SCH AAIiSTHSJD Buitenlandsch Oversicht. wijze van doen gelegen te zijn. 't Is alsof men nu al handel ging drijven in de hoenders, die verwacht worden uit de eieren, die in 1881 zullen gelegd worden, 't Is maar goed, dat men die Turken, Ameri kanen en Koninginnen toch niet eten kan. De Koninklijke goedkeuring is verleend aan de statuten der Kina-cultuurmaatschappij Chinchona, te Amsterdam, uitsluitend ten doel hebbende de kina cultuur op Java. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 220,000, verdeeld in aandeelen van f 1000. Voor de eerste maal zijn tot directeuren benoemd de heeren K. W. Van Gorkum, J. A. C. Van Leeuwen, O. W. G. Brieghb. De leiding der cultures wordt aan genoemden heer Van Gorkum opgedragen. Toevallig werd dezer dagen te Kampen door den architect de Graaf, bij liet onderzoek naar stormschade aan het dak van de Broederkerk aldaar, ontdekt dat het houtwerk van dit dak in brand stond, door vuur uit den schoorsteen van de kamer der diaconie. Met een extincteur kon men toen het vuur gelukkig nog blusschen; zonder dat toevallig beklimmen van het dak, was het gebouw misschien verloren gegaan. De Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid te Brussel, sedert 1866 bestaande, heeft het plan gevormd om een tentoonstelling met tombola te houden van voorwerpen van kunstvlijt uit Oost-Indië, China en Japan. Het plan ondervindt veel bijval. De heer Lansberge, Gouv.-Gener. van Indië en eere-Voorzitter der Vereeniging, heeft een prachtige collectie toegezegd. De heeren Ruys en Co. te Rotterdam hebben wel willend hun tusschenkomst beloofd lot het in ontvangst nemen en verzenden van voorwerpen. Dezer dagen is de landbouwer Vnllings, van Belfeld in Limburg, door twee maréchaussees in zijn woon plaats gearresteerd en geboeid naar VenJoo gebracht om daar drie dagen gevangenisstraf te ondergaan, waartoe hij gezegd werd veroordeeld te zijn en waar voor hij niet vrijwillig was opgekomen. Bij aankomst te Venloo bleek echter dat men zich in den persoon had vergist en een onschuldig man, die bijgeval denzelfden naam draagt als de wezenlijke veroordeelde, had ingepakt. Het ware te wenschen dat zulke vermijdbare abuizen nooit plaats hadden. In den Antwerpschen Précurseur kwam voor eenige dagen een stuk voor, waarin ernstig geklaagd werd over de behandeling, die de Antwerpsche handel in den afgeloopen winter te Vlissingen zou ondergaan hebben, zoo van den kant der beambten door weinige medewerking als van de werklieden en neringdoenden door hooge arbeidsloonen en prijzen. Deze ernstige klacht ten laste van Vlissingen heeft protest uitgelokt van den kant van den heer ArieSmit, burgemeester van Vlissingen. Voor Vlissings belang is 't te hopen dat dit protest afdoende zij, 't welk wel het geval zijn zal als de beschuldiging uit Antwerpen ongegrond is. De handel in 't algemeen zal zich aan kunstgrepen der concurrentie gesteld dat we in deze daarmede te doen hebben niet sloren. Ook de Kamer van Koophandel heeft zich deze zaak aangetrokken en zich per offioiëel schrijven aan de directie van den Précurseur gewend om zoo mogelijk nauwkeurige opgaven van feiten. De Kamer neemt de mogelijkheid aan, dat. gedurende de groote drukte, die dezen winter ie Vlissingen heeft geheerscht, enkele belangen kunnen gekrenkt, enkele personen minder naar genoegen behandeld zijn. Zij weet echter ook zeker, dat vele Antwerpsche huizen of kapiteins zeer voldaan zijn geweest over de te Vlissingen ondervonden behandeling. Benoemingen, Besluiten, enz. Eervol ontslagen, op verzoek, wegens lichaamsgebreken en met behoud van aanspraak op pensioen, de ont vanger der loodsgelden te Vlissingen A. F. de Brugge. In zijn plaats benoemd de ontvanger der loodsgelden te Willemsoord J. S. Pinrisse te Willemsoord. Bij herstemming is te Middelburg tot commissaris in het polderbestuur van Walcheren gekozen de heer L. Cysouiv, met 118 stemmen. De heer Lantsheer had 115 stemmen. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft Henri ICerdijk veroordeeld tot 2 jaar cellulaire gevangenisstraf en 7 geldboeten van f 50 elk. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft J. v. d. B., oud 35 jaren, stoker, wonende te Breda, veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord op den persoon van Jhr. Backer aldaar. De civiele kamer van den Hoogen Raad heeft thans de eindbeslissing gegeven in de zaak van de zooge noemde Kruisheeren van St. Agatha en het beroep dezer zich noemende doch niet wezenlijk bestaande corporatie verworpen. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Koninklijke zangvereeniging //Cecilia" te 's Gra- venhage zal dit jaar en wel den 14 en 15 Augustus as. haar gouden feest vieren. Bij die gelegenheid zal een zangersfeest worden gehouden op groote schaal, waarvoor tal van gouden en zilveren medailles en premièn in geld zijn uitgeloofd. Door den heer Maju zijn te Amsterdam in Artis zeer belpngwekkende proeven genomen met de tele- phon, in verbnnd met zijn concessie-aanvraag voor een telephondienst te Amsterdam. De proeven zullen op ruimer schaal worden herhaald. De toestel dien hij gebruikt is een vierkante Anglo-Amerikaansche telephon, die volgens zijn meening de voorkeur ver dient boven de werktuigen van Siemens en Halske. Bret Harte, de origineele Amerikaansche roman schrijver, zal zijn betrekking van Amerikaansch consul te Crefeki nederleggen en naar zijn land terugkeeren, daar zijn gestel op den duur niet tegen het klimaat bestand is. Het bekende en steeds meer gelezen tijdschrift Eigen Haard is in het noinraer van den Tijd vanj.l. Woensdag op den index gezet, in den ban gedaan of hoe men eeu dergelijke van allerlei leelijke woorden doorspekte veroordeeliug ook noemen wil. Eigen Haard heeft zich deze afstraffing op den hals gehaald door het artikel //De kapelaan Bardelo". Dat moet wel een boos stuk zijn, daar het door de Tijd //schandelijk", //verderfelijk" enz. genoemd wordt. De R.-K. boekhandelaren worden nadrukkelijk gewaar schuwd toch de verspreiding van Eigen Haard tegen te werken. En dat wedervaart nu Eigen Haarddat een ijs- nummer of watersuoods-nummer heeft uitgegeven 1 Wat moet er dan aan het dorre hout overkomen? Bij nauwkeurige nameting van den tunnel door den St. Gothard is gebleken, dat hij 7 a 8 M. korter is dan hij volgens de metingen vóór den aanvang van het werk had moeten zijn. De fout in de triangu latie is echter niet van invloed geweest op den uitslag van het werk, daar de beide horizontale vakken vol komen aan elkander passen. Het nieuwe Berlijnsche blad Deutsches Eamiliënhlatt is begonnen met zijn lezers een reeks vertalingen aau te bieden van hoofdartikelen uit hel N. v. d. D. Deze artikelen zijn, zoo men weet, van de hand van den heer H. de Veer. De vertaler is Adolf Glaser, die ijdel genoeg is om boven het eerste vertaalde artikel //Geld zucht en Eerzucht" zijn eigen naam in groote vette letters en dien van H. de Veer in bescheiden kleinen druk te doen prijken. Wij pronken met de vreemde namen, de Duitscher doel het niet. De eerste opvoering van liet nieuwe tooneelspel in vier bedrijven //Vossenjacht" van Gualtherus Kolff, met medewerking van A. C. Loffelt, gelijk nu ge bleken is, heeft te Rotterdam plaats gehad. Volgons de tooneel-kritiek van de N. Rott. Ct. heeft dit dra matisch werk eigeuaardige verdienstenfraaien, lossen stijl, puntige gezegden en pittige zetten, maar ook eigenaardige gebreken, zooals onvoldoende uitgewerkte karakters en eeu hoofdhandeling, die niet goed ge motiveerd is en waardoor de hoofdpersoon, ofschoon eeu loszinnig jongraensch moetende verbeelden, een on begrijpelijke dwaasheid begaat geheel in strijd juist met zijn soort van loszinnigheid, terwijl de tweede hoofd persoon Anna en haar vader ook niet geheel na tuurlijk zijn. Nu deze dagen zijn te Florence de rijke kunstver zamelingen in het paleis San Donato te kijk. De verkooping zal binnen eenige dagen aanvangen. Uit alle oorden van Europa komen liefhebbers, kunsthan delaars en agenten de schatten van kunst en antiquiteit bewonderen en de noodige maatregelen treffen om hun gading te doen. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Te Nieuwe Niedorp heeft een man in ijlende koorts zich verdronken na zich de polsader doorgesneden te hebben. Den vorigen nacht had de man reeds een paar buren veel schrik verwekt; nu werd hij bewaakt doch blijkbaar niet met zorg. Te Nizza heeft een aldaar verblijf houdende Pool, na met het spel alles verloren te hebben, zich op straat met sulfaat van strychine vergiftigd. Te Aalsmeer is een veertigjarig man door duisternis misleid in het water geloopen en verdronken. Te midden van den vreeseiijken storm van Dinsdag op Woensdag-nacht verleden week, zijn door de nachtwacht te 's Hago aangehouden twee personen, die een bok gestolen en onthalsd hadden en nu het dier wilden naar huis brengen. Een der dieven werd gegrepen, de andere ontsnapte. De phylloxera of wijngaardluis is thans ook op Sicilië verschenen en wel in de provincie Caltanizetta. Te Eext is door een rukwind een kind in 't water geworpen en verdronken. Te Albany (Staat New-York, Vereenigde Staten) is het stadhuis afgebrand. Bij het instorten van den toren zijn 7 spuitgasten omgekomen. Men vermoedt, dat de brand was aangestoken. Te Amsterdam heeft een man, die gearresteerd was wegens het verkoopen van valsche plaatskaarten voor het circus Carré, zich in de cel aan het politiebureau van kant gemaakt. Nabij Pont a Mousson (Frankrijk) is door een ge weldige aardverschuiving langs de berghelling groote schade teweeggebracht. Te midden van den storm van verleden week is te Heijken, gem. Beilen, een woning afgebrand. Te Zuid-Scharwoude is een woning afgebrand door drie gezinnen bewoond. Te Osnabriiok is iemand, die in de Hamburger loterij 30000 Mark had gewonnen, tot een boete van 500 Mark veroordeeld, wegens spelen in een verboden loterij. Zoo zorgt de Vaderlijke Pruisische Regeering voor haar onderdanen en tevens voor haar eigen zak. Te Delft zijn door de politie aangehouden L. G. en zijn vrouw J. S., beschuldigd van een diefstal van f 3000 frs gepleegd te hebben in bun vroegere woonplaats Gosselier in België. De vrouw was bij haar aanhouding in het bezit van f 1760 aan bankpapieren, f 40 aan goud- en f 4 aan zilvergeld. Onder Blankenham is een man verdronken gevonden in een sloot. tusschen twee groepen uit de leden der »Zierikzeesche Schaak vereeniging" Wit. Zwart. 24e Zet. H 5 op H 4. 25e Zet. D2 op E 3. 25e C7 B 8. 26e E6 F 5. 26e II4 neemt G 3. 27e E 3 neemt G 3. 27e G 6 op F 3. 28e B 2 op B 3. 28e G 7 G 6. Het incident Hartmann dreigde de laatste dagen een gewicht en een nasleep te zullen krijgen zoo groot, dat het licht de rol van een vonkje in een kruitkelder had kunnen gaan spelen. Ziedaar meer dan vijftig millioen menschen, die gingen vragen zal hij door Frankrijk worden uitge leverd of niet? Een vraag, die eigenlijk dit betee- kendezal Frankrijk de rol van dwornik voor Rusland op zich nemen en Hartmann, 't zij dan schuldig of niet, naar Petersburg laten brengen, opdat generaal Loris Melikoff 't pleizier kan hen ben hem te doen opknoopen op 't een of andere plein van de stad? We willen aannemen, dat er voor en tegen Hart- mann's uitlevering wat te zeggen viel; dat is in politieke kwesties altoos zoo, op dat gebied kan alles waar of onwaar zijn, al naar men het neemt en naar gelang van de zijde van welke men het bekijkt. Voor 't oogenblik is de moeielijke knoop doorge hakt door de Fransche regeering. Nadat de Minister Cazot de conclusie van het onderzoek der zaak aan den Ministerraad had medegedeeld, n.l. om Hartmann niet uit te leveren, omdat zijn identiteit en zijn schuld niet voldoende vastslaan, is aldus besloten. Men heeft daarna Hartmann naar Dieppe gebracht en van die haven is hij naar Engeland overgestoken. De eenige voldoening, die Frankrijk aan Rusland in deze zaak heeft gegeven, is dus, dat het den man niet langer heeft willen herbergen. Zoo dit namelijk voor Rus» land een avance is; want nu logeert Hartmann in Engeland. Zal de Russische gezant te Londen nu hetzelfde liedje gaan zingen als die te Parijs? 't Is niet te deuken bij den tegenwoordige» gespannen toestand. Het zal voor 't overige nog moeten blijken of de

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2