Openbare Raadsvergadering scheukt me het leesuur slechts een betrekkelijk genot. Daargelaten nog de verdrietelijkheden, die ze onbewust en ongevraagd met zich brengt eu waartegen, naar 't schijnt, de strengste controle en de zwaarste straffen niets vermogen. Tusscben mijn stapel nieuwsbladen n.l. vind ik eiken morgen een massa circulaires van de meest geheime eomité's, die in ophitsende taal tot oproer eu vorstenmoord aansporen. Ik vind er vogelvrijverklaringen hij van mijn persoonen die mijner ministers, ja tusschen de vouwen van liet blad, dat geen enkelen regel zonder mijne liooge goedkeuring behelst en dat ik dus met recht mijn officieel orgaan mag noemen, zat van morgen een gravure, waarop mijn be grafenis stond afgebeeld. Op liet schutblad vau een brochure, uitgegeven door de vereeni- ging voor lijkverbranding, stond met houtskool een urn geteekeml en daaronder dit versje Deze urn bevnt de asch van Alexander den tweeden, Iu zijn leven was Rusland liem te klein, Thans is hij met deze ruimte tevreden. Toen ik een kistje manilla's open maakte, lag er bovenin een beschreven blad, ondertee kend met onleesbare hand, dit bevattende moeht uw macht, o tiran, gelijk deze sigaren, iu rook verdwijnen In mijn bidkapel vond ik een bladwijzer liggen bij den tekst: oog om oog, tand om tand. Het menu mijner tafel was beden middag aan de achterzij beschreven: geniet nog barbaar! straks eet ge uw galgemaal! Mijn eerste minister reikte me op audiëntie een document over, in de meening een regee- ringsstuk ter onderteekening te geven. Ik vouwde liet open en las mijn doodvonnis. De man verbleekte, toen bij zijn vergissing be merkte en bezwoer me te gelooven, dat bij niet wist boe 't onzalige prul iu zijn portefeuille beland was. Ik geloofde hem en liet hem heen gaan. Met eiken posttijd worden me honderden van zulke verrassingen franko thuisbezorgd. Ik zelf open geen enkelen brief meer. Mijn trouwe Stanislaus heeft dat werk op zich genomen en verbrandt terstond alles wat me anoniem toege zonden wordt. Althans voor zoover de sluwheid mijner vijanden zijn bedachtzaamheid niet over treft. Want dikwijls gebeurt het, dat een brief van een mijner vertrouwden, die tintelt van ver knochtheid aan mijn huis, op de laatste onbe schreven bladzij of in een der boeken, een der nihilistische liefelijk klinkende scheldnamen be vat, waaraan ik thans langzamerhand begin gewoon te raken. Iu mijn rijk is niets meer veilig wat van mij uitgaat of tot mij komen moet. Op mijn beurt laat ik alle verdachte depêches en brieven op houden en Ier inzage geven, doch 't schijnt, dat een macht, grooter en diepingrijpender dan de mijne, al iniju voorbehoedmiddelen weerloos maakt. 0, mijn broeder, waar moet dat been? De Czaar aller Russeneen speelpop iu de handen van moordenaars, gauwdieven eu brand stichters. Op straat blootgesteld aan de kogels, in zijn eigen paleis niet gevrijwaard voor de vervolgingen eener muitende menigte! Toch zal ik mijn recht handhaven en 't ge peupel zal onmondig blijven! 't Moet buigen of barsten, maar één ding is zeker: ik buig niet. De afloop der jongste gebeurtenissen sterkt me in 't vertrouwen, dat mijn doel het ware, mijn regeering de eenig mogelijke is en sterk door die overtuiging sta 'k pal in den kamp met mijn onderdanen. Ontvang mijne broederlijke groeten en ver blijd mij spoedig met uwen altoos wijzen raad. Maar doe als ik, verzend uw schrijven per expresse. Alex. De goede man weet niet wat de lezers thans weten, dat zelfs die weg nog hoogst onzeker is. Y. 7 Maart '80. V.— t e ZIERIKZEE, gehouden den 10 Maart 1880. Voorzitter Mr. J. Mauritsz Ganderheijden, Burge meester. Afwezig zijn de HH. Mr. Moolenburgh, volgens ken nisgeving door ambtsbezigheden verhinderd, en Jhr. van Citters, ongesteld. De voorlezing der notulen van het verhandelde in de vorige vergadering wordt aangehouden. De Voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijn, brieven van Mevrouw Schneiders van Greijlïénswerth geb. Craandijk en van den heer Zaalberg, berichtende de aanneming hunner benoemingen, de eerste tot Regentesse en de tweede tot Secretaris der openbare brei- en naaischool. