SC HA AR STRIJD Rechtszaken. Het Gerechtshof te 's Hertogenboscli heeft uit spraak gedaan in de zaak van J. van den Lnyt- gaanlen, gemeente-veldwachter te Oud- en Nieuw- Gastel, beschuldigd van in den avond van 17 Augustus j.l, uit een geladen revolver moedwillig en zonder wettigen grond drie schoten te hebben gelost op eenige personen, van welke twee in de borst zijn getroffen, terwijl een van dezeu tengevolge daarvan onmiddellijk is overleden. Het Hof heeft den beschuldigde van de hem ten laste gelegde feiten vrijgesproken; de advocaat-generaal, jhr. mr. Serraris, had, zooals men weet, schuldigver klaring en een cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren geëischt. Ongelukken, Rampen, Misdaden enz. Op Eierland is gestrand de Nederlandsche koftjalk //Louise Sophie", van Antwerpen met ruw glas naar Broken. De kapitein H. Laken en zijn volk, alsmede zijn vrouw en twee jeugdige kinderen, zijn door de reddiugsboot aan wal gebracht. Te Amsterdam op de Heerengracht is de huis houdster van mr. J. R. Oorver Hooft door haar broeder vermoord. Men zegt, dat de man de daad in een vlaag van waanzin heeft, gepleegd. Reeds had hij op derge lijke wijze, tien jaar geleden, zijn vrouw en dochter van kant gemaakt en daarna eenigen tijd op Meerenberg doorgebracht. De Silezische Courant deelt een waarschuwend voor beeld mede van de heillooze gevolgen, die uit het voortdurend gebruik van morphine als verdoovings- en slaapmiddel kunnen voortvloeien. De directeur van een Saksisch krankzinnigengesticht gaf onverwachts blijken van waanzin, waarvan men aanvankelijk de oorzaak niet vermoedde. Bij het onderzoeken van een onbeduidend gezwel aan den arm van een der ver pleegden greep hij naar een amputatiemes en wilde den arm dadelijk afzetten. Door de tegenwerpingen van den assisteerenden geneesheer, die deze operatie onnoodig verklaarde en wilde beletten, woedend ge worden, bedreigde de directeur dezen met het mes. De verpleegde maakte van dit oogenblik gebruik om zich in veiligheid te brengen en om hulp te roepen. De oppassers bevrijdden den adsistent-geueesheer en de directeur werd naar een ander gesticht overgebracht; liet bleek, dat hij, die in verschillende plannen en vooruitzichten was teleurgesteld geworden en dien tengevolge aan voortdurende slapeloosheid leed, zich herhaaldelijk morphine inspoot. Nabij Bradford is onlangs een hoeveelheid van 100 pond nitro-glycerine ontploft. Tweemannen vervoerden de stof in 10 kruiken, die op een slede gepakt waren. Door de hobbeligheid van den weg kantelde de slede en braken de kruiken, waardoor de vloeistof ontplofte, üe eene arbeider werd de lucht ingeslingerd en viel een eind verder verminkt en dood neder; de andere had zich terstond plat op den grond geworpen, toen de slede omviel. Hij bracht er het leven af, doch werd zwaar gewond. Van drie huizen, op eenigen afstand van de plek gelegen, werden de daken, deuren en vensters vernield en onderscheidene personen werden daar gewond. Te Londen zijn door hel instorten van een stapel hout zes personen gedood en tien zwaar gekwetst. tusschen twee groepen uit de leden der »Zierikzeesche Schaakvereeniging". Wit. Zwart. 22e Zet. E 2 op G 4. 22e Zet. F 4 op G 6. 23e A '1 F '123e A 6 A 5. 24e G 4 E 6. Buitenland. JR. u s 1 a n d. Het officieele blad behelst de eerste proclamatie van graaf Loris Melikoff aan de inwoners der hoofdstad. Na herinnerd te hebben aan de verontwaardiging, door de ongehoorde misdadige aanslagen bij het Russische volk en in geheel Europa gewekt, maakt hij bekend, dat de regeering genoodzaakt is, doortastende maat regelen te nemen tot onderdrukking van het kwaad, waardoor de maatschappelijke orde bedreigd wordt. De chef van het uitvoerend comité is zich de moeie- lijkheid bewust der taak, welke hij te vervullen heeft; bij wil geen overdreven verwachtingen op een onmid dellijk succes opwekken, maar hij zal niet aarzelen, door de strengste maatregelen misdadige handelingen te keeren en te bestraffen, terwijl hij bereid is, de wettige belangen van alle goedgezinden te beschermen. Hij hoopt den steun van alle weidenkenden bij de vervulling zijner taak te zullen vinden. De geheele maatschappij heeft er belang bij, de regeering in haar streven naar het herstellen van den regelmatigen gang in het staalkundig en sociale leven te ondersteunen. Aan de bewoners der hoofdstad wordt het dringend verzoek gericht, de