zii hTkMme com am voor Marroniis- sement Zierikee. 1880. No. 18. Woensdag1 3 Maart. 83ste jaargang. NIEU WS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. 65'/„ 79?/,a 102°/, 6 102»/j 103'/, 95V, 16"/is 39 V, 153/i6 14's;,, 52 94 76'/» 87"/» 79'/» 73'/» 141 59'/, 60'/,, 60'/, 10'/, '12'/, 131'/, 50"/» 84=/, 87 83'/, 71'/» 49'/» Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te «enden aan den uitgever II. ÏjAKEM!A\. Zierikzee, 2 Maart. Zondag-avond heeft de Har monie //Kunst en Eer/' een reprise gegeven van het jongste militaire concert. Wij waren niet in de ge legenheid dat concert zelf bij te wonen, doch wel hebben we 't genot der reprise mogen smaken. Het was een uitlokkend programma met niet minder dan vijf solo-nummers. //Kunst en Eer" heeft de dagen gekend, dat er niet aan te denken was met zulk een program voor den dag te komen. Van harte wenschen we de Harmonie geluk, dat zij dit thans met zeker vertrouwen doen kan. Lof daarvoor aan den takt en den ijver van den Directeur, den heer D. H. Ezerman, en aan de volharding en de ambitie der leden! Wij vonden in deze uitvoering over 't geheel zooveel verdienstelijks, zooveel degelijks, dat wij ons onthouden moeten van in bijzouderheden te treden. Toch speciaal een woord van lof voor 't jeugdige lid, dat zoo hoogstverdienslelijk Bender's 2e concertino voor cla rinet uitvoerde. Wij twijfelen niet of //Kunst en Eer" zal, op den met zooveel succes sinds eenige jaren betreden weg voortgaande, nog voortdurend winnen in gehalte en daardoor ook gedurig meer rechtmatige aanspraak mogen maken op de medewerking der burgerij, welke medewerking men inzonderheid kan aan den dag leggen door het weinig kostbare lidmaatschap der Harmonie- vereeniging. Zierikzee, 2 Maart. In de heden namiddag ge houden zitting van den gemeenteraad is aan den heer J. Alblas, tegen 1 April e.k., eervol ontslag verleend als leeraar in de geschiedenis aan de Hoogere Bur gerschool. Verder is eervol ontslag verleend aan den heer E. Snellen als Secretaris en aan mevr. de wed. de JongeBadon Ghyben als Regentesse der opeubare brei- en naaischool. Benoemd zijn: tot Secretaris der brei- en naaischool de lieer H. H. Zaalberg en tot Regentesse dier school mevrouw Schneiders van Greijffenswerth, geboren Craandijk. Aan den heer J. E. Mulock Houwer is met ingang van 16 Maart e.k. eervol ontslag verleend als ge meente-ontvanger. Voorts is de borgtocht van den te benoemen ont vanger vastgesteld op f 11000, met bepaling, dat zij moet worden gesteld in hypotheek op vaste goederen tot 80 ten honderd der verkoopwaarde of in Inschrij vingen op de 21/a» 3 of 4 grootboeken der Nat. Schuld tot 50, 60 of 80 teil honderd, hetzij te zarnen, hetzij afzonderlijk. Door den lieer C. Bolier te Bruinisse is voor f 8486 aangenomen liet maken van een peilput en een gebouwtje voor een zelfregislreeretide peilschaal bij Bruinisse. De raming was f 7967. Door den heer A. van Bezooijen te St.-Maarteusüijk voor f 2689 het afbreken en weder opbouwen van liet gebouwtje voor liet registreerend werktuig te Brouwershaven. De raming was 2550. Door den heer P. J. Visser Pz. te Kruiningen voor f 5696 het bestorteu van de boorden van het kanaal door Zuid-Beveland. De raming was f 6500. Te Tholen is overleden Jhr. F. C. de Casembroot, rentmeester van het kroondomein en lid der Prov. Staten van Zeeland. Te Sluis is benoemd tot waarnemend geraeente- secrelaris de heer P. J. Evers, secretaris der gemeente Retrauchement. Het proces Pinckofs-Kerdijk, verleden week door den Hoogen