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is, de benoeming van een Gemeente- Ontvanger, in. de plaats van den heer J. E. Mulock Houwer, op verzoek eervol ontslagen. Door Burgem. en Weth. zijn op de aanbevelings lijst geplaatst de HH. P. 0. van de Velde Olivier en 0. Boom J.Nz. Bij de eerste stemming worden uitgebracht 4 stem men op den heer Olivier, 3 op den heer Kijn, 2 op den heer Boom en 2 op den heer de Crane. Eene daarop volgende vrije stemming leidt tot het zelfde resultaat, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de Uil. Olivier en Kijn. Eerstgenoemde wordt daarop benoemd met 6 stemmen, terwijl de heer Kijn 5 stemmen verkrijgt. Het in de vorige vergadering door Burgem. en Weth. gedaan voorstel tot ruiling van grond aan de Engelsche kaai met den heer D. van der Maas wordt aangenomen met algemeene stemmen, nadat vooraf is verklaard, dat de grond door de gemeente in ruil te geven, niet meer bestemd zal zijn voor den publieken dienst. Tot leden eener Commissie, in wier handen zullen worden gesteld de in te komen reclames tegen dë door Burgem. en Weth. voorloopig opgemaakte kohieren van den hoofdelijken omslag en cle honden-belasting over "1880, worden door den Raad benoemd de HH. Mr. Schneiders, Dr. Goemans en de Looze. Op voorstel van" Burgerm. en Weth. wordt besloten af te schrijven van 11. 4, Afd. 2, Art. '1 (Grondbe lasting der Gemeente-eigendommen) op H. 7, Art. 5 (aandeel dei' gemeente in de kosten van onderhoud enz. van en jaarwedde van den cipier in liet kan tonnaal huis van bewaring) f 10,24r\ De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen de re kening en balans der Gasfabriek over d 879, en dat in cene volgende vergadering eene Commissie tot onder zoek dier rekening zal worden benoemd. Na eenige beraadslaging, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. gunstig beschikt op een verzoek van Joh. van der Jagt Wz. om de pacht van een stuk weiland van de gemeente, onder zijne verantwoorde lijkheid aan een derde over te doen. Door den heer Zuurdeeg wordt namens de daartoe benoemde Commissie verslag uitgebracht van haar onderzoek van het voorstel van Burgem. en Weth. om het onderwijs in het teekenen op te nemen onder de vakken, die aan de Meisjesschool worden onderwezen. De Commissie is eenstemmig van gevoelen, dat het voorstel in hoofdzaak door den Raad aangenomen behoort te worden, doch wenscht het in zoover te wij zigen, dat het teeken-oïiderwijs niet alleen aan de leerlingen der hoogste afdeeling, maar ook aan die van de middelste klasse der Meisjesschool zal worden gegeven, omdat voor de leerlingen der middelste klasse dezelfde motieven aanwezig zijn, die Burgem. en Weth. tot hun voorstel ten behoeve der leerlingen van de hoogste afdeeling hebben geleid, en ook omdat de gel delijke uitgaaf aan deze uitbreiding van onderwijs verbonden, zoo productief mogelijk zou zijn. De op deze zaak betrekking hebbende stukken worden ter visie van de leden gelegd. De vergadering wordt na omvraag door den Voor zitter gesloten. Binnenland. ZIE EIKZEE, il Maar t 1 8 8 0. Door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen is den 11 Maart 1880 aanbesteed: 1°. de leverancie van 800 kub. meters grint voor onderhoud van de grintwegen in Schouwen, te lossen aan de op te geven en aan te wijzen losplaatsen, volgens bestek dd. 26 Februari j.l.; 2°. de leverancie van 820 kub. meters grint (en behoeve van het Waterschap Schouwen, te lossen aan de op te geven en aan te wijzen losplaatsen, volgens hetzelfde bestek, bij enkele inschrijving. Van het le perceel is aannemer geworden de minste inschrijver O. Bakker te Sliedrecht voor f 2,05 per M3. en van liet 2e perceel de minste inschrijvers Gebr. Peters te Nijmegen voor f 2,34 per M8. Door de sub-cornmissie alhier voor de watersnood loterij zijn tol heden 374 loten geplaatst; ook zijn bij haar een aantal voorwerpen voor prijzen ingekomen, waaronder o. a. een naaimachine. Nog voortdurend zijn loten verkrijgbaar en worden voorwerpen voor prijzen ingewacht. Door het bestuur der Vereen iging tot bevordering van den Tuinbouw in Zeeland is bekend gemaakt dat de 25e tentoonstelling zal gehouden worden te Middel burg in het Schuttershof „de Edele Handboog//, op Donderdag 22 en