ZÏËRÏKZEESCI1E «1IIAM 1880. No. 20. Woensdag 10 Maart. 83ste jaargang. l'/t EEN EERSTE STAP? 'S, i157i« p/le P'/t "/rs li [;/-. r/4 l'» P/i l'k 3/a IV. (Slot.) Samentrekkende wat in de vorige stukjes gezegd is, meenen wij dit te kunnen stellen dat de regel niet opgaat, dat de Staat daar moet te markt gaan waar liij 't goedkoopst gediend kan worden, aangezien dan allicht vele audere belangen worden benadeeld en de Staat ten slotte in 't andere verliest wat hij in 't eene schijnt uitgewonnen te hebbendat het echter evenmin als regel opgaat, dat de Staat zich altoos en in alles binnen de grenzen zon moeten beperken, daar dit tot veel misbruiken kan leiden; dat derhalve de voorkomende ge vallen zooveel mogelijk op zichzelf beoordeeld moeten worden. Alleen schijnt als algemeene regel te kunnen gesteld worden, dat zooveel mogelijk het stelsel van publieke aanbesteding dient gevolgd te worden als 't eenige middel, dat eeuigen waar borg geeft voor de openbare eontröle. Aanbe steding, 't zij van de gemaakte voorwerpen, 't zij van de grondstoffen is het beste ofschoon ook niet onfeilbare middel 0111 alle onder- handseb geknoei te beletten, althans te be lemmeren. Immers wie is de Staat't Is een zedelijk lichaam, een idéé en wat gezegd wordt, dat de Staat doet of laat doen, dat moet toch nood wendig gedaan of gelast worden door de staats ambtenaren. Het is in bet belang van den Staat, van den nationalen handel eu industrie en ook van de zedelijkheid der slaaisdieuaren zelf, dat zooveel mogelijk de slaatsbehoefteu alge meen gekend worden en de wijze waarop er in voorzien wordt evenzeer. liet is zoo licht mogelijk, dat de staatsdie naar volkomen ter goeder trouw en op voor hem zeker voldoende weteuschapjielijke gronden, toch economische maatregelen provoceert, die voor het belang der gezamenlijke staatsburgers nij- veren en handelslui verderfelijk zijn. Publi citeit alleen kan daarover de oogen doen opengaan. We deuken hier aan de kostbare flaters, die nu en dan begaan zijn met bestellingen enz. van oorlogs-materiëelaan de doctrinaire zetten in onze koloniale handels-politiek, waarvan voor eeti deel zeker de dood van onzen koopvaardij vloot en vertiening van onzen goederen-handel de gevolgen zijn en waarvan dus (Ie gedroomde schitterende voordeelen minder dan denkbeeldig zijn. We denken aan de vaak volkomen noo- delooze dwingelandij in liet bepalen van leverings termijnen. Hiermede wordt wei eens tot in tiet bespottelijke en ergerlijke geschermd. Als er b.v. eens 50 kleine spoorwegbruggen tegelijk noodig zijn, dan is reeds deze stelling onjuist, want ze zijn zeker niet alle 50 op 't zeilde oogenblik noodig, daar ze toch vast niet tegelijk worden gelegd. En als nu aan een fabrikant, die aanneemt ze alle tegelijk binnen zekeren termijn te leveren, daarom de levering gegund wordt, dan vinden we die reden niet voldoende en zien niet in, dat er iets zou verloren zijn als b.v. 5 fabrikanten ieder 10 bruggen leverden, of 10 fabrikanten ieder 5, al moest de termijn van levering nog bovendien iets langer zijn. lu 't algemeen mag wel als begiusel worden aangenomen: begunstiging der eigen industrie, zooveel mogelijk. Waarlijk in geld laten zich bier de meerdere of mindere voordeelen voor den Staat niet zoo uitdrukken. Eu nog eens, de regel: 't goedkoopst dient, gaat voor den particulier niet op, en voor den Staat allerminst. We zouden durven aannemen te betoogen, dat de Staat alle mogelijke behoeften goedkooper, in geldcijfer althans, zou kunnen voldoen bier of daar in 't buitenland dan in 't eigen land. Maar waar zou 't been, indien dit de goede weg was? Moet dus de Staat protectionist of freetrader zijn Wij zonden antwoorden geen van beiden, want beide woorden zijn woorden en niets meer eu hij is een dwaas, die zich tot slachtoffer van doode woorden maakt. Binnenland. ZIBRIKZEB. 