toekomst met kalmte tegemoet te zien, zonder zich door kwaadwillige of lichtvaardige geruchten op een dwaalspoor te laten brengen. T u r li ij e. De heer Blunt, consul van Engeland, heeft een nieuw bericht van kolonel Synge ontvangen. De roovers, door welke hij is gevangen genomen, eischen om hem weder vrij te laten 15,000 pst., benevens twaalf gouden horloges met gouden kettingen. Zij geven tien dagen uitstel; als na dien tijd aan hunne eischen niet is voldaan, znllen zij den gevangene deu neus afsnijden drie dagen later zal hij zijne ooren verliezen, en nog drie dagen later zal hij onthoofd worden. Kaap de (roede Hoop. Hoe ernstig de toestand in Trnnsvaal ook is, schrijft de correspondent van de Daily Newstoch komt thans het comische element boven. Eerst houdt Wolseley een woedende redevoering, waarna Bok en Pretorius wegens hoogverraad worden gearresteerd. Daarop wordt Pretorius door Wolseley vriendschappelijk geïnviteerd en gaat Pretorius met een geheime en vertrouwelijke zending naar zijn landgenoolen. En als nu de ont knooping op handen schijnt te zijn, vertrekt Wolsely haastig naar Natal! De verklaring is als volgt: Wol seley is te Marilzburg belast met de een of andere nog geheime zending; Clifford heeft hem vervangen als commandant der troepen in de Transvaal. Pretorius heeft ten eenemale schipbreuk geleden in zijn zending bij de boeren en is te Potohefstroom teruggekeerd, verdacht en in discrediet. De boeren zijn even onte vreden als ooit en zijn nog altijd van plan den Engelschen allen toevoer af te snijden. Het proces wegens hoog verraad schijnt niemand iets te kunnen schelenhet heeft geen schrik aangejaagd en evenmin aanleiding gegeven tot een uitbarsting, waarop de Engelschen misschien rekenden. Volgens latere berichten is het 80e regiment van Potchefstroom in de richting van Nevv-Castle opgerukt, misschien wel met het doel om de boeren, die dreigden Pretorius met geweld te be vrijden, tot openlijk verzet te verleiden. Iedereen in de kolonie walgt van de geheele geschiedenis en wanneer het Engelsche volk alles wist, zou het er zeker ook zoo over denken. Gemengd Buitenlandsch .Nieuws. Men heeft in langen tijd niets gehoord van de vijandigheid tusschen de Pruisen en de Franschen. Thans is er weer iets gebeurd, dat 't kwade bloed weer aan 't koken heeft gebracht. Te Reims moet n.l. een Pruisisch officier door een Franschen schild wacht betrapt zijn, terwijl hij bezig was teekeningen te maken van de vestingwerken. De schildwacht, bij 't fort Bossu staande, merkte hem op en hij werd aangehouden. Men vond een photografischen toestel bij hem. (In zijn zak?) Toen hij door de straten geleid werd, moesten politie-agenten en militairen hem dekken tegen de woede der menigte. Bij gelegenheid van den Sint-Patricksdag hebbeu ■te Dublin eenige ongeregeldheden plaats gehad. Jaar lijks wordt die nationale feestdag gebruikt voor po litieke manifestaties aan de eene zijde door de Ieren, aan de andere zijde door de Engelsch-gezinden of zooge noemde orangisten. Die naam van orangisten dag- teekent nog uit den tijd van Willem III. (1689). Ditmaal hebben weder orangisten met hun tegenstan ders gevochten en zijn er een aantal personen door stokslagen gewond. Ook onder de leien van N.-Amerika wordt de St. Patricksday in waarde gehouden. Wegens de treurige tijdsomstandigheden voor Ierland hebben echter dit jaar vele corporaties te New-York zich stil gehouden. Op het plein voor het Instituut te Parijs is thans opgesteld het standbeeld der Republiek door Soitoux vervaardigd. Dit beeld heeft thans reeds een lange geschiedenis, een geschiedenis nog langer dan die van zeker statue in den Haag, dat jaar en dag in een zak gehuld heeft gestaan. De Republiek is reeds in 1848 ge beiteld, doch toen is van de plaatsing niets gekomen en vervolgens heeft het 't geheele tweede Keizerrijk door leefd zonder 't daglicht aanschouwd te hebben. Ge lukkig dat, evenals onderscheidene regeeringen 't beeld van den eersten Napoleon gespaard hebben, zelfs de commune! ook deze marmeren Republiek ongeschonden is mogen*blijven. Plet beeld is van wit marmer en 2.47 M. hoog. Op de diadeem, die 't op 't hoofd heeft, leest men Rèpublique frangaise in gulden letters. Onzes inziens is dit een ketterij tegen de kunst. Soitoux, die een leerling is van David van Angers, is tot ridder van 't Legioen van Eer benoemd. De deken van Westminster heeft afwijzend geant woord op een adres, voorzien van meer dan 5000 onderteekeningen, strekkende om te protesteeren tegen het oprichten in Westminster-Abdij van een gedenk- teeken voor Prins Napoleon (den ex-keizerlijken prins). Ook een deputatie van den internationalen vrede bond, die met een dergelijk protest kwam, ontving een afwijzend antwoord. De deken Stanley volgt de leer van 't fait accompli, zeker op 't voetspoor van Beaconsfield. 