onderhandelingen met Mohammed Jan als mislukt zijn te beschouwen, de vija11keIijkhcden denkelijk in het laatst van Maart, of na den afloop van den winter, zullen hervat worden. Er zou dan uit Kurum en Cnndahar naar Ghuzuic geopereerd worden. De vermaarde zwemmer Webb heeft aangenomen om 60 uren achtereen in het water te blijven. Hij heeft tot tooneel zijner vertooning gekozen den grooten bak van 40 voet lang en 20 voet breed, in het aquarium van Westminster, waarin indertijd een walvisch een poos lang in 't leven gehouden is. Als Webb 't volhoudt, is 't nog maar een schrale eer, vooral als men daarbij bedenkt, dat menige losbol soms dagen lang //onder water" kan blijven zonder er van te sterven. Luidens een telegram uit Petersburg is de expeditie tegen Merw uitgesteld wegens een te verwachten oorlog met China. Men is in de regeeringskringen te Petersburg niet geslicht door de weigering der Fransche regeering om Hartraann uit le leveren. Van een terugroeping van den gezant uit Parijs is echter nog niets bekend. Wel zou deze naar Petersburg gaan, doch om in April weder op zijn post terug te keeren. Koningin Victoria zal zich den 22 dezer over Cher bourg op reis begeven naar Darmstadt, Aken en Baden, en 10 weken op hel continent vertoeven. Zij wordt vergezeld door Prinses Beactrice en haar jongsten zoon Prins Leopold. Deze laatste zal eerlang gaan trouwen met een jonge Engelsche jonkvrouw, een der mooiste meisjes van Engeland, doch geen Prinses. Het is mis9 Mnynard, een stiefdochter van Lord Rosslyn, die verwant is aan graaf Munster, den Duitschen gezant te Londen. Kerl*> en ^clioolnieuws. Heeft onlangs te Deventer de straatprediker I. Esser in een der Ned. Ilerv. kerken de godsdienstoefening geleid, thans heeft te Woudrichem een kapitein der infanterie, de heer van Bart, den dienst waargenomen. Benoemd tot onderwijzeres aan de naai- en brei- school te Middelburg inej. M. Magendans te Utrecht. Te Middelburg zal de meisjesschool A worden veranderd in een Hoogere Burgerschool voor meisjes, met öjarigen cursus. lEÜ¥s~i"M~jARKÏBER8CHÏEir' PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den '11 Maart '1880. Nederland, Werkelijke Schuld 2'/a pCt. 655/s 78 België, Spanje, dito dito dito dito 4 dito dito 1878 4 Premic-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 Obligatiën Buitenl. '1867/75 dito dito 1876 dito Binnenl. Esc. 5000 dito dito Esc. 100 Portugal, dito Buitenl. 1853/78 dito 5e Serie 1877 dito 6e Serie 1878 Rusland, Obl. Hope p Co. 1798/1816 Gert. Inschr. 6e S. 1855 Obligatiën 1866 f 1000 dito 1860 2e L. 100 Obl.-Leen. 1867/69 Staatsleening 1866 Oostenrijk, Obligatiën in papier dito dito dito in Zilver dito dito dito in Goud Staatsleening 1864 Inschrijving Obl. Alg. Schuld 1865 Obligatiën Lond. '1865 dito 1851 1 2 1 1 3 6 6 5 5 5 4'/, Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltisclie Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obligatiën 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert, van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier/" 21,17'/2 Russen in Z. R. dito in zilver - 2l,17'/2 j Amerik. Dollars Div. Eng. per - 11,77^ Papier 1025/g 102'Vis 104 955/a 16 39'/. 15"/,. 153/, e 51"/.8 997/s 94 '/a 773/3 89 3/IS 80 59'/,s 603/s 60'/» 73 _9l3/l6 131 SI1/. 84 84'/, 49'/, f 1,23'/, - 2,451/, - 2,451/,

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3