ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- aj&x sement Zierikzee. 1880. No. 17. Zaterdag 28 Februari. 83ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,— Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen vau 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENilIAN. ZIE RIK ZEE, 27 Februari 1 8 8 0. Het verdiepen van een gedeelte der Nieuwe Haven is aangenomen door G. van Schendel voor f 396. De belboei van Schouwen is losgeraakt en naar zee gedreven. Voorbijvarende schepen hebben 't ding gezien en een Eng. stoomboot heeft het zelfs een éind op sleeptouw gehad, doch weder verloren door het breken van de tros. Een oppervlakkig bezien onbeduidende kwestie trok dezer dagen onze aandacht. In den Haag was een dienstmeid door baar mevrouw ontslagen omdat zij brood had weggegeven. l)e zaak was, volgens de dienstbode, dat zij ziek zijnde haar boterham niet gebruikte en die dus aan een arm mensch gegeven had. Vau deze zaak werd o. a. notitie genomen in het te Goes verschijnende Volksblad, en de redactie van dit blad noemt hetgeen die meid gedaan heeft pertinent diefstal en beweert dat de mevr. recht had haar daarom weg te zeilden. Is dit inderdaad zoo? Het Volksblad beweert, dat de mevr. aan de dienst bode het brood gaf om dit op te eten en dat de dienstbode, als zij 't niet gebruiken kon of wilde, het terug had motten geven en er geen ander gebruik van mocht maken. Als dit waar was, dan zou een dienstbode ook niet de kruimeltjes van haar boterham aan de kippen mogen geven, zeker niet aan de kippen van buurman, of aan de musschen op de plaats. Maar het komt ons voor, dat deze theorie niet opgaat. Als de dienstbode aan tafel mede aanzit, dan is 't geval anders. Dan vordert reeds de gewone goede toon dat een aanzittende, die geen trek in eten heeft, dit niet raedeneemt, maar er voor bedankt. Geeft mevr. echter de boterham in de keuken iu handen van de dienstbode, dan is er, dunkt ons, geen twijfel aan of de dienstbode raag er over beschikken gelijk zij wil. Wij herhalen, de zaak schijnt onbeduidend. Maar het komt ons voor, dat in een blaadje als het Volksblad, dat veel onder den werkenden stand gelezen wordt, geen onzuivere begrippen van 't mijn en dijn moeten verkondigd worden. Een mevr., die een meid wegstuurt om geen andere reden dan dat deze haar boterham aan een arme gegeven heeft, vinden we voor 't overige al een heel raar mensch. Te Middelburg is tot lid van den gemeenteraad gekozen jhr. rar. D. G. van Teylingen. Aangaande de geruchtmakende corporatie te Maas tricht, die ofschoon den naam voerende van //Katholieke Kiesvereeniging", langen tijd heeft bestaan en gewerkt alsof zij uit slechts één persoon bestond, n.l. den heer Gerard Becker, is thans een weinig meer licht ontstoken. Blijkens een in den Courrier de la Meuse voorkomende dankbetuiging aan de kiezers, wegens hun ijver bij de jongste verkiezing, toen trouwens de kandidaat der K. IC. 't onderspit moest delven voor den heer Victor Nijst, heeft de K. K. een wezenlijk bureel, bestaande uit 7 personen, waarbij dan nog komt de heer Becker zelf als secretaris. Of er nu behalve dit bureel ook nog leden zijn, zal misschien later blijken. Men is eenige dagen nog al ongerust geweest wegens het niet op tijd aankomen te New-York van liet mail-stoomschip //P. Calami". Het schip was 31 Jan. van Rotterdam vertrokken. Gelukkig is later de tijding gekomen, dat een Engelscbe stoomboot de //Caland" op den Oceaan heeft ontmoet. Het schip had het roer verloren en den achtersteven beschadigd, doch had geen hulp noodig en koerste naar 't Kanaal. Het was dus op weg om terug te keeren en kon de reis naar Amerika niet volbrengen. Te Dordrecht woont een dame, wier dochter, klein dochter en achterkleindochter op denzelfden dag met haar jarig zijn. Aangaande het optreden van Mnltatuli in de zaal van 't //Hotel de Leeuw'' te Veendam op Vrijdag avond j.l. wordt in de N. Gr. Ct. 't een en ander medegedeeld, dat het bewijs levert hoe zonderling de talentvolle man locli soms wezen kan. 't Kleine tooueelije bij den aanvang zijner voordracht van laatst alhier, is daar niets bij. Mnltatuli hield een toesprank, een causerie over zichzelf. Een belangwekkend onderwerp gewis en waarvoor wij voor ons volgaarne drie voordrachten als die van laatst hier gehoord zonden willen ruilen. Hij sprak over zijn blik op 't leven der menschen, zijn levensgeschiedenis, zijn streven en werken, de ondervonden miskenning, de profetieën over Indië, o. a. dat li ij reeds lang een oorlog met Atjeh had voorspeld, enz. In de pauze verwijderde hij zicli om wat uit te rusten. Nu is, gelijk hier de gewoonte bestaat, een kleiner of grooter priusenkwartierlje te nemen voor 't begin, daar te Veendam de gewoonte, dat de heeren iu de pauze eens opsteken. Dit geschiedde en men rookte eu praatte zoowat in de pauze. Toen echter na eenigen tijd Multatuli weder iu de zaal kwam, gaf hij iu pertinente termen zijn verontwaardiging te kennen over 't rooken enz. en de woorden //Café- chantnnt", //kroeg" enz. kwamen daarin voor. //Ik spreek niet weer dezen avornl, de entree kan bij de deur teruggevraagd wordenZoo luidde 'i en Multatuli verwijderde zich weer. Aan een