't Was verleden jaar besloten, dat het gedenkteeken er zou komen; 't is nu al klaar, dus moet het ook worden geplaatst. Volgens alle berekening zal de St. Gothard-tunnel lieden, 2 Maart, worden doorgeboord. Vrijdag was nog slechts een wand van 39 M. te doorboren. Het hof van appèl te Madrid heeft het doodvonnis, over Otero geveld, bevestigd. Voor het gedenkteeken ter eere van Sir Rowland Hill, den schepper der nieuwere post-organisatie, is reeds 16000 pond st. bijeengebracht. Omtrent den brand iu de Landbouwschool, op 7 mijlen afstand van Moskou, verneemt men nader: Iu den nacht van den 20 Febr. was een sterke afdeeling van politie en gendarmen naar de kazerne van de Ostrog-gevangenis (op den weg naar de school) ge zonden, om den volgenden dag de woningen der studenten te doorzoeken. In den nacht had een ver gadering van studenten plaats en toen de politie 's morgens voor de school kwam, vond zij het gebouw in vlammen. Vier studenten werden gearresteerdinde jas van een hunner vond men een proclamatie van 19 Februari. Elk jaar wordt in het Engelsch Parlement een voorstel ingediend door Sir Thomas Chambers, om huwelijken met de zuster eener overledene echtgenoote toe te staan; de vorige week nu werd te Londen een meeting gehouden onder voorzitterschap van den deken van Canterbury, om tegen dat voorstel te protesteeren. Moties in dien geest werden aangenomen en liet voorstel van sir Thomas Chambers werd strijdig met de godsdienstige overtuiging van het volk, ge vaarlijk voor de maatschappij en voor de zeden genoemd. De Wiener Abendpost zegt, dat de Duitsclie geheime politie te Genève het plan tot ondermijning van het winterpaleis te Petersburg bij den daar wonenden nihilist vorst Krapotkin ontdekte. De Temps merkt op, dat keizer Wilhelm in zijn schrijven aan den Czaar niet onduidelijk zijn verbazing te kennen gaf over de achteloosheid der Russische politie, die toch al lang te voren uit Berlijn op de hoogte was gesteld van de ondermijningspip nneu. Wij verwonderen ons wel eenigszins over al dit geseur, daar er toch blijkbaar van ondermijning geen sprake is geweest. Te Weenen is aan de opera een balletdanser, die meer dan 80 jaren oud i9 en toch nog onder de beste artisteu in dat vak te tellen is, ja telkens nog een pluimpje van den regisseur oogst. Maar te Toulouse is aan den schouwburg een komiek van honderd jaar. De man heel Graffetot. Hoe iemand, die honderd jaar geleefd heeft, nog komiek kan wezen, is een zielkundig raadsel. KUNST. Het harmonie-gezelschap Kunst en Eer" gaf I.I. Zondag weder voor het eerst in dit jaar een concert voor het publiek en verschafte daardoor op onbaat zuchtige wijze aan velen een genotvollen avond. Onder de goed gekozen nommers van het programma waren vele solo's. Een van deze verdient eene bij zondere vermelding: n.l. No. 4, tweede concertino voor klarinet met piano-begeleiding. De verdienstelijke kleine trommelslager bleek ook een aanvankelijk goed klari nettist te wezen, nadat hij slechts een korten tijd dit instrument bespeelt. Zijn toon, schoon niet sterk, is fraai en rond en hij blaast gemakkelijk en zonder veel inspanning. Hij heeft zeker aller verwachting overtroffen, en als hij zoo voortgaat, wordt hij een even uitstekend klarinettist als de componist, wiens 2e concertino hij als zijn debut gaf. Deze n.l., of schoon Duitscher van geboorte, was in '1819 solo- klarinettist bij het 3'le regiment infanterie hier te lande, van welk regiment zijn broeder kapelmeester was. Beiden stonden bekend als klarinet-virtuosen. De solo voor trombone werd mede zeer verdienstelijk voorgedragen. Deze heeft het van vroegere gewonnen, omdat er meestal zacht geblazen werd. Dan hoort men eerst recht, welk een schoone toon dit instrument heeft. Daarentegen verliezen de tonen veel van hare schoonheid, indien er te sterk op geblazen wordt. Deze klip werd op meesterlijke wijze vermeden door

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 3