9 Maart 1 8 8 0. Gisteren hield het Departement Zierikzee der Maat schappij van Nijverheid eene gewone vergadering, die goed was bezocht. Nadat verschillende huishoudelijke werkzaamheden waren verricht, werden door Joh. Pape en Hoogerheijde een drietal tuinstoeltjes ter bezichtiging gesteld, door hen in de vrije uren uit een petroleum-fust vervaar digd. Deze stoeltjes droegen zeer de goedkeuring weg en werden door de leden aangekocht. Na de pauze gaf de heer J. H. C. Heijse eenige opmerkingen over Idealisme en Realisme op nijverheids- gebied. In de inleiding wees hij aan hoe deze overoude strijdvraag, na eeuwen aaneen tot de school beperkt te zijn, gaandeweg in het leven getreden was en zich allerwege ingang en invloed wist te verwerven. Aan vankelijk had hij, na de scholen der wijsgeeren te hebben verlaten, het terrein van den godsdienst be treden, vervolgens dat der kunst in al zijne onder- deelen, getuige o. a. de tegenwoordige felle strijd in de republiek der letteren, en laatstelijk ook het prak tisch gebied van handel en nijverheid. Met het oog op den kring, waarin hij optrad, stond de spreker stil bij de laatstgenoemde, en trachtte door een viertal voorbeelden aan te toonen, op welke wijze de eeuwenoude strijd tusschen idealisme en realisme zich op nijverheids-gebied cleed kennen. Eerstens door het vraagstuk der arbeiderswoningen, dat in zijne tegenwoordige gedaante dooi' het idealisme op het tapijt gebracht felle bestrijding ontmoette bij het realisme, hetwelk het „laissez faire" predikt. Tweedens door de kwestie der coöperatie, waarin het idealisme een geneesmiddel meent te zien voor onze kranke maatschappij, vooral met het oog op den strijd tusschen arbeid en kapitaal, terwijl het realisme, handig gebruik makende van de zwakke zijden, aan dit stelsel van coöperatie onmiskenbaar verbonden, de leer verkondigt, dat alles hier moet geregeld worden door de natuurlijke verhouding van vraag en aanbod. Derdens door den strijd over het beste rioolstelsel met het oog op de gezondheidsleer, waarin het idealisme optreedt als de profeet van het Liernur-stelsel, en het realisme, gesteund door de geschillen der des kundigen, zijne tegenpartij van geldverkwisting en van dwaze utopiën beschuldigt. Ten vierde eindelijk door den kamp op bouwkundig- gebied, waar het idealisme wenscht, dat vooral op de eischen der schoonheidsleer zal gelet worden als op voedend element voor het volk, en het realisme de tegenstandei's beticht, dat zij zoodoende de eischen van doelmatigheid over 't hoofd zien, geen rekening houden met gemeente- en rijkshuishouding, ja zich aan schromelijke overdrijving schuldig maken. Na dit viertal voorbeelden teekende de spreker met enkele trekken zijn houding tegenover dien strijd op dit gebied. Ilij meende, dat wij geroepen zijn eene hoogere verzoening der strijdende partijen tot stand te brengendat een ieder van ons in zijn leven aan beide richtingen recht van spreken moet geven. Wij moeten den bodem der werkelijkheid niet verlaten, maar evenmin gedoogen, dat de dichter in ons sterft;' dat onze idealen op eenig levensgebied tot zwijgen worden gebracht. Ook in dit opzicht behooren wij te zijn normale menschen, die aan al onze vermogens eii organen recht laten wedervaren. Met onverdeelde belangstelling werd deze schoone rede aangehoord en een daverend applaus volgde op de harte lijke dankbetuiging van den Voorzitter, dat herhaald werd, toen de spreker, op diens verzoek, de lezing voor de boekerij afstond. Mocht de heer Heijse kunnen besluiten haar ook voor het tijdschrift der Maatschappij af te staan, dan zou zij zeker met graagte daarin worden opgenomen. Dr. van Hoorn te Hoorn is, naar we vernemen, door ziekte verhinderd de door liern toegezegde spreek beurt in het Nuts-departement alhier te vervulleu. Thans zal