vriend gelukte het eindelijk hem weer in de zaal te krijgen en hij leverde toen het vervolg zijner causerie. De aanhef bedierf echter weder veel voor velen. //Meent niet dat iemand die kogels heeft getrotseerd, last zou hebben van rook; bij een vroegere gelegenheid heb ik immers verzocht dat de heeren zelfs gedurende mijn spreken rookten, indien de dames er niet tegen warenneen ook dat gejoel, die drukte prikkelden mij niet zoozeer, maar ik beschouw een en ander als minachting tegenover mij, als te weinig waardeering, ik ben geen zanger of acrobaat, ik die met de heiligste en innigste over tuiging spreek", enz. Toen hij echter even begonnen was stonden verscheidene heeren en dames op, en verlieten de zaal. Hoe jammer toch dat een man, die zooveel uit stekende gaven bezit en zoo warm verdedigd wordt door zoovele oprechte vrienden en bewonderaars, zelf niet een beetje medewerkt om de taak dezer Ratsten te vergemakkelijken. Hij kan er maar niet toe komen de menschen te nemen zooals ze zijn, waarom zouden de menschen dan op den duur verplicht zijn hem te nemen zooals hij is? Een genie is hij o. i. onge twijfeld miskend ook, doch er zijn geen andere dan miskende genieën, door den tijdgenoot althans. Door echter zichzelf aan te stellen als miskend genie loopt hij zoo licht gevaar belachelijk te worden en 't be lachelijke is dooüend, ook voor de reputatie van 't genie. Door den heer A. F. Marlet is Zaterdag te Doorn een landbouw-voordrachfc gehouden, die evenals die aan de Bilt met groole belangstelling is gehoord en door de verslaggevers zeer wordt geprezen. In //Diligentia" te 's Hage is een vergadering ge houden van personen, die adhesie hadden gegeven aan het denkbeeld om aan generaal van der Heijden een nationaal huldeblijk aan te bieden. Na een levendig debat over den aard van het aan te bieden geschenk, werd ten slotte bepaald, dat het resultaat van de pogingen van het bestuur mfet be trekking tot het inzamelen van stoffelijke blijken van instemming zou worden afgewacht, alvorens tot een keuze in den aard van het geschenk over te gaan. In het bestuur werd o. a. gekozen de heer rar. W. C, Borsius te Middelburg. Te Berlijn is gearresteerd de beruchte chevalier d'industrie Christoffel Ahasverus Wunderlich, alias D. v. d. Burg, alias dr. van der Sanden, alias dr. van Rosenburg, alias Chr. Vermeulen uit Rotterdam, alias A. J. Daintzer uit Groningen, alias A. I. Schmidtlen uit Geneve. De man heeft zooveel verschillende namen gevoerd, dat hij wel eens 's morgens wakker is ge worden, zoo, dat hij zicli eerst goed moest bezinnen, hoe hij 's avonds te voren had geheeten. Wie oud wil worden, ga te Elburg wonen. Op de 2654 zielen, die dat stadje telt, heeft men er 30 van 80 jaar en daarboven; 16 zijn er boven de 83; de oudste is een weeuwije van 94. Door den heer Hardy, suikerfabrikant te Wono- Asseh, onder Probolinggo, eil. Java, zijn binnenkort door middel van een val twee tijgers gevangen. De eerste was een buitengewoon groote koningstijger en de laatstgevangene een groote tijgeriu. Uit Engeland zal, dezen aanstaanden zomer, ook een paniculiere pool-expeditie worden uitgezonden, üe heer Leigh Smith laat daartoe te Peterhead een stoomschip bouwen van 400 ton, geheel ingericht voor de vaart in de poolstreken, zoowel zeilende als stoomende. De heer Grant, die als photograaf de Nederlandsche expedities heeft medegemaakt, zal ook aan deze expeditie deelnemen. Volgens de Midd. Ct. zijn er ten behoeve der uitrusting door den heer Leigh Smith iu Nederland informaties genomen be treffende de instrumenten, verduurzaamde levensraid- delen, hardglazeu kommalie-want enz. Het London Meteorological office toont veel prijs te stellen op de door de bemanning der //Willem Barents" gedane waarnemingen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Op dit oogenblik is te Amsterdam tentoongesteld de geruchtmakende schilderij van Hans Makart //De intocht van Karei V in Antwerpen", Het stuk zal ook te Rotterdam tentoongesteld worden en daarna te Londen. Het curieuse van dit stuk is de ongewone breedte. Hebben we wel onthouden dan is 't 16 M. breed. Uit hetgeen we er verder van lazen blijkt, dat het door de groepeering eigenlijk bestaat uit een reeks van aan elkaar vast geschilderde stukken. Is dit geen afwijking van den goeden smaak en vervalt de kunstenaar zoo niet tot kunstenmakerij? Immers, men roept nu zeer over dit werk; maar als 't nu eens 100 M. breed was of, rondaf, eeu kilo meter, zou 't dan in kunslvvaarde klimmen? Ware zulk een schilderij voor een tijdelijke ver- toouing, een panorama, of zoo iets bestemd, dau wa3 omtrent de afmeting niets te zeggen. Dan zou men ook een anderen maatstaf bij de beoordeeling kunnen nemen. Nu blijven de eischen der kunst in al hun strengheid van kracht en daarom meenen wij dat een serie van doeken beter aan het doel zou beantwoorden, onder eerbiediging van de eischen der kuust, dan gelijk met het werk van Makart 't geval is, een reeks van schilderijen in ééne lijst. Door de Regeering is aangekocht een kapitale schilderij van Gabriel Metsu, voorstellende een zit tende oude vrouw, iu den bijbel lezende. Het stuk

Zierikzeesche Courant | 1880 | | pagina 1