Raad behandeld, is ontegenzeggelijk een hoogstraerkwaardige zaak in de geschiedenis onzer rechtspleging. Wat al omslag, wat al gedcente, wat al redeneeringen en tegen-redeneeringen, kor', om wat al woorden pour un rien! Heeft de Russische polith 't druk met de nihilisten, 't verwondert ons niet, als we zien welk een verba zende drukte ons hoogste reohtscollegie heeft met een nihilhoeveel moet dat dan wel zijn met een nihilist Want evenals liberalisten zie de anti-revolutionaire bladen erger zijn dan liberalen, zullen ook nihilisten wel erger zijn dan eenvoudige nihils. Nihil be- teekeut, overgezet zijnde, zooveel als nul, en deze ge- heele procedure strekt ten bewijze, dat de beschuldigde Henri Kerdijk, ex-directeur der Afrikaansche Handels- vereeniging, niets anders is en geweest is dan een nul, zij 't ook een nul, die door de eigenaardige plaats waar hij stond, minstens f 31000 's jaars waard is geweest. Trouwens het gebeurt doorgaaus dat nullen zekere beteekenis verkrijgen door de plaats die zij- innemen. In dit geval zouden er zeker wel in den lande zijn, die de rol van onschuldige nul voor minder dan f 31000 's jaars zouden willen vervullen. Men weet nu dat de Procureur-Generaal tegen den beschuldigde Kerdijk een vonnis heeft geëischt van acht jaren tuchthuisstraf, 104 geldboeten van 50 en in de kosten. Voorwaar geen kleinigheid voor iemand, wiens eenige schuld daarin bestaat, dat hij eenige jaren lang op een voorname plaats als nul heeft gefigureerd tegen f 31000 's jaars! Maar als Henri Kerdijk wezenlijk onschuldig is, wie zou dan niet zijn eventueele vrijspraak toejuichen Zoo menig mensch wordt het slachioffer van anderen en van om standigheden, onder welker macht en invloed hij zich zeker niet zou gesteld hebben, hadde hij vooruit kunnen zien hoe de zaken eigenlijk in elkaar zaten of zouden loopeu. Wij willen natuurlijk niet op de uitspraak des rechters vooruitloopen. Binnen weinige dagen zal het blijken wat deze uitspraak zijn zal. Men mag vertrouwen, dat ons hoogste rechtscollegie recluvaardig en streng genoeg is om het prestige der gerechtigheid te handhaven, 't zij door den man als hij ondanks zijn nulliteit toch schuldig is, te straffen, 't zij, als hij niet schuldig is, door hem vrij te spreken, on danks de publieke opinie, althans de meening van zoovelen, die gaarne heden de goden van gisteren zien vallen en juichen in dien val. Nu is onmisken baar aan de zijde van dezen beschuldigde een groote mate van meewarigheid. Reeds bij 't losbarsten van de Rotterdamsche bom verdween de figuur van Kerdijk geheel door het éclat van die van Pinckoffs. Men voelde 't als 't ware, dat deze vooral en niet zoo zeer Kerdijk de schuldige was. Door 't geheele proces heen mocht zich deze meening wel staande houden. Telkens bleek uit het getuigenverhoor de onderge schiktheid, de nulliteit van Kerdijk en sprong de schuld van Pinckoffs naar voren. Behendig maakte de verdediger, mr. Van Gicli, hiervan gebruik, toen hij reeds bij den aanvang van zijn pleidooi aan 't O. M. lof toezwaaide voor de wijze, waarop dit zijn taak als verdediger had gemakkelijk gemaakt. Dat pleidooi is ook een merkwaardig stuk. Ver loochent het in den eigenaardigeu zinbouw deOostersclie afkomst van zijn opsteller niet, het is zeker verwon derlijk flink tegelijk. Na zulk een getuigenverhoor verwonderde het ons niet, dat de verdediger met zeker stout vertrouwen niet tot clementie maar» tot finale vrijspraak concludeerde. Daar was veel fraais in de pleitrede. Men zou zeggen, hoe is 't mogelijk dat een pleiter zoo wel sprekend, hier eii daar pathetisch, overal gemoedélijk, de waarde van een nul kan betoogenWie geen idéehad, tot dusver, van verdienstelijke, achtenswaardige, sympathieke nulliteiten, hij leze de pleitrede van mr. Van Gicli. Maar niet minder fraai was de rede van den Procureur-Generaal. Volkomen juist was zijn eerste opmerking: dat de verdediger veel meer had gepleit als staande tegenover een jury, dan tegenover een collegie als de Hooge Raad. Als men 't zoo nemen wil, dan had de Proc.