dr. Sueibroot Piekardt van Goes opLreden in den eerstvolgenden leesavond. De tegen Zaterdag 6 Maart j.l. aangekondigde voor- dracht van den heer Marlet is niet doorgegaan. De heer Marlet had daags te voren per telegraaf bericht, dat hij niet kon komen. De heer P. A. Janssen, directeur van het Huis van Arrest te Middelburg, heeft een zeer vleiende dank betuiging van Z. M. den Koning ontvangen voor het feestlied, door den heer Janssen den Koning aangeboden. Het lied zal nu worden uitgegeven ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood. Ook de heer F. Leedeman te Nijkerk heeft van den Koning, den Kroonprins en van Prins Frederik een zeer vleiend schrijven ontvangen voor zijn hem toegezonden gedicht 9 Graaf Jan van Nassau, stichter der Unie van Utrecht, volkszegelied". Uit Dirksland zijn weder 24 personen vertrokken om als landverhuizers naar Amerika te gaan. Sedert 1 November 1879 zijn alleen uit Ouddorp en Goeree circa 200 personen vertrokken, meest werklieden. Er zouden er nog veel meer gaan, zoo zij de mid delen maar hadden om de reis te bekostigen. Een der knechten van den landbouwer J. de Vlieger onder de gemeente Zuidzande vond, bij het afkappen der takken van een tronk, in den kop daarvan een gouden muntstuk van oude dagteekening. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit stuk door een of anderen vogel daarin zijn gebracht. Genoemde munt is thans in handen van den heer J. F. Hennequin te Sluis. Het is een nieuwe gouden Leeuw van Vlaanderen, geslagen te Brugge in 1584. Op de voorzijde staat de Vlaamsche Leeuw en daaromheen het randschrift: Moneta a urea Commitatus Flan. Op de keerzijde een griffioen benevens de woorden Sit. nomen domini. Beuedict. Het stuk is zeer goed bewaard. De heer M. Theri, griffier van het kantongerecht te Oostburg en lid en secretaris van het burgerlijk armbestuur aldaar, heeft dezer dagen wegens hoogen leeftijd na meer dan vijfiigjarigen dienst, laatst genoemde betrekking nedergelegd. Namens den ge meenteraad werd hem door den burgemeester een zilveren komfoor als aandenken vereerd. De heer K. Reigers geeft aan directeuren van gas fabrieken den raad om geen stalen ballastschoppen te gebruiken in zuiverings-toestellen. Zulke schoppen kunnen schromelijke onheilen veroorzaken. Men moet ijzeren ballastschoppen nemen, die door indompeling in water zelfs gloeiend, niet gehard worden. De deelneming in de watersnoods-loterij houdt aan. Van alle kanten komen tal van voorwerpen in, waar onder zeer kostbare stukken. Het aantal uitgegeven loten bedraagt reeds 108,000. Te 's Gravenhage is verleden week een vrouw gedood door een stuk van een schoorsteen van een huis op een hofje aan den Zuid-Binnensingel. Thans heeft de eigenares van dat hofje de zorg op zich genomen voor de twee kindertjes, die de ongelukkige vrouw heeft nagelaten. Dezer dagen heeft te Amsterdam iemand, die de mazeleu had gehad en tegen den wil des dokters reeds uitging, het briefje met //besmettelijke ziekte mazelen^, op zijn rug geplakt, opdat hij alleen de gevolgen van zijn stap zou dragen. Pr. Gr. Ct. Door den heer A. van Dort Wz. te Bergen op Zoom is gereed gemaakt op kleine schaal een volledige uitrusting en inrichting naar de.ansjovis-en botvissclierij, om te worden ingezonden voor de visscherij-tentoon- stelling te Berlijn, die aldaar den 20 April zal ge opend worden. Volgens het N. v. d. D. is de aardappel-zwendel in Drente alreeds in vollen gang, ofschoon er ver moedelijk nog geen enkele aardappel gezet is. Te Smilde wordt de aanstaande ooust reeds opgekocht. Voor //Turken" besteedt men ƒ1,25, voor //Amerikanen" en //Koninginnen" f 1 per hectoliter. Hoe groot de voorschotten zijn, die gegeven worden, wordt er niet bij gezegd; maar er schijnt wel iets ziekelijks'in deze

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1