Vrijdag 23 April 1880. De inzending der voorwerpen moet geschieden Maandao- 19 en Dinsdag 20 April, terwijl de keuring zal plaats hebben op Woensdag 21 April. Inzenders van voorwerpen alleen bestemd'.tot ver siering der tentoonstelling worden beleefdelijk verzocht ook daarvan opgaaf te willen doen voor Maandag 19 April, met het oog op de ruimte, waarover zal moeten beschikt worden. Bij de keuring zal, behalve op schoonheid van kweek, rijkdom van bloei en verscheidenheid van soort, ook gelet worden op een behoorlijke te naamstelling der ingezonden voorwerpen. Programma's zijn steeds te verkrijgen bij den secre taris, den heer F. D. Sprenger. De landbouwer G. Iioogendoorn te Zevenhuizen heeft de eerste grasboter aan Z. M. den Koning aangeboden. De Prov. Staten van Gelderland hebben tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal gekozen, den heer L. G. A. Graaf van Limburg Sliium, thans Commissaris des Konings in Gelderland. Naar men te 's Grnvenhage verhaalt, zou de Prins van Oranje voornemens zijn, zich met der woon te Delft te gaan vestigen. De Prins zou aldaar aangekocht hebben het huis van wijlen den heer C. Hoekwater, Dit huis, staande aan 'l Oudedelft tusschen de Bagijn- hofs- en Oude-kerksbruggen, is een monumenteel ge bouw in den degelijken stijl van. den vveehlerigen tijd der vorige eeuw. Het is inzonderheid inwendig schoon en behoeft al zeer weinig wijziging of aanbouw om een recht vorstelijke woning te zijn, gelijk de residentie er maar weinige bezit. Ondertusschen wordt deze zaak te 's Plage door velen met leedwezen vernomen en besproken. De Haagsclie Gemeenteraad heeft toestemming ver leend tot de oprichting van een standbeeld voor Spinoza en tevens toegezegd, dat de gemeente 's Graven- hage de overdracht van het gedenkteeken, als dit voltooid en geplaatst is, zal aanvaarden. Het stand beeld, dat den wijsgeer voorstelt in zittende houding en peinzend met het hoofd op de hand leunende, zal opgericht worden op de Gedempte Paviljoensgracht, niet ver van 't huis waar Spinoza heeft gewoond. De 3 katholieke leden van den Eaad stemden tegen. De benoeming van den heer Pruys v. d. Hoeven, tot civiel commissaris der regeering om met den generaal v. d. Heijden de organisatie van het bestuur in A'.jeh te voltooien, is in Indië druk besproken eu zeer verschillend, beoordeeld. Er zijn er, die den maat regel toejuichen en er zijn er ook, die hem streng afkeuren, zoo om de aanleiding als om de strekking. Is de militaire taak in Atjeh nu zoo goed als afgeloopen, dan wordt het tijd, dat de administratie geregeld en het burgerlijk gezag op vasten voet gevestigd worde. l)at den generaal daartoe een bekwaam administrateur toegevoegd wordt, is dan een goede maatregel; te meer, daar de generaal meer bijzonder een militaire specialiteit is. Maar aan den anderen kant wordt ge vraagd, of de beperking, besnoeiing van 't oppergezag, de verdeeling in ieder geval van dat gezag, reeds nu zal kunnen geschieden, zonder gevaar te loopen, dat de partij van 't verzet het hoofd weer gaat opsteken. Sommigen gaan zelfs verder en meenen, dat er af gunst in 't spel is oil dat het bij de Indische manieren zoo te pas komt, dat men niet aan één eminent man de eer wil laten van eminent te zijn en ecu taak te hebben volvoerd, waarvoor anderer krachten te kort geschoten zijn. Zoo iels is meer gezien, vooral in Indië, waar naijver en intrige nog iets krachtiger werken dan in Europa. De uitkomst zal leeren wat er eigenlijk van de zaak is. In alle geval is er dan toch eenige verbetering gebracht in de slechte regeling der geldelijke positie van den generaal, die tot dusver voor grooter verantwoordelijkheid en zwaarder taak met geringer bezoldiging beloond werd, dan waarop hij met slechts een deel van zijn taak aanspraak had. Eindelijk wordt door sommigen opgemerkt, dat de benoeming van een tweetal: een militairen en een civielen gezaghebber, alleen geschied i9 om de publieke opinie niet te zeer te krenken; want dat eigenlijk 't idéé wel geweest is, den generaal van de baan te schuiven. Onder de groote machtige mannen in Indië zijn er, die erg klein zijn als men ze wel beziet.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2