-Gener. daar juist pleiters rede op 't zwakke plekje getrapt. Maar een handig advo caat laat zich zoo gauw niet uit het veld slaan. Even juist ter snede was zijn wederwoord, dat de Hooge Raad de dubbele functie van jury en raad in zich vereenigt. Hoe belangwekkend zal het zijn als men te eeniger tijd Pinckoffs zelf nog eens te pakken krijgt en deze komt dan voor den Hoogen Raad! Hit den Haag wordt gemeld, dat wegens de be langwekkende positie, waarin zich H. M. de Koningin bevindt, het gewoon jaarlijksch bezoek der Kon. familie ditmaal waarschijnlijk niet zal plaats hebben zeker niet in April of Mei. Van de gelukkige vooruitzichten der Koningin zou waarschijnlijk spoedig den volke koud gedaan worden. Dat onze Noord-Brabantsche landgenooten, speciaal de mannen van Oss, slim zijn, is van algemeens bekendheid; maar dat zij zoo drommels politiek slim zijn, dat zij zelfs uit den watersnood, die dit jaar hun streek weer geteisterd heeft, politieke reclame weten te maken en clericaal gestempelde munt te kloppen, dat verdient wel gereleveerd te worden. Door de Ossers is n.l. een adres aan Z. M. den Koning gezonden, naar aanleiding van de besproken plannen lot blijvende verbetering van den waterafvoer in 't Noorden en N.-Oosten van Noord-Brabant. Nu zijn de Ossers zeer dankbaar voor 't geen de Koning gedaan heeft voor de noodlijdenden; ook zullen zij inet pleizier zien, dat de periodieke watersnooden in N.-Brabant worden afgeschaft, maar zij maken den Koning er opmerkzaam op, dat als de wet op het o n d e r vv ij s wordt uitgevoerd, er geen geld zal wezen om de noodige werken te bekostigen om N. Brabant uit het water te helpen. Zij verzoeken mits dien Z. M. de wet op het onderwijs in te trekken neen, volstrekt niet maar om toch. vooral eerst N.-Brabant voldoende te draineeren vóór er aan die wet wordt gedacht. Hoe fijn politiek berekend! Hoe zal dat mes aan twee kanten snijden! Geeu watersnood meer en ook en passant de onderwijswet in den doofpot. Herinneren we ons we), dan was het ook te Oss dat bij gelegenheid der overstrooming een luitenant, die met 50 man kwam om hulp te biedenIe niemand kon vinden, die een hand uitstak om iets te doen om 't water te keeren en 2e voor zich en zijn volk slechts na heel lang tobben een onderkomen kreeg. Denkelijk vreesden de Ossenaren, dat die militairen kwamen om openbare scholen te bouwen. Tot directeur van de Oost-Ind. gas-maatschappij is gekozen de hr. B. P. van IJsselsleiu. Met den be noemde, die 669 van de 1180 stemmen kreeg, was aanbevolen de heer J. Sevruijs, die er 343 bekwam. Mr. M. J. E. Viruly Verbrugge, die niet was aanbe volen, verwierf nog 156 stemmen. De heer van IJssel- stein nam de benoeming aan. Hij zal ƒ4000 tractement bekomen, behalve zijn winstaandeel. Daar men verwacht, dat dit aandeel iti den beginne niet groot zal zijn, wilden sommigen daarvoor minstens f 1000 a f 2000 waarborgen, maar het denkbeeld vond geen genoeg- zamen bijval.

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1