Z1ERIKZEESCÏÏE CÖIRAYl. v©®!' het arrondiN' semeut Zierikzee. 1880. No. 19. Zaterdag 6 Maart. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Openbare Raadsvergadering 12.— 11.— 8.— ei— 3.50 Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBIJS DEE AD VEKTENTIEN: Per geivonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 16 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAliKMIAA. ZIERIKZEE, 5 Maart 1 8 8 0. Donderdag-avond 9 ure brak brand uit in een schuur, staande aan de Hooge Molenstraat en toe- behoorende aan J. B. Vermunt. Dit perceel en het daaraan belendende wagenhuis van de wed. Gast brandden totaal af. Uit het wagenhuis heeft men de wagens en rijtuigen geborgen. Daar het stil en de windrichting gunstig was, liep de zeer nabij den brand staande R. Kath. kerk gelukkig geen gevaar. Auto riteiten, brandweer en schutterij waren spoedig Ier plaatse en deden als naar gewoonte ijverig hun plicht. Aan boord van een ter reede gekomen Engelsch stoomschip had gisteren een droevig ongeval plaats. Een achttienjarig zeeman van dien bodem had het ongeluk uit den mast op het dek te vallen. Hij was onmiddellijk dood. Heden morgen is zijn lijk op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Nabij Flauwers is de B-dgische vischkolter No. 91 van Ostende gestrand. Het volk is behouden aan wal gekomen met de boot en het schip is door de sleepboot //Werkendam" en met behulp van den Red- dingsschokker afgesieept en alhier in de haven gebracht. Ook is eeu groot gedeelte van den inventaris alhier geborgen. Het aandeel van de provincie Zeeland in de lichting van dit jaar bedraagt 568 man; de geheele lichting 11000 man, waarvan 600 voor de zeemilitie. Met 28 tegen 25 stemmen heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp aangenomen tot vereeniging der ge meenten Sint Anna ter Muiden, Sluis en Heille tot ééne gemeente Sluis. De Minister heeft tot toelichting nog alle argumenten opgesomd, die dienen kunnen om het algemeen belang van dit wetsontwerp te be- toogen. Hierdoor was echter de heer de Savornin Lobman, afgev. van Goes, niet overtuigd niet alleen, maar hij beweerde juist het tegendeel, n.I. dat het lokaal belang boven het algemeen belang moet gaan. Met zekere spijtigheid verklaarde hij na de repliek van den Minister, dat zoo deze zijn mee/ning volhield, 't een feit was, dat het advies van een afgevaardigde niets beteekent. De uitslag der stemming heeft be wezen, dat de meerderheid de adviezen van den Minister hooger waardeert dan dat van den heerLohmau. Ten einde de Maatschappij //Nederland" en in 't algemeen de koopvaardijvloot de kans te openen ge neeskundige hulp aan boord te krijgen, is door de Regeering een wijziging der Wet van 1865 voorgesteld en door de Kamer met 43 tegen 2 stemmen aange nomen, volgens welke vreemdelingen met een buiten- landsch diploma als scheepsartsen kunnen toegelaten worden, mits met speciale vergunning van den Koning. Door de commissie uit de Tweede Kamer, bestaande uit de heeren Godefroi, Van der Linden, Luyben, De Savornin Lobman en Van der Feltz is verslag uitgebracht van het onderzoek van een adres van mr. C. P. Metelerkamp te Amsterdam en van de des betreffende inlichtingen der Regeering. Het betrof het bekende feit, dat aan den heer Metelerkamp door den Burgemeester van Amsterdam en daarna ook door den Baad wa9 geweigerd inzage van de kohieren van den hoofdeiijkeu omslag. Later had de heer Meteler kamp zich tot den Koning gewend met verzoek om vernietiging van dat besluit van den Baad van Am sterdam, doch ook op dit adres is afwijzend beschikt, waarna de heer M. andermaal zich tot de Begeering heeft gewend met een wederlegging van de motieven tot afwijzing van zijn verzoek. De commissie nu was, op ééiL lid na, eenstemmig van oordeel, dat aan den heer Metelerkamp wel degelijk inzage der kohieren had moeten gegeven worden, daar art. 264 der ge meentewet duidelijk zegt, datdie inzage aaneen ieder moet worden verleend. Niettemin adviseert de commissie thans om de zaak maar te laten zooals zij was en over te gaan tot de orde van den dag. l)it is nu wel echt Hollandse!), maar of 't wel goed is voor 't prestige van de wet, valt te betwijfelen. Volgens het Handelsbl. zal de verhooging van den Noorder Lekdijk, welke volgens koninklijk besluit van 1 Februari j.l. //geen uitstel kan lijden", spoedig worden aanbesteed en nog dezen zomer aan het werk worden begonnen. Volgens art. 11 der waterstaatswet van 1855 moet het werk nu geschieden van Rijks wege, doch de kosten blijven voor rekening der be trokkenen. Met het onderzoek van liet ontwerp Nationaal Straf wetboek in de sectiën gaat het zoo goed voort, dat men meende, dat het heden zou afloopen (Vrijdag). De schrijver der "Residentiebrieven" in het Zeeuwsch Daghl. zegt daaromtrent: //Naar ik meen te mogen aannemen, zal liet "resultaat vrij verrassend wezen. De meerderheid der afdeelingen zal het ontwerp, voor zoover de straffen betreft, niet gunstiger voor de mis dadigers maken. De ziekelijke philanthropie, die altijd medelijden heeft voor de misdadigers en niet voor de slachtoffers, heeft blijkbaar niet het overwicht in de Tweede Kamer". De schrijver meent zelfs, dat in de afdeelingen vele stemmen zijn opgegaan voor de wederinvoering der lijfstraffen, de doodstraf uitge zonderd. Zijn slotsom is, dat de meerderheid crimi- neelcr is dan de Minister. Volgens het Vaderland is de heer A. Pruijs van der Hoeven door den Gouv.