zoek, wegens benoeming tot notaris te Goes, op voorstel van Burgem. en Weth., tegen 16 Maart e.k. eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger onder dank betuiging voor de in die betrekking aan de gemeente bewezen diensten. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt met in achtneming van art. '109 der gemeente-wet, de borg tocht van den te benoemen ontvanger vastgesteld op f 11000, met bepaling, dat zij moet worden gesteld in hypotheek op vaste goederen tot 80 ten honderd der verkoopwaarde of in Inschrijvingen op de 2y2, 3 of 4 grootboeken der Nat. Schuld tot 50, 60 of 80 ten honderd, hetzij te zamen, hetzij afzonderlijk. Met algemeene stemmen wordt aangenomen een voorstel van Burgem. en Weth. tot vernieuwing van twee bliksemafleiders aan de Nobelpoort, waarvan de kosten worden geraamd op f 210. Een voorstel van Burgem. en Weth. tot ruiling van grond aan de Engelsche kade met den heer D. van der Maas wordt aangehouden tot eene volgende ver gadering. Door die ruiling zou de weg aldaar eene meerdere breedte van 1,15 M. verkrijgen. De Raad besluit tot het doen van eenige af- en overschrijvingen van en op posten der gemeente- begrooting voor 1879. Onder deze komt er een voor wegens meerder werk aan de brug buiten de Zuid havenpoort. De kosten van het meerdere werk bedragen f 1546,555 en wegens het leggen van eene hulpbrug bij het Sas f 535, te zamen f 2081,55®. De Voorzitter stelt aan de orde, het vroeger gedaan voorstel van Burgem. en Weth. tot het maken eener nieuwe spuideur voor een der rotiegaten van het Sas. De heer van Nes geeft te kennen, dat hij over de rottegaten met den Sasmeester heeft gesproken en het behoud daarvan noodig acht. Als er gespuid wordt dan geschiedt dit behalve door de 2 groote deuren ook door de beide rottegaten, Als deze gaten nu worden opgeruimd, wordt het effect der spuiing verminderd en dat is de voornaamste reden om de rottegaten te behouden. Als de groote deuren niet kunnen gebruikt worden, zijn de rottegaten het eenige. suatiemiddel het behoud daarvan is dus bepaald noodig. De Voorzitter stelt alsnu voor, te besluiten tot het maken eener nieuwe spuideur, waarvan de kosten worden geraamd op f 450. Zonder verdere beraadslaging wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter doet mededeeling van den uitslag der navolgende gehouden aanbestedingen: '1°. Het vernieuwen der beschoeiing van het Sas, aangenomen door T. F. Wisse voor f '1174; 2°. het slaan van baardplanken langs den kaaimuur der Nieuwe Haven, aangenomen door J. Bartels voor f 417; 3°. het leveren van 10,000 stuks straatkeien, aan genomen door T. J. Smits Jz. te Dordrecht voor f 62,62 de 1000 stuks. Deze aanbestedingen zijn door Burgem. en Weth. gegund. Voor het verdiepen van een gedeelte der Nieuwe Haven bij de aanlegplaatsen der stoomboot en is inge schreven door G. van Schendel voor f 396. Burgem. en Weth. verzoeken machtiging om dit werk aan dien inschrijver te gunnen-, omdat de in schrijvingssom meer bedraagt dan bij de begrooting van het onderdeel van H. Ill afd, 1 art. 1, waaruit het werk moet worden betaald, is geraamd. Alzoo besloten. De heer van Nes acht het wenschelijk, dat bij de mededeeling van den uitslag der gehouden aanbeste dingen ook de ramingen worden opgegeven die mede- deelingen zullen daardoor in belangrijkheid winnen. De Voorzitter zegt hieraan gaarne te willen voldoen. Bij monde van den heer van Nes wordt namens de Commissie, benoemd tot onderzoek van de rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1879, ver slag uitgebracht. Het verslag strekt tot goedkeuring der rekening zooals zij is ingediend, in ontvang op. f 250, en in uitgaaf op- 203,10 met een batig saldo vanf 46,90 Dienovereenkomstig wordt besloten. De heer Pilaar heeft aan dit besluit als Rendant niet medegewerkt. De openbare vergadering gaat daarop in eene be- slotene over. De openbare zitting heropend zijnde, wordt vast gesteld het 2e suppl. kohier van den hoofdelijken omslag over 1879 op f 6,07. De Voorzitter doet omvraag. De heer Pilaar deelt mede, dat de Commissie belast met het onderzoek van het voorstel om aan de meisjes school teekenonder wijs te geven, nog geen verslag kan uitbrengen, omdat een der leden door huiselijke om standigheden verhinderd is geweest aan dat onderzoek deel te nemen. De Voorzitter sluit de vergadering. Benoemingen, Besluiten, enz. De luit. ter zee 2e kl. J. A. Kloek, dienende aan boord van het wachtschip te Hcllevoetsluis, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. P. C. W. van de Velde. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw den graaf Mouraview, laatstelijk le secr. bij het Russische gezantschap in den Haag. Aan de heeren P. C. Pabst, luit. ter zee le kl. te 's Plage, en dr. S. Bormans, rijks-archivaris te Namen, is door Z. M. geschonken de zilveren medaille van verdiensten, wegens belangstelling in 's rijks weten schappelijke verzameliugen door schenkingen daaraan betoond. Landbouw. Baron Sloet tot Marxveld, te Vollenhove, (Overijsel), heeft zijn melkerij op Deensche wijze ingericht. Blijkens berichten in de Zeeuwsche bladen is de land verhuizing uit Z.-Vlaanderen naar N.-Amerika weder aan den gang en maken vele gezinnen zich gereed op te trekken naar het land van belofte. Niet onbe langrijk, in verband met landverhuizing, zijn de raededeelingen, die in het Zuiden worden gedaan be treffende een op touw gezette Hoilandsche kolonie in Noord-Carolina. //De heer A. Kriekard, Zeeuw van geboorte, sinds jaren predikant te Grand-Rapids (Michigan) bezocht voor korten tijd den staat N.-Carolina. Een ver mogend heer, Mr. Mc. Lean, overlegde met hem hoe te komen tot een Hoilandsche nederzetting op zijn uitgestrekte goederen, eenige duizenden acres groot. De heer Mc. Lean verklaarde zich bereid, voor 2 pond sterl. per acre (d. i. ongeveer f 24 per Schouwsch gemet), zijn grond af te staan, mits aan één huis gezin niet meer dan 120 acres werden afgestaan, natuurlijk met de bedoeling om kapitalisten niet de gelegenheid tot speculatie te openen. z/Het land is beide bosch— en schoongemaakt land, grootendeels boschland. Het hout is zwaar noch dik, en er is weinig kreupelhout te vinden. z/Van den koopprijs moet 2/3 bij het aanvaarden worden betaald, het overige kan tegen 6 interest blijven staan. Voor een koe betaalt men 10 tot 20 dollars 25 a f 50). Veldarbeid geschiedt meestal met muilezels. z/Het briljante klimaat, de goedkoopte van het land, en de wetenschap, dat men van sommige landerijen een dubbelen oogst heeft, deed hem wenschen, dat velen zijner landgenooten uit het zuchtend Nederland daarheen mochten komen, zoo schrijft de heer A. Kriekard, die gaarne zijn naam en steun tot emigratie derwaarts wil verleenen". Kunst, Wetenschap en Letteren. Victorien Sardou heeft het met zijn //Daniel Rochat" erg verbruid. Niet enkel is 't stuk uitgefloten, maar Sardou wordt nu het mikpunt der pijlen van zijn kunstbroeders. Zoo heeft o. a. Albert Wolff, mede een celebriteit van den dag, in zijn tooneelstuk //Paris en action", dat zijn succes nog steeds handhaaft, eenige tooneelen ingelascht, die een parodie zijn op //Daniel Rochat". Rechtszaken. Het kantongerecht te Middelburg heeft 72 personen veroordeeld ieder tot f 3 boete of subsidiair één dag gevangenisstraf, wegens het overtreden van het politie- reglement krachtens hetwelk het strooien van asch of zand was gelast. Ruim 80 andere bekeurden te dier zake hadden de vervolging voorkomen door het maxi mum der boete, f 5, te voldoen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Willem Joosten, tapper en tuinman te Haarlem, veroordeeld tot 20 jaar tuchthuisstraf wegens diefstal en doodslag (van den veldwachter A. van der Lijke van Bloemeudaal) om dien diefstal niet te doen ontdekken. De heeren prof. Kuhn, dr. Merkus Doornik en dr. Weijland zijn door de justitie tot deskundigen be noemd om den geestestoestand te onderzoeken van Knuif, den moordenaar van zijn zuster ten huize van den heer Oorver Hooft te Amsterdam. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Te Yianen is de woning met magazijn van een drogist afgebrand. Te Groningen is een logement afgebrand builen de voormalige Heerepoort. Te Kopenhagen heeft een zware brand gewoed, waar door groote schade is aangericht en waarbij onder scheidene personen zijn omgekomen. Te Rotterdam is een vrij hevige brand geweest in een huis in de Rottestraafc, veroorzaakt door liet omvallen van een petroleum-kooktoestel. Onder Woensel is een boerenwoning afgebrand, ook een koe is daarbij omgekomen. Te Kampen is brand geweest bij een kleermaker in de Nieuwstraatdaar er vermoeden bestond van brand stichting is de bewoner gevangen genomen. Te Roermond is een wind korenmolen afgebrand, denkelijk door het warm loopen van de as. Te Havelte hebben eenige beschonken personen met messen gevochteneen der vechters bekwam zware wonden, de dader is gevat. Te Kampen is een beschonken vrouw van de trappen doodgevallen. Te Deventer is, volgens aangifte, bij een winkelier in gemaakte kleederen 's nachts ingebroken en een kistje gestolen, inhoudende behalve eenige papieren f 228 aau geld. De storm van het begin dezer week heeft op onder scheidene plaatsen schade aangericht aan gebouwen, hoornen enz. Te 's Hage is een vrouw gewond door een stuk van een omvallenden schoorsteen. Te Amster dam i9 een huis omgewaaid, waarbij een daar voorbij komende dienstbode gewond is, beide personen zijn aan de gevolgen overleden. Ook is van een 7jarig meisje in de Koningstraat aldaar een hand verbrijzeld door een toeslaande deur. Van een in aanbouw zijnd blok winkelhuizen in de Czaar Peterstraat te Amsterdam, zijn de meeste muren door den storm 10 a 15 graden uit het lood gedrongen. Men heeft alle muren moeten stutten. Voor de Lemsterhaven is het beurtschip van Joure op Amsterdam gezonken en zal vermoedelijk verloren zijn. De opvarenden werden gered. Te Hiusbek bij Venloo is een 26jarige jongedochter door den wind in een waterput geworpen en daarin omgekomen. Te Vreeswijk is de schipbrug over de Lek uit elkaar geslagen, da klep aan het Noorderlandhoofd afgebroken en een brugvak van drie schuiten gezonken. Op vele wegen zijn telegraafpalen omgeslagen en ontstond daardoor stoornis in den dienst. Te Tilburg is een fabriekschoorsleen omgewaaid. Te Vlaardingen is een wiek van een molen afgeslagen. De zware stormen, die de laatste veertien dagen op den Atlantischen Oceaan gewoed hebben, deden veel schade aau schepen. Reeds zijn berichten gekomen aangaande onderscheidene schepen, die ontredderd of zelfs vergaan zijn. Het schip //Mistress of the Seas", van Philadelphia naar Bremerhaven, werd erg gehavend en verloor vijf man van de equipage. Van het zinkende barkschip //Ulster" werd de equipage door een voorbij komende stoomboot gered, doch twee man waren ver dronken en twee van gebrek omgekomen. Het schip //Craig", van Pensacola naar Greenock, werd verlaten aangetroffen door de //Tentouia", die zijn opperstuurman en II man op de //Craig" overzette om het schip binnen te brengen. Het stoomschip //Hindoo", van New-York naar Hull, is in volle zee vergaan. Van de passagiers en equipage zijn 53 personen gered door de stoomboot //Alexandria"; twee officieren en 4 man waren ver dronken. In de trekvaart bij Sneek is een negenjarig meisje, dochterije van een schipper, verdronken. Te Arnhem is een dienstbode gearresteerd, die zich sinds lang aan diefstal van geld van haar meesteres schuldig gemaakt, heeft. Men vond vooraf gemerkte geldstukkeu en een valscheu sleutel bij haar. De landbouwer v. H. en zijn stiefdochter A. S. te Wijngaarden, zijn gevankelijk naar Dordrecht gevoerd, verdacht van kindermoord. In de schuur is een lijkje opgegraven van een kind dat daar voor ongeveer een maand moet begraven zijn en nog een dat vermoedelijk een jaar begraven is geweest. Te Leyenbroek onder Sittard zijn 4 woningen af gebrand. Er kwamen ook 1 os, 3 koeien en eenige varkens bij om. Te Tilburg is een jongen van 12 jaar gevat, die door insluiping in een woning gekomen, aldaar een horloge gestolen had. Hij had vroeger reeds meer dergelijke stukken bedreven. Te Middelburg i9 een jongen van 8 jaar gevat wegeus diefstal van geld uit een winkellade. Te Hardenberg is een woonhuis totaal afgebrand. Te Leeuwarden is een tweejarig kind overleden aan de gevolgen van het drinken uit den heeten theepot. Onder Hazerswoude is een persoon betrapt op het stelen van te bleek liggend waschgoed.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 2