-Generaal van Indië als civiel regeerings-commissaris naar Atjeh gezonden. Generaal v. d. Heyden zou voorloopig nog in Atjeh blijven, omdat in overleg met hem de maatregelen tot bevrediging van 't land en organisatie van het bestuur zouden genomen worden. Men zal dus, om de eene of andere reden, de fistel Atjeh nog maar wat open houden en waarschijnlijk zal nu toch nog aan generaal van der Heyden de eer van den Atjeli-oorlog definitief afgedaan te hebben, ontgaan. Is de Maasbode goed ingelicht, en zij zegt uit goede bron geput te hebben, dan moet er nog kans zijn, dat Lodewijk Piucoffs door het gouvernement der Vereenigde Staten wordt uitgeleverd. Onderhan delingen, daartoe strekkende, zouden in gang zijn, zelfs met niet geringen kans van slagen. De Maasbode meent, dat de Proc.-Geueraal van den Hoogen Baad, bij 't proces van Kerdijk, de uitdrukking bezigende, dat //de uitkomst moge leeren, dat Pincoffs zijn schuil plaats aan gene zijde van den oceaan op den duur niet zal gevonden hebben", daarbij wellicht ook doelde op die onderhandelingen. Het stoomschip „Y. Caland", dat op den Oceaan averij aan de schroef en het roer had gekregen, is gelukkig Maandag te Falmouth gearriveerd. Het monumenteele huldeblijk van het leger aan Z. M. den Koning en H. M. de Koningin bij ge legenheid van het huwelijk opgedragen en dat dezer dagen gereed gekomen en aan Z. M. is overgedragen door den majoor-ingenieur Gijsberti Hodenpijl, is thans in het paleis voor goed geplaatst en wel in den bovensalon van het paleis tegenover het ruiter standbeeld van Prins Willem I. l)e Engelsche gezant te 's Hage heeft namens zijn regeering door bemiddeling der onze, aan de besturen der voornaamste gemeenten van Nederland inlichtingen verzocht, betreffende de inrichting der brandweer en de bluschmiddelen. T E ZIERIKZEE, gehouden den 2 Maart 1880. Burge- Voorzitter Mr. J. Mauritsz Ganderheijden, meester. Afwezig zijn de H.H. Mr. Moolenburgh en Zuurdeeg, volgens kennisgevingen verhinderd, en de H.H. JhrBoeije, Mr. Schneiders van Greijffenswerth en Jhr. van Citters. De notulen van hetgeen in de vorige vergadering verhandeld is, worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen '1°. drie brieven van de Gedep. Staten, houdende bericht van de goedkeuring der raadsbesluiten van den 28 Januari 1.1. tot het doen van af- en overschrijving van en op posten der gemeente-begrooting voor 1879 en tot het doen van betalingen uit den post voor Onv. Uitg. der zelfde begrooting, alsmede van de koninklijke goedkeuring op het besluit tot heffing van leges ter Secretarie en van rechten voor huwelijks voltrekkingen. Aangenomen voor kennisgeving; 2°. een verzoekschrift van Th. Struijk, geb. Kok, om afschrijving van hoofdelijken omslag over '1879, wegens vertrek uit de gemeente. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt afschrij ving verleend tot een bedrag van f '1,40. Op voorstel van Burgem. en Weth. overeenkomstig het advies der commissie van toezicht» voor het mid delbaar onderwijs, wordt aan den heer J. Alblas, in beschikking op het vroeger ingediend verzoek, met ingang van 1 April e.k. eervol ontslag verleend als leeraar in de geschiedenis aan de Iloogere Burgerschool en Burger-avondschool. De Voorzitter deelt daarbij mede, dat reeds eene oproeping van sollicitanten voor die betrekking is ge schied, doch dat niemand zich nog heeft aangemeld. In handen van Burgem. en Weth. wordt gesteld om praeadvies, een verzoekschrift van P. Schulink, om een stuk gemeentegrond binten de Zuidhavenpoort in eigendom of in erfpacht te verkrijgen. De ingekomen rekening van het pensioen- en we- duwenfonds der gemeente-beambten over '1879, wordt gesteld in handen van de H.H. Pilaar, Dr. Goemans en de Looze tot onderzoek en verslag. liet gevraagd ontslag door den heer E. Snellen als Secretaris. en .door Mevr. de wed. de Jonge geb. Badon Ghyben als Regentesse der openbare brei- en naaischool, wordt eer volverleend, onder dankbetuiging voor de in die betrekkingen aan de gemeente bewezen diensten. Ter vervulling der door dit ontslag ontstane vacaturen zijn door het bestuur der brei- en naaischool de navol gende dubbeltallen aanbevolen: Voor de betrekking van Regentesse: '1°. Mevrouw Schneiders van Greijffenswerth, geb. v Craandijk. 2°. Mejufvr. G. de Crane. Voor de betrekking van Secretaris de H.H. 1°. II. H. Zaalberg. 2°. J. H. C. Ileijse. Bij stemming worden benoemd: tot Regentesse mevr. Schneiders met 6 stemmen, terwijl 2 stemmen waren uitgebracht op mej. G. de Crane, en tot Secre taris de heer Zaalberg met 5 stemmen, terwijl 3 stemmen op den heer Heijse waren uitgebracht. Aan den heer J. E. Mulock Houwer wordt op ver-

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1